Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Черен пушек на бензин

Dundi снимка Dundi 28 август 2010 - 15:40

Здравейте колеги! Отскоро колата ми почна да пуши на бензин.Разбрах че,това е богата смес.Смених кабели,свещи,почистих моноинжекционна със корселин и све същото,помогнете.Отностно вървеже върви добре но,отначало като подам газ се зачудва и тогава поема да върви както трябва.Въпросът ми е как мога да оправя положението ?
Мнението беше редактирано от Dundi: 28 август 2010 - 15:43
Отговори

floyd снимка floyd 28 август 2010 - 21:00

За да ти обогатява сместа ламбда сондата или температурния датчик ти прави мизерии. За да ти пуши черно може и масълце да гори. За да се зачудва като подадеш газ може и дюзата да е позапушена.
Отговори

Dundi снимка Dundi 28 август 2010 - 21:36

 floyd, на 28 Aug 2010, 22:00, каза:

За да ти обогатява сместа ламбда сондата или температурния датчик ти прави мизерии. За да ти пуши черно може и масълце да гори. За да се зачудва като подадеш газ може и дюзата да е позапушена.


ами кола дето гори малсо мисля че нямя,за 10 000 км гори до 500 гр.А възможно ли е да е от неправилна центровка на делкото защото не ми е заводско нагласено на правилната позиция,смисал трябва да се направи на стробоскоп май се казваше :)
Отговори

psycho87 снимка psycho87 28 август 2010 - 22:43

 Dundi, на 28 Aug 2010, 21:36, каза:

ами кола дето гори малсо мисля че нямя,за 10 000 км гори до 500 гр.А възможно ли е да е от неправилна центровка на делкото защото не ми е заводско нагласено на правилната позиция,смисал трябва да се направи на стробоскоп май се казваше :)


отиди на елкон да ти я погледнат. На око едва ли ще оправиш нещата. Можеш да провериш температурния датчик дали бачка, като го извадиш и го сложиш във вода, която постепенно нагряваш и знаеш точната и температура, после сверяваш показанията с тея от аутодата. За делкото, предваренето се настройва на елкон, иначе ралтата е проба грешка.
Отговори

titan22 снимка titan22 29 август 2010 - 00:19

Колега,провери си О-пръстена на дюзата или направо го смени-струва стотинки,що се отнася до центровката на колата,ако не е точна,двигателя или трудно пали или не работи равномерно-тресе се.Това се оправя в полеви условия така-двигателя на работна температура и както работи разхлабваш гайките на делкото,но много малко,и въртиш с ръката наляво или надясно докато мотора заработи без да се тресе.Черния пушек може да се получи и от износени гумички на клапаните.
Мнението беше редактирано от titan22: 29 август 2010 - 00:29
Отговори

Dundi снимка Dundi 29 август 2010 - 14:00

 titan22, на 29 Aug 2010, 1:19, каза:

Колега,провери си О-пръстена на дюзата или направо го смени-струва стотинки,що се отнася до центровката на колата,ако не е точна,двигателя или трудно пали или не работи равномерно-тресе се.Това се оправя в полеви условия така-двигателя на работна температура и както работи разхлабваш гайките на делкото,но много малко,и въртиш с ръката наляво или надясно докато мотора заработи без да се тресе.Черния пушек може да се получи и от износени гумички на клапаните.



Ами точно преди 1 година колата ми изнезна от ремонт на двигателя,смених доста неща съответно и нови гумички на клапаните със нови клапани :) не е от тях :) ,но мерси за полезната информация :)
Поздрави от Свищов
Отговори

Dundi снимка Dundi 28 септември 2010 - 23:51

Да попитам къде се намират тези о-пръстени на моята моноинжекция,че нещо като сваля пластмасовия капак не ги виждам.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 29 септември 2010 - 07:32

Когато свалиш самата дюза ще видиш о-пръстенчето на нея.
Поздрави!
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 29 септември 2010 - 07:54

Ако лампата на ECU -то не светва за авария, не е нито ламбда сонда , нито О пръстени. Остава температурен датчик или ECU . Защото при ниска температура се игнорират показанията на ламбдата и тогава се впръсква по таблица. Ако температурния датчик се окаже читав , да се види на TECH каква температура си мисли компютъра че е и ако има драстична разлика - лошо!

ПП. Ако си наблизо да ти дам температурен датчик за проба, ама си далеч!
Мнението беше редактирано от Georgi - Plovdiv: 29 септември 2010 - 07:56
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 29 септември 2010 - 08:17

Колегата може да пробва да сложи един резистор при загрят на нормална работна температура мотор вместо температурния датчик. Мисля че за 90 градуса беше 300 ома. Така ще се види.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 29 септември 2010 - 08:19
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 29 септември 2010 - 08:48

 javor_bg, на 29 Sep 2010, 9:17, каза:

Колегата може да пробва да сложи един резистор при загрят на нормална работна температура мотор вместо температурния датчик. Мисля че за 90 градуса беше 300 ома. Така ще се види.

Абсолютно подкрепям !!! А и стойността е такава 300-350 ома!
Отговори

Dundi снимка Dundi 29 септември 2010 - 10:18

 Georgi - Plovdiv, на 29 Sep 2010, 8:54, каза:

Ако лампата на ECU -то не светва за авария, не е нито ламбда сонда , нито О пръстени. Остава температурен датчик или ECU . Защото при ниска температура се игнорират показанията на ламбдата и тогава се впръсква по таблица. Ако температурния датчик се окаже читав , да се види на TECH каква температура си мисли компютъра че е и ако има драстична разлика - лошо!

ПП. Ако си наблизо да ти дам температурен датчик за проба, ама си далеч!



Значи чек лампата светва когато запаля колата или като я оставя на празен ход.Перката ми не се влючва дори и на 98 градуса.Проверих температурния датчик на антифриза и установих,че е напълно изгорял.Ако го сменя дали ще се оправи колата?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 29 септември 2010 - 13:31

Колега, пропуснах да те попитам дали колата има газова уредба. Има ли такава ? Щом светва лампата това означава, че ще трябва да прочетеш грешките по метода на кламера, който е описан в много теми във форума. И друго исках да те попитам - правиш ли разлика между датчика за температурата на антифриза, който дава сигнал към уреда на таблото и датчика за температурата на антифриза, който дава сигнал към ЕКУ-то ? На теб ти трябва този, който дава сигнал към ЕКУ-то. Куплунгът към него е с два извода. Този за таблото не е с два извода , а от него стърчи само един кабел. А как разбра, че е изгорял ? Мери ли го с мултицет ?
Мнението беше редактирано от javor_bg: 29 септември 2010 - 13:31
Отговори

Dundi снимка Dundi 29 септември 2010 - 18:36

 javor_bg, на 29 Sep 2010, 14:31, каза:

Колега, пропуснах да те попитам дали колата има газова уредба. Има ли такава ? Щом светва лампата това означава, че ще трябва да прочетеш грешките по метода на кламера, който е описан в много теми във форума. И друго исках да те попитам - правиш ли разлика между датчика за температурата на антифриза, който дава сигнал към уреда на таблото и датчика за температурата на антифриза, който дава сигнал към ЕКУ-то ? На теб ти трябва този, който дава сигнал към ЕКУ-то. Куплунгът към него е с два извода. Този за таблото не е с два извода , а от него стърчи само един кабел. А как разбра, че е изгорял ? Мери ли го с мултицет ?



Да имам газова уредба,правил съм кламер метода и показва грешка 45 -Богата смес.Значи изгорял ми е този температурен датчик,който дава информация към уреда на таблото,който седи на радиатора на охладителната система,а този датчкик който дава информация към ЕКУ-то не знам даже къде се намира.Ако можеш някой със снимка да ми обозначи мястото му ще съм му много благодарен.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 29 септември 2010 - 23:06

Колега, ти направи ли ресет на ЕКУ-то с откачане на акумулатора ?


Публикувано изображение

Значи колега ето така както е на снимката изглежда този датчик. Както казах той е с букса с два извода. Намира се и той на водния колектор. Колега, ако и на студен мотор колата се държи така няма как да е от ламбда сондата, понеже тя на студен мотор не играе при С12НЗ, където е без подгряване както колегата Georgi е казал. Възможно е и дюзата на моното да се е позапушила. Затова може да покараш малко с някоя добавка. А на газ как е положението ? Върви ли нормално колата ?
Мнението беше редактирано от javor_bg: 29 септември 2010 - 23:10
Отговори

teac снимка teac 30 септември 2010 - 08:32

Само да добавя, че има и още един датчик за температурата. Това е този който включва и изключва перката на радиатора. Той не нито за уреда на таблото, нито за компа. И май колегата говори за него, че му е изгорял. Та колега, най-вероятно не е изгорял :). Този датчик е тип реле, т.е. има 2 положения включени и изключено. Положението е включено чак когатао антифриза стигне температура да се включи перката. Ако си го мерил на студен двигател ще показва безкраиност с мултицета на омове. Ако не той не работи колатат ти доста ще прегрява и перката на радиатора няма да се върти. И последно, от хего не може да ти прекъсва колата.
Отговори

Dundi снимка Dundi 30 септември 2010 - 09:32

 javor_bg, на 30 Sep 2010, 0:06, каза:

Колега, ти направи ли ресет на ЕКУ-то с откачане на акумулатора ?


Публикувано изображение

Значи колега ето така както е на снимката изглежда този датчик. Както казах той е с букса с два извода. Намира се и той на водния колектор. Колега, ако и на студен мотор колата се държи така няма как да е от ламбда сондата, понеже тя на студен мотор не играе при С12НЗ, където е без подгряване както колегата Georgi е казал. Възможно е и дюзата на моното да се е позапушила. Затова може да покараш малко с някоя добавка. А на газ как е положението ? Върви ли нормално колата ?


На газ колата върви,пак отчита някаква грешка днес ,ще рестна еку-то и ще направя нов тест.На студен мотор също отчита някаква грешка.Дюзата не знам препоръчайте ми някаква хубава добавка която ще свърши работа.
Отговори

Dundi снимка Dundi 30 септември 2010 - 09:39

 javor_bg, на 30 Sep 2010, 0:06, каза:

Колега, ти направи ли ресет на ЕКУ-то с откачане на акумулатора ?


Публикувано изображение

Значи колега ето така както е на снимката изглежда този датчик. Както казах той е с букса с два извода. Намира се и той на водния колектор. Колега, ако и на студен мотор колата се държи така няма как да е от ламбда сондата, понеже тя на студен мотор не играе при С12НЗ, където е без подгряване както колегата Georgi е казал. Възможно е и дюзата на моното да се е позапушила. Затова може да покараш малко с някоя добавка. А на газ как е положението ? Върви ли нормално колата ?


Колата на студен мотор също показва някаква грешка,дали на газ дали на бензин,по някое време угасва и пак светва.Днес ще ресна еку-то и ще направя нов тест с кламер-а.Колата си върви нормално на газ,само дето на бензин изкарва черен дим,и ми се струва гори доста на бензин.За дюзата не знам преди близо 2 г съм я чистил ,ама от тогава минаха доста километри някаде към 30 000 к ,а колата се кара главно на газ и може да е за чистене.Препоръчайте ми някаква добавка която да свърши полезна работа.

 javor_bg, на 30 Sep 2010, 0:06, каза:

Колега, ти направи ли ресет на ЕКУ-то с откачане на акумулатора ?


Публикувано изображение

Значи колега ето така както е на снимката изглежда този датчик. Както казах той е с букса с два извода. Намира се и той на водния колектор. Колега, ако и на студен мотор колата се държи така няма как да е от ламбда сондата, понеже тя на студен мотор не играе при С12НЗ, където е без подгряване както колегата Georgi е казал. Възможно е и дюзата на моното да се е позапушила. Затова може да покараш малко с някоя добавка. А на газ как е положението ? Върви ли нормално колата ?


Колата на студен мотор също показва някаква грешка,дали на газ дали на бензин,по някое време угасва и пак светва.Днес ще ресна еку-то и ще направя нов тест с кламер-а.Колата си върви нормално на газ,само дето на бензин изкарва черен дим,и ми се струва гори доста на бензин.За дюзата не знам преди близо 2 г съм я чистил ,ама от тогава минаха доста километри някаде към 30 000 к ,а колата се кара главно на газ и може да е за чистене.Препоръчайте ми някаква добавка която да свърши полезна работа.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 30 септември 2010 - 15:06

Бих ти препоръчал STP добавка или redex има в едни малки шишенца. Според мен е възможно е температурния датчик да има грешно съпротивление, ако е развален. Оттам ЕКУ-то си мисли че температурата е грешна и се опитва да коригира сместта, но не успява. Сигурно заради това светка грешка 45. Колега, провери този датчик!
Отговори

Dundi снимка Dundi 01 октомври 2010 - 14:24

 javor_bg, на 30 Sep 2010, 16:06, каза:

Бих ти препоръчал STP добавка или redex има в едни малки шишенца. Според мен е възможно е температурния датчик да има грешно съпротивление, ако е развален. Оттам ЕКУ-то си мисли че температурата е грешна и се опитва да коригира сместта, но не успява. Сигурно заради това светка грешка 45. Колега, провери този датчик!



Значи днес направих тест,показа F45- Oxygen sensor Air/Fuel mixture too rich (Богата смес),F33-Manifold Absolute Pressure (MAP) sensor High voltage (MAP сензор с високо напрежение) , F13-Oxygen sensor No change in voltage/open circuit (Кислородни датчици Няма промяна в напрежението / отоврена верига. Интересува ме какво да погледна по-точно за да оправя тези грешки,кое да замеря кое да сменя.Ще съм ви много благодарен.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg