Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с Вектра Б 2,0ДТИ

1van снимка 1van 10 октомври 2015 - 15:44

Здравейте колеги,
може би не ми е много точно описанието на темата, но сега ще се опитам да обясня в по-пълен размер за проблема, който имам от няколко дни, може би седмица. Колата ми е Вектра Б 2000 година, фейслифт с двигател Х20DTH. Проблемът е следният-колата върви нормално на 1-ва и 2-ра скорост, може би да е по-мудна и слаба след 3000-3500 оборота от преди. Така, значи карам си на втора примерно, турбото си работи. Вдигам до 3000 оборота и при включване на трета скорост и ускорение, колата не ускорява. Минават няколко секунди и колата започва да ускорява. Същото е и положението, ако ускоря на трета и включа четвърта, както и с четвърта и пета скорост. Ако не я напъвам да ускорявам бързо, колата си върви добре.
Значи водих я на майстор, който я закачи на компютър и му излизаха някакви грешки от сорта на вакуум на ЕГР, проблем с долния датчик на коляновия вал. Оставих му колата за един ден, като ми каза че мисли да смени вакуум клапанчетата, които управляват турбото и ЕГР (които са еднакви), провери ми ЕГР клапана, каза ми че мембраната му е започнала да изтърва, но може да кара. След цял ден работа, проби и подмяна, не е открил проблема. Като я закачи на компютъра, гледахме работата на турбото в движение. Когато започне да ускорява, налягането на турбото се увеличава над 2,5 бар (не знам какви стойности трябва да достига), но при включване на следваща скорост и започване на ново ускорение, налягането на турбото се ограничава на около 1 бар и след известно време започва да надува отново.
И така, колата си я взех от майстора със същият проблем и не знам какво да правя. Възможно ли е проблемът да е в помпата или се крие някъде по вакуума?
Благодаря предварително на колегите, които ще се отзоват, ако са имали подобен проблем или дадат някой акъл.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 10 октомври 2015 - 16:31

Пробвай с друг ЕГР. Ако трябва и с друг дебитомер пробвай.Това за мембраната което ти е казал майстора не ми е ясно,как ще кара ако изтърва.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 10 октомври 2015 - 18:25

Колата има ли катазатор? Чистени ли са смукателните тръби? Този майстор може ли да ти премери вакуума на вакуумпомпата и във системата? Задължително напиши кодивете на грешките тук. Поздрави!
Отговори

1van снимка 1van 10 октомври 2015 - 19:41

Колега колата има катализатор. всмукателните тръби не съм ги чистил. ЕГР съм го чистил от нагар. Не ми е мерил вакуума на вакуумпомпата мисля или поне не ми е казал. Относно кодовете, не ми ги е казал, но тези дни или ще отида при него, за да ми ги каже или ще отида при друг майстор да я диагностира и ще ги напиша тогава.
Относно мембраната на ЕГР, тества го на вакуум и изпускаше леко. Най-вероятно е леко нацепена тази мембрана, но ми каза че можел да кара още.
Отговори

asensio снимка asensio 10 октомври 2015 - 20:33

Щом изпуска от мембраната ти губи вакум от там. Имай го предвид.
Мнението беше редактирано от asensio: 10 октомври 2015 - 20:34
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 10 октомври 2015 - 20:49

Махай катализатора, изчисти си смукателните тръби. Щом егр-а ти пропуска, значи и помпата не успява да създаде достатъчно вакуум за да затвори добре уестгейта на турбото. Все пак потърсете и други пропуски да няма. Егр-а ще трябва да се смени, щом пропуска :( . Поздрави!
Отговори

1van снимка 1van 11 октомври 2015 - 09:46

Здравейте колеги, днес вързахме колата пак за диагностика и излезе една грешка Р0725-D
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 11 октомври 2015 - 10:04

Това ако не се лъжа е грешка датчика на колянов вал. Напиши грешката в гугъл и чети дали съответства на твоите проблеми :)
Отговори

1van снимка 1van 11 октомври 2015 - 10:20

Да точно това показва тази грешка. Но при мен ги няма симптомите, оборотите никога не са ми играели нито при студен двигател, нито при топъл. Когато е топла колата нямам проблеми с паленето, само първоначалното палене е по теудно (върти повече докато запали).
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 октомври 2015 - 12:07

Добре де като я гледахте на живи данни да видите турбината как надува имаше ли аномалии в оборотите на мотора и помпата или сте гледали само налягането на турбината.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 октомври 2015 - 11:38

е щом отърва мембраната на ЕГР-а как очаквате да кара. Или е здрава или не е. Няма средно положение. Намери един втора ръка и го уговори да го върнеш до няколко дни ако не е в него проблема.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 12 октомври 2015 - 12:04

 Ne6to Smisleno, на 12 октомври 2015 - 11:38, каза:

е щом отърва мембраната на ЕГР-а как очаквате да кара. Или е здрава или не е. Няма средно положение. Намери един втора ръка и го уговори да го върнеш до няколко дни ако не е в него проблема.

И аз това казах, нека пробва с работещ.
Отговори

1van снимка 1van 15 октомври 2015 - 08:12

Здравейте, малко развитие по случая. Днес ми светна чека и след това я ьакачихме на компютър. Изписа две грешки: Р0105 и Р1100.
Датчика на коляновия вал наистина е правил проблем, защото се развали. След смяна не се оправи проблема.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 15 октомври 2015 - 11:32

Р0105 Неизправност във веригата на датчика за абсолютно/барометрично налягане на
входния колектор P1100 Прекъснат е датчика за абсолютното налягане във входния колектор И двете грешки са за мапсензора опитай с почистване прегледай кабела и буксата ако не стане подмяна но с БОШ останалите заместители карат по 4-5000 км и пак същият проблем.
Отговори

1van снимка 1van 16 октомври 2015 - 15:50

Благодаря на всички колеги дали мнение и акъл по въпроса. След дълго лутане, проби, диагностики, проблема е решен (поне по вървежа така си мисля, понеже не е закачана на комп).
Така да обясня за проблема. Още преди година да не и две, бяхме сложили едно шишенце на ЕГР, отпред той има дупка и там с една тръбичка я бяхме извели в едно шише, за да отвежда мръсотията, която се изхвърля от ЕГРа. Доста км. съм минал по този начин и проблем нямах. Днес след като сменях датчик на смукателния колектор, дебитомер нямаше никаква промяна. Накрая намерих и ЕГР под ръка за проба и колата тръгна. След което махнах това шише от моят ЕГР и всичко си беше както преди. Това шише е с гумена тапа и явно от мизерията се е раздула, почнала е да уплътнява около тръбичката и е бъркал ЕГРа. Не съм я закачал на комп да проверя грешки дали ще останат, но колата върви както преди и си мисля, че проблемът е решен.
Повредата е била в моя телевизор (:
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 16 октомври 2015 - 17:31

Човек ти яко сам си се вкарал във филма!!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 16 октомври 2015 - 20:08

Винаги се почва с премахване на българчетата при такава ситуация :(
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 16 октомври 2015 - 21:34

Ако ме беше послушал в началото ти писах да пробваш със здрави дебитомер и ЕГР, щеше да си спестиш доста нерви и време.Радвам се за откриването на проблема дано е било шишето виновника:)
Отговори

1van снимка 1van 17 октомври 2015 - 08:54

Така е колега, прав си, но откриването на ЕГР ми беше малко трудно. По мпргите в града никъде нямаха и случайно ми изпадна един. И в тази връзка да ви попитам за съвет. Този с който пробвах, колата вървеше по-добре (повече вървеше), но пък беше един омаслен и нещо не ми хареса на външен вид. Сега си карам с моя, но без шишето и колата върви. Но си мисля, че ще трябва да го сменя ЕГР, така че какво бихте ме посъветвали:нов или втора ръка. Доста пари ми се струва. За този, който пробвах ми искаха 70лв. (Не знам добре ли е като цена). И как се пробва дали е здрав?
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 18 октомври 2015 - 18:40

Ами цената май е висока за втора употреба.Относно оомазняването,повечето са така защото тефлоновият пръстен по който се движи стержана се износва след време и започва да пропуска мизерия от колектора през отдушнока, не е болка и моя е така.Ако те дразнипочесто го прибърсвай с парцалче по често.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg