Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Какви армотисьори бихте препоръчали OPEL VECTRA C 1.8 бензин 140 к.с. 2006

Borgo снимка Borgo 06 април 2024 - 16:17

Здравейте, предстои ми смяна на предни амортисьори на OPEL VECTRA C 1.8 бензин 140 к.с. 2006. Определено се чудя каква марка да избера. Преди година смених задните с уж японски KYB. Не съм доволен от качеството им. За една година вече са на 68-65 %. Продадоха ги уж били най - малкото зло на пазара. За това искам да видя Вашето виждане по въпроса с предните. Моля да споделите опита си. Благодаря преварително на отзовалите се!
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 април 2024 - 20:39

Има 3 вида предни амортисьори, според типа на окачването. Освен това product numbers са сменяни 5-6 пъти.
За стандартното окачване фабричните трябва да са Sachs. Газови, двутръбни, естествено.
Поне това излиза по производствен номер за последната ревизия на амортисьорите специално.
https://spareto.com/.../312-612#nav-oe

Относно KYB - както при всички изделия, от тип и модификация до други такива има огромна разлика. Какво точно не ти хареса при тях?
Тези проценти ако са от "тресачка" ги забрави! Всички неизправности по ходовата част на автомобила се отразяват като дефект на амортисьорите. Да не споменавам, че както всяко тестово устройство и този тип стенд подлежи на техническа проверка и калибровка. Която в общия случай се пропуска. Едно, че се плаща услугата и второ как иначе ще "докажат" на клиента, че трябва да смени поне амортисьорите на едната ос. Ето едни 300 - 500лв. допълнителни за сервиза.
Успех!
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 06 април 2024 - 20:44
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 април 2024 - 20:47

Определено отваряш сайта на Koni и си избираш автомобила. Гледаш къде ги има по номер(не само в България) и ги отнасяш като куцо пиле - домат.
В повечето случаи са оранжеви.
Разбира се, няма да са по 80-100 лева, но повярвай, за цената си към днешна дата, няма да намериш нищо по-хубаво.

Закс, Макс, Ташакс.... Всичко тук е турско.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 април 2024 - 21:14
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 06 април 2024 - 21:03

Може и да си прав, но я сравни цените на Koni с тези на Sachs.
Опасявам се, че на колегата няма да му харесат. Примерно 69€ срещу 170€/ брой:
https://spareto.com/oe/13254160
Освен това от завода са монтирали още Boge (марка на Sachs) и KYB. ОЕМ на Koni поне за този модел и стандартно шаси не са посочени.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 06 април 2024 - 21:04
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 април 2024 - 21:32

Виж мнениеGena_bs, на 06 април 2024 - 21:03, каза:

Може и да си прав, но я сравни цените на Koni с тези на Sachs.
Опасявам се, че на колегата няма да му харесат. Примерно 69€ срещу 170€/ брой:
https://spareto.com/oe/13254160
Освен това от завода са монтирали още Boge (марка на Sachs) и KYB. ОЕМ на Koni поне за този модел и стандартно шаси не са посочени.


Със сигурност съм прав, но и това повярвай - тези, които са слагали в завода, нямат нищо общо с тези, които сега ще си купи за "примерно 69 евро".

Аз съм със стандартно шаси и за мен стават оранжевите, затова може да ги слага смело. Това са ъпдейтната версия на класическите. STR-T мисля бяха.
Има отделна версия Sport, те вече са за други окачвания.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 април 2024 - 21:37
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 07 април 2024 - 07:34

Колегата, ако реши, може и OEM Opel да си купи.
При един дилър в БГ обявената цена е 350лв./ брой + 55лв. труд.

Изхождам от това, че настройките на окачването са спрямо доставките на конвейера за съответния период.
Всяка промяна на марка/ модел компонент задължително налага пренастройване = допълнителни разходи. А дали някой ще го направи, на какво оборудване и доколко успешно е отделен въпрос.
Що се отнася до качеството на марки и модели - ами за 2.5 пъти по-висока цена дали ще са толкова дълговечни? Особено по нашите "пътища"?
В каталозите на производителите има и т.нар. варианти на окачване лош път, които са усилени.
Не коментирам безспорните постижения на Koni в спорта и тунинга. Просто съм свикнал да търся за себе си най-доброто съотношение качество/ цена.
Освен това всеки си има бюджет, както и предпочитания относно типовете окачване, и возия на автомобила.
Както се пееше някога "The Choice is Yours"!

Успех на колегата в избора!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2024 - 11:38

Виж мнениеGena_bs, на 07 април 2024 - 07:34, каза:

Колегата, ако реши, може и OEM Opel да си купи.
При един дилър в БГ обявената цена е 350лв./ брой + 55лв. труд.

Изхождам от това, че настройките на окачването са спрямо доставките на конвейера за съответния период.
Всяка промяна на марка/ модел компонент задължително налага пренастройване = допълнителни разходи. А дали някой ще го направи, на какво оборудване и доколко успешно е отделен въпрос.
Що се отнася до качеството на марки и модели - ами за 2.5 пъти по-висока цена дали ще са толкова дълговечни? Особено по нашите "пътища"?
В каталозите на производителите има и т.нар. варианти на окачване лош път, които са усилени.
Не коментирам безспорните постижения на Koni в спорта и тунинга. Просто съм свикнал да търся за себе си най-доброто съотношение качество/ цена.
Освен това всеки си има бюджет, както и предпочитания относно типовете окачване, и возия на автомобила.
Както се пееше някога "The Choice is Yours"!

Успех на колегата в избора!


Честно казано, от тия Закс, една по-сериозна дулка му трябваше и се изкриви 2.5 градуса в минусова посока и след 3-4 месеца се разлопа зверски. В момента съм сложил пак такъв(от аутодок, обаче), защото от другата страна е такъв, но следващите няма да са такива - това е сигурно!
Затова, да не се набутва с такива. Или ако взема, да вземе от Франция или Германия, където няма да пише "Made in Turkey", както на тези, които купих от България. Смятам, разбираш чудесно какво "говоря".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 08 април 2024 - 11:41
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 08 април 2024 - 12:58

Ясно ми е, да.
Аз така и не успях да намеря къде в Европа в момента, освен в Турция, се произвеждат Sachs.
За Koni пък пишат само адрес в Нидерландия. https://www.itt.com/home Сайтът им е много беден на инфо и освен каталога, останалото са общи приказки.
Преди години бях сложил Monroe маслени и ми идваха прекалено "меки". Не знам сега как са и къде се произвежда Reflex серията им, заменена май в 2016 от OESPECTRUM.
Ако ми се наложи да сменям, ще ги проверя.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 08 април 2024 - 17:26

 Gena_bs, на 08 април 2024 - 12:58, каза:

Ясно ми е, да.
Аз така и не успях да намеря къде в Европа в момента, освен в Турция, се произвеждат Sachs.
За Koni пък пишат само адрес в Нидерландия. https://www.itt.com/home Сайтът им е много беден на инфо и освен каталога, останалото са общи приказки.
Преди години бях сложил Monroe маслени и ми идваха прекалено "меки". Не знам сега как са и къде се произвежда Reflex серията им, заменена май в 2016 от OESPECTRUM.
Ако ми се наложи да сменям, ще ги проверя.


https://finder.koni.com/


Като вземах Заксовете, тогава имаше произведени в Германия. Сега вече не знам, Може да са само в Турция, което още повече трябва да ви отказва от тях.
Монро-то рефлекс-а си бяха също хубави, сега вече с тая "заменка" също не знам и не ми се ще да им се доверя толкова, колкото на Кони.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 април 2024 - 07:31
Отговори

Borgo снимка Borgo 10 април 2024 - 19:58

Прочетох коментарите до тук. Мога да добавя някои неща. Първо, относно друсилката я позлваме само като ориентир при относително еднакви условия. За съжаление нуждата от смяна я забелязвам най - вече по следите от износване на гуми (малки площадки по обиколка на гумата - това е сигурен признак, че колелото подскача по време на движение). Това ми струва няколко нови комлекта гуми BRIGSOTNE, GOODYEAR. Все скъпи марки. Първо заданите амортисьори,а сега и предните направиха същите дефекти. Друсилката хвана отклоненията. Уточнявам че прегледа се извършва в оторизиран сервиз на ОПЕЛ. Приятел съм с собствениците и понякога си осигурявам сам частите (те пък ми завишават малко труда и така :) ). KONI като марка ми е непозната, но от това което наичух за тях явно са сериозни. Не знам колко ще са добре, ако сменя KONI и лагер на друга марка. Комбинацията може да обезмисли скъпия амортисьор. Тези подсилените амортисьори нещо не съм виждал такивадо сега.
Никой не спомена нищо за BILSTAIN, DEKERMAN - мисля, че са полски. Не е ли по добра идея да взема Полски поне няма да са турски примерно КАМОКА?

 Gena_bs, на 07 април 2024 - 07:34, каза:

Колегата, ако реши, може и OEM Opel да си купи.
При един дилър в БГ обявената цена е 350лв./ брой + 55лв. труд.

Изхождам от това, че настройките на окачването са спрямо доставките на конвейера за съответния период.
Всяка промяна на марка/ модел компонент задължително налага пренастройване = допълнителни разходи. А дали някой ще го направи, на какво оборудване и доколко успешно е отделен въпрос.
Що се отнася до качеството на марки и модели - ами за 2.5 пъти по-висока цена дали ще са толкова дълговечни? Особено по нашите "пътища"?
В каталозите на производителите има и т.нар. варианти на окачване лош път, които са усилени.
Не коментирам безспорните постижения на Koni в спорта и тунинга. Просто съм свикнал да търся за себе си най-доброто съотношение качество/ цена.
Освен това всеки си има бюджет, както и предпочитания относно типовете окачване, и возия на автомобила.
Както се пееше някога "The Choice is Yours"!

Успех на колегата в избора!


 Gena_bs, на 07 април 2024 - 07:34, каза:

Колегата, ако реши, може и OEM Opel да си купи.
При един дилър в БГ обявената цена е 350лв./ брой + 55лв. труд.

Изхождам от това, че настройките на окачването са спрямо доставките на конвейера за съответния период.
Всяка промяна на марка/ модел компонент задължително налага пренастройване = допълнителни разходи. А дали някой ще го направи, на какво оборудване и доколко успешно е отделен въпрос.
Що се отнася до качеството на марки и модели - ами за 2.5 пъти по-висока цена дали ще са толкова дълговечни? Особено по нашите "пътища"?
В каталозите на производителите има и т.нар. варианти на окачване лош път, които са усилени.
Не коментирам безспорните постижения на Koni в спорта и тунинга. Просто съм свикнал да търся за себе си най-доброто съотношение качество/ цена.
Освен това всеки си има бюджет, както и предпочитания относно типовете окачване, и возия на автомобила.
Както се пееше някога "The Choice is Yours"!

Успех на колегата в избора!


Може ли да посочите сайт с такива усилени амортисьори. Става въпрос за ОЕМ номера 93190493 / 93190492 ляв и десен. До сега не съм попадал на такава информация в описанието.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 април 2024 - 20:02

Ти си решаваш какво да вземаш, но искаш мнения. Аз дадох своето и гарантирам за него. Един приятел го светнах за Кони и взе задни за един Форд. Това беше преди 3-4 години. Е, до ден днешен, стане ли дума за това, още казва "Яд ме е, че не взех и комплекта предни(защото сега ги няма вече), тогава ми се сториха скъпи, ама разбрах, че съм сгрешил".


Успех.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 април 2024 - 20:03
Отговори

Borgo снимка Borgo 10 април 2024 - 20:05

 Д-и-м-о-в, на 06 април 2024 - 21:32, каза:

Със сигурност съм прав, но и това повярвай - тези, които са слагали в завода, нямат нищо общо с тези, които сега ще си купи за "примерно 69 евро".

Аз съм със стандартно шаси и за мен стават оранжевите, затова може да ги слага смело. Това са ъпдейтната версия на класическите. STR-T мисля бяха.
Има отделна версия Sport, те вече са за други окачвания.


Така е. Моето виждане за частите е че се делят на следните групи: части за първично вграждане (на поточните линии, когато сглобяват колата), оригинални ( части от първично вграждане стс заводско занижено качество) и заместителни афтър марки. Това е и реда на качество според мен. От последната група е най - честия ни избор. Но там възможност за грешки най - много едни по добри едни по - лоши.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 април 2024 - 20:06

 Borgo, на 10 април 2024 - 19:58, каза:



Може ли да посочите сайт с такива усилени амортисьори. Става въпрос за ОЕМ номера 93190493 / 93190492 ляв и десен. До сега не съм попадал на такава информация в описанието.


Този например...

https://www.ebay.com...ABk9SR-C9_JLZYw


Може да ги питаш за другия, дали го имат.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 април 2024 - 20:11
Отговори

Borgo снимка Borgo 10 април 2024 - 20:11

 Д-и-м-о-в, на 10 април 2024 - 20:06, каза:

Този например...

https://www.ebay.com...ABk9SR-C9_JLZYw


този го гледах преди, ама е само десен и ляв така и ненамерих.
В сервиза за оригинален ми казаха, че ще е много трудно защото от както ПЕЖО са купили ОПЕЛ голям проблем с доставките на части.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 10 април 2024 - 21:08

 Borgo, на 10 април 2024 - 19:58, каза:

Може ли да посочите сайт с такива усилени амортисьори. Става въпрос за ОЕМ номера 93190493 / 93190492 ляв и десен. До сега не съм попадал на такава информация в описанието.

Усилените или т.нар. пакет лош път са с други GM/ Opel номера. Напишете ми VIN-а на колата и ще Ви дам инфо.

Оригинални се намират, ама не у нас. И не от СФА.
Можеш да си поръчаш отвън online или чрез някой магазин за авточасти.
До седмица-две би трябвало да ги доставят.
Между другото в Стефанов Пловдив има ценоразпис за смяна с оригинални - значи ги имат.

Monroe газовите са с 5 години гаранция.
Сега видях, че Sachs са от серията Super Touring син етикет. Моите оригиналните бяха други и с червен, но май вече не се произвеждат.
Bilstein още преди 20 години се носеше слух, че са турски. Не съм ги ползвал и нямам лични впечатления.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 10 април 2024 - 21:36
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 април 2024 - 07:20

Ето ти и другия номер
https://www.der-ersa...empfer-a5551862

Пише, че за 3-5 дни нещо си, пиши им, ако го имат - супер.

Като искаш оригинални, това е начинът. Останали тук там. Събирай ги двата(този, ако го има и от йбей) и си решавай проблема.

Както виждаш, и тези след колко години не са по 100 лева, затова не се чудете, че Кони-то са по 250-300, зависи от колата. За моята бяха по 110 евро.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 април 2024 - 07:24
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg