Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Как се прави чиптунинг в домашни условия

ivanovbg снимка ivanovbg 20 март 2010 - 18:45

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:55
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 23 март 2010 - 00:06

Колега ако може да уточниш кое точно наричаш "стари" опелчета и кое "нови" ?

Иначе всичко което си обяснил е вярно и е супер. Искам само да уточня следното - такъв тип тунинг се основава главно на два момента
1 - четенe/запис на ЕЕПРОМА на ЕКУто , което предполага съответния интерфейс/програматор
2 - наличие на софтуер с който могат да се правят корекции по горивните(авансовите и т.н.) таблици
В този ред на мисли ако може да кажеш(ако знаеш естествено) как се чете(записва) чипа подредено по конкретни модели на двигателите и съответно софтуера ако го има(няма) или е различен при различните модели.

ПС конкретно при мен примерно чиповете са 2 и са запоени на платката, което предполага рисков монтаж/демонтаж. Не съм се интересувал активно но съм чувал че става и с интерфейсен кабел(+софтуер) четенето и програмирането
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 23 март 2010 - 07:48

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:55
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 23 март 2010 - 08:17

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:55
Отговори

oci снимка oci 08 април 2010 - 15:28

Имам въпрос, който може и да изглежда тъп, но след като товорим .bin файла(аз го направих с WinOLS, понеже ТunerPro не го отваря или поне аз не разбрах как става) как откриваме картите на горивото и аванса?


ПП Естествено към момента съм свалил пробно един .bin файл от интернет за да разглеждам, не съм прочел моя си файл :hahaha:

edit: отворих го и с TunerPro вече... Но пак не знам къде от цялата таблица да намеря карти на гориво и аванса. На WinOLS-a маркира една част в началото на таблицата и една към края като 8 или 16 битова мапдата?
Мнението беше редактирано от oci: 08 април 2010 - 15:43
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 08 април 2010 - 18:16

ААААААААаааа голямо евала за темата! Отдавна трябваше да има писано по този въпрос.Така че нека знаещите да започнат и те да пишат, а не само колегата ivanovbg да се мъчи да ни обяснява тука.
Относно лог-ването един приятел сподели че при Голф 4 ТДИ има такъв режим,при който му се задава от диагностичния софтуер компютъра сам да записва работата си за определено време(нещо като test run) и после го изпюва в лог файл, който може да се свали и да се разгледа на друг компютър. И това беше относно въпроса да се види какви са резултатите преди и след чип-ването на мотора. Въпроса е дали при нашите коли го има това като вариант - нека хората които са имали "контакт" с OP-COM и Opel Scanner да кажат.
Отговори

oci снимка oci 08 април 2010 - 18:27

Ами при Опел Скенера също го има варианта да записваш какво става с дадени параметри(например ламбдата) или направо всичките. Но въпроса е че трябва да се разбере от кой точно адрес на регистрите започват картите на горивото, на кой адрес е ограничителя и т.н. С чичко гугъл успях да намеря началните адреси само за ситроен :hahaha:
Мнението беше редактирано от oci: 08 април 2010 - 18:29
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 април 2010 - 20:18

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:56
Отговори

oci снимка oci 08 април 2010 - 20:41

Аз питам конкретно за "по-новите" двигатели или направо да си кажа X20XEV. Не знам какво ми е ECU-то, просто свалих едно готово от интернет. Но не можах да се преборя с TunerPro програмата. Инсталирах я и давам отвори .bin файл но след като цъкна това нищо не се случва. Само като цъкна на hexeditor ми отваря целия бин файл, но така в 16тичен код е изключително трудно да разбера къде са картите и къде е кода за машинните операций на процесора. До колко четох трябват специялни отделни .xdf файлове за да подкарам всеки отделен .bin файл като хората на програмата?
Видях в другата тема че си ги правиш сам, ако не е нахално може ли да споделиш как се правят тези .xdf файлове?

ПП Коя програма да ползвам ТунерПро или ТунерПро РТ?
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 април 2010 - 20:55

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:57
Отговори

oci снимка oci 08 април 2010 - 21:44

Аз обаче пак не успях да разбера следното. Как разбираме адресите които ни трябват за програмата. Нали ни трябва адрес за чексум, за едната карта, за другата карта? Всичко това се въвежда в програмата, но аз не разбирам как го разпознаваме от 16тичния код?

ПП Имаш ли .xdf файл за посочения .bin?

ПП2 Шегувах се, за младоста на двигателя затова я сложих и в кавички :hahaha:
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 април 2010 - 23:53

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:57
Отговори

Bad Racer снимка Bad Racer 20 април 2010 - 22:26

:flag: :mhihi: :icon_wink2: :clap: :mhihi: Искам да кажа едно голямо браво на колегата.До сега всички криеха информацията като мишки.Знам че струва пари но си има и хора които искат сами да си правят нещата тука не става въпрос за кинти,а за мерак.който иска може да си плати ако не му се занимава,но си има хора и които им е мерак.ЕВАЛА.Извинявам се за офтопика.

А сега по същество.Дай някакви насоки за намиране на картите.И този чексум нещо ми бяга из знанията.Относно записа на лог файл,става с опкома,правил съм го.Записва при какви обороти на мототра какво се случва с датчиците и т.н.Като мисля че интервала беше около 50 об/мин.Може и да бъркам.
Отговори

VanVan снимка VanVan 21 април 2010 - 11:48

Всъщност проблемите са два - първия е да се открият точно описанията (хедърите) на картите за конкретния модел ЕКУ/БИН. Това е половината от работата. Втория проблем, който е по-сериозния е мапинг сесията - поради липса на дино, се налага да търкаляте колата по пътищата, което веднага поставя в опасност всички участници в движението, защото за да се обходи добре една карта трябва да се кара доста малоумно...

Аз също имам някакви софтчета и кракчета, ако някой има желание можем да се разберем да комбинираме и да ги качим на някакво сайтче. Аз лично в момента имам един домейн и може да направим нещо.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 21 април 2010 - 19:54

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:57
Отговори

VanVan снимка VanVan 27 април 2010 - 14:26

На трета предавка интерсекциите в картата ще се сменят доста бързо (ако колата се движи по равен път и няма насрещен вятър примерно) и като цяло резултата от лога ще бъде неточен, заради преходните режими. Особено ако мотора е достатъчно мощен и трета му е като на мойто 1.4 първа. :mhihi:

Ако си мапваш колата само за wide open throttle може и да става...
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 28 април 2010 - 18:09

 VanVan, на 27 Apr 2010, 15:26, каза:

На трета предавка интерсекциите в картата ще се сменят доста бързо (ако колата се движи по равен път и няма насрещен вятър примерно) и като цяло резултата от лога ще бъде неточен, заради преходните режими. Особено ако мотора е достатъчно мощен и трета му е като на мойто 1.4 първа. :icon_wink2:

Ако си мапваш колата само за wide open throttle може и да става...

Е ако твоята е само с три скорости :drinkin2:
По принцип три точки стигат -другото се интерполира и всичко е ок :mhihi:
Отговори

mike7 снимка mike7 01 май 2010 - 20:09

Темата е супер! :mhihi: Още съм назад с материята и не мога да разбера защо .bin файла, който свалям (чета) от EEPROM-а на Опела е с големина 1kB!?! Иначе като аматъор, засега идеята ми е да намаля разхода на гориво (бензин) на моя двигател z18xe , 125кс. Теоретично съм прочел, че може посредством чиптунинг 125кс -> 139кс.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 02 май 2010 - 23:47

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 февруари 2012 - 20:58
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg