Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Налягане на турбото

metchet0 снимка metchet0 01 март 2016 - 18:17

Здравейте. На какво налягане(бара) работи турбото на Vectra B 2.0 DTH 101 коня? И възможна ли е механична манипулация за увеличаването на налягането?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 март 2016 - 18:21

0,8 Надува. Ако искаш повече, правилния начин е ремап иначе ще ти го отчита като грешка. Не е много скъпо.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 01 март 2016 - 18:30

То това е, че искам някакъв компромисен вариант не за джоба, а за колата. Чип тунинг или ремап абсурд да правя..
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 март 2016 - 23:57

Това е правилния начин. Прочети малко. Има тема във важните на този раздел. Аз съм си направил. Надува на 1,2 в момента. Развърта доста по-рано и съм доволен. Към 250 лв е с премахване на ЕГР-а. Сигурно и по-евтино може да ти го направи някой приятел с познания. Колата може да се вдигне и повече, но до колкото ми обясниха нагоре почва да грее и трябва най-малкото подобрения в охлаждането.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 02 март 2016 - 07:35

Ремап или чип тунинг си правил? Колата 133 коня ли е станала и колко километра вече си изминал с тунинга и ремонтирал ли си нещо по колата след него?
Отговори

OMEGAA снимка OMEGAA 02 март 2016 - 09:48

Между чип и ремапа няма особена разлика крайния ефекта е един и същ важното е да се направи от някой дето разбира кво прави..

Иначе познавам много хора с ремап и вече са минали над 50 000 и още си карат без проблеми
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 март 2016 - 10:45

 OMEGAA, на 02 март 2016 - 09:48, каза:

Между чип и ремапа няма особена разлика


Даже никаква няма. Принципно чип тунинга/ремапа се прави като се променят няколко показателя в таблицата или по-скоро да кажем мапа на ЕЦУ-то. При някои коли става като им наливат директно върху стария чип новия файл. При мен нещо не поиска и ми сложиха нови чипове директно програмирани. Това даже според мен стана по-яко, защото оригиналните чипове с оригиналните карти са в пепелника на колата и мога да си ги въран винаги :)

Колата може да разбереш колко коня е станала ако я качиш на дино. С това вдигане на налягането трябва да дойде към 130 коня ако всичко останало е наред по мотора, но божа работа. Наистина хубав ремап може да ти направят, като я гледат на дино през това време, но това вече е къстъм и отнема доста повече време и иска повече умения - съответно повече пари.

Минал съм към.. 20 000 км. може би и повече. Наложи ми се да си сменя гарнитурата на главата, защото беше тръгнала от преди това, но след като надух турбината почна да ми надува при продължително натоварване и висока температура на работа, но тоя проблем го имаше от преди това. Просто не го усещах със същата сила. След ремотна на главата колата е самолет (вече 1 година всичко е наред).

Какъв е ефекте - колата получава мощност доста по-рано. Преди беше към 2600 оборота, сега към 2000 тръгва. Доста по пъргава е и в баирите има повече мощност.

Икономичност - при моя стил на каране тук само вдигнах разхода градско, но в момента в който стана по-силна колата, почнах доста да я натискам. Извънградско при спокойно карана като че свали разхода минимално. Ако си запазиш стила на каране не би трябвало да усетиш разлика така или иначе.

Дали скъсява живота на трубината? Според мен ако караш с хубаво масло и ти е чист мотора (няма риск от запушване), няма какво да и стане на трубината. Тя ще бръмне само ако спре да се охлажда. След агресивно каране е хубаво да поизчакаш 20/30 секунди преди да изгасиш мотора. Така ще се охлади турбото.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 02 март 2016 - 10:57
Отговори

OMEGAA снимка OMEGAA 02 март 2016 - 13:57

На теб къде ти я правиха колата, аз мисля лятото да я закарам да ремапнат моя 2.2дти
Отговори

metchet0 снимка metchet0 04 март 2016 - 07:41

 Ne6to Smisleno, на 02 март 2016 - 10:45, каза:

Какъв е ефекте - колата получава мощност доста по-рано. Преди беше към 2600 оборота, сега към 2000 тръгва. Доста по пъргава е и в баирите има повече мощност.


Всичко ясно, освен това. Е как ще е тръгвала чак на 2 600 оборота и след чипа на 2 000.. На мен без чип ми тръгва доста по-рано от 2 000, някъде на 1 700 - 1 800 е в най-хубавото. Турбото включва тогава, а и максималния въртящ момент е достъпен от тези обороти нагоре..
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 март 2016 - 10:27

Ако имаш път към София ще ти дам да пробваш. Сега да ти обяснявам по интернет ще е смешно. А пък макс. въртящия момент на тая кола идва мноооооооооого над 1800 оборота :) имам Астра Н и там идва на 2600 а разликата е чутовна.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 04 март 2016 - 19:07

:) А твоята има ли нещо общо с тази от този клип: http://vbox7.com/play:8d64ea1feb ? И дали тази от клипа е само с чип или има и други ъпгрейди? Много върви, тя моята на 3-та не ускорява толкова бързо, а тая е на 4-та..
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 март 2016 - 00:10

Има такива нанадолнища дето и повече ше върви :) Трябва да направя едно клипче. 0-100 прави за 11 и нещо в момента. Стара печка си е и толкова. Свинята лебед не става, но е доста по-приятна за каране. Един ден на Витоша ми беше много забавно как ускоряваше по нанадолнищата. Предполагам и тоя сладур на такова място е правил клипа. Все пак е тежка кола. От самолет ако я пуснеш и 300 ще вдигне.

В интерес на истината му отне към 13 секунди. Не е невъзможно. До колкото знам не е трудно да извадиш повече коне. Проблема е с охлаждането и за това ги правят до 1.2 да надуват.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 март 2016 - 00:13
Отговори

metchet0 снимка metchet0 09 март 2016 - 20:06

Е, ако е с права генерация и хубав чип и с махнат ЕГР мисля, че толкова трябва да върви. Моята един път съм я засичал до 100 и ги направи за 12.2 - 12.4, нещо такова беше. По принцип й дават 13 до 100 на седана, а моята е хечбек и й дават 14. Не знам що има такава разлика между хечбека и седана. И съм я засичал с железни 15-ки, ако съм с алуминиеви 15-ки може би ще ги закова на 12 до 100, а няма никакви подобрения освен права генерация само с крайно гърне. Имам и Irmscher брони, може би ще оказва някакво влияние на аеродинамиката. :) От познати съм чувал, че 2.0 DTI с чип върви повече, отколкото 2.2 DTI без чип. Но и би трябвало да е така, щото става с 8 коня повече и си остава доста по-лека от 2.2-то.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 12 март 2016 - 20:11

Твоята фейслифтова ли е?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 март 2016 - 21:15

Ако питаш мен, не е. Същия мотор като твоя е с вакуумен ЕГР 98-ма. Външно е с фейслифтови фарове но само това. 4 болта джанти и предфейслифтови брони и прагове.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 март 2016 - 21:18
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 март 2016 - 11:08

 metchet0, на 09 март 2016 - 20:06, каза:

Е, ако е с права генерация и хубав чип и с махнат ЕГР мисля, че толкова трябва да върви. Моята един път съм я засичал до 100 и ги направи за 12.2 - 12.4, нещо такова беше. По принцип й дават 13 до 100 на седана, а моята е хечбек и й дават 14. Не знам що има такава разлика между хечбека и седана. И съм я засичал с железни 15-ки, ако съм с алуминиеви 15-ки може би ще ги закова на 12 до 100, а няма никакви подобрения освен права генерация само с крайно гърне. Имам и Irmscher брони, може би ще оказва някакво влияние на аеродинамиката. :) От познати съм чувал, че 2.0 DTI с чип върви повече, отколкото 2.2 DTI без чип. Но и би трябвало да е така, щото става с 8 коня повече и си остава доста по-лека от 2.2-то.

Днес се впечатлих от мойта чипосана двойка колко върви, ама при температура на въздуха само 6 градуса. При над 20 не е точно така. Чипосана като хората, наистина се оказва доста приятна за каране. Обаче тръгва добре от 2000 оборота, а не по- рано, както би трябвало (имал съм такава от магазина и до 248 хилки тръгваше от 1600, а най- хубавото почваше от 1700 оборота). Аз го отдавам на много леките проблеми с турбото, което все пак при мен се развърта малко по- късно, както съм писал и в една моя тема някъде тук.
А вървене колкото 2.2? Да, ама не, както казваше един уважаван от мен човек, лека му пръст. Наскоро новия собственик на мойто 2.2 се беше дърпал на Тракия преди Пазарджик с някъв дизелов кайен и при 220 кайена се отказал, а нашия човек продължил и подминал доста последната черта на километража... И в случая му вярвам напълно, просто защото тая колица я имах почти две години и я познавам по- добре от сегашната ми. И не е чипосвана, а егр-а работи. Ако се задълбаем в подробностите се оказва, че 2.2 има изключително равномерно разпределен въртящ момент в почти целия оборотен диапазон, чак до над 4000 оборота и в същото време разполага с много добре подбрани предавателни числа спрямо това. За разлика от двойката.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 март 2016 - 11:24
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 13 март 2016 - 13:53

Няма как да сравняваме турбина с променлива геометрия и такава без. Първата е доста по еластична и вървежа много по добър. Карал съм 2.2 в зафира и ускорява мн по добре от моята двойка ,за мен 2.2 е най-приятния за каране дизелак на опел от това поколение.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 14 март 2016 - 00:24

И моята в 1 700 оборота е в най-хубавото. Уж на реални вече 190 000, а я купих на 160 000 от човек от града. Той я беше взел от човек в Испания, защото учеше там. Като цяло съм много доволен и от към разход и от към вървене. Като минавах преглед преди месец човека ми каза, че двигателя е в много добро състояние. Ама ме е страх да не я прецакам нещо ако я чиповам. Не че ще я карам цял живот, но все пак. :) А турбо от 2.2 пасва ли на двойката? Или трябват и софтуерни манипулации? Иначе на 2.2-то й дават 10 до 100, а на 2.0 с чип 11... И има ли файда да се сменят само турбо пътищата от 2.2 на 2.0 ??
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 март 2016 - 08:58

Живот и здраве да се видим на следващия опел събор и може да направим няколко проби (ако дъртите кошници още мърдат) :bishop: Тия коли не са състезателни. Чипа просто за мен я прави малко по-безопасна и по-малко не стресираща, защото изпреварваш малко по-бързо и е по-отзивчива. Няма как да я направиш 0-100 да вдига за под 7 секунди. Ако искаш такива коли за същите пари - марките и горивото са други.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 14 март 2016 - 09:01

Трябва ти изпускателен колектор + турбото + всичките гарнитури и нови болтове. Това са железата ако се прави като хората, а ако не отпадат болтовете и гарнитурите. Обаче истниския проблем е друг- турбото на 2.2 е с променлива геометрия (както беше писано и по- горе), която не знам как ще управляваш. Това значи още един клапан от тия черните и сигнал до него, а откъде този сигнал?. Все пак май имаше човек (или хора?) във форума, който беше правил такава манипулация... Но от друга страна не е и задължително да се управлява ако има написан нов софтуер.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 14 март 2016 - 09:02
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg