Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Голям проблем с тая задна чистачка

stefanachi снимка stefanachi 23 май 2007 - 19:58

Здравейте!
Имам много странен проблем със задната чистачка. Знам че има теми по въпроса, но точно като моя проблем не намерих.
Така ... какъв е случая:
Преди седмица чистачката отказа, свалих релето и презапоих всичко, върнах го, но пак не работеше. На всичкото от горе на два пъти колата направи следния проблем - двигателя не исгаше да изгасне, дори с изваден ключ. После видях че единия кабел за чистачката е прекъснат, оправих го, но проблема остана.
Следва ...
По отделно всички елементи от ситемата работят -
1)ключа - пробван, прекъсва като е изключен и подава напрежение като го включа:
2)релето - като подам съответните входове превключва, презапоено е изцяло и са премерени всички елементи
3)проводниците - като включа чистачките има напрежение на тях(12V)
4)Мотора - свален като му подам двете напрежения работи точно както трябва
5)Всички бушони са здрави
И като закача всички тези елементи и не иска да работи!
На откачен мотор има напрежение на буксата отзад, като сложа мотора и няма никой. Мотора свален съм го пробвал със захранване от компютър, също и релето, както и релето вързано с мотора. Включва си, изключва си, връща се в начално положение, всичко точнокато ги сложа на колата и работи.

Еми това от мен! Всички идеи и съвети ще са ми много полезни. Предвалитено Благодаря!ЧЕ
Отговори

megalomania снимка megalomania 23 май 2007 - 20:25

да не си вадил оная пластина с която капака ти прави контакт и да си я обърнал? или пък да не прави контакт при мен беше така, едно яко жулене на пластините и всичко си работи ;-) и въобще това нещо работело ли е преди или изведнъж е станало ? бушона на чистачките гледа ли го ?
Отговори

stefanachi снимка stefanachi 23 май 2007 - 20:57

 megalomania, на May 23 2007, 09:25 PM, каза:

да не си вадил оная пластина с която капака ти прави контакт и да си я обърнал? или пък да не прави контакт при мен беше така, едно яко жулене на пластините и всичко си работи ;-) и въобще това нещо работело ли е преди или изведнъж е станало ? бушона на чистачките гледа ли го ?


Чистачката си работеше, последно да съм я ползвал преди месец. И миналата седмица като заваля реших да я пусна, тогава разбрах, че не работи.
Колто до тези пластини за които говориш, мисля че нямам или поне незнам. Масата е хваната на вратата, а захранването идва по кабели, които минават през един маншон между купето и вратата. Масата мисля, че си е наред, все пак като мерих напрежението по кабелите ползвах маса от мястото дето се захваща кабела на чистачката
Отговори

imitev снимка imitev 23 май 2007 - 21:02

 stefanachi, на May 23 2007, 08:57 PM, каза:

 megalomania, на May 23 2007, 09:25 PM, каза:

да не си вадил оная пластина с която капака ти прави контакт и да си я обърнал? или пък да не прави контакт при мен беше така, едно яко жулене на пластините и всичко си работи ;-) и въобще това нещо работело ли е преди или изведнъж е станало ? бушона на чистачките гледа ли го ?


Чистачката си работеше, последно да съм я ползвал преди месец. И миналата седмица като заваля реших да я пусна, тогава разбрах, че не работи.
Колто до тези пластини за които говориш, мисля че нямам или поне незнам. Масата е хваната на вратата, а захранването идва по кабели, които минават през един маншон между купето и вратата. Масата мисля, че си е наред, все пак като мерих напрежението по кабелите ползвах маса от мястото дето се захваща кабела на чистачката


Бас слагам че имаш скъсан кабел отзад в точно тоя маншон, в който минават кабелите. Дава контакт, но като го натовариш и кляка.

Правил съм ги всичките на кадетката комби.
Отговори

stefanachi снимка stefanachi 23 май 2007 - 21:09

[/quote]

Бас слагам че имаш скъсан кабел отзад в точно тоя маншон, в който минават кабелите. Дава контакт, но като го натовариш и кляка.

Правил съм ги всичките на кадетката комби.
[/quote]


От бързане преди малко забравих да спомена и кабела, сега годобавих, но си ме изпреварил(Но нали има и мач :flag:)
Кабелите са оправени, по скоро мисля че е релето или нещо в таблото
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 май 2007 - 20:31

Същото го имах и аз на моя кадет преди 6 години:flag: :25: И какво се оказа - капака сменян и пластините идват високо и не контактуват добре с шиповете . Сложих малко топъл силикон за да вдигна панела със онези трите шипа дето стърчат и заспа :beer:
Отговори

megalomania снимка megalomania 24 май 2007 - 20:38

да но на комбитата явно не е така явно си има кабел който си минава към моторчето директно а на хечбек-а е така спор няма.
Отговори

imitev снимка imitev 25 май 2007 - 07:31

 stefanachi, на May 23 2007, 10:09 PM, каза:

От бързане преди малко забравих да спомена и кабела, сега годобавих, но си ме изпреварил(Но нали има и мач :flag:)
Кабелите са оправени, по скоро мисля че е релето или нещо в таблото


И двата кабела ли си оправил - +са и масата? Само си ги проверил без да ги пуснеш на ново ?
Отговори

stefanachi снимка stefanachi 25 май 2007 - 12:30

И двата кабела ли си оправил - +са и масата? Само си ги проверил без да ги пуснеш на ново ?
[/quote]

През маншона минават 3 кабела - 1 за реотаните на задното стъкло и 2 за чистачката(масата се взима от самата врата, не идва от таблото). Беше прекъснат черно-виолетовия кабел, който е за чистачката.По него се подава постоянно 12v от контактния ключ. Вързах го този кабел и го увих с изолирбанд, другите кабели ги проверих, единия беше добре(синия за чистачката, който всъщност е за управлението), а другия(за нагревателя) беше тръгнал, оправих го и него. И трите връзки бяха изолирани с термосвиваем шлаух, аз нямах затова им сложих изолирбанд.Късо между който и да е от кабелите няма. Можеби като се е скъсал е направил късо с купето и от там се е развалило нещо. Но всичко останало, освен чистачката не работи, а може би и нагревателя, но не съм сигурен.Мерих реутаните здрави са, релето и бушона също, но имам подозрения, че не топли.
Отговори

imitev снимка imitev 25 май 2007 - 12:48

Току що правих същата процедура на Astra G то... Кабела за отоплението беше скъсан, масата почти. Пуснах два нови. Сега отоплението работи.

Нямам точен спомен на кадета колко жици бяха, но май си прав за това че взема маса от вратата.

Отоплението се мери лесно - палиш колата и го пускаш. Тичаш с уреда и мериш напрежението на клемите на реотана трябва да има поне 10 волта.
Отговори

stefanachi снимка stefanachi 25 май 2007 - 15:24

 imitev, на May 25 2007, 01:48 PM, каза:

Току що правих същата процедура на Astra G то... Кабела за отоплението беше скъсан, масата почти. Пуснах два нови. Сега отоплението работи.

Нямам точен спомен на кадета колко жици бяха, но май си прав за това че взема маса от вратата.

Отоплението се мери лесно - палиш колата и го пускаш. Тичаш с уреда и мериш напрежението на клемите на реотана трябва да има поне 10 волта.

Мерих. И на нагревателя и на чистачката идват 12v, но само като са откачени. Съпротивлението на нагревателя премерено между двете букси колко трябва да е? При мен е от порядъка на 6-7 ома.
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 25 май 2007 - 16:37

 stefanachi, на May 25 2007, 04:24 PM, каза:

 imitev, на May 25 2007, 01:48 PM, каза:

Току що правих същата процедура на Astra G то... Кабела за отоплението беше скъсан, масата почти. Пуснах два нови. Сега отоплението работи.

Нямам точен спомен на кадета колко жици бяха, но май си прав за това че взема маса от вратата.

Отоплението се мери лесно - палиш колата и го пускаш. Тичаш с уреда и мериш напрежението на клемите на реотана трябва да има поне 10 волта.

Мерих. И на нагревателя и на чистачката идват 12v, но само като са откачени. Съпротивлението на нагревателя премерено между двете букси колко трябва да е? При мен е от порядъка на 6-7 ома.

При мене на хечбек причината беше недобре регулирана задна врата - лош контакт на плочката с 3-те палеца. Регулирах вратата, оправи се чистачката!
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 26 май 2007 - 18:36

Много е съмнителна тая работа да няма кабел за масата на задния капак, германеца не може да допусне такава грешка. Пусни еднастабилна маса на капака за проба и проверявай напрежението с лампичка, на кола с мултицет не се мери напрежение освена ако не е някое оперативно. мултицета е с голямо вътрешно съпротивление и мери утечки.
Успех
Отговори

zmiori снимка zmiori 26 май 2007 - 20:39

преди година и нещо имах едно дърто ПОЛО и то така правеше но като му пуснах допълнителна маса и се оправи. дано и притеб да се реши проблема така лесно успех.
Отговори

imitev снимка imitev 26 май 2007 - 22:13

 stefanachi, на May 25 2007, 04:24 PM, каза:

Мерих. И на нагревателя и на чистачката идват 12v, но само като са откачени. Съпротивлението на нагревателя премерено между двете букси колко трябва да е? При мен е от порядъка на 6-7 ома.


Нагревателя е макс. 2,5 ома. Ако е повече - имаш прекъснати редове.

Пусни временно допълнителна маса и виж какво ще стане...

Проверил си кабелите в гумената тръба така ли ???
Отговори

zmiori снимка zmiori 26 май 2007 - 22:48

ако мери с уред от 7-8 лева нама как да хване 2.5 ома те на късо дават 5-6 ома требе нещо по-истинско.
Отговори

stefanachi снимка stefanachi 27 май 2007 - 18:05

Точно така, меря го с евтин уред.
Не съм казал че въобще няма маса. Просто масата и за чистачката и за нагревателя се взимат от самата врата с кабел, обувка и винт и мисля, че масата не е проблем.
Кабелите мисля че са здрави, като ги дърпам от при маншона се вижда че мърдат от другата страна, при това доста здраво дърпане имаше, ако бяха прокъсани сигурно щяха да се скъсат. А и все пак щом съм измерил 12V значи не са прекъснати.
Ще взема да намеря друго реле за проба.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 27 май 2007 - 20:08

 stefanachi, на May 27 2007, 07:05 PM, каза:

Точно така, меря го с евтин уред.
Не съм казал че въобще няма маса. Просто масата и за чистачката и за нагревателя се взимат от самата врата с кабел, обувка и винт и мисля, че масата не е проблем.
Кабелите мисля че са здрави, като ги дърпам от при маншона се вижда че мърдат от другата страна, при това доста здраво дърпане имаше, ако бяха прокъсани сигурно щяха да се скъсат. А и все пак щом съм измерил 12V значи не са прекъснати.
Ще взема да намеря друго реле за проба.


Ами прави каквото искаш, аз отдавна щях да съм го оправил, не че си правя реклама, просто щях да преровя всичко и да намеря проблема за това време.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 29 май 2007 - 23:11

 stefanachi, на May 27 2007, 07:05 PM, каза:

Точно така, меря го с евтин уред.
Не съм казал че въобще няма маса. Просто масата и за чистачката и за нагревателя се взимат от самата врата с кабел, обувка и винт и мисля, че масата не е проблем.
Кабелите мисля че са здрави, като ги дърпам от при маншона се вижда че мърдат от другата страна, при това доста здраво дърпане имаше, ако бяха прокъсани сигурно щяха да се скъсат. А и все пак щом съм измерил 12V значи не са прекъснати.
Ще взема да намеря друго реле за проба.


сега : ти сам си отговаряш на проблема ама не се усещаш :
"Просто масата и за чистачката и за нагревателя се взимат от самата врата с кабел, обувка и винт и мисля, че масата не е проблем."
а от къде си сигърен че през пантите и минава качествена маса ?? вместо уреда боцни една 20 или 55 ватова крушка и ако светне значи имаш правилна маса
колко човека трябва да ти го кажат ???? пусни един кабел от купето до вратата и ще си покаже

и когато пак ти се лучи да извадиш ключа и да не угасне почни да вадиш един по един бушоните - така поне ще ограничиш кръга дето да търсиш "комшулука" на един колега се оказа че му е от ключа на аварийните
Отговори

imitev снимка imitev 30 май 2007 - 01:05

 zmiori, на May 26 2007, 11:48 PM, каза:

ако мери с уред от 7-8 лева нама как да хване 2.5 ома те на късо дават 5-6 ома требе нещо по-истинско.


Моя уред е от 15 лв. и си мери без проблем 2 ома. Онзи ден мерих с на един приятел пак боклучав - измери си 2,5 ома.

А на колегата 100 пъти му казах че са скъсани кабелите. На моя кадет 1990 два пъти ги правих. За 5 г. се втвърдиха и силиконовите които бях сложил там.

Днес правих на една астра 1994 - масата и 12волта за отоплението бяха на кайма.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg