Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Висок разход на дизел

vladyyan снимка vladyyan 24 януари 2009 - 13:55

Ако знаех колко проблеми имат дизелите, определено нямаше да си купя такъв. Не че другите нямат де :).
Колата ми е Вектра Б с двихател ДТХ 20. От прочетеното във форума стигам до извода, че тази кола гори като змей. Лятото 10-10.5 на сто в града, зимата 11-12. Според мен това е много. Правиха й диагностика - всичко било ок. Няма светене на компа, няма никакви други проблеми, двигателят работи тихичко, не пуши. Било от градското каране. На извънградско обаче разходът е 7.5 - 8, което също си е високо. При това не съм вдигал високи скорости - до 120.
Забелязах и още нещо друго. Когато е студено - под 0 градуса, колата е перфектна - има ряз. Когато станат малко по-високи температурите - рязът се губи. Прочетох обясненията за по-високото съдържание на кислород в студения въздух. ОК - съгласен. Но не мога да повярвам, че една съвременна кола ще е така конструирана, че да мога да меря външната температура по работата на двигателя й.
Дайте някакъв акъл какво още да й погледна на колата. Никак не ме устройва съвета на диагностика да я продавам защото бил опелски дизел.
Между другото й слагах добавка Редекс, която уж подобрявала движението, разхода и студеното палене. Пълни глупости. Ефектът беше нула. И освен това зареждам само на ОМВ, където дизелът бил най-добре.
Отговори

marinero62 снимка marinero62 24 януари 2009 - 18:16

Koлега нещо не е наред. Със същия двигател- Астра комби, разходът ми е около 7л/100км. смесено през зимата. На дълъг път малко под 6л/100км. :eko:
Отговори

overkill снимка overkill 24 януари 2009 - 18:41

Колега аз съм с такъв мотор като твоя ама моя разход се движи около 7,5-8,5 градско каране и 5-6 на вън ,определено нещо не е наред при тебе :wall: .Разхода може да се вдигне ако ти е прецакан термостата например или ако ти се е прецакал вакумния клапан за турбото ама тогава нема да има вървеж ....просто разсъждавам дано някой колега ти помогне да си разрешиш проблема .Успех!!! <_<
Отговори

bojo06 снимка bojo06 24 януари 2009 - 18:41

 vladyyan, на 24 Jan 2009, 01:55 PM, каза:

Ако знаех колко проблеми имат дизелите, определено нямаше да си купя такъв. Не че другите нямат де :).
Колата ми е Вектра Б с двихател ДТХ 20. От прочетеното във форума стигам до извода, че тази кола гори като змей. Лятото 10-10.5 на сто в града, зимата 11-12. Според мен това е много. Правиха й диагностика - всичко било ок. Няма светене на компа, няма никакви други проблеми, двигателят работи тихичко, не пуши. Било от градското каране. На извънградско обаче разходът е 7.5 - 8, което също си е високо. При това не съм вдигал високи скорости - до 120.
Забелязах и още нещо друго. Когато е студено - под 0 градуса, колата е перфектна - има ряз. Когато станат малко по-високи температурите - рязът се губи. Прочетох обясненията за по-високото съдържание на кислород в студения въздух. ОК - съгласен. Но не мога да повярвам, че една съвременна кола ще е така конструирана, че да мога да меря външната температура по работата на двигателя й.
Дайте някакъв акъл какво още да й погледна на колата. Никак не ме устройва съвета на диагностика да я продавам защото бил опелски дизел.
Между другото й слагах добавка Редекс, която уж подобрявала движението, разхода и студеното палене. Пълни глупости. Ефектът беше нула. И освен това зареждам само на ОМВ, където дизелът бил най-добре.

Какви са тия изводи за всички дизели? Твоята си има проблем. Недей да правиш генерални изводи за всички.При мен градския разход/за София/ е 7-7.5л ,а извънградско е 5-5.5л.
Отговори

Shades снимка Shades 24 януари 2009 - 19:10

И при мен градското не минава 7,5 и то с хамалско каране. Прегледайте колата за течове - резервоар, маркучи и моят съвет е да идеш в специализиран сервиз за Опел или при някой от дилърите, защото стана вече епидемия колегите да се оплакват от майстори, които една диагностика като хората не могат да направят на новите дизели. :wall:
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 24 януари 2009 - 20:47

Знам, че не е наред нещо с този разход. Термостатът е нов. Когато го смених видях, че и старият си беше напълно читав - т.е. стоеше си затворен и не пропускаше. Но и при новия, температурата се качва доста бавничко. Не мисля обаче, че това е проблемът. Есента, когато беше топло, колата загряваше бързо, но разходът си беше пак толкова висок.
Течове колкото и да гледам - не съм забелязал. Вакуумният клапан не вярвам да е прецакан. Те са два един след друг - пластмасовия и металния. Пластмасовия го смених защото беше счупен и бяха направили една голяма магария връзвайки накъсо маркучите. Слава богу турбото си работи защото усещам когато се включва при 2200 оборота. Както казах по-горе обаче много е чувствително по отношение на температурата на въздуха. Определено когато е студено колата върви перфектно. Когато се стопли - един път усещам включването на турбото, друг път не. Но мога да изтегля де.

Някакво предложение за фирмен сервиз? Защото като се прочете форума се вижда, че положението във фирмените сервизи не е особено цветущо. Освен да ти съдерат кожата и после да вдигат умно рамене.
Диагностиката правих при човек, който се препоръчва като добър дизелджия, включително и тук във форума.

П.П. Съжалявам ако съм засегнал някой от феновете на дизела. В края на краищата и аз станах собственик на такъв. Достатъчно е обаче да се погледне каква е цената на някои възли, които май не много рядко дават фира (особено при колите втора употреба, които караме) и наистина на човек да му се приплаче. Няма да споменавам прословутата помпа, но например едно електромагнитно клапанче стува 360 лв. А моята има цели три такива :).
Мнението беше редактирано от vladyyan: 24 януари 2009 - 20:56
Отговори

fanatic снимка fanatic 24 януари 2009 - 21:22

Ще ме извинявате всички, но в София разход от 10 нафта е напълно нормален. А и това с въздуха според мен също. А и Вектрата не е особенно лек автомобил и няма как да харчи 5,5 извън...
Отговори

bojo06 снимка bojo06 24 януари 2009 - 22:53

 fanatic, на 24 Jan 2009, 09:22 PM, каза:

Ще ме извинявате всички, но в София разход от 10 нафта е напълно нормален. А и това с въздуха според мен също. А и Вектрата не е особенно лек автомобил и няма как да харчи 5,5 извън...

:wall: в TIS 2000 даже дават и по малък разход .
Мнението беше редактирано от bojo06: 24 януари 2009 - 22:54
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 28 януари 2009 - 10:06

Никой ли не знае читав сервиз за диагностика на дизелов Опел. От това, което изчетох за уж фирмените сервизи в София ми се приплака.
И още нещо, което ми е интересно. Скоростите на колата ми се струват доста дълги. Тук в София много рядко съм включвал на четвърта. Петата даже не я знам как работи :knee: .
Мнението беше редактирано от vladyyan: 28 януари 2009 - 10:07
Отговори

tremalnike снимка tremalnike 28 януари 2009 - 20:06

Виж дебитомера и дали не ти е запушен катализатора.
Моя Х20ДТЛ извънградско гори към 5.6 - 5.8 а комбинирано някъде към 6.5 съм го засичал.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 29 януари 2009 - 13:23

Извинявам се колеги за невежеството и офтопика, но дизеловите Опели имат ли катализатор, и ако да, кои модели?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 29 януари 2009 - 17:14

 opel1924, на 29 Jan 2009, 01:23 PM, каза:

Извинявам се колеги за невежеството и офтопика, но дизеловите Опели имат ли катализатор, и ако да, кои модели?

Така като се замисля от началото на 90-те май всички дизелови мотори имат катализатор колега.
Отговори

Shades снимка Shades 29 януари 2009 - 17:17

Всъщност въпросът на колегата е много уместен. Ако катализаторът е запушен, може да има някакво повишение в разхода. За мен този разход е тотално нереален, пък било то и в София. Само още едно въпросче - колега, може ли да обясниш как точно си смяташ средния разход?
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 29 януари 2009 - 18:32

Определянето на разхода ми е просто. Карам с пълен до горе резервоар. Изминавам 200 км и доливам отново до горе. Винаги излизат 20-22 литра. И това е за изминат пробег до сега 2000 км. Така че според мен засеченият резултат е доста точен.
Малък въпрос - как мога да разбера дали катализаторът е запушен. Без разбира се да се наложи да го свалям. Защото честно казано на налучкване не ми се играе. Излиза доста по-скъпо от този висок разход :).

За проблем в дебитомера не ми се вярва. От всичко прочерено до сега видях, че когато има такъв проблем току присветне компютъра. А при мен няма такова светене. Преди време ми светна, но то беше заради грешка на температурен датчик и се оправи веднага.
Като се постопли мъничко ще отворя да почистя ЕГР клапана, но не ми се вярва и от там да идва белята. Пак все някаква грешка трябваше да даде.
На диагностиката, която правих веднъж излезе перфектна регулиривка на помпата (не ми е много ясно какво точно значи). Имам някакви съмнения относно вакуумната система, но спирачките ми си работят добре. Доколкото знам системата там е една и съща.
Мнението беше редактирано от vladyyan: 29 януари 2009 - 18:38
Отговори

shumenski снимка shumenski 29 януари 2009 - 21:03

Пробвай от шел с v-power-dizel давидим ще имали разлика.
Отговори

Shades снимка Shades 29 януари 2009 - 23:20

 shumenski, на 29 Jan 2009, 09:03 PM, каза:

Пробвай от шел с v-power-dizel давидим ще имали разлика.

Гаранция, че няма да има!

Колега, прегледали ли сте обстойно за някакви течове или пък запушвания по горивопроводите? Говоря за сериозен преглед от резервоара да мотора.
Съжалявам за въпроса за меренето на разхода, но ще се хванеш за главата ако знаеш какви бисери сме чели по форумите :mhihi:
Отговори

rosko-boy снимка rosko-boy 29 януари 2009 - 23:31

Прегледай я основно колега щото тва наистина е ненормален разход,а тоя колега дето казва че е тежка и затва гори да си гледа работата ,моята е Вектра-Ц и със сигурност е по-тежка и отгоре на тва е 150 магарета и пак не вдига над 7-7,5 в града,а извън града пада ако карам по бавно до 5 :mhihi: :mhihi:
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 30 януари 2009 - 17:36

при мен градско е около 10-11 а извън градско около 6.5 не знам дали е нормално но май при зафирите е така
Отговори

илчо снимка илчо 31 януари 2009 - 08:25

 opel1924, на 29 Jan 2009, 01:23 PM, каза:

Извинявам се колеги за невежеството и офтопика, но дизеловите Опели имат ли катализатор, и ако да, кои модели?


Колега и твоята Астра има катализатор,погледни отдолу,има едно малко гърне,първото,те това е катализатора,е не си писал коя година ти е колата,но моята е 97-а и има, от коя година са започнали да слагат масово на дизела ....незнам,но по- новите си имат.
Отговори

илчо снимка илчо 31 януари 2009 - 08:44

 vladyyan, на 29 Jan 2009, 06:32 PM, каза:

Определянето на разхода ми е просто. Карам с пълен до горе резервоар. Изминавам 200 км и доливам отново до горе. Винаги излизат 20-22 литра. И това е за изминат пробег до сега 2000 км. Така че според мен засеченият резултат е доста точен.
Малък въпрос - как мога да разбера дали катализаторът е запушен. Без разбира се да се наложи да го свалям. Защото честно казано на налучкване не ми се играе. Излиза доста по-скъпо от този висок разход :).

За проблем в дебитомера не ми се вярва. От всичко прочерено до сега видях, че когато има такъв проблем току присветне компютъра. А при мен няма такова светене. Преди време ми светна, но то беше заради грешка на температурен датчик и се оправи веднага.
Като се постопли мъничко ще отворя да почистя ЕГР клапана, но не ми се вярва и от там да идва белята. Пак все някаква грешка трябваше да даде.
На диагностиката, която правих веднъж излезе перфектна регулиривка на помпата (не ми е много ясно какво точно значи). Имам някакви съмнения относно вакуумната система, но спирачките ми си работят добре. Доколкото знам системата там е една и съща.


Колега,наистина разхода е голям,но и мотора не е малък,а и има огромно значение от стила и мястото на каране.Аз до скоро карах Кадет 1,6 Д,гореше 4,5-5л/100км.,обаче като взех Астра 1,7ТДИ и ела и гледай ,гори 5,5-6-7,а като застудя и като светнах и фаровете(1 ноември) и взе да гори7-8-9....направо побеснях,съжалявах ,че си продадох Кадета...Има и нещо друго,старата кола беше по-тромава и както и да я натискаш не набира,а тази е друго нещо и мен ме кефи да я изрязвам, да слушам как свири турбото,абе...детска работа,но от това вдигна разхода,а и не на последно място градското каране е с по-голям разход.За катализатора,незнам дали има начин да се провери дали не е запушен,но ако е, и от там ще има повишен разход,просто товари мотора.Можеш да провериш по няколко начина,като най лесния е да го разбиеш,или да го свалите,а на негово място се слага тръба,или да го смениш с нов,но гаранция,че е позапушен ако не е сменян.Нафтата също има значение,на Кадета наливах каквото има,но тази много е капризна,бях и налял от някаква измислена бензиностанция и...направо ми се приплака,вдигна разхода и не иска да тръгне,от 90-100км./ч. не може повече.Сега наливам от Лукоил и Ромпетрол и няма проблеми.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg