Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Комутатор

Pinto снимка Pinto 21 ноември 2007 - 16:24

При разговор с колеги, които карат Астри разбрах, че един от масовите и гадни проблеми е повреда на комутатора. Бихте ли ми обяснили за какво служи, къде се намира и защо толкова често се поврежда. Направо изтръпвам , че някъде из балкана може да изгори и колата да стане неизползваема. Има ли някакъв срок за подмяна и изобщо каквото се сетите на тема комутатор.
Отговори

vertikala снимка vertikala 22 ноември 2007 - 01:50

не се плаши толкова-в зависимост от зопалването се намира или в делкото или на фабричната плочка под бобината която служи за охлаждане на самия комутатор.
проблемите при него се изразяват в това че колата започва да пали когато си иска-- при положение че всичко друго е на ред или колата гасне по време на движение и пали когато реши--поне при мен беше така --докато дойде момента да е изобщо против да запали.
най-лесният начин да разбереш дали е той проблема е ако имаш нов и просто откачиш стария от буксата и закачиш новия и пробваш да запалиш-при положение че комутатора е отвън под бобината ако е в делкото е повече врътня- и ако запали всичко е ясно ако не проблема е друг или е комплексен.
поне за това се сещам сега,а и зависи каква е колата и модела де ....
не бих казал че това е често срещан проблем за толкова години и коли ми се случи веднъж на последната-слагаш НОВ истински-не е от най ефтините чаркове,но за да нямаш проблеми само ново и истинско--успех
Отговори

Pinto снимка Pinto 22 ноември 2007 - 09:59

Колега ти ме успокои малко. Напоследък говорих с четирима познати и четиримата се оплакаха от комутатор. Даже единият е сменил 3 броя, явно някакви ментета. Ако някой може да ми препоръча каква марка да си търся и ориентировъчна цена ще взема да си купя резервен.
На Астра 1.4 1992 год. с двигател С14NZ ми казаха, че се намира в делкото.
А да задам по друг начин въпроса. Има ли някой, който до сега не е имал проблеми с комутатора на Астрата си.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 14 септември 2009 - 08:38
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Pinto снимка Pinto 22 ноември 2007 - 17:06

Днес ми остана малко свободно време и се зачетох в теми където се споменава нещо за комутатор. Натъкнах се на доста противоречиви неща. Например за моя двигател С14NZ на едно място пише, че комутатора е в делкото, на друго, че е под бобината, а срещнах и такова, че изобщо няма. Къде е истината? Кои са добрите комутатори и колко струват? Все някой се е сблъсквал с проблема, моля да отговори.
Отговори

Andy снимка Andy 22 ноември 2007 - 18:03

На моята (С16NZ) смених комутатор преди около 2 месеца. Бях дал колата на една приятелка и след малко тя ми звънна и каза "няма педал за газта, както си вървя угасна и не иска да запали". Един приятел ми я докара на буксир, като колата беше запалила когато е била вече изстинала и той е пробвал за да види какво става.
Губи се тока на свещите. Закарах я при един спец по тоците. Той извади последния комутатор, сложихме го и запали с изтърбушено средно гърне - резултат от взрива, който се е получил докато някой (не знам кой) е въртял да пали. Всмуквал се е бензин, но понеже няма искра той е останал в ауспуха, след което просто го беше взривил.
Сложих някакъв ментак за 37 лева. Продава се в кутийка с топлопроводима паста. Мажеш с пастата (става въпрос когато "гадта" е в делкото и слагаш комутатора. После отнасяш чакъя...
Случва се, нормално, за 14 г. вярна служба е простено да изгори един комутатор.
Като толкова те е страх да не те остави, купи си да имаш нов в теб и като изгори го смени за 5 мин. и това е :unsure:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 23 ноември 2007 - 23:50

Да, добре го е обяснил колегата.

На C14NZ това в делкото се нарича индуктивен датчик. Клемите на буксата на кабела, който влиза в делкото трябва да се зачистват от време на време защото там се замърсява. Контактен спрей за целта.

Датчика е около 90 лева.
Отговори

Pinto снимка Pinto 24 ноември 2007 - 19:08

Дайте някаква марка или да се ориентирам по цената.
Отговори

John снимка John 25 ноември 2007 - 00:01

Цената на един комутатор е от порядъка на 50-60 лв. Аз моя още не съм го сменял, но си бях купил резервен навремето да имам. Това е единствения възможен вариант, ако искаш да си сигурен, че няма да закъсаш на път заради комутатор.
Отговори

Mihal снимка Mihal 25 ноември 2007 - 10:24

Задължителна екипировка: резервна гума(+гжанта+гаечен ключ),жилетка, аптечка, пожарогасител, к-кт крушки, комутатор, нов двигател в багажника, нови свещи, нови карета, резервен радиатор..
Де ще му излезе края! :thu:
Чукайте на дърво и толкос. :o
Отговори

Old Top снимка Old Top 12 февруари 2009 - 09:40

Белята с моята Астра стана по време на движение. Както си вървеше, изведнъж изгасна... добре, че бях на стотина метра от дома, та я добутах. В сервиза се окача, че комутатора е "сдал багажа". Наблюдавах работата на техника по смяната, и ви казвам, че в полеви условия, ако ви се случи на път, сами не можете да си го смените...дори да имате резервен. Техника ме "успокои", че този ще изкара най-много година, щото не бил оригинален на General Motors. Ако ви се случи на път най-добре е да имате телефони на пътна помощ... :icon_wink2:
Отговори

floyd снимка floyd 12 февруари 2009 - 10:10

Трябва да си много бъгнат та да не можеш да смениш 1 комутатор. Иначе истината е оригинален на GM за 200 лева и си спокоен. Лятото сложих на Huco ( немски уж ), и след 6 месеца айде пак. Понеже съм нагъл и безпаричен пак бацнах такъв, пък да видим де ще му излезе края. :icon_wink2:
Отговори

HIGHWAY снимка HIGHWAY 12 февруари 2009 - 10:34

Ще споделя малко собствен опит с комутаторите - специално на C16NZ. Това беше първия проблем с който се сблъсках при този двигател. Комутатора не беше изгорял, но му се бяха променили стойностите и палеше когато си поиска. Понякога два три дни нямаше проблем, после в един ден по няколко пъти не искаше да запали. Особеното в случая беше, че с бутане палеше веднага. След като смених комутатора положението се оправи за известно време но пак се появи същия проблем. Оказа се че заедно с комутатора е добре да се смени и една бобинка която подава сигнал към него. Тя се намира на остта на делкото - сменява се доста кофти и затова в повечето сервизи ми препоръчаха направо ново делко - при положение че в него няма нищо друго освен комутатор, въпросната бубинка и палец. Предпочетох да си сменя въпросните неща на моето делко наместо да купувам друго. След като свалих старата бубинка и я премерих даваше доста различно съпротивление спрямо новата - изглежда вътре имаше изгоряли намотки...
Комутатора се държи на две винтчета като свалите капачката на делкото - сменява се и с вързани очи. Особеното е че в него влизат ако не се лъжа 7 кабелчета с различни цветове - трябва да се внимава кое на кое краче е. При мен бяха на цели букси наредени и нямаше как да ги сбъркам, но съм виждал и варианти при които кабелчетата са си отделни.
В общи линии това е. :icon_wink2:
Отговори

nedelcho снимка nedelcho 12 февруари 2009 - 16:41

Да се включа и аз. Преди 3-4 месеца и аз смених комутатора на моята вектра 16CNZ. Започна да гасне в движение докато е на скорост. После около 30 минути не иска да пали. После тръгва и сякаш нищо и няма. Комутатора със смяната му ми излезе 45 лв. От тогава нямам проблеми. моя е в делкото. Не е трудна смяната му но мисля че трябват еврейски звезди (и то камък а не отверка).
Отговори

Pinto снимка Pinto 12 февруари 2009 - 17:16

Ехе, моята тема се съживила. Абе на C14NZ комутатора това черното под бобината ли е?
Отговори

Old Top снимка Old Top 13 февруари 2009 - 17:55

 floyd, на 12 Feb 2009, 12:10 PM, каза:

Трябва да си много бъгнат та да не можеш да смениш 1 комутатор. Иначе истината е оригинален на GM за 200 лева и си спокоен. Лятото сложих на Huco ( немски уж ), и след 6 месеца айде пак. Понеже съм нагъл и безпаричен пак бацнах такъв, пък да видим де ще му излезе края. :bishop:

Айде сега да не се обиждаме на бъгави и разни други... :cabrio: floyd-e! Всички не сме майстори като теб.
Отговори

lambi снимка lambi 13 февруари 2009 - 18:54

точно под бобината черно правоъгълно и плоско
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 22 февруари 2009 - 02:22

И аз да кажа нещо за моите комутатори :icon_razz2: . Бе по едно време не вървеше много добре като загрееше и от тогава смених няколко, но всъщност само един беше наистина изгорял, а другите 3 ми седят за резерва :a049: . От както изключих окъсяващият касетофон и разгадах пъзела, който ми беше оставил "майстора" на алармата, вече нямам проблеми с комутатора, по скоро с масата на стартера, ама тва е друг въпрос, както и ребуса на жичкаджията. :mhihi:
Отговори

Hevy снимка Hevy 22 февруари 2009 - 17:48

Ах тия комутатори....продават в Автоплюс едни ментета, ще проверя каква беше фирмата ама всъщност са български. Там бяха някъде -60 лв. Два съм купувал - направо им се разпада пласмасата, става една такава лепкава, пада капачето и ...в някой произволен момент просто умира. Два съм купувал вече ама като няма други...изобщо комутатора трябва да е в комплекта за аварийни случай както е казал един колега по горе....и ключе 5.5 ли беше там не помня ама беше някво уникално.....
Отговори

RaCeR_BoY снимка RaCeR_BoY 12 септември 2009 - 21:22

Здравейте колеги. Извинявам се че пиша в на колегата темата но мисля че въпроса ми е за тук :)
Значи както си карах и колата почна да придръпва , след няколко метра се оправи уж и след 1-2 километра пак почна с придръпването и изведнъж угасна и край.... неще да пали и тва е :flag: Проверих дали подава ток на кабелите за свещите и нямаше ток ... след 20 мин опитах да запаля и колата запали. Тръгнах и след 3-4 километра пак същата работа.. и така 3 пъти докато се прибера от люлин до подуене . Какво мислите дали е комутатора :flag: И колко пари е това чудо горе доло .. Колата е Вектра А Ц16НЗ .

Поздрави!
Мнението беше редактирано от RaCeR_BoY: 12 септември 2009 - 21:27
Отговори

Toto2 снимка Toto2 14 септември 2009 - 06:07

Здравейте.Колега,така както си го описал,да-комутатор е.В магазина на Косер мисля,че е 43 лв.Марката не знам,но две години вече карам с купен оттам и нямам проблем.Абсолютно същия в магазина на Опел е два пъти по-скъп.Това е в Русе.В София не знам.Сменя се лесно,като внимаваш да не объркаш кабелчетата и задължително мажеш с пастата,която е в кутията.Маже се между комутатора и плочката на която се монтира.Успех.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg