Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Кола на инвалид!

ГЕДРА снимка ГЕДРА 07 февруари 2010 - 23:32

Колеги, знае ли някой сега като няма мита за инвалидите има ли някакви отстъпки при регистрацията на лек автомобил и после данъци и т.н.?
Отговори

stancho снимка stancho 08 февруари 2010 - 12:10

Колега, за регистрация на автомобила не мога да кажа,мисля, че до 95 коня се признава за инвалид, но при данъка със сигурност.
Данъка на колата ти е на половина и ползваш безплатна винетка за цялата година. Аз съм така, за инвалид 3 група.
Отговори

Elo снимка Elo 08 февруари 2010 - 12:34

Май имаше и значение коя група е инвалидът. Иначе за конете е така трябва да е до 95.
Отговори

CH_M снимка CH_M 08 февруари 2010 - 12:38

При мен положението е инвалид първа група с чужда помощ ,двигателя на автомобила трябва да се вмести в следните данни - До 1800 кубика , 100 к.с. Данък към общината няма ако е само един собственика . При мен е придобит след брака и съпругата ми при първоначалната регистрация плати 50 % . На следващата година , а и по следващата - никой не го потърси тоя данък ,явно се води на нейното ЕГН ...обаче и аз си трая . Относно регистрацията в КАТ - номера и т.н. си е като за нормален автомобил . Винетката както сподели колегата преди мен е безплатна , само дето се събират един наръч бумаги докато я вземеш . Май това е в общи линии.
Отговори

Petar Staykov снимка Petar Staykov 08 февруари 2010 - 13:13

Значи мойта вектра 2000кубика 115 коня не мога да я препиша на 85 годишната ми баба която е първа група инвалид. А принципно инвалида трябва ли да присъства някаде по оформянето на документите за колата на негово име и той трябва ли да е шофиор щото баба не е а пак и и трудно подвижна.
Отговори

stancho снимка stancho 08 февруари 2010 - 13:15

За документите си прав, иначе в общи линии е това - няма друго какво да се добави
Не е нужно да присъства , ако си изкара едно пълномошно с което да я представяш пред нотариуса
Но не мога та ти кайа за кола над 100 коня дали ще я признаят
Мнението беше редактирано от stancho: 08 февруари 2010 - 13:17
Отговори

Automatic снимка Automatic 08 февруари 2010 - 14:54

Аз съм инвалид 1 група с чужда помощ. Не се плаща данък и се полага безплатна годишна винетка. Това важи за 1 автомобил собственост на инвалида и да е до 2000 куб. и 160 к.с. Вектрата ми е 2.0 115 к.с. и е така.
Отговори

pomeoo снимка pomeoo 08 февруари 2010 - 15:02

Значи инвалидноста се признава до 160 коня и 2000 кубика така ли е последно???
Отговори

viper снимка viper 08 февруари 2010 - 16:52

Значи двете ми астри са докарани на инвалиди.Преди беше добре спестяваше се мито.Сега до колкото знам спестяваш някакво мито или данък ако е чисто нова но нямаш право да я продаваш много време.Иначе другото е че не плащаш никакъв данък и получаваш безплатна винетка от социалното в началото на всяка година иначе всичко друго застраховка еко такса кат регистрация си е както обикновено няма никаква отстъпка.Единствения голям минус е че ако човека е възрастен или е болен ако почине ще имаш проблеми с прехвърлянето.Не става само с генерално пълномощно трябва ти още един документ от нотариус които важи около 3 месеца и с двата документа можеш да продадеш колата без да присъства инвалида.Това е за инвалид 1 група.
Отговори

becinko снимка becinko 08 февруари 2010 - 16:55

Аз не мисля ,че е до 160 коня инвалидността.Защото когато вземахме астрата тя е на баща ми на името искахме да вземем мерцедес но тогава А класите бяха доста цифра ,а те бяха единствените мерцедеси под 1800 кубика.Така че вектрата ти 2000 куб.см и 115 коня няма как да я предпишеш на инвалид.То може естествено но няма да използваш преференциите.Аз лично за данък не знам ,но преференциите са :Винетка от социалните (това зависи от процентите инвалидност (вече няма групи)) И също съм си взел пропуск да си спирам където си пойскам.

Колата не можеш да я продаваш 3 години.И в следващите 3 години въпросния инвалид не може да си взема друга която да използва същите преференции като предходната.Сега на талона има печат "Не може да се продава без разрешение от митницата" но това е когато имаше мито.На кола от ЕС не се плаща мито ,а ДДС
Мнението беше редактирано от becinko: 08 февруари 2010 - 16:58
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 08 февруари 2010 - 18:19

Когато регистрирах колата на майка ми, пролетта на миналата година, ограниченията за данъка бяха 2000 кубика и 100 киловата. Може да се ползва безплатна винетка (мисля че там трябваше инвалида да има над 50% по телково решение), както и знак за паркиране, ако членуваш в съюза на инвалидите.

P.S. Ако си семеен отстъпката от данъка е 50%, ако не си - 100%, имаш отстъпка и заради катализатора, който се зачита само ако колата е под 100 к.с.
Мнението беше редактирано от Debeliya: 08 февруари 2010 - 18:25
Отговори

becinko снимка becinko 08 февруари 2010 - 18:22

 Debeliya, на 08 Feb 2010, 18:19, каза:

Когато регистрирах колата на майка ми, прлетта на миналата година, ограниченията за данъка бяха 2000 кубика и 100 киловата. Може да се ползва безплатна винетка (мисля че там трябваше инавалида да има над 50% по телково решение), както и знак за паркиране, ако членуваш в съюза на инвалидите.


Моя баща не членува там.Знака за паркиране се получава от общината отдел "Синя зона" там се носят съответните докоменти и лицето на която е регистрирана колата не трябва да има неплатени глоби.Защото на старата ни кола имаше една глоба от 20 лв и докато не я платихме не ни даваха пропуска.
Отговори

Debeliya снимка Debeliya 08 февруари 2010 - 18:48

Колега не го знаех това за знака, майка ми е член на съюза на инвалидите и знака го издават от там, затова не съм проучвал други пътища. А и нека спомена, че аз съм от Пловдив и при нас няма синя зона.
Отговори

mcfistell снимка mcfistell 08 февруари 2010 - 20:26

От началото на миналата (2009г) година вдигнаха допустимите коне и кубици за които инвалидите ползват преференции като вече съответно са 2000см3 - 160к.с. със 100% сигурност! За справка който не вярва да напише в чичко ГУГЪЛ "Закон за местни данъци и такси" и да провери там в главата за МПС-та как стоят нещата :mhihi:
Сегашната ми кола е 115к.с. и си взех вече безплатна винетка, трябва да видя и данъка как ще е понеже титуляра е 1-ва група с придружител, но автомобила е семейна собственост и незнам какво точно ще е дължимото. От съюза на инвалидите също така дават и знак който практически позволява паркирането навсякъде, стига само инвалида да е в колата ако ви засекат полицаите :mhihi: .
Мнението беше редактирано от mcfistell: 08 февруари 2010 - 20:28
Отговори

ГЕДРА снимка ГЕДРА 09 февруари 2010 - 22:24

 Automatic, на 08 Feb 2010, 14:54, каза:

Аз съм инвалид 1 група с чужда помощ. Не се плаща данък и се полага безплатна годишна винетка. Това важи за 1 автомобил собственост на инвалида и да е до 2000 куб. и 160 к.с. Вектрата ми е 2.0 115 к.с. и е така.

Мерси колега, ти потвърди информацията, която междувременно получих. Благодаря ти все пак! Жена ми е трета група, а колата е с двигател 1800куб.см и 116к.с. Фирмата ни е на нейно име, а служебния бус е 2500куб.см. и 75к.с. Затова малко се зачудих, защото служебния и автомобил е товарен и на "юридическото лице", а не за лична употреба. Мислех да прехвърляме фирмата на мое име, но засега се не ми е съвсем как е по-добре. Ако някой е изпадал в подобна ситуация може да сподели опита си. Мерси предварително!
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 20 февруари 2010 - 09:48

Колеги да обясня на всички в данъчното коли до 2.0 160 коня не плащат никъв данък иам право на венетка безплатна само 1 и2 група! Това е всичко останало се плаща
Отговори

Гостivozet_* 20 февруари 2010 - 10:10

 Николай Коев, на 20 Feb 2010, 9:48, каза:

Колеги да обясня на всички в данъчното коли до 2.0 160 коня не плащат никъв данък иам право на венетка безплатна само 1 и2 група! Това е всичко останало се плаща


Мерси колега за информацията. За винетката знаех, че може до 2.0 160 коня, но за данъка сега разбрах от теб. При това положение мога да смехям колата на бабата, вече е с изтекло 3 годишно ограничение. Ако съм в тези изисквания до 2.0 160 коня при внос за инвалида, дължа ли някакви такси, мита и ддс-та. За екотаксата е ясно.

Благодаря предварително!
Отговори

Гостvladura_* 20 март 2011 - 14:08

Здравейте искам да попитам регистрирах си колата,но на инвалид....триябва ли в големия талон да пише,че е инвалидна или не? Защото аз я регистрирах преди няколко дни и не пише,а на баща ми която също е на инвалид,но е регистрирана преди няколко години в талона си пише,че е инвалидна!! Моля кажете,ако триябва да пише да ходя да го поправят знам ли!?!?!

Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 22 март 2011 - 18:58

Не колега в големия талон не пише никъде,че е за инвалид! Инвалида може д аима 1 кола полвза превилегиите до 2.0 кубика и 160коня,освободен от данък и безплатна винетка както и стикер за ивалид зада немогат те закачат пзяците! Това е всичко за МПС тата всичко останало се плаща регистрации в КАТ преглед,гражданска... :)
Отговори

becinko снимка becinko 22 март 2011 - 19:08

В талона на нашата (която също е на инвалид) пише ,че неможе да се продава следващите 3 години без да се плати митото (става дума за първите 3 години от регистрацията, които изтекоха преди 2-3 години ..
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg