Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблеми със Z18XE

survivor снимка survivor 22 юни 2017 - 12:35

Здравейте, имам доста изнервящ проблем с Вектрата, който вече направо ме побърква. Септември 2015 в официален сервиз на Опел смених ангренажен ремък комплект, свещи, масло и филтри. Оттогава досега колата е карана над 90% градско. От смяната до лятото на 2016-та не се ползваше климатик и колата си вървеше нормално, но на газ понякога записваше богата смес. След като започнах да включвам климатика обаче, колата на газ започна да се дави, да прекъсва и постоянно светеше чек за богата смес. На бензин положението беше доста по-добро, не идеално, но предполагах, че е заради газовата. С доста мъка успяха да ми настроят газовата, така че колата да върви, но изкара лятото и след това започна едва забележимо да придърпва в ниските обороти. Есента вече без климатик положението се закрепи и бях решил, че ще направя профилактика на климатика (защото подозирах, че той бърка работата), след което да се направи нова настройка на газта. Не се стигна дотам, защото преди няколко месеца колата започна да прекъсва ужасно в ниските обороти и при рязко подаване на газ, светна чек богата смес и пропуснато запалване на 2-ри цилиндър. Този път обаче не беше само на газ, а и на бензин, също така празният ход започна да играе и отидох пак в опелския сервиз за смяна на масло, филтри и диагностика. Диагнозата: скъсана гарнитура на капака на клапаните и оттам свещта на втори цилиндър пълна с масло. Изчистиха я и смениха гарнитурата. Колата тръгна на бензин, но на газ отново богата смес и мисфайър на втори цилиндър. Този път реших да се обърна към Мишо. Докато стигна до него започна и на бензин да не работи добре, нищо че не светеше чек. Той изчисти дроселовата клапа и ЕГР-а, при което празният ход се нормализира, но останалото не беше наред и в крайна сметка установи, че ангренажът е прескочил. Оттам в официалния сервиз, понеже все още е в гаранция (15000 км и по-малко от 2 години от смяната). Колата остана там и на другия ден ми се обаждат, че ангренажът си бил на белег, но има теч от семерингите при лапата дали да ги сменят тъкмо като е разглобена. Бях забелязал капки в гаража и казах да ги сменят. Звънят ми после, че е готова, но не са я закачали на диагностика, защото не светел чек, тествали я и си работела супер, включително и на газ, но там се усещало леко придърпване с климатик. Обаче да имам едно на ум, че може да се наложи ремонт на главата, защото на бензин с климатик играели оборотите на празен ход. И на двете места не съм присъствал лично на отварянето, така че не мога да кажа кой какво точно е гледал и как е бил ангренажът. Както и да е важното е колата да се оправи. Взимам си я от сервиза, качвам се и установявам, че рамката около скоростния лост е откопчана от щипките, щракнах я обратно и тръгнах (в последствие видях и че дясната пръскалка е откопчана от кората и пръска вътре вместо по стъклото...Определено няма да повторя посещение там). Направо не можах да си позная колата - на бензин набира супер още от ниските обороти, докато преди чак след 3000 се усещаше набирането, не се задъхва с включен климатик, празният ход не играе. На газ с климатик наистина придърпваше и реших, че ще покарам малко на бензин да се убедя, че е добре и тогава ще ходя за донастройка. Да обаче щастието изтрая само 3 дни. Вчера в жегата се прибирам от работа и след 40 минути в задръстванията изведнъж тръгна трудно. На следващия светофар на празен ход се опитах да изфорсирам и изненада - пак на три цилиндъра. Врътнах още няколко кръгчета за тест - при плавно ускорение работи добре, но при рязко подаване на газ от ниски обороти, остава на три цилиндъра, забива муцуната и започва да придърпва, без да свети чек. Опитах и на газ - точно 5 минути работи и светна чек. Вече няма грешка за богата смес, но има грешка за мисфайър на 2-ри цилиндър :sad-smiley-046: Като за начало си поръчах нови свещи, че тези са на 15000, а и тази на втори цилиндър беше удавена преди с масло и не знам доколко може да се разчита на нея. Силно обаче се съмнявам, че ще се оправи само с тях. Закачих я с ОП-Ком и се оказа, че при двигателя е само тази грешка, но в CIM имаше 11 грешки за липса на комуникация с каквото се сетиш. Изчистих ги и сега ще я следя, защото няма светнали лампи и всички системи си функционират, така че не знам дали не ги е записала, докато е била разколачена в сервиза. Започвам да се съмнявам в бобината или в ЕКУ-то. Понеже не знам каква точно е схемата на действие на комуникацията между модулите, дали е възможно от проблемен CIM да прави тези мизерии? Също така възможно ли е да има проблем в главата (макар че вече хич не им вярвам на тези от сервиза) - не пуши, пали лесно, ауспухът не е мазен, няма загуба на антифриз.
Отговори

lrlmodo снимка lrlmodo 22 юни 2017 - 15:06

Трябва да се разбере от къде влиза масло във втори цилиндър
Отговори

survivor снимка survivor 22 юни 2017 - 16:33

Уж беше от скъсаната гарнитура, която е сменена вече. Като пристигнат новите свещи, ще видя дали пак не се е напълнила.
Отговори

survivor снимка survivor 30 юни 2017 - 10:23

Малко развитие по темата. След смяна на свещите колата живна - при рязко подаване на газ реагира добре и се форсира хубаво. Сега обаче нов проблем - с включен климатик работи хубаво и на бензин и на газ, на празен ход държи около 800 оборота, равномерно, единствено след няколко поредни "тръни-спри" в задръстване за момент оборотите започват да играят, но бързо се стабилизират. Обаче без климатик след като загрее оборотите започват да играят много и все едно пак се губи един цилиндър. На бензин успява да я задържи работеща, но играят между 400 и 1200, а на газ след няколко такива колебания 400-1200, направо гасне. Даже след едно от гасненията чекът светна с грешки за неправилна смес (този път не знам дали пак богата или бедна, защото ги видях с телефона, а не с оп-ком) и пропуснато запалване отново на втори цилиндър. Някой може ли да препоръча къде могат да направят хубав тест на бобината и компютъра. Другото, което ми идва на ум, е да не би пък отнякъде да смуче въздух. За дросела не знам дали може да е от него при положение, че ако я оставя да работи на едно място, си загрява и работи равномерно, докато не й подадеш няколко пъти рязко газ -> тогава вече започват да играят оборотите.
Отговори

miro_9703 снимка miro_9703 02 юли 2017 - 18:21

Колега, щом имаш проблем със запалването на някои от цилиндрите, дано да не е тръгнала блок-бобината ...
Отговори

survivor снимка survivor 12 юли 2017 - 09:34

 miro_9703, на 02 юли 2017 - 18:21, каза:

Колега, щом имаш проблем със запалването на някои от цилиндрите, дано да не е тръгнала блок-бобината ...


Да, в крайна сметка точно така се оказа. Колата вече е с нова бобина и се държи добре.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg