Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

1,7 ДТЛ проба без турбина

jorkata снимка jorkata 15 февруари 2009 - 17:26

Здравейте, преди малко промивак кулера с бензин и за да не стане някоя бомба реших да откача маркуча с охладения въздух. Така карах известно време за да се изпарят бензиновите пари, т.е. турбото не действаше. Какво установих: Колата пак си набира до определените обороти след което малко се спъва и почва яко да пуши, но пак си стига определената скорост както със турбото макар и по бавно. Имам чувството че турбото ми качва мощността с около 10 % но не и повече. Вчера се пробвах да размърдам едно лостче дето отваря и затваря клапата за разтоварване на турбото, но не помръдва. С ръка подавах газ и гледах дали ще мръдне, и пак нищо. Възможно ли е да е заседнала тази клапа в леко отворено положение и да не мога да ползвам пълния КПД на турбината. Пробвах да махна онази мембранка, но като разхлабих долното болче, тя почна да мърда към турбото. Отказах се да я свалям, защото после за да я сложа ще трябва да махна тръбата за масло към турбото.

Трябва ли да се мърда това лостче- Пробвах на ръка и с една отверка. Не става
Отговори

rendeto снимка rendeto 15 февруари 2009 - 17:42

трябва да се мърда аз карам astra y17dt и също не мърдаше раздвижих го после и малко wd за смазка и вече 35 00 няма проблеми.скоро чистихме и колекторите и бяха с 30 процента запушени сега чакам един блок за управлениета на помпата и ще пиша за резултата и вървенето.
Отговори

jorkata снимка jorkata 15 февруари 2009 - 17:51

аз не знам как да бръкна и да го развъртя. трябва с някой голям ключ и с още ВД
Отговори

Blackwolf_vip снимка Blackwolf_vip 15 февруари 2009 - 17:59

Къде се намира тва лостче,да го пробвам и аз да видим дали се движи?
Отговори

jorkata снимка jorkata 15 февруари 2009 - 18:06

от лявата страна на турбото има една мембранка и едно лостче дето свързва мембранката и горещата турбина, но трябва да свалиш декоративния капак от ламарина
Мнението беше редактирано от jorkata: 15 февруари 2009 - 18:14
Отговори

jorkata снимка jorkata 15 февруари 2009 - 19:28

 rendeto, на 15 Feb 2009, 06:42 PM, каза:

трябва да се мърда аз карам astra y17dt и също не мърдаше раздвижих го после и малко wd за смазка и вече 35 00 няма проблеми.скоро чистихме и колекторите и бяха с 30 процента запушени сега чакам един блок за управлениета на помпата и ще пиша за резултата и вървенето.




Раздвижих го най- после. Малко ВД, малко спирачна течност и един ключ 17 и стана, макар че малко трудно се движи. Сигурно и преди се е движело, но не съм пробвал с ключа.
Но пак не се мърда като подам яко газ. и с повече газ мърдам с ключа наляво надясно, но работата на двигателя не се променя. Сега остава да проверя и маркучето което е свързано със смукателния колектор, да не се е запушило. С него вакуум ли се предава или налягане, че като гледам колко е тънко- едва ли ще е за вакуум.
Мнението беше редактирано от jorkata: 15 февруари 2009 - 19:29
Отговори

jorkata снимка jorkata 15 февруари 2009 - 20:13

Маркучето е добре, духа си от там по малко. Сега остава проблема да е в мембранката.
Някой има ли идеи????????
Отговори

dio снимка dio 16 февруари 2009 - 09:19

 jorkata, на 15 Feb 2009, 09:13 PM, каза:

Маркучето е добре, духа си от там по малко. Сега остава проблема да е в мембранката.
Някой има ли идеи????????


Здравейте.
Колега най-добре е да монтираш манометър и да замериш налягането на турбото и тогава да си правиш изводите.
При мен, за да не разпробивам и монтирам щуцери, манометърът съм го свързал чрез тройник към маркучето, което свързва колекторните тръби и гнп/навтовата помпа/.За моя двг налягането трябва да е 0,78 bar. Пробвал съм на място да се форсира двг/оборотомера е в лютеницата/ аз съм от долу и лоста не помръдва. Налягането се замерва при пълно натоварване т. е. яхваш автомобила на някое нагорнище и смачкваш педал, така че автомобила да ускорява/на трета и четвърта предавка се вижда най-добре/ и следиш показанията на манометъра. Относно това маркуче то е за уестгейта/виж темата в началото "Турбо, тунинг и още нещо"/.
Поздрави.
Мнението беше редактирано от dio: 16 февруари 2009 - 09:21
Отговори

rendeto снимка rendeto 16 февруари 2009 - 16:32

При мен като го раздвижихме след второ трето движение и пръскане се движеше вече свободно.Това въпросно клапанче или така наречения уестгейт(wategate)се за задейства от вакуума създаван от вакуум помпата на алтернатора после минава през едно възвратно клапанче отива в егр а и продължава за спирачките и за уестгеита по пътя за уестгейта минава през електрически клапан който се управлява от еку-то и отива в уестгейта.За тестване на механичните системи се подава газ и прегъваш маркучето за уестгийта и чуваш как спира турбото,но за системите с електроника се вземат данни и за скоростта въпреки че работи и на място но предполагам с по малко обороти.но гаранция системата е вакуумна а не на налягане но един вакуумметър ще ти каже много.този клапан трябва да го продават отделно,ако колата е горила масло може като не е работила клапага в уестгейта да има сажди и затова да се движи трудно,чистене и движение.Когато сменях дебитомер ускорението стана доста по добро но пробвай турбото да заработи както трябва ако трябва свалиш клапана две 8 мм болтчета са ,но докато стигниш до тях много мамата ще има.Късмет
Отговори

jorkata снимка jorkata 16 февруари 2009 - 22:47

ЗДР, Доколкто аз забелязах при мен няма електроника и маркучето направо си духа от него, единия му край е в уестгейта, а другия е в тръбата под нагнетателната перка- имаше и много масло, много черно беше, ама аз се сещам каква глупост направих преди седмици- налях половин литър докато двигателя работи. не знаех че турбината дърпа и от тази част в която се налива маслото. и явно доста от маслото е отишло там
Утре ще видя пак дали няма да мога да го сваля това чудо. Ако ми остане време
Отговори

rendeto снимка rendeto 17 февруари 2009 - 10:02

 jorkata, на 16 Feb 2009, 10:47 PM, каза:

ЗДР, Доколкто аз забелязах при мен няма електроника и маркучето направо си духа от него, единия му край е в уестгейта, а другия е в тръбата под нагнетателната перка- имаше и много масло, много черно беше, ама аз се сещам каква глупост направих преди седмици- налях половин литър докато двигателя работи. не знаех че турбината дърпа и от тази част в която се налива маслото. и явно доста от маслото е отишло там
Утре ще видя пак дали няма да мога да го сваля това чудо. Ако ми остане време

Турбото не взема масло от там където го наливаш,то се смазва по магистрала от маслото нагнетено от маслената помпа.Не съм сигурен дали трябва да се задълбаваш много ,но ако имаш време и прочетеш повечко ще успееш.Късмет
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg