Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Opel Astra 1.7 dti и HHO - какво мислите?

skycatbg снимка skycatbg 13 април 2012 - 08:10

Здравейте, От няколко дена чета по разни форуми (БГ и чужди) как хората се хвалят и аплодират HHO технологията (изгаряне на горивото с Браунов газ). След като порових по-старателно, попаднах на доста фирмички у нас, които го предлагат, дори на една варненска фирма намерих и клипчета с относително подробни обяснения. Абе с 2 думи - хареса ми идеята и започвам да се замислям дали има смисъл.
Аз летя с една Астра 1.7 дизел както съм я описал, 2001 г се е родила. В момента разхода ми е около 5.5-6/100 градско и около 4.5-5/100 извън града (според тежестта на обувката :whistle: )
Усилено пишат, че с тази инсталация, която е изцяло около двигателя и не заема място в багажника като пропановите и метановите бутилки, се постигат между 15 и над 30% икономия на гориво, в същото време прочиствала двигателя поради пълното изгаряне на горивото (при работа на двигателя, по-точно при форсаж, горивото изгаря напълно още в горивната клетка и не излиза огън навън, което води и до намаляне работната температура на двигателя), а и още хиляда екстри. Понеже вече около 30 часа ровя къде ли не, все още не съм открил отрицателни коментари. Скиптични - да, но не и отрицателни.
Инсталацията по първоначални данни не излиза много повече от нормална пропанова инсталация - между 400 и 700 лв според кубатурата, но в моя случай ще е около 500 лв. Ако всичко е така, както го пишат (а наистина на много места се споменават доста сходни данни), ще "избия" парите от инвестицията за кратък срок, а живота на генератора за газ го дават минимум 5 годиин и граничещ с безкрайност, т.е. вечен). Също така по тези данни, които чета, 1 л дестилирана вода е достатъчен за производство на газ, необходим за изминаване на над 1000 км, произвеждало се около 1866 л газ с този литър вода.

Някой сблъсквал ли се е с такава инсталирана екстра, може ли да ми даде коментари от първа ръка, понеже ги имам парите, но от една страна ме е страх да не си прецакам относително добрия разход за сега, от друга срана доколко е безопасно.. Пишат, че е безопасно понеже този газ при искра се взривявал с имплозия, а не се процедира с бутилка с голям литраж понеже се произвежда на момента и запасното количество при производство е около 1 литър газ, което не е толкова много, а пак по начални данни пишат, че дори при ПТП и пробиване на инсталацията, от нея изтича дестилирана вода (основната суровина за този газ) и от катализатора (сода каустик) при смесване със маслото се получава сапун :) Други вредни компоненти нямало.

Ще "шибна" няколко линка тук, дано не се приеме за реклама, просто аз от тези сайтове намерих най-пълна информация (поне аз с която разполагам).

http://hho-hydrogens...1%81%D0%B8.html

http://water-power.us/index.html

http://www.hho-bulga...-hho-generatori

Благодаря предварително за отговорите и коментарите. Надявам се до 1-2 седмици да мога вече да взема решение дали да се "газифицирам" :)
Мнението беше редактирано от skycatbg: 13 април 2012 - 08:34
Отговори

ОПЕЛ ФЕН снимка ОПЕЛ ФЕН 13 април 2012 - 11:30

колега аз се занимавам от доста време с тези нешта тези клетки дето ги продават са с много малък дебит и може да се достигне макс 15 20процента без други реглажи аз си купих първата клетка от щатите ибея искарах около 20 процента икономия но понеже съм много ЛАКОМ продължих да рова по машината и сега съм до 70 80 процента и лакомията нема граници оште я мъча но засега е това до тук съм минал окола 150 000км. и по мотора нема никакви проблеми само веднъж ми се спука един щуцер и ми изтече водата тогава беше с калиева основа ими сасипа кората в багажника и от тогава не слагам такива електролити :icon_razz2:
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 13 април 2012 - 12:57

Евала колега, ще споделиш ли малко повече какво и как си пипал, иска ми се да го затегна малко откъм разход. Ще споделиш ли къде са ти го монтирали, или сам си се блъскал?
Относно електролитите, някъде прочетох, че трябва да има, иначе е мнооого малко производството на газ. Първо се бях ориентирал и аз към KOH, понеже слагаш еднократно и забравяш за случая, НО с нашите води и чудеса, ако се забърка някой коктейл с тиня, ще трябва да се чисти всичко и ще го изхвърля, за това си мислех да съм на 10-15% разтвор на сода каустик за катализатор..

Виждам, че си от София, ще бъде ли удобно някой ден да се засечем някъде да погледна под капака ти :) :love_opel:
Отговори

ОПЕЛ ФЕН снимка ОПЕЛ ФЕН 13 април 2012 - 14:03

да такае ако е само вода не става с содата и калиевата основа много бързо водата са оцветява и се образува налепи по клетката и тя става не ефективна под капака не е интересно в багажника е играта става колега
Мнението беше редактирано от ОПЕЛ ФЕН: 13 април 2012 - 14:05
Отговори

vdwind снимка vdwind 15 април 2012 - 09:07

Поздравления за темата, добре е да се обсъди нещо такова вместо да дискутираме постоянно какви глупости да сипем в нафтата, като олио, трансформаторно масло и разни други безобразия. Чета все повече за тия системи и едно нещо не ми е ясно. Защо няма масово производство на автомобили с фабрични такива системи, ами примерно правят хибридни двигатели, които очевидно са по-скъпи. Защо трябва да правят коли дето да ползват суперскъпи батерии да се задвижват на ток и да изминават само по 100 км без презареждане, след като може просто да си сипят водицата и да си обикалят земното кълбо - абе тук нещо хич не ми се връзва - кое е това което ги спира да ги пуснат в масово производство???

Другото, което е правя си една сметка елементарна. Колата ми гори 6 литра за 100 км градско, ако системата ми дава 15% икономия на гориво (тия 30-70% ми се виждат невъзможни) това значи че ще пестя по 40 стотинки на литър гориво. На месец минавам по около 600 км градско, което прави около 36 литра дизел. За цена на ННО системата с включен монтаж 600 лева, означава че първите 3 години и половина ще минат в изплащане на тази система. Според мен всяка инвестиция, която не може да се изплати в рамките на 12 месеца не си заслужава.
Мнението беше редактирано от vdwind: 15 април 2012 - 09:55
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 15 април 2012 - 10:11

Здравей и на теб колега, радвам се, че се включи в темата. По първия ти въпрос за масовото производство има много хубав отговор на този линк: http://www.hho-bulga...-hho-generatori , въпрос 17 :) Аз се оповавам на него, вече чета 5ти ден усилено по темата и тук най-много ми хареса отговора :)
По другия въпрос, всичко е до каране.. Аз минавам средно между 15 и 20 000 км годишно при разход средно 5/100. Ако приема 20% за икономия, т.е. 1 литър на 100 км, при цена 3 лв за литър (знам, че е още по-ниска, но това не означава, че скоро няма да стане и по-висока цената), смятам, че за 1 година ще избия тези 600-650 лв за инсталацията, а дори и при по-спокойно натоварване като твоето, дори за 2-3 години, смятам, че пак си заслужава, понеже все си мисля, че тези коли ще ги караме повече от 5 години по български стандарт, а не по европейски, особено в тази криза :) А за живот дават на генератора 5 години в гаранция и да клони към вечен, ако се поддържа като хората веднъж на 6 месеца..

Ще се радвам и други хора да се включат в темата, да четем и обсъждаме заедно... Решил съм тези дни да ходя до някои от сервизите, които монтират и да си задам въпросите без отговори.. Така, че ще е хубаво ако имам повече такива преди да отида :)
Мнението беше редактирано от skycatbg: 15 април 2012 - 10:14
Отговори

vdwind снимка vdwind 15 април 2012 - 13:35

Ееее, не, те нно-българия са си измислили оправдание, няма производител който да не иска автомобилът му да е по-екологичен, по-икономичен и по-евтин. Така ще смаже конкуренцията веднага, тук просто има други проблеми, като възможност от взрив при сблъсък и избухване на пожар, поддръжка на всеки 30-40 часа работа, периодично промиване на системата. Нали знаеш, че има хора дето понятие си нямат от света, знаят само да пълнят бензин и да настъпват педала. Хората с много пари си купуват мощни и лъскави коли, и не се интересуват от това колко гориво харчат, тия системи са за хора които си правят сметката, това е истинската причина поради която не са навлязли в масово производство. Да не говорим че алтернатора се товари стабилно с непрекъсната консумация от 30А, като добавим и включените фарове, отопление, вентилатор и други подробности..... Да не забравяме че трябва електронния модул също да се охлажда - комутацията на 30А със средна честота не е майтап работа. Абе мен ако питаш нещата не са чак толкова розови.

Във въпросите и отговорите написали едва ли не че няма никакъв начин да възникне пожар ,всичко щяло да стане на вода и сапун, а във видеото където се обяснява как се монтира системата 1000 пъти са написали да не се пуши, да не се диша дори, защото може нещо да се взриви. Противоречат си на всяка втора дума - естествено нямаше начин да не направят реклама и на таксиметровата фирма. Оня бакшиш, не му стига и метана, ами и водород слага - то какви други газове останаха - напалм може би - хах
Мнението беше редактирано от vdwind: 15 април 2012 - 14:18
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 15 април 2012 - 14:16

Аз доколкото успях да се свържа с представител на ННО-БГ (тоя сайт от който давам линк) ми обясни, че са си измислили "зашита" за алтернатора и при празен ход на двигателя (на място), системата тегхли между 5 и 7А. Така между другото четох и по много руски сайтове, понеже моето търсене не се ограничава само по БГ форуми, а и по широкия свят.. Та братушките все повече и повече си вкарват технологията в бита - намерих бензинови косачки за трева, направени да работят изцяло на ННО, както и генератори за ток, и парни инсталаций..
Отделно доколкото се осведомих от форуми и с разговори, в системата се "задържа" едва около половин литър газ, който по химични и физични показатели не експлоадира, а имплоадира, а по въпроса със запалване - бензина, пропана и метана да не би да са по-малко опасни? В същото време не намерих такава система без възвратни клапани за защита точно от запалване на генератора, както и за не-сухите клетки - разширителни съдове със сходни функций.
По въпроса със въвеждането в широка употреба, естествено, че няма да си го сложи някоя лелка, която освен двата педала, понеже не може да кара кола със ръчни скорости и къде да сложи ключа - от друго не разбира. Попадал съм на такива, с които в случаен разговор съм установявал, че карат 6 години със зимни гуми понеже незнаели, че гумите били летни и зимни и евентуално било хубаво от време на време да се сменят.. Но от друга страна, замисли се колко икономики (включително и нашата) се подхранват основно от ДДС и акцизи. Замислял ли си се дневно колко е потреблението на петролни продукти в национален мащаб? като започнеш от скутери и стигнеш до тежките тирове, различните видове влакове и индустрия? Както наскоро говориха, че едно 40-45% от цената на горивото са акцизи и ДДС, ти замислял ли си се колко пари дневно се вкарват в хазната от тоя сладък медец? Мислиш ли, че някой ще иска да си слага катран в кацата с мед? Отделно пак попаднах по форуми с подобни въпроси, та имаше и такива коментари - замислял ли си се тези всички разработки на инжекциони, турбини и какви ли не екстри за "подобряване качествата на новите автомобили", за които разработчиците пръскат сума ти пари и след това тези пари се начисляват върху стойността на новия продукт, знаеш ли ако всички тези технологий умрат, понеже няма да са нужни за ННО, колко хора ще останат без работа и колко пари ще са назад компанийте от разработки.. Та никак не се очудвам че това не се въвежда като масова практика - наистина, че е нужно малко повече внимание по въпроса с експлоатацията като ниво на вода, количество катализатор и т.н., НО нима сегашните двигатели нямат подобни изисквания? Ниво на резервоара, ниво на маслото, ниво на спирачната течност (която и много по-опитни шофьори от някоя лелка също не преглеждат периодично).. Я кажи ти кога за последно си си гледал нивото на спирачната течност? Или нивото на маслото в скоростната кутия..
Смятам, че като всяка машинария, и тази си изисква нужното количество внимание и поддръжка, но не бих казал, че това е прекалено много според това, което чета из интернет. Все пак говорим за веднуж седмично да погледнеш на нивотомера за вода колко вода имаш, както и примерно като си сменяш гумите напролет и наесен, да се сещаш да си смениш и електролита и да си измиеш евентуалното казанче за да не ти се образува вряща кал..
Понеже имам бебе на 3 месеца и евентуално към момента съм се насочил към мокра клетка понеже астричката ми е с почти всички екстри и около двигателя нямам място къде да бръкна с ръка, камо ли да набутам 2 цилиндъра и един генератор, а мократа клетка ще ми е в "багажника", което при комбито ще рече точно под главата на детето ми, та бих казал, че най-много съм чел точно по въпросите със сигурността касаеща изпускане на газ, доколко е токсичен, отровен или по друг начин вреден, какво би се случило при ПТП и какво ли още не. Още повече, че при мократа клетка контакта между пластините на генератора и водата е на много по-голяма площ и е нужно много по-малко количество електричество за да образувам нужното ми количество газ (както го дават по техническите документаций - половин литър на всеки 1000см3 от двигателя).
Към момента съм се насочил към подобна на тази система: http://www.hho-bulga...or-hc12v-pro-4e - използвам този линк, понеже тук е описано на БГ, иначе мога да дам подобен и за РУ, там също така има и снимка на сертификат за качество и безопасност от руските инспекционни власти. Всъщност ето го и този линк за хората, които желаят да го прегледат: http://generator-h2o...ator-hc12v.html
Мнението беше редактирано от skycatbg: 15 април 2012 - 14:22
Отговори

vdwind снимка vdwind 15 април 2012 - 14:22

Аз лично смятам, че тази тук е по-културна

Като гледам май и колата ти е като моята, ако го направиш все пак пиши да си кажеш впечатленията, не знам къде точно се вкарва газа, явно след MAF и преди турбото, само че там е и температурния датчик, в крайна сметка не се ли измества работната точка на компютърав един момент се оказва че постъпва повече газ отколкото е минал през MAF, сега ако трябва и чип да слагаме, тя работата много брутална вече
Мнението беше редактирано от vdwind: 15 април 2012 - 14:28
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 15 април 2012 - 15:42

Доколкото разбрах веднага след филтъра, поне на видеата, които гледах, така че пак си минава през датчиците. Има вариант след датчиците, но там се слага допълнителен чип. Аз незнам какво и как отчитат компютрите ни - казват, че без чип е между 15 и 25% икономията, а с чип започва от 30 нагоре.. не съм запознат все още, но това е един от въпросите ми като отида в сервиз - това, което искам да си поръчам какво включва в комплекта - само генератора и модулатора на ток или и още екстри.. че ако е въпроса само на генератор и модулатор, аз комплекта мога да си го събера за под 200$ в ebay... :) бих ги дал тея 500-600 лв, но за включен монтаж и всичко необходимо да карам - чипове, настройки на компютър, ламбда сонди ако няма модулатор и какво ли още не..Ето тук хората подробно са описали всеки компонент какъв е и какви варианти предлагат те - доколкото виждам, те са на основно сухи клетки: http://hho-hydrogens...1%81%D0%B8.html


P.s. Динотест на Голф 2 GTI след 48000 км с HHO система и последствията за двигателя

http://dox.bg/files/dw?a=980f48d67c
Мнението беше редактирано от skycatbg: 15 април 2012 - 17:20
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 15 април 2012 - 16:39

Още хора няма ли да се включат по темата или нямат мнение по въпроса?
Аз мисля ако има възможност да разпитаме и все някои ще попадне на човек с инсталирана ННО да си каже мнението - по данни, които намерих, над 500 таксита в софия и около 100 във варна карат на ННО - толкова ли не можем да намерим 1 от тях? Много вероятно е и в другите градове много хора да са се сдобили с такава инсталация.. Помогнете да потърсим такива хора, че след седмица си двам парите а искам до тогава да имам отговори на още няколко въпроса :) :surrender:
Мнението беше редактирано от skycatbg: 15 април 2012 - 16:50
Отговори

vdwind снимка vdwind 15 април 2012 - 17:37

Бе те такситата вътре то телевизори ли няма, GPS, таксиметров апарат, парктроник, метан, пропан, HHO, пропуснах ли нещо, там малко ми е съмнително някой да ти даде компетентна информация, най-добре могат да кажат в сервиз. На мен ми идват няколко въпроса така на първо четене:

За Астра 1.7 DTi Y17DT Исузу мотор:
1.кое е по-добре суха клетка - или "мокра"?
2.къде трябва да се вкара газа, за да не се монтира чип на колата - преди или след MAF?
3.колко ток може да консумира максимално системата и може ли да се регулира от шофьора?
4.някои системи се продават с цифров амперметър
5.къде е по-добре да се монтира системата от гледна точка на охлаждането на клетката, пред радиатора до бронята или отзад в багажника?
6.има ли аларма за ниско ниво на водата?
7.производството на газ регулира ли се по някакъв начин или не - ако не то при 800 оборота ще имаме висока концентрация, а при 2000 оборота ниска концентрация
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 15 април 2012 - 18:18

Да, двигателите ни са еднакви :)
Доколкото аз имам информация:
1. - мократа е по-ефективна и с по-малка консумация на ток
2. ще попитам
3. 30 - до 40А май четох някъде, но по БГ сайтовете пише до 30 - все пак ще попитам
4. Това може съвсем спокойно отделно да се сложи - явно е въпрос на ценообразуване. По жичкаджийските магазини са по левче - два маи.. не съм много запознат с цените, но никак не са скъпи
5. ще попитам, но е най-вероятно според мястото - аз пред радиатора съм с радиатор за климатик, а на клипчетата където слагат сухия генератор зад бронята, имам халогени и не ми е празно мястото, а и турбо, чудеса - казвам ти, че при моя двигател няма къде да бръкна с ръка, камо ли да слагам суха клетка :) Все пак ще попитам
6. Аларма надали има, по-вероятно според мен е да се самоизключва системата чрез предпазители... но задължително ще попитам
7. регулира се според оборотите на двигателя - поне на тея от ННО сайта така казват, че тяхното "произведения", което са измислили служи за предпазване на акумулатора от преждевременно източване, както и следяло оборотите и по този начин явно намаля Ампеража на токогенератора - пича ми писа в скайпа, че на празен оборот ползвало между 5 и 7А, а при форсаж стигало до 25.. поне за мократа клетка за която го питах.. за сухите май стига товара до 40А.. Според мен точно това е идеята на тяхното произведение - хванали са някой датчик на двигателя и според броя на оборотите подава различен ампераж пропорционално - друго обяснение нямам, навръзвам ги нещата според данните които имам..

А относно такситата - тея отдавна карат с по 2-3 акумулатора - там и линейките могат да им завидят - с толкова екстри.. :hahaha:
Мнението беше редактирано от skycatbg: 15 април 2012 - 18:20
Отговори

vdwind снимка vdwind 15 април 2012 - 18:30

Мда, то освен от датчика за коляновия вал няма откъде другаде да вземат инфо за оборотите, ти сам ли мислиш да си я поръчаш от ebay и да си я сложиш или някъде ще ти я сложат? Тук във Варна не знам къде слагат такива ще проверя обаче.

Ето още по темата: http://hydroxsystems.blog.bg/

http://store1.data.b...D0%BE%D1%80.pdf

http://carbuilder.wo...B3%D0%B8%D1%8F/

А тук вече има инкструкции и клипове кое и как се прави, на английски са но може да ползвате Гугъл за да ви го преведе:
http://www.hhopartso...nstructions.php

Също така през зимата, за да се предотврати евентуално замръзване се долива и метилов алкохол, тъй като от неговата електролиза също се получава водород, но за разлика от водата не се отделя кислород, все пак според някои хора електролита във водата пречел тя да замръзне, но предвид последната зима аз вече се съмнявам.
Мнението беше редактирано от vdwind: 16 април 2012 - 10:57
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 16 април 2012 - 17:53

аз на линка по-горе на HHO-bulgaria намерих подробна инструкция за първокласници как да си я инсталират сами - със снимкии обяснения. Иначе фирми, които предлагат - намерих много..
Проведох разговор със специалист, който доставя и монтира такива системи, та пускам отговорите на някой от въпросите по-горе:

1. Усилено ми препоръча сухата клетка - разстоянието между плочите било по 2-3 мм и се вижда на практика, докато мократа е потопена и в повечето случаи капсулована - имал е случай да отваря такава за профилактика и плочите да са през 5 см!!

2. След MAF и преди турбото - за нашите двигатели по конструкция перфектно върви без чип, понеже сме си нямали ламбда сонди (аз нали съм невежа по автомобилните тематики, та той ми обясни, че това е характерно за бензиновите двигатели). На практика при нас само се замерва алтернатора какъв ток подава, но сподели, че след като имам климатик е поне 90А а най-вероятно и 120 и няма да имам проблеми с тока

3. За нашите двигатели между 15 и 25А, в повечето случай тои я настройва около 20А което на практика е консумацията на къси и дълги фарове включени заедно, не е нужно за 1,7 двигател повече напрежение - газта, която се получава е достатъчна (с него говорихме за калиев електролит, незнам с натриевия какво е положението). За съжаление не подлежи на контрол напрежението по време на движение, иначе с вдигнат капак можеш да си го контролираш от винт. По време на движение (в задръствания например) той лично монтирал c/k ключе на таблото за пълното включване/изключване на генератора за да не черпи ненужно ток - на празен ход икономията е супер минимална и не е рентабилно за тока, който тегли, макар и 20А.

4. Конкретно при неговите системи в комплекта се включва амперметър, не спомена дали обаче е цифров или аналогов - монтира се при самата клетка понеже има връзка само към концентрацията на катализатора, т.е. се следи само при доливане на вода. При него влиза в цената..

5. По думите му при правилна настройка на системата, тя не загрява повече от 50-55 градиса освен ако не е настроена неправилно. Но при неправилна настройка, отделения газ се смесва с водни пари и става малко по-неефективен. Все пак сухите клетки били малки и компактни и без проблем могат да се монтират както около двигателя, така и в крайни случай в нещо като съндъче в багажника на колата с нужните "екстенжъни" към двигателя за ток и газ

6. Виж това забравих да го питам, ще го питам следващия път и ще редактирам тук :)

7. Не се регулира - производството на газ не било обвързано с оборотите на двигателя, а с подаваното електричество. В крайна сметка това е добавка на въздуха а не заместител на основното гориво, така че не пречи на работата на двигателя както при 800 оборота, така и при 4000. Все пак се подбирала система, която да осигури поне 1/4 литри газ/минута в сравнение с обема на двигателя - това било повече от достатъчно за процеса на изгаряне на дизела и не е нужно да се компенсира спрямо оборотите, като ме посъветва единствено на празен ход на двигателя ако смятам да стоя повечко време на място, посредством с/к ключето да си изключвам генератова да не тегли ток от алтернатора. Все пак всичко това се замерва при монтажа и се избягват неприятни ситуации около алтернатора и акумулатора.

Системата за нашите свигатели при него излиза около 500 лв с най-добрите за целта стоманени планки за катализатора (а не някакви неефективни тенекета). Цената май е без монтаж, но с толкова клипчета по интернет, смятам, че за няма и 2 часа бих се справил сам - единствено ме притеснява как ще хвана кабела за тока, но все пак инсталацията не е като в трафопост - ще замервам при запалване къде има ток и ще се хвана там или ще питам някой жичкаджия - кой бяга от 10 лв ;) хихихи Другите елементи са въпрос на винтчета и тръбички :)

Между другото изчетох още 3 цели форума - болят ме очите вече :) но така и не можаха да ме убедят, че това не работи - повечето скиптици "инженери" се хващат за 2-3 физични закона които няма да цитирам, но ми се струва, че на тях не им става ясно, че икономията не идва от заместване на основно гориво с газ, а просто за добавка на въздухопотока, подобряващ изгарянето и от там КПД на двигателя.. Все пак имам още няколко дена да чета по въпроса преди да скоча от парите :)

Ако някой има мнения, въпроси и предложения, пишете :)
Отговори

ОПЕЛ ФЕН снимка ОПЕЛ ФЕН 16 април 2012 - 18:17

колега аз карам от неколко години какво точно те интересува да ти кажа че гледам че много те интересува водорода ако искаш да постигнеш повече от 30 процента икономия не си купувай клетка от фирмите дето тук ги продават и другогто което е хубаво да знаеш на вън не може да караш с нея преди две години качих клетка на един бус и в германия ни глобиха 2500ЕВРО :smile3560:
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 16 април 2012 - 18:49

Еми колега, бяхме си говорили да се видим и да ми разкажеш разни работи, но по скайпа не те намерих, останахме си само на лични и така.. А след като съм започнал темата, значи наистина се интересувам, а мисля, че и срокове съм написал - предполагам, че съм бил достатъчно ясен, че събирам мнения и искам да си закупя. Относно икономията - далеко съм от мисълта да постигна 100% икономия, бих се радвал и на 25 ефективни % икономия, нека не е повече.. Все пак говорим за добавка за гориво, а не перпетъъм мобиле на мястото на двигателя :) (или по-здрави педали и по-сериозна верига за задвижването)
Отговори

vdwind снимка vdwind 16 април 2012 - 18:53

За Германия и аз съм чувал че лошо бият за газови уредби, ама не знаех че и от ННО разбират. 500 лева вероятно е цена без монтажа, те всички си знаят че уредбата е 500 лева (макар че всичко в нея е на цена до 100 лева + 100 лева изработка) + 100 лева монтаж = 600 лева общо, ако искаш и фактура още и ДДС. Според мен си купи една клетка от ebay ще ти излезе около 200 лева сухата, един регулатор на тока за още 70 лева и на половин цена ще имаш същата работа.
Днес си оглеждах двигателя. Между другото в единия от сайтовете дето съм дал по-горе пише че е добре да се сложи един филтър на тръбичката, която връща час от картерните газове обратно в системата за доизгаряне. Филтърчето представлява едни съчми по които полепва изгорялото масло, всеки месец си го промиваш със спирт и е готово за повторно използване. Така двигателя се поддържа по-чист, а оттам е по-добре и за живота му. Погледни най-вдясно на капака на двигателя има един маркуч, който излиза оттам и се включва във въздуховода след MAF и преди турбината. Това мисля че е идеално място за включване на ННО системата. Вярно че мястото е изключително ляво, ама то всичко не може да е хубаво. Предпочитам да не се дупчи нищо, така просто се маха оригиналния маркуч и се включва системата с 1 тройник. Добре е да се сложи 1 възвратен клапан също, продават се такива. При необходимост от отиване до Германия се връща оригиналния маркуч, тройника се маха, маха се и системата от багажника и това е.
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 16 април 2012 - 19:46

И аз нещо такова мисля да направя, но още не съм правил "подробен оглед" на кухините около двигателя.. за маркуча си прав - едно тройниче с едно клапанче и добри връзки и спи градът :)
Отговори

GuF снимка GuF 16 април 2012 - 21:27

Здравейте, колеги.
Следя темата с интерес и ми изниква един въпрос. Ако направим същото това упражнение с пропандбутан (примерно), абстрахирайте се от това че ще се заплаща самата газ. Да допуснем че получаваме газ-а безплатно. Крайния ефект дали ще е описвания по всички сайтове предлагащи въпросната система? И до колкото прочетох за системата, то никой не управлява притокът на газ. Общо взето има ли ток започва някакво газоотделяне с "X" дебит в минута и си караме. А как този "Х" дебит стига за 2000 и за 4000 оборота на мотора?

Цитат

...Все пак се подбирала система, която да осигури поне 1/4 литри газ/минута в сравнение с обема на двигателя...

Ако съм разбрал правилно около 0.400 литра газ в минута? Това количество газ няма как да не промени оборотите на мотора си мисля аз.
Мнението беше редактирано от GuF: 16 април 2012 - 21:39
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg