Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

alberto снимка alberto 23 май 2016 - 20:47

 sathv, на 23 май 2016 - 19:08, каза:

Фабрично затапване ли? Кола на 67000 ли? Ти вярно ли си толкова наивен? С ТЕЗИ "оригинални" гарнитури затапват гаражните майстори из Европата, щото са толкова некадърни, че една гарнитура не могат да направят.



Благодаря за отговора. Наясно съм, че колата не е 67000 това го казах малко на шега. Единственото, което ме учуди тази гарнитура, която имаше щампа на GM, нищо повече.
Отговори

alberto снимка alberto 24 май 2016 - 13:44

 sathv, на 23 май 2016 - 19:08, каза:

Фабрично затапване ли? Кола на 67000 ли? Ти вярно ли си толкова наивен? С ТЕЗИ "оригинални" гарнитури затапват гаражните майстори из Европата, щото са толкова некадърни, че една гарнитура не могат да направят.


Имам още едно питане. Явно е, че е затапен клапана, но в линк-а, който си сложил пише, че ECU трябва да се препрограмира. Това дали е направено при мен и според теб може ли да се разбере? Не ми дава никаква грешка. Като го вържа OP-COM-а и запаля колата и гледам текущите стойности на EGR ми пише "INACTIVE" и по-долу на EGR position винаги ми е 0%. Пробвах същото нещо на друга астра(1,6 моно) и там процентите се променят.


Поздрави,
Мнението беше редактирано от alberto: 24 май 2016 - 13:45
Отговори

evil снимка evil 08 юни 2016 - 19:48

Колеги , знаете ли защо се задръстват така тези клапани? Имам една корсичка от 3-цилиндровите 98-ма година и постоянно го чистя този клапан. Преди време в сервиз ми го смениха с нов защото стария не е работил дълго време и от тогава е страшно , почти всеки месец-два го чистя :doh: . Ключовете са винаги в колата че понякога като се задръсти с по-голямо парче и не мога да се прибера. Скоро сигурно ще се износят резбите и... Като ми светне лампата и започне двигателя да тресе и да пали много-много трудно и ми е ясно - пак ще се чисти :nea: Като го сваля и махна парчето което му пречи да се затвори и всичко е супер , до следващото парче. Това са някакви твърди парчета нагар. Ето снимка на този боклук Публикувано изображение
Отговори

opel corsa sport снимка opel corsa sport 12 юни 2016 - 13:18

Здравейте колеги, имам Корса б 2000г. 16 винтила -екотек.
И на мен започна да ми прави проблем ЕГР-а.
Чек лампата свети, закачих я на компютър, и се оказа ЕГР-а, разбира се.
Колата е доста мудна при ниските обороти, като подам газ се замисля повече от преди.
От прочетеното дотук научих много, но и колебанията се засилиха- а именно, кой от вариантите да избера - затапване, да го "залъжа" по електронен път (емулатор), или да пробвам с почистване...
Моля колегите с Корси да пишат според тях кой е най-добрият метод.
Нов клапан не ми се купува по обясними причини.
Моля и да ме насочите къде точно се намира тая тема за Тигра дето става и за Корса, че си избодох очите и не можах да я намеря.
Благодаря!
Отговори

opel corsa sport снимка opel corsa sport 12 юни 2016 - 19:05

Публикувано: 03 декември 2007 - 18:17



"Здравеите. До сега не се бях включвал в коментари ,но искам да ви кажа за моя проблем който сам си реших. Имам kорса 1.4 16v 99 г . ECOTEK имах проблем със EGR клапана . Оказа се че ми се задръства от нагар . първо го изолирах и проблема изчезна но временно . защото лампата пак ми светна ,потърсих още информация и се оказа че клапана работи когато температурата на въздуха е над 20 градуса .И така пролетта ми светна лампата отново.този път се оказа че компютара на колата очаква изгорели газове през EGR клапана.тогава в един американски саит открих решение. става въпрос за гарнитурката под клапана тясе заменя с подобна но на входящия отвор се монтира цедка от неръждаема стомана около 0,5 мм отворите ха цедката . Целта е да спира нагара а потока от изгорели газове раздробява по едрия нагар и така преминава без да задръства."

Това за колегата Evil.
А по моя въпрос дето съм писал по-горе някой може ли да помогне?
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 13 февруари 2017 - 00:44

Здравейте колеги.
След прочитане на почти цялата тема (много дълга бре!) у мен неизяснен остана следния казус: При ЕГР на двигател X16XEL (снимките от мнение #103) от малкия отвор с буталцето и големия свободен отвор, кой е към смукателния колектор и кой към изпускателния , т.е. каква е посоката на газовете през ЕГР на този мотор?
При мен проблема е със задръстване на ЕГР клапата с големи парчета нагар , които попадат точно под буталцето на малкия отвор и то остава отворено. Парчетата нагар видимо идват от големия отвор под ЕГР. Сега пак въпрос големия отвор е към смукателя или към изпускателния колектор? Ако е към изпускателната част мога ли да нароня с отвертка например видимия слой (2мм дебелина) твърд нагар и да запаля колата да го издуха навън? Ако пък големия отвор е към смукателния колектор ако изроня нагара и запаля колата то той ще мине през целия двигател което никак не ми се нрави!
Четох мнения за колеги които са си направили "цедки" за тези големи парчета нагар от метални мрежички на работните отвори на ЕГР! Дали не се продава накаква готова такава в някой магазин и ако ли не от къде мога да си намеря подходяща неръждясваща метална мрежа за случая?
Благодаря предварително на всеки отговорил!
Поздрави колеги!
Мнението беше редактирано от greenhorn: 13 февруари 2017 - 00:47
Отговори

esil2 снимка esil2 29 май 2017 - 16:45

Ще се опитам тук да изброя нещата които предизвикват грешка Р0400 и ако съм пропуснал нещо се извинявам. Това са егр клапан, дебитомер, соленоид, вакуумни маркучета спукани или запушени, повредена вакуум помпа. Отдавна се боря с тази грешка и описаните неша съм ги проверил, единственото нещо което не съм правил е чистене на колекторните тръби и искам да попитам възможно ли е те да предизвикват тази грешка.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 май 2017 - 19:38

 esil2, на 29 май 2017 - 16:45, каза:

Ще се опитам тук да изброя нещата които предизвикват грешка Р0400 и ако съм пропуснал нещо се извинявам. Това са егр клапан, дебитомер, соленоид, вакуумни маркучета спукани или запушени, повредена вакуум помпа. Отдавна се боря с тази грешка и описаните неша съм ги проверил, единственото нещо което не съм правил е чистене на колекторните тръби и искам да попитам възможно ли е те да предизвикват тази грешка.

P0400 е неизправност в системата за рециркулация на отработените газове, или дебита на тия газове. С други думи компютъра хваща разлика в отчетения от дебитомера дебит и този, който трябва да бъде при някакъв режим на база на някакви параметри (зависят от мотора). Та в тая връзка- може би ако колектора е доста задръстен това, което питаш е възможно.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 30 май 2017 - 19:39
Отговори

titan22 снимка titan22 30 май 2017 - 20:31

Май и управлението на клапите на парното беше с вакуум.Възможно е и от там да се губи вакуума и да набива такава грешка.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 май 2017 - 20:40

 titan22, на 30 май 2017 - 20:31, каза:

Май и управлението на клапите на парното беше с вакуум.Възможно е и от там да се губи вакуума и да набива такава грешка.

Всичко, което работи с вакуум и пътищата могат да правят това. Като се тръгне по вакуумите- всичко.
Отговори

esil2 снимка esil2 30 май 2017 - 20:45

Не съм сигурен дали губи вакуум защото като напомпам на спирачката и задържа педала чека не светва. Чека светва след около километър като тръгна от студен мотор и след около километър угасва или като дам повече газ и повече не свети докато не изстине мотора и пак се повтаря същата процедура, изключение когато изобщо не светва има много рядко.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 май 2017 - 21:07

 esil2, на 30 май 2017 - 20:45, каза:

Не съм сигурен дали губи вакуум защото като напомпам на спирачката и задържа педала чека не светва. Чека светва след около километър като тръгна от студен мотор и след около километър угасва или като дам повече газ и повече не свети докато не изстине мотора и пак се повтаря същата процедура, изключение когато изобщо не светва има много рядко.

Точно това, което си описал стана при мен снощи, като бях забравил да пъхна маркучето в ЕГР-а. Обаче в комбинация с невървене, щото като няма вакуум няма и управление на турбото. Интересното беше, че сервото на спирачките си работеше добре.
Отговори

esil2 снимка esil2 30 май 2017 - 21:21

Проверил съм маркучетата и съм ги изчистил, изчистил съм соленоидите като имам и резервни които също ги въртях и разменях. Имам и три егра които също ги чистих и сменях, имам и два дебитомера пак проба ту с единия ту с другия, чистих също така и мап сензора, пробвах я в движение закачена на компютър след като изгасне чека с грешката Р0400 всичко е в нормата. Е вече се предавам, остана чистенето на колекторите или да сложа реле да изолирам егр. Ако нещо съм пропуснал или някъде бъркам поправете ме колеги.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 30 май 2017 - 21:23

Мерил ли си стойността на вакуума? Ако не- мери три пъти- първо само на помпата, след това със закачено само серво, после със закачена само вакуумната система без сервото. Така ще локализираш проблема. На няколко места съм чел, че тая система работи прилично до -0.6 бара, а нормалното е нещо като -0.8. По- надолу от -0.6=проблеми. Разбира се ако е от вакуума.
Между другото миналата година мерих мойта- беше под 0.7, но над 0.6. И в момента не знам как е, но скоро ще трябва да проверя отново.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 30 май 2017 - 21:52
Отговори

esil2 снимка esil2 31 май 2017 - 08:38

Не съм мерил и не знам как става със закачане към компютър ли.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 31 май 2017 - 08:50

 esil2, на 31 май 2017 - 08:38, каза:

Не съм мерил и не знам как става със закачане към компютър ли.

:icon_wink2: С обикновен вакууммер. Трябва ти такъв, който да може да мери поне до -1 атмосфера. Един приятел има, ама ме съмняват показанията. А при норма -0.8 и мин. -0.6 две десети са сериозно нещо.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 31 май 2017 - 08:52
Отговори

esil2 снимка esil2 31 май 2017 - 09:36

Нямам такъв и не знам от къде да намеря
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 31 май 2017 - 12:13

 esil2, на 31 май 2017 - 09:36, каза:

Нямам такъв и не знам от къде да намеря

Днес ще звънна на моя пич да видя кога мога да отида и да меря. Обаче силно ми се иска да намеря някой с напълно изправна вакуум помпа, за да имам база за сравнение.
П.С. Читавите вакуумери не са на поносимо ниска цена за хора- непрофесионалсти като нас. За съжаление.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 31 май 2017 - 12:14
Отговори

esil2 снимка esil2 31 май 2017 - 13:01

Забравих да ти кажа за тази грешка че лятото почти не я прави трябва да е под 15-20градуса навън за да се появи, абе пълна загадка.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 31 май 2017 - 15:07

Така, вече имам вакууммер, който ще бъде в мен седмица-две. За сравнение ще меря помпата на колега от форума, при който нещата са отлични, щото не можах да намеря някаква литература по въпроса, а и уреда не е калибриран. Така се елиминира най-елементарно възможната груба грешка.
Имаш Л.С., колега.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg