Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Губи антифриз

Pepi снимка Pepi 28 декември 2009 - 18:09

Здравейте,
отново ще ви занимая с една Aстра F C16NZ.
Става дума за следното.Преди време двигателя е сменен.Всичко беше точно в продължание на няколко месеца,след което започна да губи антифриз.Проверили са почти всичко.Радиатора не тече,няма теч от маркучите,не тече казанчето,не издухва вода през ауспуха,не я смесва с маслото,в казанчето на радиатора в купето няма капка вода,но на около 100км губи литър антифриз.Под колата няма течове.Измиха двигателя,изсъхна и от никъде нищо не тече.Имате ли някакви идеи къде може да бъде проблема?
Мерси!
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 28 декември 2009 - 18:38

Има две предположения или се изпарява през ауспуха или капе на върху нещо горещо и пак се изпарява огледай хубаво и на канал.Аз бих оцветил антифриза примерно с червен пипер и ще си покаже от къде е пропуска.
Отговори

Pepi снимка Pepi 28 декември 2009 - 18:54

През ауспуха мисля,че не я изкарва.Четох,че за тест се слага един лист отзад и ако листа се намокри значи има вода.Около 5 минути държах листа и остана сух.И на канал е гледана и не тече.Но може да се опита с червен пипер..
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 28 декември 2009 - 19:14

На моята имах същия проблем със загубата на антифриз и се оказа гарнитура на двигателя . На първи цилиндър точно до скоростната кутия антифризчето си е влизало вътре и заедно с горивото си е отивало . Хубавото е било че е влизало малко по малко антифриза иначе е можело и да натруши буталото с този антифриз вътре в цилиндъра. По твоите думи като гледам какъв ти е разхода би трябвало по цвета на самата свещ да се разбере дали влиза вода в цилиндъра ако има разлика спрямо останалите свещи. Да спомена също че нямах никакъв проблем с вървенето на колата или прекъсване на двигателя докато си влизаше антифриза в цилиндъра .
Достатъчно много гърнета има до отзаде за да очакваш да тече през ауспуха по скоро би ти се пълнио гърнето вътре с антифриз и от топлината на газовете да се изпарява отколкото да ти пръска отзаде .
При мен също бяха сменени гарнитурите точно преди 10 000км ама като е тъп майстора и не е затегнал болтовете на главата на 10 килограма ами на осем и също така след като не е притягана гарнитурата след 1000км пробег , та просто от стечение на времите уляга и килограмите на които е била стегната вече не са и 8 и от там и духа гарнитурата.
Мнението беше редактирано от aan_astra: 28 декември 2009 - 19:18
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 28 декември 2009 - 19:34

Колега, литър на 100 километра е много, провери също
да нямаш спукан маркуч, който при подаване на повечко газ
да пропуска антифриза, може да се стича по него и да изпарява...
Отговори

kpg87 снимка kpg87 28 декември 2009 - 19:43

 Pepi, на 28 Dec 2009, 18:09, каза:

Здравейте,
отново ще ви занимая с една Aстра F C16NZ.
Става дума за следното.Преди време двигателя е сменен.Всичко беше точно в продължание на няколко месеца,след което започна да губи антифриз.Проверили са почти всичко.Радиатора не тече,няма теч от маркучите,не тече казанчето,не издухва вода през ауспуха,не я смесва с маслото,в казанчето на радиатора в купето няма капка вода,но на около 100км губи литър антифриз.Под колата няма течове.Измиха двигателя,изсъхна и от никъде нищо не тече.Имате ли някакви идеи къде може да бъде проблема?
Мерси!

Еми щом казваш че няма течове най-вероятно е изгоряла гарнитурата на главата както е споменал и колегата aan astra. Провери сутрин на студен двигател като отвиеш капачката на разширителния съд дали изпуска налягане(ако е здрава гарнитурата и капачката функционира правилно не би трябвало да има).
Отговори

bisserk снимка bisserk 07 януари 2010 - 09:25

Здравейте,

И при мен така този проблем не мога и не мога да го отстраня.
Аз съм с газова и имаше течове по снадките към изпарителя. После избиваше по други снадки, които са с фабрични стяги. Добавих допълнителни стяги (с винт).
Сега вече видими течове няма, обаче продължавам да чувам нещо като бълбукане по маркучите (все едно вода с въздух).

След като елиминирах видимите течове обаче, започна да се проявява нещо друго:
Както е напълнено казанчето за антифриза до средата, като карам известно време и гледам че се е изпразнило. Като развъртя капачката - много странно! - антифриза се връща до нормалното си ниво.
Мислех, че ми се е прецакал клапана на тази капачка, обаче вчера купих нова и днес - същата работа.

И да обобщя сегашното положение: не губи антифриз, но сякаш потъва от налягането по системата. Нивото се нормализира като изпусна през капачката (която е чисто нова и нямам съмнения за клапана, но да не би и на нея да не функционира?). Все още се чува шумулене в системата, все една циркулира антифриз с въздух.

Моля за съвети.
Благодаря!
Мнението беше редактирано от bisserk: 07 януари 2010 - 09:26
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 07 януари 2010 - 09:45

Ами какво да ти кажа пак симптоми на заминала гарнитура просто при тебе явно има пробив вгарнитурата и то много малък и когато мотора работи компресията от цилиндъра образува налягане което през тази малка дупка в гарнитурата отива във охладителната система и от там се получава голямо налягане . Ако дупката в гарнитурата стане по-голяма следващото което ще последва е или да спука гумено съединение или да ти пръсне някой от радияторите. Провери си на загрял мотор ка са ти мъркучите по охладителната система ако са твърди като камък значи е точно това което ти казах ако пък са меки означава че имаш някъде задръстване по охладителната система и неможе да се завърти като хората антифриза и от там пак се получава налягане.
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 07 януари 2010 - 10:47

Айде и аз да се изкажа - най-вероятно е гарнитура на главата НО за да си сигурен провери следните неща:
1. Не развивай капачката на разширителния съд поне 50-100км. След този пробег, сутрин на студен мотор стисни маркучите за да разбереш дали системата е под налягане. След това може да развиеш капачката. Ако излезе много въздух значи определено е под налягане. Ако е така - гарнитура. Защо - защото налягането в системата при нормална работа се поражда САМО от топлинното разширение. Ако на студен мотор пак има налягане значи нещо го съзнава (от цилиндъра през пробилата гарнитура).
2. Пак на студен мотор извади всички свещи. Ако някоя от тях е мокра значи в цилиндъра има влага (пак през канала на пробилата гарнитура само че в обратна посока, понеже при угасен мотор налягането в охлаждащата система е по високо от това в цилиндъра). Ако е мокра някоя свещ - гарнитура.
3. На загрял мотор развиваш много бавно капачката на разширителния съд (за да елиминираш налягането от температурното разширение). След това караш 10-15км като я юркаш малко повече на високи обороти. След това пак пипаш маркучите и/или развиваш капачката пак бавно. Ако пак има налягане - гарнитура.

Това са нещата които направих аз с моита C14NZ като имах такива проблеми. И не се надявай на майстори да ти кажат кво и е на колата!!! Аз ходих на трима и тримата казаха че нищо и няма. Направих си тестовете, отидох и казах "сменяй".

Това е, успех !
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 07 януари 2010 - 11:49

А, майсторите винаги започват "Гарнитура е, давай да сменяме!". Преди 50 хиляди км така ми казаха, а още си карам без да съм я сменял.
Но зависи от майстора все пак.

При мен течове, които са навън съм ги хващал като слагам картони под колата. Така си личи къде е текло. Течеше винаги когато спра колата, след като започне да изстива.

Последният път проблем се оказа чисто ново сменното казанче на разширителния съд. Не контактуваше добре с капачката и си е издишало оттам. Вода завира излива се малко навън и все ми се губеше някъде. Сипвам вода до чертата, карам, след 200км в казанчето няма никой. Смених гумата на капачката, натягам я повечко като я завивам и вече нямам проблеми. Не се губи антифриз в системата си има налягане, антифриза не завира.
Отговори

djface снимка djface 07 януари 2010 - 11:59

 Pepi, на 28 Dec 2009, 18:09, каза:

Здравейте,
отново ще ви занимая с една Aстра F C16NZ.
Става дума за следното.Преди време двигателя е сменен.Всичко беше точно в продължание на няколко месеца,след което започна да губи антифриз.Проверили са почти всичко.Радиатора не тече,няма теч от маркучите,не тече казанчето,не издухва вода през ауспуха,не я смесва с маслото,в казанчето на радиатора в купето няма капка вода,но на около 100км губи литър антифриз.Под колата няма течове.Измиха двигателя,изсъхна и от никъде нищо не тече.Имате ли някакви идеи къде може да бъде проблема?
Мерси!

От личен опит знам пак за губенето, отникъде не капеше, но след обстойна проверка загрята и студена като е колата се останови, че капе от един маркуч. Така че първо огледай добре е моя съвет.
Отговори

bisserk снимка bisserk 08 януари 2010 - 10:59

 Astra 1.4mi, на 07 Jan 2010, 10:47, каза:

Айде и аз да се изкажа - най-вероятно е гарнитура на главата НО за да си сигурен провери следните неща:
1. Не развивай капачката на разширителния съд поне 50-100км. След този пробег, сутрин на студен мотор стисни маркучите за да разбереш дали системата е под налягане. След това може да развиеш капачката. Ако излезе много въздух значи определено е под налягане. Ако е така - гарнитура. Защо - защото налягането в системата при нормална работа се поражда САМО от топлинното разширение. Ако на студен мотор пак има налягане значи нещо го съзнава (от цилиндъра през пробилата гарнитура).
...

Благодаря, колеги за обстойните предложения.
Карах вчера ~30 км градско. Тази сутрин реших да погледна маркучите колко твърди са. Пак не се виждаше антифриз в казанчето.
Проверих маркуча който тръгва изпод казанчето и влиза в един по-дебел на "Т" към радиатора и към парното.
Беше твърд, но не мога да преценя дали прекомерно, или нормално?!
Развъртях капачката и изпусна въздух, като нивото се покачи на не до средата както предния ден, а по дъното по-скоро.
След това погледнах под колата и видях че е текло точно под двигателя някъде. Обаче там какви маркучи вървят не знам все още....
Карах до работа и после пак изпуснах въздуха от капачката, за да видя до къде ще е нивото, а и да не я държа под налягане системата, за да не избива, ако сълзи...
Интересното беше, че нивото беше по-високо, отколкото малко преди това като тръгвах. Разстоянието е около 4 км и не беше успяло да отвори големия кръг.
Мнението беше редактирано от bisserk: 09 януари 2010 - 21:16
Отговори

bisserk снимка bisserk 09 януари 2010 - 21:23

Здравейте,

Одисеята продължава.
Днес реших да пробвам да обезвъздуша системата. Вдигнах предницата на по-високо и загрях докато пусне перката.
Докато работеше, развих много внимателно капачката.
Първоначално не се виждаше антифриз в казанчето, но като изпусна налягането, се появи малко до ръба на дъното.
Форсирах леко да превърти течността в кръга.
Започна да се пълни казанчето и стигна почти до ръба на средата. След това пофорсирах още малко, и нивото намаля пак.
Реших, че процесът е приключил и затворих капачката. Нямаше бълбукане и си казах - всичко ще е наред значи.
Ходих до Бриколажа и се позабавих 1-2 часа вътре, т.е. достатъчно, за да изстине антифриза.
И пак същото пробълбукване и шумолене по тръбите.... :n055:
Отговори

bisserk снимка bisserk 14 януари 2010 - 16:05

 Astra 1.4mi, на 07 Jan 2010, 10:47, каза:

... 2. Пак на студен мотор извади всички свещи. Ако някоя от тях е мокра значи в цилиндъра има влага (пак през канала на пробилата гарнитура само че в обратна посока, понеже при угасен мотор налягането в охлаждащата система е по високо от това в цилиндъра). Ако е мокра някоя свещ - гарнитура.


Преди малко извадих свещите. Три от тях са нормални, мисля (Макар и да имаше черно, но сухо опушване по керамичната част и по началото на резбата).
Четвъртата обаче ми се стори че е леко мокра по резбата... :( Тази, която е на най-дългия кабел. Не знам дали се води първа или четвърта.
Отговори

CH_M снимка CH_M 14 януари 2010 - 16:33

"След това погледнах под колата и видях че е текло точно под двигателя някъде. Обаче там какви маркучи вървят не знам все още...."


Бисерчо ,вдигни я на подемник или канал ,запали я да работи и огледай блока от към страната на полуоските - някоя тапа на блока да не просълзява .Шом прави локва има външен теч , не се хващай за гарнитура още сега .
Отговори

bisserk снимка bisserk 14 януари 2010 - 16:41

Този теч го хванах и не ми се наложи подемник.
Беше от маркуча, който идва от изпарителя и влиза в блока. Но понеже се пада отзад и малко под капака на инжекциона, не го бях фиксирал.
Сега няма течове, но и аз почти при всяко спиране изпускам въздуха от казанчето, за да не стои вътре под напрежение.

Но това шуртене ме побърква...

Странно, че никъде не се описва състоянието на свещите при пропускане на антифриз през гарнитурата.
Отговори

sveto77 снимка sveto77 14 януари 2010 - 16:57

Приятелю,бълбукането става като развиваш капачката на горещ двигател,заради падането на налягането в системата водата завира на мига това е така защото при по високото налягане водата ври на по голям градус а мотора ти работи на около 85-95 градуса перката при мен например се пуска на 95-105 градуса а термостата е напълно отворен на 92, и даже ако не внимаваш и развиеш бързо капачката ще се ощавиш защото хвърля водата, също така и при мен си бълбука лекичко докато изстива мисля че не е повод за притеснение .
А колкото до мократа свещ ако лапа антифриз прави и нагар по изолатора и електродите като люспи варовик освен че се мокри,а и антифриза не съхне лесно остава като мазно петно по частите.
Отговори

bisserk снимка bisserk 14 януари 2010 - 17:06

Да, така е 77.
Но мен не ме притеснява това бълбукане, а това, което се чува по маркучите, когато подам газ... Все едно циркулира извътре постоянно някакъв въздух с антифриза.

А иначе да - леко мазно седи мокрото по резбата. Но нямаше налепи.
Отговори

bisserk снимка bisserk 15 януари 2010 - 17:10

Днес успях да снимам свещта, която е на последния цилиндър (най-отдалечения от делкото).
Ето >>>ТУК<<< можете да видите за какво става въпрос.

Въпрос: Дали може да е от неработещ кабел просто?
Преди месец при смяната на свещите, точно на този цилиндър обувката на кабела нещо беше заяла и при дърпането се скъса. Сложил съм в момента кабел от по-стария комплект, с който взех колата.
Мога ли да тествам като разменя този кабел с някой от другите 3 (като съответно им сменя мястото на дистрибуторната капачка, разбира се)?
Отговори

bisserk снимка bisserk 18 януари 2010 - 13:14

Тази сутрин сложих добавка за запушване на течове. Сега ще видим дали бълбукането ще изчезне... :devil-smiley-019:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg