Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Въпросче за инсталация на ел. огледало

Radi снимка Radi 15 октомври 2008 - 15:02

Колата ми е с ел. огледала, но без подгрев. Искам да сложа такива с подгрев.
Може ли да ми кажете, кое е релето, което трябва да взема от автоморгата и кое краче към къде се свързва?
Колата е Вектра Б, преди фейслифт.
Отговори

floyd снимка floyd 16 октомври 2008 - 07:31

 Radi, на Oct 15 2008, 04:02 PM, каза:

Колата ми е с ел. огледала, но без подгрев. Искам да сложа такива с подгрев.
Може ли да ми кажете, кое е релето, което трябва да взема от автоморгата и кое краче към къде се свързва?
Колата е Вектра Б, преди фейслифт.


Връзват се към релето за подгряване на задното стъкло.
Отговори

Radi снимка Radi 16 октомври 2008 - 14:19

 floyd, на Oct 16 2008, 08:31 AM, каза:

Връзват се към релето за подгряване на задното стъкло.


А по принцип как е при оригиналните такива? Огледалата на копчето за задното стъкло ли са вързани или има отделно такова?
И знаеш ли кое е релето за задното стъкло, или да го търся?
Отговори

Radi снимка Radi 16 октомври 2008 - 20:09

Днес се поразрових да се завра малко в инсталацията на колата и О-ЧУДО :newsm05_41: имал съм огледала с подрев! Ама не са работили, а и не очаквах да са на 1 бутон заедно със задното стъкло и предположих, че са само ел.

Пробвах с мултицета кабелчетата за отоплението, но там нямаше ток когато включа отоплението(и на двете огледала) .
Пробвах да замеря съпротивлението на огледалата, ама не успях да разкача буксата на огледалата и ги мерих направо. Даде 60 Ома. Ама така няма ли опасност да съм измерил съпротивлението на релето? От друга страна, щом Не идва ток до огледалата, не значи ли, че релето е развалено или връзката е прекъсната и тогава това съпротивление което измервам е на огледалото?
Щом са здрави огледалата, поисках да разбера да не е изгоряло релето. Изках да измеря напрежението на реотаните, но не можах да открия къде са клемите на реотаните. Запътих се към релето. Но не знам кое е то. Като натискам копчето, не усещам да има реакция от някое реле. На снимката черното реле със схемата е за аварийните. Оранжевото като го пипам е топло, но възможно ли е то да е за плафоните на купето или машинките на огледалата, защото не осещам превключване при допир на релето, когато превключвам бутона.
Оранжевото реле е на Бош. При вас дали е такова или са ми го сменяли?

Публикувано изображение

Кое според вас е релето за подгрева?
Съпротивлението, което съм измерил означава ли, че са ми наред подгревите на огледалата?
Можете ли от снимката да кажете, кой предпазител е за подгревите, за да измеря дали се покачва консумацията, когато включа подгряването?
Отговори

Radi снимка Radi 17 октомври 2008 - 19:11

Днес се мотах доста около колата, за да разбера, че проблема ми идва от релето 100%. Ама като не зная кое е то :newsm05_41: .
Моля ви, помогнете ми, че да не влизам в екшъни да проследявам инсталацията.
Или поне ако може да ми кажете кой бушон трябва да е за подгрева? (че да се опитам от там да търся релето)
:doh: :sleep:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 19 октомври 2008 - 11:38

има отделно реле което се включва от ключа за подгряване на задното, както и отделен предпазител
релето за задния прозорец е синьото, предпазителя му е долу в ляво големия оранжев
релето за подгряване на огледалата е от малките четвъртото (това след свободното място за реле), предпазителя е последния долу в дясно 10А
когато се включи подгряването, трябва да ти светне жълтия диод на бутончетата за огледалото на вратата
Отговори

Radi снимка Radi 19 октомври 2008 - 22:04

 Shmortz, на Oct 19 2008, 12:38 PM, каза:

има отделно реле което се включва от ключа за подгряване на задното, както и отделен предпазител
релето за задния прозорец е синьото, предпазителя му е долу в ляво големия оранжев
релето за подгряване на огледалата е от малките четвъртото (това след свободното място за реле), предпазителя е последния долу в дясно 10А
когато се включи подгряването, трябва да ти светне жълтия диод на бутончетата за огледалото на вратата

Ами не се включва жълтата светлина на копчето (а съм сигурен, че свети)
Ако само едното реле от двете е здраво, не трябва ли бутона пак да светва? Значи ли, че и двете релета са заминали?

Извинявай за глупавия въпрос, но да попитам: Релетата направо се дърпат предполагам, нали?
Отговори

floyd снимка floyd 20 октомври 2008 - 05:46

Казали са ти кои са релетата, а аз само да допълня - системата не задейства ако двигателят не е запален. Ти сигурно го пробваш само на контакт.
:newsm05_41:
Отговори

banan80 снимка banan80 20 октомври 2008 - 08:23

 Radi, на Oct 17 2008, 08:11 PM, каза:

Днес се мотах доста около колата, за да разбера, че проблема ми идва от релето 100%. Ама като не зная кое е то :doh: .
Моля ви, помогнете ми, че да не влизам в екшъни да проследявам инсталацията.
Или поне ако може да ми кажете кой бушон трябва да е за подгрева? (че да се опитам от там да търся релето)
:sleep: :25:

Ето и още един лесен начин да разбереш кое е релето за задното стъкло и кое е за огледалата.На капака на ел.таблото има нарисувани много ясни символи кое реле за какво е съответно и кой предпазител за какво е.Ако не ти светва лампата на бутона на средната конзла(за задното стъкло)значи не ти сработва голямото реле(синьото)ако не ти светва само лампата при бутона за огледалата значи не работи малкото,за това съдя по обяснението на колегата shmortz.Моя съвет е -смени ги и двете и си :newsm05_41:
Успех
Отговори

Radi снимка Radi 21 октомври 2008 - 07:41

Благодаря на всички за съветите. Оказа се, че релето за огледалата не е правило добре контакт и сега всичко е наред.
Но се оказа, че едното ми огледало не загрява. Днес ще го погледна дали до него отива ток, но ако се окаже, че нагревателя му е изгорял, има ли някаква опасност и за другото сълко? В сисъл да не се увеличи тока на другото огледало и то по-бързо да изгори?
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 21 октомври 2008 - 08:01

Няма опасност за другото огледало.
А на това, което не загрява, може да си поиграеш да
свалиш стъклото, нагревателчетата за залепени отзад,
може да са се отлепили, или буксата да не прави контакт.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg