Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Подмяна на лагер помпа Зафира А Y20DTH

Стаевски снимка Стаевски 25 април 2015 - 23:51

Автора на темата е сменил:
Казанче на чистачките - течеше,
Казанче на антифриза-сложих такова с предно положение на гърловината за по-удобно.
Радиатор на маслото - не беше свързан към антифриза и предпочетох да го сменя а не да пробвам какво му е,
Термостат - не от морга, а от предишната ми Зафира,
Лагер помпа - също от предишната ми Зафира,
Съединител комплект- от предишната Зафира,
Смених уплътнение на коляновия вал от към съединителя с НОВО :icon_wink2: 35 лева,
Стартер, ремонтиран, пали с 60A/h акумулатор - от предишната Зафира,
Два, три маркуча "антифризни"- от предишната Зафира,
Друга скоростна кутия F23-SB - от Астра G Y20DTH- най-дългата по таблица.

А кажете туй всичко колко би ми струвало ново и за работа колко щяха да ми вземат?
И скоростната ли кутия да я купя нова? Май трябваше, щото тая е с прецакана 2-ра скорост, ма нали се разбра чак като я подкарах...и сега ще взема първа и втора скорост от късата кутия F23-SJ, даже съм я отворил да видя как става. Нищо, че ми е за сефте-никой не ми е помагал.
Между другото скоростната кутия при Зафирата не може да излезе из под левия калник, защото моста/магарето/ опира в генерацията и може единствено отпред да се спуска надолу. Така, че кутията излиза само напред. Затова се изместват радиаторите и се точи антифриза от пробката на радиатора, дето после я видях :confused: Да не Ви казвам каква ми е заплатата...но наистина си заслужава да лежа под колата /заради задните болтове на кутията/
Щях да забравя да кажа, че откачах и левия спирачен апарат от маркучето, че нямаше много ход полуоската/полувала/.
Обезвъздушаването на съединителя го правя сам и се получава перфектно от първия път, лявата предна спирачка също сам я обезвъздушавам.
Ще трябва да сменям и семеринг на коляновия вал и от към ремъка. Вярно ли самата шайба има шийка, която уплътнява към семеринга? Демек шийката дето се търка не е на коляновия вал а е на шайбата. Ще ползвам гайговерт за развиване и завиване на болта на шайбата. Гледам по чертежи и мисля, че отхлабването на болта на шайбата няма да охлаби зъбното колело отвътре и да промени центровката.Вижда се, че има гайка, която стяга зъбното колело. Така ли е? Шайбата на конус ли е? Ще ми трябва ли скоба за ваденето и?

П.С. Първия път като съм акал май не съм викал някой за помощ и все пак съм се справил със зора си така,че ...
Поздрави http: :beer:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 септември 2017 - 12:51

Здравейте пак.
Скоро правих същото упражнение, но с по-малко разглобяване :icon_wink2:
Купих друга кутия с дълъг диференциал, но от двигател Z20LET. Пак е F23WR, но се оказа, че има разлика в мястото на лагер-помпата. При нея стои по-навътре. Явно е имало демпферен маховик, който е по-дебел???
Сменям кутията без да видя тази разлика. Направи ми впечатление, че много лесно влезе-нямаше съпротивление от пружината на лагер-помпата.../това после ми дойде на ум/...
И се получи това дето съм го чел, /ама явно като ме е напекло ми се е изпарило от тиквата/ Не монтирана лагерпомпа да не се обезвъздушава!!! Реално при мен не е имало контакт между съединителя и лагера. Почти сглобих колата и при обезвъздушаването ми изтърва лагерпомпата. Моята, от предишната зафира, GM-ската.
Пак разглобяване и сравняване на кутиите. След около час ми дойте на ум да меря с шублера....Та чак тогава разбрах за разликата в разстоянията.Пак сложих моята си кутия с нова помпа
Интересно, нали! :smile3560:

Имам едно голямо питане:
Четох, че колега си е купувал кутия и тя не е имала втулка между помпата и леглото при кожуха...и т.н.
Втулката била около 1 см.
По спомен толкова беше разликата и при мен.
Питам-това с втулката някой правил ли го е. По принцип помпата може да е по-към съединителя. Там вала пак има къде да се уплътни. Помпата няма толкова натоварване дето да я кара да се завърта.
Мислех да търся друга кутия, но колегата от когото я купих гарантира, че е добра.
Търся мнения за ползване на дистанционна втулка.
И от скептици приемам мнения, не се сърдя :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg