Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Зафира 1,9 CDTI - DPF - споделени въпроси

Teddy02 снимка Teddy02 11 октомври 2010 - 09:33

Здравейте,

Една година карам Зафира 1,9CDTI /2008 г./ - мотора е Z19DTH - 150 конски сили с 6 степенна автоматична скоростна кутия. Навъртях около 18 000 км. Колата сега е на 42 000. Сервизирана е веднъж на 15 000 км., втори път от мен – на 28 000 и сега предстои трето обслужване - смяна на масло и филтри.

Искам да споделя няколко въпроса.

Първо – за филтъра за твърди частици /dpf/. Прочетох доста за него, включително из форумите и разбирам, че се явява една от капризните системи на колата. Как стоят нещата при мен – карам предимно в градските условия на София - като продължителност, инак тези 18 000 км. са точно наполовина градско / извънградско. Според техн.ръководство – това са си направо тежки експлоатационни условия – къси разстояния, студен двигател, висене по сфетофари, работа на празен ход. Знаете как е в София. Когато карам при градски условия, самопочистването на филтъра се задейства доста често – понякога на 200-250 км. Никога не съм прекъсвал програмата за самопочистване – винаги я оставям да завърши и това става в рамките на 12 до 17 минути. Самопочистването се извършва както е описано в книжката – леко повишаване на оборотите, вдигане на моментния разход, повече шум при работата на мотора. Истината е, че чак миризма и дим не съм усещал и виждал. Ако трябва да обобщя – при каране извън града филтърът явно си се чисти добре, а в града – много често. Водех си статистика до един момент, та, да речем, че се пада общо /за тези 18000/ средно по едно самопочистване на всеки 800 км. Контролната лампа за филтъра обаче никога не е светвала или мигала предупредително. Това според техн.ръководство би следвало да значи, че експлоатационните условия са позволявали да се извърши автоматично самопочистване. Дали е така?

Та въпросите ми са: Какъв друг вид чистене на филтъра има освен автоматичното ? – Принудително чрез каране на високи обороти – така ли е? Смятате ли, че включването на програмата за самопочистване толкова често е проблем и как да се избегне? Трябва ли да се шашкам от това и да търся ли диагностика на филтъра? Освен че вдига разхода, има ли други негативи последици за двигателя от честото самопочистване?

Моля за споделеното Ви мнение, за да направя някакво сравнение и извод.

Второ, за разхода. Извънградския разход намирам за нормален – 6 до 6,5, като съм пробвал и супер икономично каране /90 -100 км/час/ - 5,5 – 5,8. По книжка е 5,6. Но градското е 13–14. Зимата е и повече. По книжката го дават 9,7. Бих искал да знам дали само аз имам проблем с разхода и затова разчитам да споделите опита си със същия автомобил.
Отговори

mitkosoft снимка mitkosoft 18 октомври 2010 - 10:08

Привет.

Аз мога да споделя някои впечатления, тъй като имах (и все още имам) премеждия с моя автомобил. Двигателя е същия, само че е с ръчна трансмисия. Та:

- Изчистване на DPF-а - аз лично никога не съм хващал кога се включва на такъв режим. Контролната лампа ми е светвала веднъж за всичките 25000 км., оттам насетне - никога. Питал съм Булвария за тази липса на индикация, отговорът им бе, че логиката на системата за почисване е "изчанчена" и дори те не знаят кога трябва да свети и кога не... Колата я карам 90% градско, в София. Почистване може да се направи именно на по-високи обороти, като избягваш например 4-та (при градски условия). Последствия има само ако направиш принудителна регенерация в сервиз, при която се скапва маслото, тъй като в него влиза гориво. Ако колата си го прави сама, всичко е наред, няма за какво да се притесняваш. За да го избегнеш има само един вариант - да махнеш DPF-а. :) Аз може би ще го направя след като ми падне гаранцията, наличието му носи само проблеми.

- Разходът ми на гориво е подобен. На градско е 10-11, но това е защото карам на относително къси разстояния. Ако прекосявам София, със сигурност ще го докарам до твоя. Абсурдно е да падне на 9 при тези задръствания, спи спокойно. :)
Отговори

Жорко снимка Жорко 18 октомври 2010 - 10:27

Не знам доколко ще съм ви полезен с моя опит с астрата, която имам. Филтърът и се задръсти от сажди и "качествена " нафта. Закарах я на тенекеджии, махнаха филтъра и колата тръгна много по-добре. На моята астра обаче нямам датчик за филтъра за твърди частици и не е свързан с компа на управление. При вас явно не е така.
Отговори

blagom снимка blagom 18 октомври 2010 - 10:59

да не си се пообъркал нещо. до сега не бях чувал астра г с ДПФ филтър. да не са ти резнали катализатора.
Отговори

Teddy02 снимка Teddy02 18 октомври 2010 - 13:26

......Изчистване на DPF-а - аз лично никога не съм хващал кога се включва на такъв режим. Контролната лампа ми е светвала веднъж за всичките 25000 км., оттам насетне - никога. Питал съм Булвария за тази липса на индикация, отговорът им бе, че логиката на системата за почисване е "изчанчена" и дори те не знаят кога трябва да свети и кога не.....

Според мен няма как да не забележиш и усетиш, че се е включила програмата за самопочистване - първо, усеща се по-необичаен шум /бучене/ от към двигателя /те и без това тия дизели са си доста шумни :icon_razz2: / второ - при работа на празен ход оборотите се вдигат до към 900, трето - моментният разход - литър на час при престой се вдига от 0,9-1,2 до към 4-5.
При мен контролната лампа също не е светвала никога предупредително. Тя светва при контакт и угасва веднага след това. Засега де ...

Благодаря за мнението. А няма ли да споделиш какви премеждия си имал?
Отговори

mitkosoft снимка mitkosoft 18 октомври 2010 - 13:49

 Teddy02, на 18 Oct 2010, 14:26, каза:

Според мен няма как да не забележиш и усетиш, че се е включила програмата за самопочистване - първо, усеща се по-необичаен шум /бучене/ от към двигателя /те и без това тия дизели са си доста шумни :kinggrin: / второ - при работа на празен ход оборотите се вдигат до към 900, трето - моментният разход - литър на час при престой се вдига от 0,9-1,2 до към 4-5.
При мен контролната лампа също не е светвала никога предупредително. Тя светва при контакт и угасва веднага след това. Засега де ...

Благодаря за мнението. А няма ли да споделиш какви премеждия си имал?


Ми при мен музиката почти винаги е на МАХ. :) През всичкото това време нито гледам обороти, нито разход. Иначе за премеждията, бях пуснал ето тази тема: http://www.opelclub-...showtopic=72806
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg