Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Смяна моторчето на клапата за парното.

stambo снимка stambo 10 септември 2010 - 21:13

Споделям опита си при смяната на въпросното моторче на Зафира А. Случва се на опелите зимно време да им се изпотяват здраво прозорците отвътре. Това най-често се дължи на неработещ механизъм, който управлява клапа която пък определя от къде да засмуква въздух вентилатора на парното - вътре от купето или отвън. Когато вентилаторът смуче въздух от купето прозорците се изпотяват и трябва да пускате климатик да изсушава въздуха. В моя случай механизма на клапата работеше от време на време и както си иска докато не му смених моторчето. Голямо търсене падна докато намеря това моторче, което ми трябва Mabuchi RF-370-CB. Моторчето не трябва да е много мощно - механизмът е само с пластмасови зъбни колела и може да ги повреди и да стане неизползваем.

Ето как изглежда моторчето и схема с размерите от оригиналния сайт:

1:
Прикачен файл  01.jpg (90,58K)
Брой изтегляния: 175

2:
Прикачен файл  02.jpg (65,09K)
Брой изтегляния: 138

Моторчето което използвах е RF-370CB 10800 и е с малко по-къса ос от тази на схемата, но стана перфектно. Първо извадих червяка от оригиналното моторче, после подготвих оста на новото за да монтирам червяка на него. Подготовката се състои от набраздяване на оста с остър малък секач за да зацепи добре чевяка. Четири бразди по диагонал на оста са достатъчни.

3:
Прикачен файл  03.jpg (274,54K)
Брой изтегляния: 106

След това вкарах чевяка на оста на около 2мм от корпуса на моторчето по следния начин:


4:
Прикачен файл  04.jpg (274,66K)
Брой изтегляния: 89

После запоих кабелите като се наложи да удължа единия, синия кабел трябва да се запои на клемата с чевената точка:

5:
Прикачен файл  05.jpg (236,8K)
Брой изтегляния: 97

Ето и крайния резултат:

6:
Прикачен файл  06.jpg (320,37K)
Брой изтегляния: 113

7:
Прикачен файл  07.jpg (288,5K)
Брой изтегляния: 140

Моторчето има значение как се поставя, в долния край на пласмасовия корпус на механизма в задния край където ляга моторчето има чопче което трябва да съвпадне с прореза на моторчето за това трябва да се удължи единия кабел. Успех.

полези връзки:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 10 септември 2010 - 21:26

Предполагам много колеги ще бъдат заинтересовани (като мен самия, разбира се..), за това да попитам - моторчето ли е "слабото звено" в тая верига ? В смисъл.. то ли най-често сдава багажа, или има и други възможни слаби възли и елементи ? И също да споделите къде можем да намерим нещо подобно.. по магазини ли, от нещо което работи с моторче, което е пригодно за целта ни ?
Отговори

stambo снимка stambo 10 септември 2010 - 21:43

От това което съм изчел по форумите със сигурност мога да кажа, че моторчето е слабото звено, освен ако няма нещо друго повредено като зъбно колело или лостчето между механизма и клапата което също е пластмасово. Моторче може да се вземе от старо видео или касетофон, по размери са същите, но са прекалено мощни и могат да повредят зъбното колело което се върти от червяка защото механизма няма крайни изключватели и моторчето остава под напрежение когато клапата стигне в крайните си положения отворено или затворено, точно за това и се поврежда след време. По магазини да се намери е много трудно да не кажа невъзможно поне тук във Варна. Това моторче което описвам успях да поръчам от един немски сайт.
Мнението беше редактирано от stambo: 13 декември 2010 - 00:30
Отговори

Жорко снимка Жорко 06 октомври 2010 - 15:14

Аз смених 1 такива моторче, но ефектът беше неколкомесечен. После новото моторче се развали, дадох старото на майстор, който го почисти и след като поставих старото не след дълго пак даде брак. Обикновенно се разваля или самото моторче или не зацепва добре със зъбните колела.
Накрая се вбесих, защото вече не ми се даваха пари за моторчета и откачих лостчето от моторчето. Вързах го с тел за перото на чистачка. Перото освен гума, има и метал в него. СЛед това го промуших през една малка дупка, която се намира някъде под жабката. Над перото поставих стелката и нищо не личи.
Плюсът е че вече си имам "механично" моторче- работи с мускулна сила. :confused:
Минусът е ,че не може да се приложи в движение, а трябва да се спре и после да се навеждам, за да дръпна/бутна заветната ръчка на лостчето.
Малко е грозно с тази чистачка, но германецът хич не го е измислил добре, та се наложи да се побългари малко системата.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 06 октомври 2010 - 15:43

Аз пък си поръчах от Бош ново управление на тази клапа за 70 кинта и днес или утре ще го монтирам и ще видя колко ще изкара. При мен проблема идва от самия механизъм на зъбни колела и няма оправия. Лятото изкарах така, но зимата не може без тая тъпа клапа.
Отговори

ed_hunter снимка ed_hunter 08 октомври 2010 - 15:00

Определено моторчето е слабото звено, защото е направено по много лош начин - електродите които контактуват с колектора са изключително нежни и лесно се повреждат. За това има изключителен принос и управлението му - поне при астра г му се подава постоянно напрежение и ако искаме клапа да се отвори просто се сменя поляритета. Мотора седи блокиран постоянно под напрежение и се скапва. Трябва да се измисли някаква схема която да действа преди това - като натиснеш копчето да дава напрежение за няколко секунди и да изключва и си мисля за някакво реле за време, ама още не мога да се сетя за схема, иначе това е дълговременното решението според мене.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 08 октомври 2010 - 15:14

Като говорим за това моторче, незнам при вас как е.. обаче при мен когато натискам копчето за циркулацията на въздуха - кога сработи, кога не.. а като въртя врътката за парното топло-студено тогава се задейства ..?!?? :good:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 08 октомври 2010 - 17:03

Моторчето работи само при положение на обдухване на предното стъкло!!!
Аз какво направих: Използвах моторче и първото зъбно колело(защото червяка е различен) от Фолксваген групата(по-точно от Пасат) :3: Моторчето става от почти всички клапи :devil-smiley-019:
Резултата е 2 години БЕЗПРОБЛЕМНО използване на въпросната клапа и липса на потене на стъклата :good:
Отговори

bobittto снимка bobittto 12 октомври 2010 - 15:25

 stambo, на 10 Sep 2010, 22:43, каза:

От това което съм изчел по форумите със сигурност мога да кажа, че моторчето е слабото звено, освен ако няма нещо друго повредено като зъбно колело или лостчето между механизма и клапата което също е пластмасово. Моторче може да се вземе от старо видео или касетофон, по размери са същите, но са прекалено мощни и могат да повредят зъбното колело което се върти от червяка защото механизма няма крайни изключватели и моторчето остава под напрежение когато клапата стигне в крайните си положения отворено или затворено, точно за това и се поврежда след време. По магазини да се намери е много трудно да не кажа невъзможно поне тук във Варна. Това моторче което описвам успях да поръчам от един немски сайт.


И при мен беше моторчето. С това което взех от теб и направих по описания начин клапата вече работи (ще видим докога)- така че благодарности за инфото и за моторчето ,че и аз доста обикалях преди това да го намеря
Отговори

dhdobrev снимка dhdobrev 12 октомври 2010 - 20:27

Здравейте,
и аз съм със същият проблем. Мога да намеря същото моторче като на колегата. Швабите продават обаче минимум десет бройки, които заедно с транспорта стават на обща цена около 50 лв, т.е. по 5 лв. на бройка. Ако има още желаещи да ми пишат на лично за да уплътним бройката.
Отговори

Жорко снимка Жорко 13 октомври 2010 - 12:54

 ceko45, на 06 Oct 2010, 16:43, каза:

Аз пък си поръчах от Бош ново управление на тази клапа за 70 кинта и днес или утре ще го монтирам и ще видя колко ще изкара. При мен проблема идва от самия механизъм на зъбни колела и няма оправия. Лятото изкарах така, но зимата не може без тая тъпа клапа.


Позволи ми да не се сългася с теб, колега! През зимата я оставяш в отворено положение, за да не ти се изпотяват стъклата. Клапата е необходима през лятото, когато използваш климатика. Тогава затваряш клапата, за да може въздухът в купето да се изстуди бързо и да не товариш излишно климатика. Иначе каква ти е ползата от включен климатик, при условие, че постоянно влиза горещ въздух отвън? :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Жорко: 29 юни 2012 - 15:47
Отговори

bobittto снимка bobittto 13 октомври 2010 - 13:53

да но зимата със затворена клапа много по бързо се стопля вътре в колата, затова и на копчето за клапата пише max после ако се изпотят стъклата отваряш клапата
Мнението беше редактирано от bobittto: 13 октомври 2010 - 13:55
Отговори

stambo снимка stambo 14 октомври 2010 - 22:04

 dhdobrev, на 12 Oct 2010, 21:27, каза:

Здравейте,
и аз съм със същият проблем. Мога да намеря същото моторче като на колегата. Швабите продават обаче минимум десет бройки, които заедно с транспорта стават на обща цена около 50 лв, т.е. по 5 лв. на бройка. Ако има още желаещи да ми пишат на лично за да уплътним бройката.


Ако някой се интересува да пише на колегата моите свършиха.
Мнението беше редактирано от stambo: 13 декември 2010 - 00:35
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 15 октомври 2010 - 16:50

 ulieliadi, на 08 Oct 2010, 18:03, каза:

*Използвах моторче и първото зъбно колело(защото червяка е различен) от Фолксваген групата(по-точно от Пасат) :icon_razz2: Моторчето става от почти всички клапи :bishop:


-Има ли значение какъв точно е Пасат-а, в смисъл от коя година ? И примерно в ГОЛФ 3 да ли има същото моторче и зъбно колело (които каза че си взел) ? Аз днеска 2 часа и нещо се потих докато сваля цялото управление, леле-е-е.. по-забутано нещо не съм свалял през живота си!

п.п. При мен моторчето запъва в едната посока, работи.. но понякога запъва в едната посока. Иначе си работи, в тая посока дето тръгва всеки път върти много силно и бързо, но когато натисна бутона просто или не обръща посоката на въртене, или я обръща и спира бързо -> съответно клапата застава в някакво никакво положение..
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 15 октомври 2010 - 16:55
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 15 октомври 2010 - 16:55

Не знам дали ще стане от Голф3! Незнам дали голфа е с ел клапи но може да провериш в някоя морга! Аз ползвах от Пасат В5 1999г. и всичките моторчета стават без значение от коя клапа!
Ако имаш път насам мога да услужа :icon_razz2:

П.С.При мен беше същото положение :bishop: Жабката беше най-сваляната част от колата и тъкмо си помисля че е оправено и наново :dummy:
Мнението беше редактирано от ulieliadi: 15 октомври 2010 - 17:08
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 19 октомври 2010 - 10:42

Колеги, има ли начин да се обърнат полюсите на моторчето БЕЗ да се режат жици и т.н. ? В смисъл, когато се натисне бутона и той светне, клапата да е затворена (както си и трябва), че в момента при мен се получи точно обратното след смяната на въпросното моторче ?

п.п. И за последно да уточним - когато жабката е свалена и сме фронтално застанали, когато клапата е ОТВОРЕНА и се вижда перката вътре това кое положение е.. "Външен поток/въздух от вън" или "Циркулация на въздуха в купето" ?

:kinggrin:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 19 октомври 2010 - 16:59

По телефона ти обясних , но нека разнясним и на другите :kinggrin:
Когато жабката е свалена и виждаш вентилатора тогава взимаш въздух от купето(тогава и лампата на бутона свети). Когато не виждаш вентилатора взима въздух отвън и при това положение стъклата не се потят :mhihi:

Очакваме разяснение и снимков материал(евентуално) на ремонта :mhihi:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 19 октомври 2010 - 17:30

 ulieliadi, на 19 Oct 2010, 17:59, каза:



-БЕЗКРАЙНИ БЛАГОДАРНОСТИ на колегата ulieliadi освен, че ми прати (без да го моля дори и при това НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО) работещо моторче (беше като чисто ново, буквално.. поне спрямо моето), ами и по телефона ме инструктира какво и как. Всичко пасна на мястото си без усложнения и проблеми. За жалост рядко ми се отдава да снимам каквото и д абило, поради технически причини (липса на подходяща апаратура), но ако някой има затруднения или въпроси - ше го затрупам с разяснения. :kinggrin:

п.п. За пореден път благодарности към колегата, в такива моменти човек осъзнава колко полезен всъщност може да бъде форума! :mhihi:
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 19 октомври 2010 - 17:32
Отговори

medyn снимка medyn 02 декември 2010 - 00:21

здравеите на всички благодарности на колегата stambo смених моторчето както епоказано на снимките кабелите не съм ги удължавал стигнаха си .и сега клапата работи перфектно и пак благодаря за помоща :biggrin: а и между другото някаде във форума четох че ако се сложи врътката по средата на топло и студено и се затвори клапата демек да циркулира само в купето и същопуснем климатика тои ще истегли влагата
Мнението беше редактирано от medyn: 02 декември 2010 - 00:33
Отговори

deliyski снимка deliyski 07 декември 2010 - 22:00

Ще съм благодарен, ако някой ми обясни точно как се сваля моторчето? Виждам, че има 3 винта, но не мога да си представя колко малка отвертка трябва да имам и ако я имам там мога да бръкна само с два пръста, които няма да са ми достатъчни за да приложа сила да развъртя проклетото нещо! :newsm05_41:
Трябва ли да сваля целият вентилатор и ако да - как се сваля той???
Благодаря предварително!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg