Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Vectra C Z18XER - Bigas

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 20 август 2014 - 22:05

Здравейте колеги,
Един приятел преди 2 години си взе Opel Vectra C (Z18XER), сложили са му ГИ Bigas. Имало някакъв проблем с нея, нещо нямало много мощност, особенно когато било студено и му добавили някакъв допълнителен нагревател. Предполагам, че изпарителя който са му сложили е 90kw, но колата е 103-104kw, и са му добавили нещо да добутат останлите kW-ти.
Наскоро забелязах че, му свети лампата на компютъра "engine check" и тогава той ми спомена че, от самото начало си свети така, ту светва ту изчезва.
И понеже предната му кола е била с обикновенна газова, а там "engine check"-a си свети постоянно, и той си мислил че, това е нормално.

Говорих с един друг приятел, и той леко ме шокира. Каза че, може да свети заради бедна горивна смес, което при такъв дълъг пробег (2г) може да има сериозни последствия за двигателя, нагар по клапаните, хлабини, износване на сегменти, гарнитури, и т.н. и т.н. все хубави неща за един иначе приличен двигател :-)

Та въпросът ми е,
наистина ли са възможни такива последствия от бедна смес?
Трябва ли да се смени газовата с друга?
Как, кой може да погледне състоянието на двигателя?
Без да го разглябяме на съставните си елементи :-) все пак.
Отговори

Двигателист снимка Двигателист 23 август 2014 - 18:24

Твоят приятел трябва да отиде, където са му монтирали уредбата за да я настроят както трябва. Чек не трябва да свети. Желателно е в движение, при различни режими на двигателя.
Да, бедната смес е вредна за двигателя.
Мнението беше редактирано от Двигателист: 23 август 2014 - 18:24
Отговори

npace снимка npace 24 август 2014 - 11:08

Защо направо не звъннеш на Мишо (2.0 16V) да се разбереш с него да я направи?Иначе със 100kW изпарител и 120kW двигател можеш да си храниш без особени дертове.
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 25 август 2014 - 14:57

При мен също светваше чек лампата (и аз съм с Бигаз), но само при продължително висене в трафика. Момчетата ми казаха, че това зависело от газта и трябвало всеки път да я настройват, и не направиха нищо. Питал съм ги няколко пъти, докато газовата беше в гаранция. Ако колегата мисли да ходи при Мишо трябва да си носи кабел, защото програма има на компютъра, но кабел няма :). Аз съм с най-евтините дюзи и чека не ми е светвал, но ще видя и зимата как ще е...
Ако колата е в гаранция, нека ходи и им досажда, докато не си я оправят. Предполагам е слагана в Павлово?
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 25 август 2014 - 23:47

 Cecko2.0, на 25 август 2014 - 14:57, каза:

Ако колата е в гаранция, нека ходи и им досажда, докато не си я оправят. Предполагам е слагана в Павлово?


Честно казано идея си нямам дали е в гаранция ... Гаранция в България ... Франция ...
И аз предполагам че, може да кажат "Ах нищо и няма то това си е нормално да свети ..." викам чакай да питам някой патил.
Трябва да видим какъв е компютъра, че те май БиГаз са събрани неща, честно казано идея си нямам какви са и от къде са, и никой друг познат не кара с такава газова.

Прасе, четох темата дето Мишо е пуснал и даже мислех да го чуя, но забелязах че из цялата тема няма и думичка за БиГаз, и не знам дали друг път са му карали такова животно. Че то всяко Животно с номерът си, някой с пълна програма ...

Но, определено съм сигурен че трябва да се погледне, най-малкото защо се получава това.
Но не знам дали там където са я монтирали биха направили нещо по въпроса повече от "ах, нищо ѝ няма те така си светят, няма да се притесняваш. карай смело."
и после ... хоп основен ремонт ;-) "ах, то не е от това. Нещо друго е било :-)"
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 26 август 2014 - 07:28

Ако на буксата за диагностика има 4 кабела се връзвам,ако е с 6 не мога.Тази система е с комп на АЕБ и няма нищо по тазлично от другите системи.
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 16 май 2015 - 10:18

Да "съживя" темата. Моята е с АГУ Ланди Ренцо, монтирана е още при купуването в Германия. Аз я взех на 188х., първите 5-6 х нямах проблеми, но отскоро започна чек лампата да свети и да изгасва, общо взето 200-300км свети, после пак толкова не свети. С един колега я гледахме с ОП КОМ, имаше грешка за О2 сензора и за катализатора. Дали направихте нещо по въпроса с вашата кола и какво?
Отговори

MONOPOLA снимка MONOPOLA 17 май 2015 - 04:32

Смени си сондата ще се оправи, ако не знаеш са консуматив
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 17 май 2015 - 07:58

 radotrifo, на 16 май 2015 - 10:18, каза:

С един колега я гледахме с ОП КОМ, имаше грешка за О2 сензора и за катализатора.

Предполагам грешката е от втората сонда.Ако е така може и в катализатора да е проблема.
Отговори

npace снимка npace 25 май 2015 - 14:57

В голям процент от случаите грешката за втора сонда е вследствие на това че катализатора вече не е ефективен.Втората сонда не работи постоянно.ЕКУ-то я стартира в определени моменти за да провери катализатора.Също така втората сонда не е смесообразуваща нито променя тримовете.
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 25 май 2015 - 19:17

Ако е така какво се прави в този случай. За нов катализатор и дума не може да става по обясними причини. Иначе колата върви добре, работи равномерно и не харчи много, само тази лампичка ме дразни.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 25 май 2015 - 21:27

 radotrifo, на 25 май 2015 - 19:17, каза:

Ако е така какво се прави в този случай. За нов катализатор и дума не може да става по обясними причини. Иначе колата върви добре, работи равномерно и не харчи много, само тази лампичка ме дразни.

Маха се катализатора и се монтира емулатор на втората сонда.
Отговори

npace снимка npace 26 май 2015 - 10:50

В нета има доста обяви за въпросния емулатор за втора сонда.Не съм го пробвал все още но и аз се замислям по обяснимите финансови причини.Емулатора работи само когато ЕКУ-то пусне подгрева на втората сонда.Прекъсва се сигнала и и се замества със "верният" сигнал от емулатора.Няма чек енджин лампа за втора сонда повече.Ще има само ако подгрева на сондата се скапе.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg