Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Бяло сив пушек при студен старт

zafira 2.2dtr снимка zafira 2.2dtr 13 март 2013 - 10:18

 mavro1978, на 12 март 2013 - 18:43, каза:

И как разбраха че е биела? Според мен имат мерак да ти отворят и да ти прецакат мотора Имах същата Зафира със същия мотор и симптомите бяха същите така и до последно не разбрах какво и има но според мен проблема ти е в помпата и най вече тъпото авансаторно буталце в помпата

Ако проблема е буталцето няма ли грешка. Като я закачи на компа (студена) каза че аванса е добър (не е завишен) 3 градуса май ми каза че е. А гарнитура на главата или дюза може ли да е проблема?
Отговори

valiotdrv снимка valiotdrv 13 март 2013 - 10:20

Здравейте, аз 4 години се борих с този проблем, като се появяваше и изчезваше без никакви причини. Грешката която най-вероятно ще излезе е Р1220. Преди месец свалих помпата и я пратих на стенд, като ми смениха авансаторна бутало, хидр. ограничител и всички уплътнения. От тогава сутрин пали от четвърт оборот без да пуши и да мирише. Удоволствиято излезе 144лв. сваляне и качване на помпата, 450лв. ремонта и подмяна на частите, 40лв. транспортни разходи и две седмици ходене пеш. Успех с разрешаването на проблема.
Отговори

Dimas снимка Dimas 13 март 2013 - 10:55

 mavro1978, на 13 март 2013 - 04:19, каза:

Семка изказвам мнение защото при мен симптомите бяха абсолютно същите никакви грешки не записва свещи вакуми соленоиди дебитомер всичко изправно и проблема си оказа в помпата Не знам твоя диагностик колко е добър но според мен целта на този Форум е хора сблъскали се с идентичен проблем да изкажат мнение и най малко да насочат човека във вярната посока А до смешения съвет на bojo06 за свещите вижте какво е писал колегата -/ погревните свещи са проверени с мултицет / едва ли сте му помогнали много спамери


Колега, да не се разсърди? Исках да наблегна на това, че не е нужно да се изненадваме от коментарите и заключенията на някои "майстори". Аз също съм на мнение, че форума е създаден именно поради причините посочени от теб.

П.П. А това "Семка"(в началото на поста ти), какво трябва да значи?
Отговори

mely снимка mely 13 март 2013 - 11:48

 dude01, на 11 март 2013 - 23:19, каза:

От около месец колата(Vectra B X20DTL) при палене на студено започна да притриса все едно работи на 3 цилиндара и изпускаше бяло сивкав дим в големи количества за около 10 секунди след което проблемите спираха.Чека светва за около 5 мин и след това почти цял ден не се обажда.При повторно палене чека пак светва за около минутка и изчезва.Загрее ли двигателя не се забелязват никакви проблеми.Колата си варви абсолютно безпроблемно(няма загуба на мощност,погревните свещи са проверени с мултицет,не бара маслото,горивен маслен и въздушен филтър са сменени).Въпроса ми е след като чека изгасва дали ще е записана грешка и според вас какво може да се окаже?Благодаря ви предварително и съжалявам че пускам поредната тема при условие че има сигурно 10 такива по този проблем но просто нямам време да ги изчета :)

Колега това ще е от старозагорския въздух :icon_wink2:.И аз съм същия само дето е y20dth .Ето и моята тема http://www.opelclub....1&#entry976705.
При мен обаче чека не светва -пали от раз независимо на колко градуса.
Един колега по горе ти каза - прегледай свещите.Аз преди време имах изгоряла свещ и така претрисаше и пушеше ,чека светваше и при подаване на газ -угасваше.След смяна на изгорялата свещ всичко си дойде на мястото - допреди година и полавина.
Хм.Абе да не би свещите ми да не са в ред нещо...ама при +30 градуса пак го прави тогава те нали не играят роля.
Мнението беше редактирано от mely: 13 март 2013 - 11:49
Отговори

zafira 2.2dtr снимка zafira 2.2dtr 13 март 2013 - 13:18

 mely, на 13 март 2013 - 11:48, каза:

Колега това ще е от старозагорския въздух :icon_wink2:.И аз съм същия само дето е y20dth .Ето и моята тема http://www.opelclub....1&#entry976705.
При мен обаче чека не светва -пали от раз независимо на колко градуса.
Един колега по горе ти каза - прегледай свещите.Аз преди време имах изгоряла свещ и така претрисаше и пушеше ,чека светваше и при подаване на газ -угасваше.След смяна на изгорялата свещ всичко си дойде на мястото - допреди година и полавина.
Хм.Абе да не би свещите ми да не са в ред нещо...ама при +30 градуса пак го прави тогава те нали не играят роля.

и при мен не светва чека, свещите са нови - Беру
Отговори

B0xER снимка B0xER 15 май 2017 - 14:26

Здравейте колеги,

Събуждам отдавна приключена тема, но и аз имам същият проблем. Въпроса ми е, от какво реално се получава пушека? Това, което пуши, гориво ли е или масло? Понеже моята освен това и губи масло, и то в количества от по 1л. на 4-5 000 км., и се чудя дали е един и същ проблема или 2 несвързани?
Мотора е 2.0 DTI 16V (101 Hp), Astra G, 2000

Иначе за пушека при мен се изразява в следното:
1. Светъл на цвят, син/сив, 10 секунди след старт, след това се изчиства и няма никакъв пушек, дори и при форсиране.
2. Само сутрин или при покой от 7-8 часа. Без значение зима/лято.
3. Пушека не винаги се появява, но когато изпушва, ВИНАГИ при самото палене има моментно притрисане в мотора за секунда, след това работи плавно.
4. Наклона на автомобила също влияе според мен
5. Не съм сигурен, но мисля, че ако подгрея 2-3 пъти преди да запаля има шанс да го няма или да не е толкова силно изразено.
6. Никаква грешка не светва.

Другият ми въпрос е, ако и при мен проблемът е този авансатор, до какво води неотремонтирането в бъдеще? Как ще се влоши? Защото като слушам 400-500лв. за ремонт, при пазарна стойност около 2000лв. за цялата кола, не ми се вижда целесъобразно.
Благодаря
Мнението беше редактирано от B0xER: 15 май 2017 - 14:29
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 15 май 2017 - 19:00

 B0xER, на 15 май 2017 - 14:26, каза:

Здравейте колеги,

Събуждам отдавна приключена тема, но и аз имам същият проблем. Въпроса ми е, от какво реално се получава пушека? Това, което пуши, гориво ли е или масло? Понеже моята освен това и губи масло, и то в количества от по 1л. на 4-5 000 км., и се чудя дали е един и същ проблема или 2 несвързани?
Мотора е 2.0 DTI 16V (101 Hp), Astra G, 2000

Иначе за пушека при мен се изразява в следното:
1. Светъл на цвят, син/сив, 10 секунди след старт, след това се изчиства и няма никакъв пушек, дори и при форсиране.
2. Само сутрин или при покой от 7-8 часа. Без значение зима/лято.
3. Пушека не винаги се появява, но когато изпушва, ВИНАГИ при самото палене има моментно притрисане в мотора за секунда, след това работи плавно.
4. Наклона на автомобила също влияе според мен
5. Не съм сигурен, но мисля, че ако подгрея 2-3 пъти преди да запаля има шанс да го няма или да не е толкова силно изразено.
6. Никаква грешка не светва.

Другият ми въпрос е, ако и при мен проблемът е този авансатор, до какво води неотремонтирането в бъдеще? Как ще се влоши? Защото като слушам 400-500лв. за ремонт, при пазарна стойност около 2000лв. за цялата кола, не ми се вижда целесъобразно.
Благодаря

От няколко дни боря точно това на астра с X20DTL в астра Г. Утре сутринта ще знам със сигурност дали е въздух. При него проблема е по- сериозен- пали с известно въртене първия път и после е доста по- добре.
Иначе за авансатора профилактиката е по литър двутактово масло и керосин на един резервоар и яко каране. После пак така, почти на всеки резервоар и ремонта може да се отложи и с години, с други думи вечно. Което е много вероятно ако се почне навреме. А ако не се прави нищо- накрая гори транзистора, после освен клапана и целия ремонтен комплект за помпата сменяш и транзистор. А аз предпочитам да не се пипа електрониката, ако може, и докато може.
П.С. Дали е целесъобразно не знам, един приятел с Мондео от 2005-та преди шест месеца прави помпа- клапани, некви ремонтни комплекти, и какво ли още не. Излезе от едни хиляда лева с отстъпката. А това мондео не е повече от 4 хилки...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 15 май 2017 - 19:02
Отговори

B0xER снимка B0xER 16 май 2017 - 08:20

 tisho.74, на 15 май 2017 - 19:00, каза:

От няколко дни боря точно това на астра с X20DTL в астра Г. Утре сутринта ще знам със сигурност дали е въздух. При него проблема е по- сериозен- пали с известно въртене първия път и после е доста по- добре.
Иначе за авансатора профилактиката е по литър двутактово масло и керосин на един резервоар и яко каране. После пак така, почти на всеки резервоар и ремонта може да се отложи и с години, с други думи вечно. Което е много вероятно ако се почне навреме. А ако не се прави нищо- накрая гори транзистора, после освен клапана и целия ремонтен комплект за помпата сменяш и транзистор. А аз предпочитам да не се пипа електрониката, ако може, и докато може.
П.С. Дали е целесъобразно не знам, един приятел с Мондео от 2005-та преди шест месеца прави помпа- клапани, некви ремонтни комплекти, и какво ли още не. Излезе от едни хиляда лева с отстъпката. А това мондео не е повече от 4 хилки...

Мерси! Пиши после какво си разбрал при теб.
Добавянето на литър масло и (не разбрах колко) керосин на резервоар премахва/намалява ли пушека при студен старт? Ако го намалява, така ще разбера, че това е бил проблема. Ако дори и с добавките продължи да пуши, да смятам, че е нещо друго?
Също така да разбирам ли, че разхода на масло е несвързан проблем?
Мнението беше редактирано от B0xER: 16 май 2017 - 08:21
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 май 2017 - 19:56

 B0xER, на 16 май 2017 - 08:20, каза:

Мерси! Пиши после какво си разбрал при теб.
Добавянето на литър масло и (не разбрах колко) керосин на резервоар премахва/намалява ли пушека при студен старт? Ако го намалява, така ще разбера, че това е бил проблема. Ако дори и с добавките продължи да пуши, да смятам, че е нещо друго?
Също така да разбирам ли, че разхода на масло е несвързан проблем?

Така, на астрата май не е въздух. Сменени са О-пръстените на капачката на филтъра и тази сутрин пак е запалила с въртене. Интересното е, че пали не като при въздух- първо някой цилиндър и после още някой, а отведнъж, като че ли отведнъж идва нафтата едновременно навсякъде. В събота сутринта ще проверявам датчика за температура на компютъра, защото дотогава нямам никакво време.
А за маслото и керосина- по литър от всяко на пълен резервоар и в редица случаи аванса се оправя. Добре е да се слагат и от време навреме дори да няма проблем. И пушека при студения старт няма общо с керосина и маслото- той идва от неизгоряла нафта обикновено.
Отговори

B0xER снимка B0xER 17 май 2017 - 08:19

Благодаря колега! Дано оправиш лесно проблема!
Поздрави
Отговори

ceko снимка ceko 17 май 2017 - 20:37

А тая кола пуска ли подгрев при първи старт,когато казваш че върти повече?Че тия опели имат проблем с подгрева при топло време,не пускат подгрев и върти доста и изпушва,и моята го прави това при температури над 15 градуса при първи старт.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 май 2017 - 22:13

 ceko, на 17 май 2017 - 20:37, каза:

А тая кола пуска ли подгрев при първи старт,когато казваш че върти повече?Че тия опели имат проблем с подгрева при топло време,не пускат подгрев и върти доста и изпушва,и моята го прави това при температури над 15 градуса при първи старт.


Ами хем е така, хем не е така. Моята векта е с почти същия мотор и до 0 градуса хич не и трябва подгрев. Или си е въздух или аванс бяга. Гледали сме го тоя филм вече.
Отговори

ceko снимка ceko 17 май 2017 - 22:39

Аз така я карам 100 000 км вече,подгрее ли пали от раз,топло ли е и няма подгрев върти няколко пъти и пали с пушеци.Подгрее ли се принудително пали без проблем.Свикнах вече и неми пречи
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 май 2017 - 08:49

за Y20 моторите има фикснат софтуер, който коригира това. Мини през някое представителство и срещу 30/40 лв ще ти го сменят. Колата ще почне да подгрява на до 15 градуса.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 май 2017 - 08:49
Отговори

B0xER снимка B0xER 18 май 2017 - 09:21

Как се подгрява принудително, за да го пробвам това и аз? Макар, че при мен може би си по-скоро авансатора,понеже, ако е така, както казвате, при студено време (по-студено от зададената максимална температура за подгрев) и колата си пуска подгряването, не би следвало да има трудно палене и изпушване? Нали така? А при мен го прави целогодишно, без значение температурата.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 май 2017 - 09:31

 B0xER, на 18 май 2017 - 09:21, каза:

Как се подгрява принудително, за да го пробвам това и аз? Макар, че при мен може би си по-скоро авансатора,понеже, ако е така, както казвате, при студено време (по-студено от зададената максимална температура за подгрев) и колата си пуска подгряването, не би следвало да има трудно палене и изпушване? Нали така? А при мен го прави целогодишно, без значение температурата.


При теб явно не е същия проблем. Не помня на 100%, но май датчика на антифриза, този дето де до термостата трябва да откачиш или окъсиш. Нещо такова беше.
Отговори

k opel e снимка k opel e 18 май 2017 - 09:38

Ако се откачи датчика ЕКУ реагира като на минус 40 градуса. Веднага набива грешка и не е решение. Замасяване никога. Мери се с опкома и контролен мултицет с термометър. Колегата tisho.74 може да напише научен труд за проверка на датчика.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 май 2017 - 18:06

 k opel e, на 18 май 2017 - 09:38, каза:

Ако се откачи датчика ЕКУ реагира като на минус 40 градуса. Веднага набива грешка и не е решение. Замасяване никога. Мери се с опкома и контролен мултицет с термометър. Колегата tisho.74 може да напише научен труд за проверка на датчика.

Ммммдам, така се проверява. И в редица случаи в това се оказва проблема. В събота сутринта ще се боря с астрата и да видим какво ще се окаже, че има и една статична центровка на помпата, както и казват и тя прави същото.
П.С. към автора- гледам си от София, драсни на ЛС от кой квартал, ще ти дам и телефон, че в събота сутринта астрата, която ще гледам, ще е на паркинга при нас в очакване на меренето на целия панаир, та може и ти да се присъединиш :icon_wink2:
Само че ще е доста рано, щото после имаме други ангажименти.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 май 2017 - 18:12
Отговори

bojo06 снимка bojo06 18 май 2017 - 19:05

 Ne6to Smisleno, на 18 май 2017 - 08:49, каза:

за Y20 моторите има фикснат софтуер, който коригира това. Мини през някое представителство и срещу 30/40 лв ще ти го сменят. Колата ще почне да подгрява на до 15 градуса.

Това е легенда! Моята е с такъв двигател и къде ли в Опел не ходих няма софтуер за актуализация. Проблема с подгряването и аз го имам. И подгряването зависи от температурата на охладителната течност и затова там е датчика! В TИS Опел пише че подгряването е до +25С(с продължителност обратно пропорционална на температурата на антифриза) и няма нов/стар софтуер!
Мнението беше редактирано от bojo06: 18 май 2017 - 19:07
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 май 2017 - 19:17

Понеже от тая серия двг-та съм имал и Y20DTH в Астра Г и вектра Б, Y22DTR във вектра Б и в момента X20DTH във Вектра Б ще споделя едно мое наблюдение. На всичките двулитрови подгрева се включваше, на последната още се включва, под някъде около 7-8 градуса температура на антифриза. На 2.2- то обаче подгрева се включваше чак до +15 градуса на антифриза. И това беше и с новия оригинален датчик, както и със стария. Имам наблюдения и върху още едно 2.2 във Вектра Б и то напълно се припокрива с онова мойто бивше.
И ще споделя една идея за лъгане на компютъра така, че да отчита по- ниска от истинската температура, но толкова, че да няма грешки и други негативни последствия- първо се мери съпротивлението на датчика при няколко различни температури около проблемните такива, после се определя с колко ома не излизат стойностите, добавя се едно съпротивление със съответната стойност последователно във веригата и въпроса се решава- няма чекове, няма дивотии, просто съпротивлението трябва да се пресметне добре така, че хем да върши работа, хем подгрева да не се пуска залудо. Това ако датчика е наред, естествено, ако не е- първо се сменя с истински и после се гледа и решава. И се прави внимателно, защото този датчик не участва само при паленето, а и след това.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 май 2017 - 19:26
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg