Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

X20DTL - грешка P1220 и не пали!

waleto снимка waleto 30 април 2014 - 00:03

Здравейте,Колеги!
Малко предистория:
Колата я карам от 2006 година!Никакви особени проблеми,до сега!
Преди около месец,един ден просто не запали.Беше си дръпнала горивото от филтъра!Помислих си,маркучи обратна нафта.Сменям ги на около 2 години,за да няма проблеми тези бяха на една,но...смених ги!Допълних филтъра дръпнах я,запали и след 15 минути престои пак не запали!Единият от байонетите на капачката на филтъра се беше леко измъкнал.Смених цялата капачка(имах резервна)нагласих байонетите и я дръпнах пак!Запали и работи перфектно!Но като остане цяла нощ да не работи сутрина няма палене!
От тук на сетне стана интересно,защото филтъра беше пълен до горе,а колата не пали!Дръпвам я пали и върви без никакъв проблем!Смених филтър за всеки случай!Никакъв ефект.Филтърната кутия е пълна до горе и колата я дърпам всеки ден за да запали!Грешки не записва никакви!Върви прекрасно във всички обороти!
Взех един електромагнитен клапан и го сложих на обратното гориво,което идва от помпата.Опелчето започна да пали сутрин,въпреки че като запали известно време прекъсва търси си цилиндрите и пропушва бяло,но поне започна да пали!
Оставих го така,за около месец,докато се поосвободя защото варианта с клапана не ми харесваше и исках да намеря проблема.
До днес,когато сутринта запали свърших работа и след това по обяд запали тръгвам и след 200 метра угасна.И каквото и да правих,палене нямаше!Дърпах го доста време.Отново никакъв ефект!
На лаптопа показа "P1220".Изчел съм доста теми из форума,лошото е че много от тях не са завършени.Факт е обаче че не зная какво да направя!
Ще ви бъда благодарен,ако изкажете някакви мнения!
Благодаря ви и за отделеното време!Малко дълго стана!

PS:Нафтата на колата доста рядко пада под първата бяла чертичка,най-често е около средата!
Отговори

bat van снимка bat van 30 април 2014 - 06:36

Здр.
Колега проверете цедката в резервоара.
Стоях на пътя заради мизерий в резервоара.
Успех.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 30 април 2014 - 09:02

 waleto, на 30 април 2014 - 00:03, каза:

.....Беше си дръпнала горивото от филтъра!Помислих си,маркучи обратна нафта.Сменям ги на около 2 години,за да няма проблеми тези бяха на една,но...смених ги!Допълних филтъра дръпнах я,запали и след 15 минути престои пак не запали!Единият от байонетите на капачката на филтъра се беше леко измъкнал.Смених цялата капачка(имах резервна)нагласих байонетите и я дръпнах пак!Запали и работи перфектно!Но като остане цяла нощ да не работи сутрина няма палене!.....
От тук на сетне стана интересно,защото филтъра беше пълен до горе,а колата не пали!Дръпвам я пали и върви без никакъв проблем!Смених филтър за всеки случай!........и пропушва бяло,но поне започна да пали!
Оставих го така,за около месец,докато се поосвободя защото варианта с клапана не ми харесваше и исках да намеря проблема.
......
На лаптопа показа "P1220".Изчел съм доста теми из форума,лошото е че много от тях не са завършени.Факт е обаче че не зная какво да направя!
.....

Въздух, въздух и пак въздух! Най-честия проблем при тези дизели. Като не се обърне навреме внимание на проблемите се появяват и други. При теб от наличието на въздух най-вероятно ти се е появил и механичен проблем в ГНП , вследствие на който е грешка Р1220.Решението е внимателна диагностика за въздух в системата и диагностика на самата помпа.
Отговори

asensio снимка asensio 30 април 2014 - 10:09

При мен е давала P1220 от въздух, входа на помпата при мен е с гумен маркуч и се беше "одървил" и от там палеше малко трудно и чат пат даваше тая грешка. Може да е задръстена и цедката. Лошото е че не си я запалил. Грешката е кофти, но може да е и от нещо дребно. И задължително оправи въздуха, както колегата Божо каза - тва е най големия дерт на тия коли.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 30 април 2014 - 12:15

Да,от въздух вади тая грешка. А смяна на тройниците?
Отговори

waleto снимка waleto 30 април 2014 - 21:49

Тройниците ги смених заедно с маркучите на обратната нафта,защото се усъмних че много бързо са се прецакали маркучетата.Сменил съм всичко що е маркуч за нафта в двигателния отсег!И промяна нямаше.Нафтата е бистра във филтърната кутия.
Аз през цялото време се съмнявам в помпата,защото не виждам проблем,никъде другаде!Но пък запали ли върви перфектно.
Само цедката в резервоара не съм проверил!Но не съм мислил за нея,защото колата се форсира и върви прекрасно във високите обороти.А според мен,ако има проблем с цедката,не би трябвало под товар да вдига обороти!Може и да се бъркам!
Ще я проверя при първа възможност.

Благодаря ви за отговорите.
Мнението беше редактирано от waleto: 30 април 2014 - 21:50
Отговори

bojo06 снимка bojo06 30 април 2014 - 21:57

 waleto, на 30 април 2014 - 21:49, каза:

....Само цедката в резервоара не съм проверил!Но не съм мислил за нея,защото колата се форсира и върви прекрасно във високите обороти.А според мен,ако има проблем с цедката,не би трябвало под товар да вдига обороти!Може и да се бъркам!
Ще я проверя при първа възможност.....

Цедката ако е запушена, при подаване на рязко газ в движение, при по ниска предавка, колата ще забива муцуна...Иначе е хубаво да се почисти, ако не си я пипал въобще. От ГНП също може да смуче въздух, но ме учудва, че филтърната кутия ти е пълна с гориво. На прикачената снимка са местата по ГНП, от където смуче въздух най-често.
Публикувано изображение
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 01 май 2014 - 07:05

Колега, откачи изхода от филтърната кутия и надуй с помпичка системата.На един приятел не палеше след кратък престой, прокапа точно от по-горе оградените места.Сменихме един О-пръстен на помпата и колата заспа.
Отговори

waleto снимка waleto 03 май 2014 - 11:42

Благодаря ви момчета за отговорите и насоките.Много са ми полезни.
Надявам се до седмица да мога да обърна внимание на колата и ще пиша,какво е положението!
Отговори

ceko снимка ceko 05 май 2014 - 08:14

 bojo06, на 30 април 2014 - 21:57, каза:

Цедката ако е запушена, при подаване на рязко газ в движение, при по ниска предавка, колата ще забива муцуна...Иначе е хубаво да се почисти, ако не си я пипал въобще. От ГНП също може да смуче въздух, но ме учудва, че филтърната кутия ти е пълна с гориво. На прикачената снимка са местата по ГНП, от където смуче въздух най-често.
http://imageshack.co...5/5884/8cc2.jpg


Да попитам тея две 'болтчета' на помпата могат ли да се отвият на място на колата и да се подменят уплътненията,в смисъл държат ли нещо вътре в самата помпа и ако се отвият да не стене белята,и като цяло каква роля изпълняват
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 05 май 2014 - 09:16

Да могат на място. Трябва да източиш антифриза и да откачиш маркуча от термостата към радиатора зощото пречи. Мястото е тясно но като се пипа внимателно става.
Отговори

piston снимка piston 09 май 2014 - 20:32

...задрал авансаторен клапан....,за съжаление..
Отговори

Dimas снимка Dimas 09 май 2014 - 20:42

 piston, на 09 май 2014 - 20:32, каза:

...задрал авансаторен клапан....,за съжаление..


т.е.? :confused:
Отговори

overkill снимка overkill 09 май 2014 - 21:08

Механичен проблем....сваляне на помпата и ремонт!!!

Явно че тая грешка може да дойде и от там ,задира буталцето ,недостатъчно количество на подаваното гориво и воала ....P1220 и мармалад.

Което ме подсеща май да си взема малко 2Т -ово масълце ,нещо което редовно сипвах на предната кола,да има мазане на помпата че с тея боклучави нафти тука не знаеш от къде може да ти дойде нещо такова на главата!!
Отговори

Dimas снимка Dimas 09 май 2014 - 22:21

 overkill, на 09 май 2014 - 21:08, каза:



Така де, но аз в крайна сметка не разбрах: запалила ли е или не?
Отговори

asensio снимка asensio 09 май 2014 - 22:25

Да не сте се объркали, щотото темата е от един колега, а друг е написал за авансаторния клапан. Иначе това казва и самата грешка, че електрониката иска едно количество гориво, а реално подаденото е друго. Доста често се получава от задиране, а като задере гърми и транзистора.
Отговори

Dimas снимка Dimas 10 май 2014 - 19:32

Хубаво де, ама както си споменал по-горе може и от въздух да е. И при мен е излизала след някакви манипулации в следствие, на които имаше въздух сред нафтата.
Отговори

waleto снимка waleto 13 май 2014 - 21:45

Така...!Колата запали.Ето и решението!
Ще започна от там че по снимката качена от колегата bojo06 разглобих всичко отпред и намерих двете въпросни болчета.Едното беше с дифтунга,нямаше проблеми но другото болче беше с О-пръстен,който не можах да намеря никъде!Накрая отидох до един магазин на бош и купих целия комплект за уплътняване на помпата.Наред с уплътненията си взех и една ръчна помпичка за пежо.
Смених О-пръстена и наместих помпичката някак си.В момента в който започнах да помпам с помпата изби нафта от обратната нафта на първи цилиндър!
Маркучетата,който бях сменил първи,заедно с тройниците,след като угасна колата,дали заради дефектен маркуч или просто кофти стечение на обстоятелствата.Незнам.
Смених на ново всички маркучета и троиници за обратната нафта,обезвъздуших и колата запали без никакви проблеми!
Това което немога да си обясня е защо не ми се изпразваше филтърната кутия.Като под изпразване имам предвид че като отворя и си се разтичаше нафта!Не е примерно да е един пръст надолу,както би трябвало да се случи при проблем с обратната нафта.
Аз до сега не бях ползвал помпичка,но това било много готина работа.

Благодаря на всички отзовали се колеги.Помпогнахте ми много!
Евала!
Мнението беше редактирано от waleto: 13 май 2014 - 21:49
Отговори

kalin09 снимка kalin09 14 май 2014 - 09:18

Излишната от дюзите отива на входа на помпата. Затова при най-малкия проблем там гасне. А във филтъра не е намаляла защото проблема е високо,наравно с филтъра,може би.
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 14 май 2014 - 18:56

Радвам се,че си открил проблема.Нали затова сме във форума, да си помагаме доколкото можем.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg