Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Включване на чистачките на интервали - Как?

BoltThrower снимка BoltThrower 30 юли 2014 - 21:15

Здравейте,
Ето какъв е проблемът:
Купих си Астра J, 2010 година 1.7 CDTI.
На лоста за чистичките на положение 1-вото нагоре, на дисплея до километража се изписва Rian Sense ON, но без никакъв ефект.
Чистачките работят на следващите две положения, непрекъснато, бързо и по-бързо, но не и през определен интервал.
Когато купих колата, ходих до Булвария на Орион за да си сменя ремъци и ролки.
Да вметна - на стъклото не се вижда да има сензор за дъжд. На паркинга на Булвария имаше още 5-6 коли като тази и на тях също не се виждаше такъв сензор, освен на една, но комби вариант.

Питах в сервиза примчикът, който каза че не знае и извика едно момче от търговците.
Той погледана колата и каза, че имала защото модела бил с автоматично запалване на фаровете, но не знаел техничиески как е реализирано това.

Въпросът ми е ... има ли наистина това чудо такова нещо, понеже е адски дразнещо да караш постоянно на чистачки или да си пускаш чистачките ръчно.
Всички коли които съм виждал имат тази функция, но тази не. Това много ме учудва.

Ето и няколко снимки на самото огледало и стъкло, както и самото съобщение на дисплея:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

titan22 снимка titan22 30 юли 2014 - 22:07

Едно е да работят чстачките на интервал,друго е да се включва сензора за дъжд.Според мен имаш проблем със интервала-респективно релето което управлява чистачките.Ако имаш сензор за дъжд,след измиване примерно на автомобила и запалване,би трябвало чистачките да се включат за няколко секунди.
Отговори

stei снимка stei 30 юли 2014 - 22:13

Малко да поясниш колега. Нали не очакваш когато не вали а ти е активен сензора да работят чистачките на интервал.
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 31 юли 2014 - 07:03

titan22 карам с постоянно включен сензор за дъжд, сума ти дъжд се изля, но чистачките не се включват. Да кажем, че сензор нямам, което не знам дали има или няма, това е часто въпроса и поради това съм пуснал снимките на стъклото. Щом има разлика между това да работят на сензор и през определен интервал, тогава как се пускат през определен интервал?
И в Булвария не можаха да ми кажат, питах ги, но това съм го писал в предният пост.

Относно релето... Може ли някой да ми каже къде стои или да изпрати снимка, ако е възможно. Имам приятел който работи авто електро и мога да го помоля да го провери, ако се знае какво да провери.
Отговори

kirenski снимка kirenski 31 юли 2014 - 07:50

Буташ лоста на първа позиция и след това го завърташ с (най-горе на лостчето ) напред ( мисля че има две или три хода и си избираш интервалите)
На снимките не виждам да имаш датчик ( огледалото ти е обикновено )
Когато е с автоматиката под огледалото има една широка пласмасова поставка :newsm05_41:
Мисля си че нямаш сензор за дъжда :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от kirenski: 31 юли 2014 - 07:51
Отговори

Жоро снимка Жоро 31 юли 2014 - 08:16

 titan22, на 30 юли 2014 - 22:07, каза:

Едно е да работят чстачките на интервал,друго е да се включва сензора за дъжд.Според мен имаш проблем със интервала-респективно релето което управлява чистачките.Ако имаш сензор за дъжд,след измиване примерно на автомобила и запалване,би трябвало чистачките да се включат за няколко секунди.

При Vectra C със сензор за дъжд няма положение интервеал без дъжд...
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 31 юли 2014 - 08:27

 kirenski, на 31 юли 2014 - 07:50, каза:

Буташ лоста на първа позиция и след това го завърташ с (най-горе на лостчето ) напред ( мисля че има две или три хода и си избираш интервалите)
На снимките не виждам да имаш датчик ( огледалото ти е обикновено )
Когато е с автоматиката под огледалото има една широка пласмасова поставка :newsm05_41:
Мисля си че нямаш сензор за дъжда :newsm05_41:


При поставяне на лоста на първа позиция, на дисплея се изписва Rain Sense On. При регулиране на интервала, нищо не се случава. Просто, все едно лоста е на нулево положение - чистачките не работят. На втора и трета позиция работят, но непрекъснато с различна скорост.

Първоначално и аз бях убеден, че въпреки съобщенията, че има вклюен сензор за дъжд, такъв всъщност няма. Въпреки това един от търговците в Булвария на Орион, твърди че колата имала защото .... еди какво си, описал съм го по-горе.

За това всъщност и питам, ако има човек с опит с този точно модел кола или е виждал подобно нещо, да сподели.
Отговори

kirenski снимка kirenski 31 юли 2014 - 08:31

На камиона( инсигния ) имам сензор за дъжд но,огледалото се различава и сензорите (са в една пласмасова поставка ),точно под огледалото .
За това ти отговарям така :newsm05_41:
Отговори

Жоро снимка Жоро 31 юли 2014 - 08:48

Ето така трябва да ти изглежда стъклото, ако имаш сензори:

Публикувано изображение

Да не би търговците за да ти продадът колата все едно е с повeче екстри, да са активирали по някакъв начин сензора и тъй като ти нямаш, колата да чака сигнал от него. Но пък имаш и лост, който е като за кола с датчик...
Или пък да ти е сменяно стъклото и да са махнали сензора :newsm05_41: . Звучи глупаво, но...
Отговори

kirenski снимка kirenski 31 юли 2014 - 08:52

а Жоро ме изпреварил :clapping: ,
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 31 юли 2014 - 09:39

И това ми мина през акъла .... Преживяваме датчика.

Обаче това че чистачките не работят през определен интервал, а само непрекънато или ръчно .... Страшно ме е яд, че не съм го забелязал.

Страшно е неудобно при слаб дъжд. Карах София - Габрово - София по този начин и е много тъпо. Също и градското.

Честно казано това ми се ще да оправя.....
Мнението беше редактирано от Жоро: 31 юли 2014 - 09:47
Причина за редактиране:: Цитат на предходното мнение е излишен
Отговори

Жоро снимка Жоро 31 юли 2014 - 09:53

I. Общи Правила
...
15. Не цитирайте цели мнения без необходимост, защото по този начин излишно се увеличава обемът на темите и създавате неудобство за колегите с по-бавни връзки.



Така не може да се кара! Започни от там да огледаш предното стъкло. Сменяно ли е? Разглоби тавана и виж да не са скатали сензора някъде горе. Защото ако е била със сензор не може просто да го махнат, ще запише грешка. По-скоро ако са сложили стъкло от кола без сензор, са го скрили горе...

В Булвария, не я ли закачиха да кажат, аджеба има или няма сензор?
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 31 юли 2014 - 10:21

Такааааа ... малко за Булвария и сервизът на Орион.

Още при взимането на колата, при работа на ниски обороти на дисплея компютъра изписваше грешка SVC / Service Vehicle Soon /.
Мой приятел, авто - електро, я закачи на диагностика и каза, че ъъъъ ще се опитам да предам точно думите, но ако сгреша не се смейте:
Грешката е заради слаб сигнал или нестабилен такъв от датчика на ъъъъ на разпределителният вал. Става дума за сигнал от ангренажният ремък.

Посъветва ме отдиа в Булвария за да видят дали е проблем с датчика или друг вариант ангренажният ремък да е прескочил зъб.

В Булвария си взех час за след два дни, от 9 сутринта. Толкова и им закарах колата - за диагностика. Казаха ми че около 11 ще са готови с диагностиката.
Два пъти в 12 и в 15 им се обаждах - не бяха готови. Обадиха се в 16 и 50 да ми кажат че са готови и работят до 17 и 30, а ако не успея ще си взема колата утре.
Отидох и ми обясниха същото като моят човек. Подразних се, на него това му отне няма и 15 минути, но както и да е - цената на диагностиката просто няа да я коментирам. Казаха, бе смени си ремъка и ролките. ОК.
След два дни пак сутринта там за смяна на ремъци и ролки. В 11 ми се обажда приемчика на сервиза - отворили колата и .... окзало се че е някаква гарнитурка, но при тях я нямало да съм проверял по другите дистрибутори на Опел. Как да е. Намерих я. Жалко че не я снимах - Метално сплескано уплътнение, на цена от 173,64 лева.

Смениха това нещо, както и ремъците и ролките, тях така или иначе щях да сменя и грешката повече не се е появявала, всъщност и колата като че ли взе да пали по-добре.

Когато отидох да си взема колата говорих с приемчика на сервиза и му обясних проблема с чистачките. Човека излезна погледна колта и каза:
Ааааа ето така се прави и включи лоста на първо положение. Игра си с потенциометъра за честотата на чистачките - никой.
След това реши и той да пита и извика някакъв търговец.
Дойде и той погледна колата и каза:
Тоя автомобил има сензор за дъжд, понеже има автоматично запалване на фаровете. Как е реализирано технически не знам, не съм инженер, питайте тях.
Тези сензори от време на време обаче трябва да се настройват софтуерно и си замина.

Питах пак приемчика кога да дойда да ми погледнат този датчик и да го настроят софтуерно, той ми каза че имали страшно много работа и ... абе я другият месец по някое време.
Понеже всичко това ми беше отнело два дни пък и трябваше да пътувам си тръгнах.
Вероятно пак ще стигна до Булвария, но на тях всяко нещо им отнема сума време и струва сума пари. Парите - ОК, в тоя тип сервизи е така.
Ама ще стоя сигурно пак два дни без кола и кой знае каква друга щуротия ще ми измислят. Освен това ако е от някакво реле и ако някой ми изпрати снимка или каже къде се намира моят приятел също би могъл да го провери и ще стане значително по-бързо. За това и е цялото това питане и писане.
Отговори

kirenski снимка kirenski 31 юли 2014 - 10:28

Запиши си час в Дженерас Ауто :newsm05_41: и не се разправя с Булвария
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 31 юли 2014 - 11:00

До сега не съм имал Опел, тоест преди 15 години имах един Опел Кадет 1.4 бензин, но още тогава си беше старичък, не съм го обслужвал във фирмен сервиз.

До сега съм карал Ситроени, Пежа и Ровър. От АМК съм сравнително доволен. Те също са бавни, но не чак толкова, освен това не са толкова скъпи колкото си мислят повечето хора.

За Опел кои от оторизираните сервизи бихте ми препоръчали. Булвария вече я видях, мъка са.
Отговори

kirenski снимка kirenski 31 юли 2014 - 11:03

 BoltThrower, на 31 юли 2014 - 11:00, каза:



За Опел кои от оторизираните сервизи бихте ми препоръчали. Булвария вече я видях, мъка са.

е едно мнение нагоре,аз там си подържам Инсигнията и съм доволен :unsure:
Мнението беше редактирано от kirenski: 31 юли 2014 - 11:03
Отговори

c20neCaravan снимка c20neCaravan 02 август 2014 - 16:13

Чак сега видях темата и се позамислих . От OPEL EPC трябва да може да се види с какво оборудване е излязла колата . Това Булвария трябва да го видят на секундата а не да разтягат локуми ..... .Трябва VIN . Ако нямаш кой да провери го пусни тук или го дай на лично да видим какво ще излезе . Някаква аналогия ще направя със зафирата въпреки ,че е вече поостаряла . Пукна ми се предното стъкло /имам си сензор за дъжд и стълкото е с някакакъв уж допълнителен слой / от камъч мин година . Много се изненадах от разликите в цените на стъклата със сензор и без /над 50%/ - говорим за оригинални стъкла .Дано не съм прав но е възможно и да да ти е смененено с по евтиното както преположи колегата по горе .Поздрави
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 02 август 2014 - 20:59

Ето това е ВИН номера на автомобилът.
VIN: W0LPD6EG6A8046736
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 03 август 2014 - 02:01

W0LPD6EG6A8046736
W0L General Motors
P Astra-J
D6 D68 (5 Door Hatch) (Enjoy / Exclusiv)
E Active Manual belts, airbags, driver and passenger front, front seat side, Roof Side
G A17DTJ (LPV)
6 Check Digit
A 2010
8 Ellesmere Port
Регистрационный №: E******
Дата выпуска: 17.02.2010
Код GM*Drive: TACX
Тип двигателя: A17DTJ
Серийный номер двигателя: *********
Серийный номер а/м: 046736


Комплектация автомобиля
01A Черная обивка сидений
1AB Черный цвет отделки панели двери
2BQ Накладка двери внутренняя,silver dust
4AA Черная отделка салона
A01 Стекло,затемненное
A51 Переднее ковшовое сидение
A64 Для раздельного сидения 40/60
A69 Натяжитель ремня безопасности, спереди
AEF Стеклоподъемники, скоростной подъем/опускание
AG5 Переднее сидение,п/с,регулятор высоты,с ручным приводом
AH3 Переднее сидение,водитель,с ручной регулировкой
AJF Подголовник,переднее сидение,активный
AXG Для реагирующего на одно касание окна
AYC Для подушки безопасности водителя,пассажира,боковой и шторной
B75 Крышка,в сборе,багажная
BAH Иммобилизатор,с электроприводом,вариант 2
BSO Опред.эффективную точку контр.
C1R Молдинг панели приборов внутренний, сажево-черный
C25 Стеклоочиститель и стеклоомыватель задней откидной двери
C49 Заднее окно,обдуваемое
C67 Для электронного кондиционера воздуха
C95 Лампа, в сборе, потолок, с двойной лампой для чтения
C99 Выключатель деактивации подушки безопасности пассажира
C9D Светильник салона, рассеянного света, консоль
CE1 Стеклоочиститель,передний,импульсная система
CT6 Для италии
D6I Козырек,солнечный, зеркало с подсветкой
D75 Ручка,в сборе,наружная
DD8 Для внутреннего зеркала с усилением с повышенной чувствительностью к свету
DP6 Корпус
DVA Комбинация приборов,черный,черные кольца с серебряным верхом
DWE Используется со складывающимся зеркалом ручного привода
E17 Бампер 2.5 mph
EA1 Карман,спинка переднего сидения,левый
EA2 Карман,спинка переднего сидения,правый
EBX Ткань обивки сиденья, scene modified
FBD Тканевая отделка двери атлантида
FX3 Программа электронной стабильности
FXB Передаточное отношение 3.65
GEU Наружная окраска, см. карту окраски в предисловии к каталогу моделей
GNA Оборудование шасси, передняя стойка в сборе
GNG Задний мост, торсионная балка и рычаги ватта
J60 Для использования с 16" тормозной системой
K34 Программируемый регулятор скорости
K3S Аккумуляторная батарея,75 а-ч
K60 Генератор,100амп.
KC5 Розетка,электрические принадлежности(12в)
KCL Туннель нагревателя, заднее сиденье пассажира, 2-е положение
LHD Левосторонний привод
LPV Дизельные двигатели z17dtj[lpv],a17dtj[lpv]
MDB Для черного молдинга окружения стекла
MM3 Используется с трансмиссией ручного управления
MZ4 M32 (wr) механическая коробка передач
N34 Колесо,в сборе,рулевое,с тремя спицами,в кожаной отделке
N37 Рулевая колонка, регулируемая, досягаемость и наклон
NE9 Система контроля выбросов eec 09
NJ1 Сервоусилитель рулевого управления, постоянное передаточное число, электрический со стандартным ходом рейки
OHA Местный gm для oha в европе
P76 Для складывающегося запасного колеса
PWX Колесо,дорожное,алюминий,7jx17
QZZ Шины,225/50r17-94v
T39 Лампы,сигнал поворота,вспомогательные
T3N Для системы рабочего освещения в дневное время
T3U Передняя противотуманная фара
T4A Фары,карандашные,галогенные
T79 Для задних противотуманных фонарей
TR0 Лампа салона, задняя, для удобства и двойная для чтения
TR6 Регулировка фар,с ручным приводом
TS6 Лампа тормозного сигнала,высокого уровня,центральная
TSP Лампа, комплект, индивидуальный салон
TSQ Светильник салонный deluxe
TTO Оборудование радио, система охлаждения
TTW Для автоматических фар с обнаружением тоннелей
TTX Вспомогательный разъем радиооборудования подводящий
U04 Звуковой сигнал,один тон
U18 Спидометр,в сборе,км/ч
U66 Громкоговоритель, 7
U68 Информационный компьютер
U91 Короткая антенна, крыша, радио
UAG Графический информационный - монохромный
UC3 Рулевое колесо, органы управления аудиосистемой и телефоном
UDC Для информационного центра водителя с монохромной точечной матрицей
UH0 Предупреждение о ремне безопасности,левое
UH1 Предупреждение о ремне безопасности,правое
UH5 Предупреждение о ремне безопасности,сзади
ULS Управление запиранием, рулевая колонка
UZZ Радио cd400
V3X Центральная приборная панель,серебристая пыль
V83 Указание автомобиля - организация ece
VD1 Европейское оборудование
VHY Протектор автомобиля, предотвращение коррозии
VNF Изоляция аккумулятора
VRG Спецификация opel / vauxhall - кабина
VRH Спецификация opel / vauxhall - рулевая колонка
VRK Спецификация opel / vauxhall - отделка крыши
VRL Спецификация opel / vauxhall - передняя горизонтальная подвеска
VRM Спецификация opel / vauxhall - передняя вертикальная подвеска
VRN Спецификация opel / vauxhall - задняя подвеска
VRR Спецификация opel / vauxhall - шины и колеса
WGA Оборудование блока приема, радио
XL8 Для частоты 433 мгц
Y67 Требуется если установлен дисплей напоминания о техобслуживании

Не съм много сигурен, тъй като не го разбирам много руския, но мисля че това, което съм оцветил в червено е въпросната екстра.За да не работи явно има проблем със сензора, или така като гледам снимката на стъклото, дори мисля че го няма.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 03 август 2014 - 02:14
Отговори

BoltThrower снимка BoltThrower 03 август 2014 - 06:39

Добре .... да кажем че сензор е трябвало да има, но някой е счупил стъклото и са сложили такова без сензор.
Накой тогава ако има такъв тип или подобен автомобил със сензор може ли да каже, дали има функция чистачките да си работят през определен интервал, а не на сензор?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg