Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Вибрации във волана след смяна на предни дискове и накладки

rashev снимка rashev 05 октомври 2017 - 15:50

Здравейте,
Преди три седмици на моята Zafira A 1.8 16v бензин смених предни дискове с накладки. Дисковете Drive + (65 лв) и накладките Brembo (75 лв) ги купих от Auto1.
Смених ги в сервиз в провинцията, не гледах какво правят - оставих колата и след 5 часа я взех готова. След което отидах на гумаджия да ми направи баланс на всички гуми.
Тръгнах към Германия, някъде след като бях минал над 500 км от смяната усетих леки вибрации във волана като натисна спирачка, но винаги тези вибрации се усещат когато карам над 80км
Когато карам нормално със скорост под 80 км и натискам спирачки - няма проблем колата се държи нормално, няма вибрации. Но над 80 километра при натискане на спирачки вибрациите започват.
Да не са силни, леки вибрации което ме дразни и е наприятно. Преди със старите дискове нямаше такива вибрации.
От смяната до момента съм минал над 3000 километра и вибрациите при спирачки над 80 км. ги има, не изчезват, но май и не се увеличават коато големина, но ги има.

Какъв според вас е проблема - криви дискове, некачесваен монтаж или нещо друго? Какво трябва да направя?

Предварително благодаря за отговорите.

Поздрави
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 октомври 2017 - 15:55

Непочистени челата на главините. Дисковете са легнали върху ръжда и боклуци. Сваляй ги почисти ги, докато не са тръгнали дисковете да се износват неравномерно. Отишъл си някъде, където правят това за първи път. Или не им е за първи път, но не са бити още.
Отговори

vankis снимка vankis 05 октомври 2017 - 16:05

Според мен са криви дискове, пълно е с ментета. Другият вариант го е написал колегата преди мене. И при двата варианта трябва да се свалят... при положение,че дисковете са нови - рекламация или престъргване
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 октомври 2017 - 16:07

Колкото и да са ментета през струг с ЦПУ са минали. Не може да са криви. Слагал съм много нискотарифни, но не бият.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 октомври 2017 - 16:26

Аз също си купувам брембо от ауто 1. До момента не съм имал проблеми. Според мен накладките нямат връзка. Дисковете също е малко вероятно. Всички колела ли спират добре? Усещал ли си да те дърпа колата на някъде при рязко спиране? Как износва дисковете? Да нямаш крива джанта/гума/кофти реглаж или балансиране на гуми? Да не е паднала тежест от някоя гума?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 октомври 2017 - 16:26
Отговори

calibul снимка calibul 05 октомври 2017 - 20:37

И аз залагам на криви дискове! Или ги минавай на стругар или взимай нови, докато уцелиш.
Ако ти кажа че съм на 99% сигурен, сигурно посмалявам малко :biggrin:
Последните, които имаха с абсолютно същите симптоми като твоите, бяха Брембо внос от Германия.
След тях минах на спортни с по-голям размер, че ми омръзна всяка година да ги сменям.
Отговори

rashev снимка rashev 05 октомври 2017 - 20:54

 Ne6to Smisleno, на 05 октомври 2017 - 16:26, каза:

Аз също си купувам брембо от ауто 1. До момента не съм имал проблеми. Според мен накладките нямат връзка. Дисковете също е малко вероятно. Всички колела ли спират добре? Усещал ли си да те дърпа колата на някъде при рязко спиране? Как износва дисковете? Да нямаш крива джанта/гума/кофти реглаж или балансиране на гуми? Да не е паднала тежест от някоя гума?


Дисковете са Drive +, а не Brembo,препоръчаха ми ги от Auto1, като качесвени. Брембо са накладките. На дисковете пише че са правени в Китай иначе били проектирани в Испания. Иначе нямам проблеми със спирачките, не дърпа, незнам как са износени до момента дисковете сложих ги преди 3 седмици, веднага след смяната, както писах балансирах гумите. Преди да отида в сервиза ще ида отново на гумаджия да провери предните гуми, дали са балансирани.
Отговори

CuMo снимка CuMo 05 октомври 2017 - 22:04

Пич, тия Drive+ даже и гугъл не ги знае. Какво значи правени са в Китай, ама са проектирани в Испания, боли те някъде кое как е разделено като производство. Щом са такава куча марка направо ги свали и на струг поне да ги видиш, ако не - направо махай. Иначе не се изключва и пичовете от "сервиза" да са за бой, то такава операция да се извърши за такова време... аз дето съм неук и си смених предните накладки за около час с всичкото гъзене на света, пък оттам свалянето на диска е меко казано елементарно. Някой може да каже, че са имали и друга работа - колкото и да са имали, това е операция за максимум час при опитен майстор.
Отговори

vankis снимка vankis 06 октомври 2017 - 09:26

Само да добавя към моя коментар горе: не казвам,че дисковете са били криви при поставянето, а са изкривени в последствие. Знам,че има адски много ментета на Цимерман и АТЕ , като проблема се явява след сравнително малко километри, по доста от другите авто форуми пищят от дискове менте...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 октомври 2017 - 09:41

Дисковете не са единствената възможна причина да ти тресе при спиране... Човека е в Германия до колкото разбрах и това ще затрудни ремонта. Да иде на реглаж на предница и да балансират прдните гуми. Това е относително евтнио. Все пак ако само при спиране го прави шансовете клонят към криви дискове. Някой път една дупка при натисната спирачка е достатъчна да оправи и най-скъпия диск.
Отговори

GM любител снимка GM любител 06 октомври 2017 - 10:43

Напълно съм съгласен с колегата от горният пост. Незнам обаче, какво очаквате от китайски диск за 65лв.Търговеца на дребно ги е купил за не повече от 30-35лв.Преди него, изваждащ още 20% и поне 20% за производителя.....Остава себестойност под 10евро. Смятай какъв материал е вложен и каква обработка.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 07 октомври 2017 - 09:08

Проблема с дискове ментета ескалира от години, дори самите търговци не знаят какво продават - една марка веднъж са ок, следващата партида - гомна.
Конкретно на проблема - ако е от баланс, или не регулирана предница - няма да чака да натисне спирачките за да вибрира. Или дисковете са монтирани неправилно, или са се изкривили. Има и едни особени ментета - като загреят се деформират, като изстинат се оправят....
Отговори

rashev снимка rashev 07 октомври 2017 - 16:06

 Ne6to Smisleno, на 06 октомври 2017 - 09:41, каза:

Дисковете не са единствената възможна причина да ти тресе при спиране... Човека е в Германия до колкото разбрах и това ще затрудни ремонта. Да иде на реглаж на предница и да балансират прдните гуми. Това е относително евтнио. Все пак ако само при спиране го прави шансовете клонят към криви дискове. Някой път една дупка при натисната спирачка е достатъчна да оправи и най-скъпия диск.


Не не съм Германия върнах се в България и днес исках да отида в сервиза, където ги монтираха да видя те какво ще кажат, но за съжаление днес не работиха - дъждовен ден.
Преди да отида в сервиза отидох на гумаджия да балансира предните гуми, но реших и смених четирите гуми със зимните, балансира ги добре. При смяна на гумите погледнахме обстойно предните дискове и накладките - видимо нищо лошо, липсва на износване (3500 километра след смяната), според гумаджията всичко е нормално, накладките добре са легнали на дисковете. Оптично всичко изглежда наред - не са криви, дисковете са като нови, но майстора казва че ако са криви, това само на специална машина можело да се види, няма как така както са монтирани да са забележи дали са криви. След баланса на зимните гуми и смяната, отидох и тествах отново. Проблемите си остават - над 80 км натискане на спирачките волана вибрира, но само волана в педала няма вибрация.

Мисля в понеделник да отида в сервиза и да ги накарам да свалят отново дисковете пред мен и видя дали под тях главините са изчистени добре, но това сигурно ще ми струва 70 лв - и се чудя дали да ги дам. Разбирам че дори и да свалят дисковете и те да са криви няма как да се разбере , трябвало специална машина?
Според вас какво да направя в тази ситуация?
Отговори

CH_M снимка CH_M 07 октомври 2017 - 16:46

 rashev, на 07 октомври 2017 - 16:06, каза:

Според вас какво да направя в тази ситуация?

Старите дискове ако ги пазите, отивате в друг сервиз, карате ги да ги сложат тях.
Излизате и тествате, ако няма вибрация, смятам е ясно от къде е проблема ....
Няма как, ще се наложи да прежалите още някой лев, иначе ще си пишем тука и само ще гадаем.
Отговори

calibul снимка calibul 07 октомври 2017 - 19:12

Доста сервизи вече са оборудвани със съвременни стругове за спирачни дискове, които са произведени за конкретната цел!
Отиваш, свалят, правят и забравяш за проблема. Следващия път, като си вземеш нови дискове, повтаряш същата процедура, която е почти неизбежна.
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 12 декември 2017 - 12:49

 calibul, на 07 октомври 2017 - 19:12, каза:

Доста сервизи вече са оборудвани със съвременни стругове за спирачни дискове, които са произведени за конкретната цел!
Отиваш, свалят, правят и забравяш за проблема. Следващия път, като си вземеш нови дискове, повтаряш същата процедура, която е почти неизбежна.

колега според мен вероятността остава в непочистените чела на главината но,ако има вибрации при определена скорост без да натискаш спирачките доста се съмнявам да е от дисковете.но по пътя на логиката остава само челата на главинате да са непочистени.
Отговори

hudson снимка hudson 12 декември 2017 - 21:30

 calibul, на 07 октомври 2017 - 19:12, каза:

Доста сервизи вече са оборудвани със съвременни стругове за спирачни дискове, които са произведени за конкретната цел!
Отиваш, свалят, правят и забравяш за проблема.

Те на тези "стругове" не трябва да се сваля диска - сваля се само гумата и се закрепва мащината за главината посредством болтовете за джантата. От там нататък тя си върти диска и го престъргва ако има биене.
Отговори

indi снимка indi 12 декември 2017 - 22:11

:unsure: Ще споделя и аз,с цялото съзнание,че може би звучи абсурдно,но е факт. Имам познат с "АВЕО",който имаше абсолютно същия проблем.За година и 40 000км, смени 3 компл. нови диска, от 3 разл. марки, и 4 компл. втора употреба, от морга.Разболя се от яд и мъка,не заради парите, а че не може да се открие проблема.Бе решил да я продава и отишъл на ГТП. Оказало се,че задните колелета не задържат ама грам.Отишъл при майстор,оказало се че механизма за саморегулиране бил клеясал, и не опъвал задните накладки.Изчистили,раздвижили,смазали и той заработил.Тръгнал човека и о чудо.Няма да тресе,вибрира и бие на волана. :unsure: Не казвам че и тук проблема е такъв,само споделям,как нещо дребно може да ти изпили нервите,
Отговори

omega A 3000-24v снимка omega A 3000-24v 13 декември 2017 - 20:40

Аз също имах дерт с моите нови барабани тресях и излезе че беше блокирал единият апарат (цилиндър)макар че със старите не тресеше при същото положение.
Отговори

glavchoo снимка glavchoo 01 януари 2018 - 19:19

Колега оправи ли си проблема????
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg