Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Леко чукане в мотора 1.7 CDTI (101ks)

Rezil123 снимка Rezil123 05 януари 2015 - 20:25

Здравейте, поздравления за хубавия и добре поддържан форум.

Наскоро купих Астра GTC 2006 с дизелов двигател 1.7 CDTI (101к.с.).

Като цяло от ходовата част съм доволен там няма проблеми, а и майстора каза, че е ок. Обаче има леко чукане в мотора, което не ясно от къде идва. Проблема е следния. При запалване първите 2-3 минути от хода на колата е добре, но след това когато подавам гас се чува ритмично чукане, което се ускорява с увеличаването на оборотите, не е силно а съвсем тихо. Мисля, че че чукането продължава и над 2000 оборота, но се слива с останалия шум от мотора и не е така отчетливо т.е. губи се. Странното на това поведение е, че не се се появява всеки път, а понякога. Друга странност е, че когато колата не е на скорост или е на скорост, но с натиснат до край съединител и я форсирам проблема го няма, звука от мотора е чист и приятен, без значение от оборотите.


Колата има и друг проблем, а именно губи антифриз. Смениха някакви маркучи, но продължава да тече от някъде, предполагам, че дори тече от същото място. Когато колата е карана и развия леко капачката въпреки, че казанчето изглежда празно като се разшири антифриза го пълни почти до горе. Предполагам, че става въпрос за високо налягане в системата.

Какви могат да са причините за двата проблема и могат ли те да са свързани? Предполагам, че съм за основен ремонт, но искам да имам идея за какво става въпрос и би могъл да излезе като цена.

Благодаря предварително за отделеното време и внимание!
Отговори

nurim снимка nurim 24 януари 2015 - 22:47

колега реши ли си проблема ?
Мнението беше редактирано от nurim: 24 януари 2015 - 22:48
Отговори

rtaa снимка rtaa 25 януари 2015 - 02:57

Това, че при натиснат съединител чукането изчезва, може да подсказва, че скоро ще сменяш маховик... Не искам да те плаша или да те вкарвам във филм, но го имай впредвид...
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 25 януари 2015 - 15:09

Направи тест на изгорелите газове за наличието на антифриз в
тях.Ако теста е положителен кофти.
Отговори

Rezil123 снимка Rezil123 06 февруари 2015 - 16:22

Здравейте,

Благодаря за отговорите и съветите, които ми дадохте. Забелязах, че в този и други форуми е често срещано явлението, когато някой има някакъв проблем да се оплаква и да моли за помощ, а след това да не споделя опита и постигнатите резултати и тъй като и аз се разсеях и не доразвих темата моля да бъда извинен.

Така отговора на първоначалния ми въпрос, а именно дали проблемите могат да бъдат свързани, е не! Оказа се, че са с два съвсем различни първоизточника.

Теча на антифриз: оказа се, че мотора "надува", в следствие на което създава налягане в охладителната система и от налягането всичкия антифриз се събира в маркучите, които разширява и очевидно къса от време на време. Този проблем реше решен след сваляне на главата и смяна на "нещо", което не разбрах какво е плюс шлайфане. След този ремонт, който излезе около 750 лева над 600 километра нивото на антифриза не е мръднало, не е имало течове и т.н. Смятам проблема за решен. Майстора като отвори мотора, каза че е бил прегряван и с този ремонт ще бъде добре.

Основния проблем, а именно чукането в мотора и според майстора е съединител и маховик. То като цяло съединителя си личи, че има своите проблеми ускорението на колата е неравномерно особено на първа и на втора. При обиране на по-високи обороти се чува леко присвирване, така че предполагам че има резон в това твърдение. Още не съм направил този ремонт не толкова поради финансови причини, а по скоро защото аз самия не съм много обеден дали това е причината за проблема. Изчетох доста по отношение на проблеми с маховици, дори мисля, че прочетох всичко по български и английски форуми. Точно същите оплаквания като моите не срещнах. Предполагам, че ако е от това проблемите ще започнат да се задълбочават и ще започне притрисане и т.н.

Друго нещо, което срещнах като проблем свързан с маховика, но не знам до колко е вярно като твърдение е паленето. При мен го има този проблем и не е свързан с подгряването и температурата или поне не съм забелязал да има подобна зависимост. Колата пали, но не от първия път понякога превърта веднъж, а понякога превърта дори два или три пъти преди да запали. Тъй като съм лаик ще се радвам да знам дали е възможно и това да е от маховика, защото източника на тази информация е форум на друга марка кола и не знам, до колко е вярна.

Като цяло натоварването на колата е слабо и не знам дали да не отида да го сменят преди да е проявило други симптоми, защото колата прави по по-малко от 800 км на месец, а с тях сигурно ще ми трябва време за да го доразбия, но от друга страна ме дразни?

Благодаря за отделеното внимание и отново моля за извинение за закъснелия отговор!
Отговори

rtaa снимка rtaa 06 февруари 2015 - 18:28

Докато се опитва да пали, чува ли се нещо като чукане откъм двигателя... Предимно след като спре да върти стартера, нещо като изчаткване...
Отговори

Rezil123 снимка Rezil123 06 февруари 2015 - 21:12

 rtaa, на 06 февруари 2015 - 18:28, каза:

Докато се опитва да пали, чува ли се нещо като чукане откъм двигателя... Предимно след като спре да върти стартера, нещо като изчаткване...



Не съм забелязал подобно нещо? Каква би била връзката ?
Отговори

rtaa снимка rtaa 06 февруари 2015 - 23:08

При мен като тръгна маховика (все още не бях сигурен де), имах вибрации при ускорение, шум който изчезваше при натискане на съединителя и понякога едно специфично чукане при неуспешен опит да запали и при загасяне на двигателя... никой не може да ти каже със сигурност какво е точно, трябва да се отвори и каквото има да се смени.. Кофтито е, че вече си оставил една торба пари за двигателя и ако имаш маховик или маховик+съединител за смяна ще трябва да оставиш още доста пари, но пък те си се водят консумативи...
Отговори

Rezil123 снимка Rezil123 07 февруари 2015 - 00:05

Тя тая кола скоро ще си удвои цената защо още като я взех правих и турбина, но какво да правим такава я взех :) толкова и разбирам явно. До колкото съм запознат този ремонт би трябвало да излезе в рамките на 1.5 до 2к, което още като разбрах, че проблема вероятно е от маховика като цяло психологически приех и дори да не е приятно ще го направя и този ремонт, може би другия месец. По-лошото ще бъде ако след като ги сменя се окаже, че не е от тях и трябва да сменя и целия мотор, защото майстора каза, че има и подобна вероятност, а там отиваме на още толкова като пари + невероятно много разправии с легализирането на този "ремонт". Това в същност е основният ми страх в момента. Надявам се, че няма да се стигне до там, но ... Каквото стане колата много ми харесва и нямам особени мераци да се разделям с нея, поне докато не се съберат парички за следващото GTC, ех мечти ... :)
Отговори

gerov снимка gerov 07 февруари 2015 - 00:26

Ако нямаш обица на ухото, вече ще имаш и втората първо при майстор и тогава купуваш!

И защо си писал,че си от БургаЗ , това нова мода ли е!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg