Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

EGR Клапан

ZENON снимка ZENON 13 август 2008 - 18:00

 imitev, на Aug 13 2008, 06:07 PM, каза:

Не работи така. ЕКУ прави модулация чрез импулси и следи колко е отворен клапана.

Моя клапан се скапа, поръчах си нов и като го монтирам ще затапя отворите в колектора за да не минават газове.

Въпреки това ми се струва нужно да си монтирам емулатор на ЕГР-а...


Колега, независимо дали клапана се управлява чрез ШИМ или ЧМ или DC e все тази, имаш обратна връзка по постоянен ток /айде, напрежение/. Освен това устройството което е сътворено с резистори, ценер и диоди е за да мами ЕКУ-то, че ЕГР присъства. Та, сега до основната идея на това "електронно" устройство... целта е: "да спести пари"... както и междо другото си е написано в онзи форум. Демек, слагаш "измамника", затапваш дупките и си свиркаш. Свиркаш си защото не ти се налага да купуваш нов ЕГР...

Другия вариант е, ако имаш читав ЕГР.. чистиш и затапваш.. не ти трябва таз въшлива платка...

А, по отношение на тепературата и това, че не е датчик си 100% прав...
Отговори

ZENON снимка ZENON 13 август 2008 - 18:17

 rusin atanasov, на Aug 13 2008, 05:48 PM, каза:

Нали има само две контролни температури 20 и 80 градуса и съответстващите им съпротивления,тогава степените на отваряне също трябва да са две. А твоят клапан кака го затапи?
С уважение,
Русин Атанасов


В руските форуми го затапват с "ламарина" от кутийка от кола или бира. Впоследствие се оказва, че тази "ламарина" прогаря. Затова аз го затапих с "ламарина" от тенекия за сирене, гладка е и върши работа.
Та, изрязваш си една допълнителна гарнитурка от тенекията като дупчиш само за закрепвашите болтове. Това е.

... а, оригиналната гарнитура си я дръж между клапана и новата "тапа"... обаче ако на ЕГР-а му се показва "онази работа" от основата, ще тр. да продупчиш "тапата" там...

P.S. Моя клапан е илектромагнитен... за информация...
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 13 август 2008 - 19:36

 ZENON, на Aug 13 2008, 07:17 PM, каза:

.......

Благодаря за инфото! Аз мисля моя утре да му изрежа такава ламаринка за да го затапя а клапана да си стои на мястото включен /просто на новата ламаринка няма да има отвори/. Така ЕГР-ра ще е затапен и ище е там само "духом"
:dance:

P.S. Добро утро, на всички ...вече е днес и затапих клапана с една алуминиева плочка 2мм. Първо сложих оригиналната пластинка след това моята си планка без /дупки разбира се/ и притискам с оригиналния ЕГР-клапан. Така си мисля че той е най-добрият симулатор сам за себе си. Покарах малко и като че ли найстина в ниските обороти мощноста е леееко в повечко от преди. Не мога да преценя точно - ще покарам още за да съм сигурен. Иначе бях чел че са възможни детонаций в някой режими. Ускорявах рязко в движение и от място, карах продължително време с висока скорост
и нямаше проблем никакъв. Чек енджине не светна/все пак клапана си е там/ и си мисля че успешно съм изолирал ЕГР-а.
Преди затапването проверих клапана ей така за проба-имаше си указаните съпротивления и на пинове А-Е подадох +12В и клапана се превключваше нормално макар и да имаше малко нагар. При разклащане от вътре нещо тракаше, но не съм го разглобявал за да видя какво е -може и да е нормално може и да не е.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 14 август 2008 - 09:15

Англичаните пък пишат, че е хубаво да се изреже от материал близък до този за гаднитурите. Сваля се гарнитурката, изрязва се по формата, но не се правят дупки и готово ;) Закачва се всичко и няма никакви грешки :dance:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 14 август 2008 - 13:34

Здравейте,
подстрекан :dance: от таз тема http://www.opelclub-...showtopic=49408 днес си затапих за сега успешно клапана. Обаче ми направи впечатление че тази пластинка м/у колектора и самият клапан имаше отвор само за буталцето. На самия EGR има два отвора в еднин, от който е буталцето, надух с уста от празния отвор и въздух излизаше само като прибера буталцето - значи до тук е наред всичко. Но пластинката има отвор само за клапанчето. Излиза ли че клапана си ми е затапен от преди с потходяща пластника само с едни отвор вместо два?
Моя е този тип, но пластинката е само с едни отвор /тези за болтчетата не ги гледам/

Публикувано изображение

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Swing снимка Swing 14 август 2008 - 20:09

 gogich, на Jul 29 2008, 09:25 AM, каза:

Публикувано изображение

 rusin atanasov, на Aug 14 2008, 02:34 PM, каза:

Публикувано изображение

Извинявам се, че цитирам снимки, но понеже си говорите за изолиране на клапана с гарнитура, трябва да се каже нещо важно. Двата клапана на снимките работят по различен начин!
При клапана от първата снимка буталото излиза навън и такъв клапан не може да се изолира. Или, ако се изолира лампата задължително ще свети, защото буталото опира в гарнитурата, спира хода си, а за ECU това означава блокирал клапан. Може дори да повредите клапана.
Клапана от втората снимка е по-стария модел, при който буталото се прибира навътре и той може да бъде изолиран с гарнитура.
Имайте предвид тези неща като се заигравате с EGR-ите.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 14 август 2008 - 21:06

 малкия, на Aug 14 2008, 06:55 PM, каза:

А на моя таласъм Z12XE дали ще стане тоя номер ? :dance:

Аз достатъчно изместих темата ама ето виж тук http://www.opelclub-...?showtopic=5313 при различните модели начина е различен . Виж твоя клапан какъв е и прецени тогава.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Semo снимка Semo 17 август 2008 - 01:56

Аз малко сам си отговарям но не ми обръщайте внимание. Значи доста ми стана интересно за тоя клапан и го открих. За колегите които карат Омега Бъ X20XEV нещото се намира тук.
Ето го -
Публикувано изображение
И по от близко -
Публикувано изображение
Опитал съм се горе доло да посочвам със стрелкички па дано се вижда :)
Едно от болчетата дето го държи -
Публикувано изображение
Другото е от противоположната страна (то се знае де :) )
И самия ЕГР клапан свален
От едната страна -
Публикувано изображение
И от другата заедно с гарнитурката (малко мръсничка ама) -
Публикувано изображение
И тука естествено да се пофаля кЪф въздушен филтър имам :dance: -
Публикувано изображение
Надявам се да са полезни за някого снимчиците, при мене се оказа че си бачка клапанчето без никФа грижа, ама тъй и тъй съм го свалил ше го зачистя и пак обратно.
:love_opel:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 02 септември 2008 - 14:20

Здравейте,
днес ми направи впечатление че зверски ми чука аванса, когато се товари колата, а и по равен път при ускорение /макар и по-леко/. Тези със затапен клапан имат ли подобна ситуация. Набързо махнах затапващата пластина и пробвах как е - ами много по малко чука. Мога да виня и бензина, но все пак значи клапана не участва само в началото при студен двг, а и в някой от режимите му, когато е загрял. Сега ще карам с отпушен ЕГР и ще сменя бензиностанцията за да преценя пак.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 04 септември 2008 - 08:38

Добро утро, ZENON
и аз мисля да мина на 98 и ще преценя как е обаче със затапен клапан някак си е по пъргав мотора и пак ще си го затапвам :newsm05_41:
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 04 септември 2008 - 11:41

Колеги, (Русин и Зенон) някой от вас да има наблюдения за ползата от затапването при Х16Хе на Газ? Щото аз имах ядове с клапана и го чистих, но не знам колко ще изкара още.

П.П. Много ме радват постовете ви, много смислени и обосновани са. Хубаво е че има хора, които не се заяждат с останалите. :newsm05_41:
Отговори

dragoev снимка dragoev 04 септември 2008 - 16:10

 ZENON, на Jun 9 2008, 06:23 PM, каза:

Знае ли някой, след като изключим ЕГР-а /т.е. електрически е изключен, без нищо друго да е правено/ в какъв режим работи ECU? Авариен или дава грешка, като ЕВЕНТУАЛНО отчита липса на клапан-а и адаптира съответно дейността си?



Дава грешка и чека светва.Като чета из форума разбирам че неработещ егр създава проблеми от тук заключавам ,че ел.изключен егр би следвало да наруши работата на двигателя не защото имаме физически нарушен поток на рециркулация на изгорели газове,а заради грешните сигнали които егр връща към еку то.Като добавим и факта че производителя иска колата да е с работещ егр,следва и предположението,обоснованото разбира се,че и еку подкарва колата в някои друг режим различен от установения или просто режима на еку е същия само че с грещните показания от повредения,ел.изключен егр двигателя 6те работи лошо.При ел.изключен егр,еку задължително отчита липсата му.
Отговори

dragoev снимка dragoev 10 септември 2008 - 13:03

 AlexMav, на Sep 4 2008, 12:41 PM, каза:

Колеги, (Русин и Зенон) някой от вас да има наблюдения за ползата от затапването при Х16Хе на Газ? Щото аз имах ядове с клапана и го чистих, но не знам колко ще изкара още.

П.П. Много ме радват постовете ви, много смислени и обосновани са. Хубаво е че има хора, които не се заяждат с останалите. :beer:



АlexMav,ползата от затапването на клапана се изразява в това че няма да се повреди,задръсти от преминаващите изгорели газове и от там че няма да се налага да купуваме нов,които не е малко парички.Остава отворен въпроса обаче с чукането на аванса след тази процедура.Очаквам колегите Зенон,ИМитев и Русин Атанасов да споделят наблюденията си.
Относно затапването на клапана и работата на газ,мога само да споделя впечетления.На две зафири с метанови уредби ново внос от германия съм гледал че егр го няма и на мястото му има метална пластина,съответно буксата която отива към него с 5жици стои като към нея са закачени един или два кабела които не можах да проследя къде отиват из инсталацията.
Поздрави!!!
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 10 септември 2008 - 13:24

Добър ден,
пресни впечатления - смених бензина със 100 октанов и чукането на аванса го няма, как ли не мъчих колата, няма и няма тракане. По нагорнище на 4-та и колата взе да придърпва, обаче аванса не се обади. Пак си затапих клапана и съм много доволен. Като че ли малко по шумна стана когато подавам газ в сравнение с незатапен клапан, но това не ме притеснява, отдавам го и на липсата на катализатор, заменен с права тръба.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 10 септември 2008 - 17:20

Да разбирам, след като октановото число на пропан-бутана е по-високо от бензина ще имам подобен ефект, а именно отсъствие на чукане на аванса?

Всъщност, май скоро ще имам лични впечатления :beer:
Отговори

ZENON снимка ZENON 10 септември 2008 - 17:38

Колега Драгоев,

както по-горе бях споменал, при мен "чука" само при ниска скорост и 4 предавка /т.е. под 43-5 км... да речем/ т.е. недостатъчни обороти за съответната предавка. Това обаче се получава само ако подам газ за да ускоря, ако поддържам скорост не ми "чука".
По мое наблюдение след затапването на клапана положението стана такова. Преди "чукаше" на по-висока скорост.

С една дума искам да кажа, че откакто "затапих" ЕГР клапана, колата се поотпуши доста, като разхода на бензин не е променен /както на градско, така и на дълго/.

Поздрави
Отговори

dragoev снимка dragoev 11 септември 2008 - 12:15

Зенон,виж какво си мисля аз,колите ни са снабдени с KS,които следи за наличието на детонации като при регистрирани такива намалява аванса и като резултат няма детонации.Интересното в случая е дали конструктивно корекцията на детонации става с пропускане на пове4е изорели газове през егр или с връщане на изкрата.Въпроса е интересен и в връзка с темата:Симулатор на егр,ако контрола върху детонациите става с изгорели газове а не с намаляване на аванса,симулатора няма да свърши работа както трябва.Последното е и за колегата Атанасов.
Поздрави,и си пожелавам по-динами4ен и ползотворен разговор с вас!
Отговори

ZENON снимка ZENON 11 септември 2008 - 12:52

Колега Драгоев,

повече от 100% съм уверен, че корекцията на ъгъла на запалването става чрез "искрата" /пък и това е начина/. Това е параметър, които подлежи на контрол почти 100% /за разлика от изгорелите газове и нееднаквото с течение на врмето поведение на ЕГР клапан-а/, освен това контрола чрез искрата е с много малък лаг във времето, т.е. става доста по "пъргаво", докато това с изгорелите газове /ако въобще го допуснем като възможност/, ще бъде постфактум, т.е. времто за реакция ще е дълго.

По отношение симулатора...
Симулатора просто генерира някакво напрежение подобно на изходното от ЕГР, така, че "лъже" ЕКУ-то. Това е. Но ако има на лице редовен /нормално подвижен клапан и т.н./, не е нужно да се прави този "лъжец", просто се затапва клапан-а. Той си работи с тази разлика че не връща газове.

Поздрави.
Отговори

dragoev снимка dragoev 12 септември 2008 - 11:57

По пъргаво казваш става корекцията с изкрата,ама караш 98,значи не е толкова пъргаво.Достатъчно е да отворим които и да е учебник за двигатели на детонационно горене и не въобще,а задължително ще включим корекцията посредством изгорели газове като възможност особенно при положение,че имаме егр клапани.
Нееднаква с течение на времето работа на егр клапана,ами нали за това еку следи за положението му дали наистина е такова каквото е зададено да е и като не е,дава грешка пологение на егр.
Симулатора и затапения егр правят едно и също,лъжат еку и не пускат изгорели газове.От там аванса почва да чука(или би трябвало поне имаики предвид ,че егр освен че връща газове увеличава и аванса,напълно в синхрон с новите условия в горивната камера)
Отговори

ZENON снимка ZENON 12 септември 2008 - 12:34

Колега,
позволи ми да не се съглася с теб.
1во, аз карам с 98 поради простата причина, че в БГ 95 /а и 98/ не са нормални банзини, т.е. само пише че са 95 и 98. Това обаче е друга тема.
По отношение на корекцията - искам да ми кажеш, как би коригирал ъгъла, ако ЕГР ти е задръстен с нагар и не пропуска разчетеното количество газове - това 1во и 2ро, как ще коригираш навреме ъгъла на запалване, ако ЕГР ти е замазан и котвата на електромагнита се движи трудно, не се движи или има какъвто и да е проблем /това, че ти светва лампата не значи че ти чука аванса :)/. Та нали на всички с прецакан ЕГР би трябвало нещо да им трака аванса - но не, хората казват какво ли не, но не и аванс.
Другото за което се сещам е простия Ладов двигател с карбуратор. Там ъгъла нали знаеш как се регулира.
Но да оставим Ладите на мира.
Когато гоеорих за по-"пъргаво" исках да подчертая, че данните от сензора за детонации директо се обработват от ЕКУ и съответно се коригира момента на подаване на искрата.

Поздрави
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg