Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Интересен казус с охладителната система на X18XE1

bat_jorko снимка bat_jorko 02 септември 2008 - 19:28

Наблюдавам следния (неприятен) феномен на Астра-та с мотор X18XE1 - преката на радиатора включва на около 92 градуса отчетено по уреда на таблото. Във връзка с изясняването на случая изникнаха следните въпроси:
- този мотор (X18XE1) освен датчика на температурата в термостата има ли и датчик за вентилатора на перката? Напр. завит на радиатора? Според мен няма. :newsm05_41:
- ако няма датчик за перката на радиатора откъде се командват степените на вентилатора тогава?
- какви са номиналните температури за пускане на различните степени на перката?

Предварително благодаря на всички отзовали се! :25:
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 02 септември 2008 - 21:15

 bat_jorko, на Sep 2 2008, 08:28 PM, каза:

Наблюдавам следния (неприятен) феномен на Астра-та с мотор X18XE1 - преката на радиатора включва на около 92 градуса отчетено по уреда на таблото. Във връзка с изясняването на случая изникнаха следните въпроси:
- този мотор (X18XE1) освен датчика на температурата в термостата има ли и датчик за вентилатора на перката? Напр. завит на радиатора? Според мен няма. :25:
- ако няма датчик за перката на радиатора откъде се командват степените на вентилатора тогава?
- какви са номиналните температури за пускане на различните степени на перката?

Предварително благодаря на всички отзовали се! :25:

То т'ва си е нормалната температура за включване на перката бе пич.... :newsm05_41:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 02 септември 2008 - 21:21

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 03 септември 2008 - 01:50
Отговори

ivogeoang снимка ivogeoang 02 септември 2008 - 21:44

Няма датчици на радиатора,перките(ако има клима)се командват от електронен блок(между бронята и левият подкалник),който взима информация от темп.датчик на двигателя
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 02 септември 2008 - 21:51

 ivogeoang, на Sep 2 2008, 10:44 PM, каза:

Няма датчици на радиатора,перките(ако има клима)се командват от електронен блок(между бронята и левият подкалник),който взима информация от темп.датчик на двигателя


М-да, така е. Сега погледнах в къщи имам два радиатора ... и нямат датчици по тях.
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 02 септември 2008 - 22:10

 s7ifl3r, на Sep 2 2008, 10:15 PM, каза:

То т'ва си е нормалната температура за включване на перката бе пич.... :newsm05_41:



Нека да е тази, ама нито в ТИС-а нито в Аутодата-та можах да намеря температурите на степените ...
А и не е ли малко странно - 92 градуса е температурата на пълно отваряне на термостата, и същата температура да бъде на включване на перката ... Другите модели бензиновите повечето перката първата степен е на 95 поне.
Проблема е, че вентилатора на перката е доста силен консуматор и при стартиране се усеща доста по работата на мотора, а аз такива неща не харесвам.
Отговори

nanio снимка nanio 02 септември 2008 - 23:01

При мен на Х16ХЕL (Астра Г и Астра Ф) и C14NZ(Астра Ф) се включва на 92градуса. Мисля че точно това е температурата.
Отговори

doolettle снимка doolettle 02 септември 2008 - 23:41

 bat_jorko, на Sep 2 2008, 11:10 PM, каза:

Нека да е тази, ама нито в ТИС-а нито в Аутодата-та можах да намеря температурите на степените ...
А и не е ли малко странно - 92 градуса е температурата на пълно отваряне на термостата, и същата температура да бъде на включване на перката ... Другите модели бензиновите повечето перката първата степен е на 95 поне.
Проблема е, че вентилатора на перката е доста силен консуматор и при стартиране се усеща доста по работата на мотора, а аз такива неща не харесвам.

всъщност на 92 градуса термостата тряа да е затворен и да почва леко да се отваря а напълно отворен е на 108 :newsm05_41:
Отговори

banan80 снимка banan80 03 септември 2008 - 08:07

 doolettle, на Sep 3 2008, 12:41 AM, каза:

всъщност на 92 градуса термостата тряа да е затворен и да почва леко да се отваря а напълно отворен е на 108 :newsm05_41:

Колега мисля че си объркал цифрата "108" със 98 защото според мен ако напълно отваря при 108 градуса вече ще има сериозни поражения по ДВГ-то :25:
Отговори

blagom снимка blagom 03 септември 2008 - 08:31

имай предвид че датчика за таблото може да се е бъгнал и да показва по ниски темп. иначе и при мен се включва при 92 по табло и като завъртят перките вдига до 95..около 90 спират.само че при мен си ги има 2-та датчика на радиатора
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 03 септември 2008 - 16:09

Моята Астра също е х18хе1,и перката и включва също на 92,така,че караи спокойно и успех.
Отговори

doolettle снимка doolettle 03 септември 2008 - 17:00

 banan80, на Sep 3 2008, 09:07 AM, каза:

Колега мисля че си объркал цифрата "108" със 98 защото според мен ако напълно отваря при 108 градуса вече ще има сериозни поражения по ДВГ-то :newsm05_41:

въобще не съм се объркал. За моята баба Яга е така- пише го навсякъде. И аз като я купих гледам, че рядко през зимата стига до 90 градуса и набедих термостата. Купих нов BEHR (като стария) и на него си пише 92*-108*. След това смених и темп датчици но при ивънградско и особено в по-студено време стрелката пак пада на около 70* но като пипна радиатора си е горещ т.е. термостата е отворен. Накратко не и вярвайте много на тая стрелка в таблото :25:

Има много такива теми, че и важни. ТАм също пише. Има и ТИС и Аутодата и там пише
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 05 септември 2008 - 18:15

Хванах го! :newsm05_41: Ама не знам какво съм хванал. :25:

Днес качих ОпелСкенер-а да си изтрия поредната грешка на еърбег-а и между другото поразгледах параметрите на охладителната система. :beer:

Параметъра "Температура на охл. течност" показваше 98-99 градуса в момента на пускане на перката. В същото време параметъра "Отчетена температура на таблото" показваше 92 градуса - колкото наистина отчиташе стрелката. Как става този номер така и не разбрах. :25:
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 04 ноември 2008 - 12:31

Колега тука ми даде ключа от палатката и на мен!!!!
На мойто фърчило магарийте са същите, всмисъл чудя се как така тази перка включва на 92-3 градуса.Незнам от това ли е но имам чуството че в един такъв момент колата направо умира, всмисъл няма грам мощност.
По твоите думи разбирам че просто уреда на таблото "лъже" за реалната температура на двигателя.

Сега като е по-хладно при градско каране колко градуса ти поддържа колата?При мен дори и при температура 12-14 градуса отвън, само да се замотам на някой свефотофар и отиам на 92-3 градуса по данни на уреда <_<
Отговори

vankis снимка vankis 04 ноември 2008 - 12:42

 bat_jorko, на Sep 5 2008, 06:15 PM, каза:

Хванах го! :beer: Ама не знам какво съм хванал. :doh:

Днес качих ОпелСкенер-а да си изтрия поредната грешка на еърбег-а и между другото поразгледах параметрите на охладителната система. :61:

Параметъра "Температура на охл. течност" показваше 98-99 градуса в момента на пускане на перката. В същото време параметъра "Отчетена температура на таблото" показваше 92 градуса - колкото наистина отчиташе стрелката. Как става този номер така и не разбрах. <_<



Здравей,

имам обяснение за разликата в отчитането на стрелката на таблото и реалната.Чувал съм , че на опелите, по специално вектра Б и астра Г като им се превърта километража (това става през ОБД-буксата) се получавали отклонения при показанията на температурата на водата и отчитането на бензина.
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 04 ноември 2008 - 12:59

 vankis, на Nov 4 2008, 12:42 PM, каза:

Здравей,

имам обяснение за разликата в отчитането на стрелката на таблото и реалната.Чувал съм , че на опелите, по специално вектра Б и астра Г като им се превърта километража (това става през ОБД-буксата) се получавали отклонения при показанията на температурата на водата и отчитането на бензина.



Колега я моля ти се поясни повечко за това.Питам те защото за мойта кола съм 99,9% сигурен че не е превъртана.От сигурен човек е (ако има такива разбира се), с книжка с отразени смени на консумативи и с фактури за всяка смяна.(не че не може и това да се фалшифицира, но е трудно някак си).Та интересно ми е откъде си чувал за това.
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 04 ноември 2008 - 13:19

 martin_kolev, на Nov 4 2008, 12:31 PM, каза:

Колега тука ми даде ключа от палатката и на мен!!!!
На мойто фърчило магарийте са същите, всмисъл чудя се как така тази перка включва на 92-3 градуса.Незнам от това ли е но имам чуството че в един такъв момент колата направо умира, всмисъл няма грам мощност.
По твоите думи разбирам че просто уреда на таблото "лъже" за реалната температура на двигателя.

Сега като е по-хладно при градско каране колко градуса ти поддържа колата?При мен дори и при температура 12-14 градуса отвън, само да се замотам на някой свефотофар и отиам на 92-3 градуса по данни на уреда <_<


Привет. Държи се по същия начин както при тебе - при малко "замотаване" и пуска перката. В сравнение с лятото доста по-рядко, разбира се.

 vankis, на Nov 4 2008, 12:42 PM, каза:

Здравей,

имам обяснение за разликата в отчитането на стрелката на таблото и реалната.Чувал съм , че на опелите, по специално вектра Б и астра Г като им се превърта километража (това става през ОБД-буксата) се получавали отклонения при показанията на температурата на водата и отчитането на бензина.



Не е невъзможно. Управлението на всички температури на този мотор става от един блок разположен отпред в ляво до мотора. Може би се поврежда нещо ....
Отговори

vankis снимка vankis 07 ноември 2008 - 18:52

@bat_jorko
@martin_kolev

това ми го каза едно момче , което се занимава с диагностика.Иначе този блок , за когото говориш е вързан към ЕКУ-то...може и да се поврежда както казваш ти...
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 09 октомври 2010 - 11:18

Тъй като темата е за точно определен тип двигател имам молба към знаещите. Нека бъдат обяснени степените на перките, при първа какво се включва, при втора и тн. Също така ще се радвам, ако някой приложи и снимков материал на отделението за температурата, и там да бъде обяснено кое деление на колко градуса съответства :good: Благодаря!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 10 октомври 2010 - 19:03

Никой ли не знае? :biggrin:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg