Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Темпомат - монтаж, проблеми и въпроси

черният скорпион снимка черният скорпион 09 ноември 2007 - 23:43

Много си е яко, ако го има. При нормален трафик е перфектен на магистралата, а в града го ползвам само през нощта. Цъкам го на малко под 60 км/ч и хич не се притеснявам от измервателни мероприятия. Ситига да си достатъчно спокоен да караш с толкова.
Отговори

nikal снимка nikal 10 ноември 2007 - 12:04

В градски условия за мен е безсмислено,но извън си е супер-постоянно го ползвам.Моето мнение е ,че си заслужава парите.
Отговори

Buynov снимка Buynov 10 ноември 2007 - 12:41

 sani, на Nov 9 2007, 02:20 PM, каза:

УДОБСТВОТО е ясно, иначе нямаше да бъде измислена екстрата!
Аз питам за ПОЛЗАТА!


За мен лично кола с автоматични скорости, темпомат/круз контрол и подлакътник си е мега яка за дълъг път. Физически си отпуснат, краката не са на педалите през повечето време и не се изморяваш на практика.

Най-важно е къде караш и как обичаш да караш. Ако рядко ти се налага да излизаш извън града, няма да ти е много от полза. Ако караш състезателно (на принципа "мразим да има коли пред мене"), пак няма да ти е от полза. Но ако искаш пътуването да е приятно и да не те изморява, темпомата е стъпка в правилната посока.
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 10 ноември 2007 - 18:21

 ickko, на Nov 9 2007, 10:34 PM, каза:

 TurboManiak, на Nov 9 2007, 06:59 PM, каза:

...удобство, което не бих изхвърлил


Въпроса на колегата е не дали да си изхвърли темпомата, а дали да даде 300лв да си сложи?
Та ти би ли ги дал в случай, че нямаше ? :beer: :beer:


Да! Според мен си заслужават паричките! Можеби ако не бях имал кола с такова до сега сигурно щях да го прескоча или и аз да разпитвам ... знам ли ...
Отговори

sani снимка sani 22 ноември 2007 - 10:09

Сърдечни благодарности на всички Вас за дискусията, мненията и препоръките. Решението е взето! На пролет - с темпомат, пък дори и да се ползва рядко и да няма голяма полза. Някой каза - Удобство!
Благодаря още веднъж!
Хиляди безаварийни, сервиз и застраховател да не видите! :unsure:
Отговори

Mishoka снимка Mishoka 26 ноември 2007 - 19:40

 sani, на Oct 30 2007, 12:42 PM, каза:

Здравейте,
искам да попитам тези от Вас, които имат (и ползват) темпомат на своите автомобили дали има голяма полза от него (имай предвид, че вече дори и магистрала Трякия в петък следобед и неделя вечер прилича на бул. Цариградско шосе в София) и има ли смисъл да си инсталирам на Хаш-ката. Ще струва около 200-220 лв!

Благодаря предварително на отзовалите се :thu:

nqma polza. az ne izpolzvam moia dori i neznam kak se puska. edin pat samo go polzvah kato zeh kolata no za nashite patishta ne e mnogo prilojim
Отговори

sani снимка sani 25 януари 2008 - 18:53

От две седмици съм горд собственик на ....... темпомат в любимата Н-ка!
Направих едно магистрално извънградско пътуване и при равни други условия преди (без темпомата) за същата дестинация и опити да се поддържа скорост около 130 км/ч - разликата в средния разход по БК е:
преди (без темпомат) - 7.2 л/100
сега (с темпомат) - 6.4 л/100

Мотора е 1.6 бензин! Скоростната кутия - Easytronic!
Така, че - като цяло - доволен съм!

Благодаря на всички отговорили на темата!
Може да й се сложи катинарче!
Отговори

dio_sr_06 снимка dio_sr_06 21 април 2008 - 09:46

Здравейте на всички!
Моят въпрос е възможно ли е да се постави такова устройство (автопилот-темпомат) на автомобил с ръчни скорости. Питам защото по принцип пътувам много извън града и по често по родните магистрали, и би било добре ако някой друг ми натиска газта :dance:
Интересуват ме цени( ако някой знае) или някъкък линк или снимки, как изглежда, монтира ли се и т.н.
Благодаря предварително!

П.С. Автомобила е Астра Г/2001 1.8 (ХЕ18Хе1) :19a:
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 21 април 2008 - 09:49

Сигурно е възможно защото съм карал кола с темпомат и ръчни скорости но си беше фабрично направена.
Отговори

hudson снимка hudson 21 април 2008 - 10:40

Намираш си донор в някоя автоморга, ако не можеш да се справиш сам, намираш човек който да ти го монтира и ... май това беше. И се подготвяш няколко дни да си без кола. На мен лично ми се видя много занимавка и се отказах да го слагам.
Отговори

don_ray снимка don_ray 21 април 2008 - 11:13

За тази процедура не е ли необходимо да се пипне нещо по компютъра ?
Темпомата няма нищо общо със типа скоростите, само със скоростта, подаването на газ и спирачката.
Отговори

Рошко снимка Рошко 21 април 2008 - 11:32

Колега, не ти трябва таралеж в бельото... Както ти е казал вече и колегата hudson, е голям трън в...еди-къде-си самото слагане, а и повярвай ми - не е удобно и за ползване. В Щатите имах кола с така наречения Cruise Control и въпреки, че там се кара САМО по магистрали, ми беше супер неудобно... Сетвал съм го няколко пъти но след не повече от миля се отказвах - чудиш се къде да си денеш крака, на всичко отгоре ту се налага да ускориш, ту да намалиш... Абе аз поне не бих го ползвал дори да го има заводски, камо ли да си причиня такива главоболия и толкова разходи заради един круиз контрол! :dance:
Отговори

hudson снимка hudson 21 април 2008 - 13:53

 don_ray, на Apr 21 2008, 12:13 PM, каза:

За тази процедура не е ли необходимо да се пипне нещо по компютъра ?
Темпомата няма нищо общо със типа скоростите, само със скоростта, подаването на газ и спирачката.

Ми не трябва да се бърка по екуто, според мен. При опел вектра круиза е един електронен блок с моторче зад таблото. Чрез допълнително жило моторчето управлява дросела. Следи скоростта от километража и има връзка със стоп машинката на спирачката. Това е в общи линии.

 tigra79, на Apr 21 2008, 12:32 PM, каза:

Сетвал съм го няколко пъти но след не повече от миля се отказвах - чудиш се къде да си денеш крака, на всичко отгоре ту се налага да ускориш, ту да намалиш... Абе аз поне не бих го ползвал дори да го има заводски, камо ли да си причиня такива главоболия и толкова разходи заради един круиз контрол! :19a:

И си прав и не си прав. Вярно е че се чудиш къде да си денеш крака, но това е в началото. На шефа на мерцедеса, така бях свикнал с круиза, че го карах като електронна игра с джойстик - само с лостчето на круиз контрола (и от време на време педала на спирачката де :19a: ). За мен си полезна глезотия, но нямам свободното време за да си я монтирам - а пък не бих дал на друг да ми бърника из колата, без аз да съм там :dance: .
Отговори

don_ray снимка don_ray 21 април 2008 - 14:03

Колко ти излезнаха всичките джунджурийки ? Иначе за бърникането си много прав :dance:
Отговори

hudson снимка hudson 21 април 2008 - 14:22

 don_ray, на Apr 21 2008, 03:03 PM, каза:

Колко ти излезнаха всичките джунджурийки ? Иначе за бърникането си много прав :dance:

Не съм ги купувал. В една морга до Пазарджик намерих вектра с круиз и МИД. Пазарях се със собственика, да му дам моите казанчета за антифриза и за течността за чистачките (заради датчиците на МИДа), а той да ми даде неговите с доплащане, но.... нямаше сделка. Та мисълта ми е, че там видях как е направен круиза и ми се видя прекалено много разглобяването. А пък изхождайки от опита ми със слагането на МИДа, макар да изглежда просто, по време на работата се появяват нежелани усложнения и от 2 часа работа на пръв поглед, отива на 2 дни псувни и човъркане.
Отговори

papi_123 снимка papi_123 21 април 2008 - 18:57

Глезотийка си е темпомата
удобно и практично е само когато искаш го ползваш.
при продължително пътуване с еднаква скорост изтръпва десния крак.
някой има ли идея от къде може да се намери такава джаджа и колко ще струва?
:dance:
Отговори

dio_sr_06 снимка dio_sr_06 22 април 2008 - 17:14

Благодаря зя мнението колеги :dance:
И аз по разпитах тук и там и се оказа хубава екстра, само дето ми препоръчаха да не си търся беля като се опитвам да си правя "НАПРАВИ СИ САМ -Кръжок".
Така че ръчка и т`ва е...... :19a: :19a:
Отговори

hudson снимка hudson 23 април 2008 - 08:28

 papi_123, на Apr 21 2008, 07:57 PM, каза:

някой има ли идея от къде може да се намери такава джаджа и колко ще струва?

По автоморгите ще търсиш. А за цената - колкото си е спазариш. В една морга до Пазарджик има вектра с круиз контрол, ако те интересува, пиши ЛС, за да ти кажа къде се намира.
Отговори

dio_sr_06 снимка dio_sr_06 23 април 2008 - 09:02

Благодаря hudson :dance: :19a: но реших прарите за темпомат да ги вложа в нови дискове и спирачни апарати :19a:
Всепак Големи Благодарности на колегите за изказаното мнение :19a:
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 25 април 2008 - 09:25

Смени бертонето с такова с 2.2 или 2.0 турбо .. почти всичките имат фабрично такова щото са "флай баи уаиър" ... без механична връзка на педала на газта със дроселната клапа

Иначе екстрата е много яка ... пристрастил съм се към нея вече :newsm05_41:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg