Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Регулиране на лостов механизъм за скоростите

VIPER-a снимка VIPER-a 05 март 2011 - 06:02

Само да вметна една забележка относно 1-вата. Мойта е влизала и със 50км/ч...само и само да успея да спра по-бързо, а и единия ът като го направих тва пък ме беше вбесила че са дави в студеното време на ПРОПАН и не и давах шанс за нито дори оборот на празен а само на скорост. Та мисълта ми е, че си има синхронизатор за 1-ва, няма западна кола сигурно след 70-та година дето да няма, просто опелските не са много читави, ама с лекичко изравняване на оборотите на основния и вторичния вал на кутията влиза даже и със 50лм/ч. Извинявам се за спама. Поздрави.
Отговори

kaloyan снимка kaloyan 07 март 2011 - 10:50

Може да ми е тъп въпроса но как точно да ги изравня тези обороти на двата вала?
Отговори

VIPER-a снимка VIPER-a 12 март 2011 - 17:39

От по-висока на по ниска предавка: Съединител-> Освобождаваш -> пускаш съединителя -> даваш малко газ за да скочат оборотите на +1500 от тия на които си се движил -> Съединител и включваш

От по ниска на по-вискока няма нужда от изравняване обикновено но ако има: С двоен съединител
Отговори

Frysco снимка Frysco 15 април 2011 - 16:36

А автора сега се сети да надникне в тая тема... тая операция я правих вече няколко пъти, като след като смених и аз всички втулчици, всичко заспа и не съм имал повече проблеми.Отделно си сложих по дълъг лост-в случая от астра и сега ми е още по удобно.
Иначе по отношение на влизането на първа, моята също влиза тегаво, тъй че не се грижете.Но това няма нищо общо с реглажа на лостчето.
Мнението беше редактирано от Frysco: 15 април 2011 - 16:39
Отговори

bufera_online снимка bufera_online 10 май 2011 - 14:37

При мен трудно се вклучваха скоростите но се оказа от сле оптегнато йило на саединитела.... а за 1-ва скорост в зависимо колко си познаваш колата подаваш малко газ и вклмючваш :love_opel:
Отговори

sevdo снимка sevdo 03 юли 2011 - 14:51

Поздравления за Автора на темата и хиляди благодарности. Имам Астра Ф, която е пред бракуване (до края на годината и важат всички атрибути, иначе щях да я спра още днес). От три четири години ми прави проблемите със скоростите. Абсолютно невъзможно беше да се включват първа (без да премине първо през втора скорост), а когато трябваше да се включи втора предавка, бяха кански мъки и яко напъване към седалката ми за да влезе. Понеже не съм голям майстор, за всяко нещо ходя на майстор. Питах го няколко пъти моя, а и няколко други непознати, дали може да се оправи проблема. Всичките ми казваха че трябвало да се сменят втулки гумички и т.н., иначе няма оправяне. Струвал малко ремонтния комплект, но не им се занимавало защото било сложно. Аз им казвах че ще платя колкото е нужно - но не. ... До тази седмица. Аз не я карам много тази кола, но тази седмица ми се наложи повече и то градско... Ръката и рамото ми ме боляха ужасно 1 2 часа след шофирането и се чудех що, докато не се сетих... че е от лоста. Поразрових се и открих тази тема а и други подобни с подробните описания. Но се ориентирах основно по тази. За няма и 5 минути всичко заспа. Сега скоростите се сменят с един пръст. Но немците са измислили точно методологията. Разликата при мен е, че на астрата може да се фиксира с още едно сфредло ф5 мм на неутрална между 1 и 2 предавка самия скоростен лост и не се следят белези. Много удобно в случая за сам човек. Това беше разликата от описанието. Иначе го изпълних всичко като по учебник.... сега наистина се сменят с един пръст ... е има го луфта но няма и да се занимавам за тази кола да сменям втулчиците. Поне ще си я докарам до края с удоволствие. Благодаря още веднъж за труда и темата.
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 09 август 2011 - 20:06

 AlexMav, на 17 януари 2011 - 10:02, каза:

Въпрос по повод регулирането - в английски форум прочетох, че и при лоста има отвор за фиксиране, пак с Ф5 мм. Само дето беше просто споменато, а не обяснено къде е. Някой да знае?


Точно така. От към шофьора на скоростния лост има конзолка с дупка и на самия кожух има такава. На моята е така и е изпробвано.
Отговори

kaloyan снимка kaloyan 10 август 2011 - 11:51

Здравей те най накрая при мен се реши проблема то небяха реглажи то небяха чудесии и добре че преди ден скъсах жило и след като сложих новото сега влизат с един пръст :) майстора каза че моето жило било станало като ластик и не отлепял добре съединителя.
Отговори

Стекер снимка Стекер 18 юли 2012 - 12:48

Колеги съжалявам за въпроса, но прочетох всички теми по темата и пак не схванах как се регилира скоростния лост на Вектра Б и по точно това, което (кой болт) трябва да отвия за да извърша процедурата.
Прилагам линк с темата в руски сайт където пише, че се намира най- отгоре този болт но на снимката (графиката) най-отгоре е пробката за доливане едва ли тя се отвива. Моля някой првил процедурата да ми помогне ако може със по-точно обяснение или снимка(графика)

Моята връзка

тук вижда ли се този болт
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Стекер: 18 юли 2012 - 13:19
Отговори

pop stavri снимка pop stavri 18 юли 2012 - 13:33

Да колега, вижда се. Болта е горе вдясно на твоята снимка. Аз тъкмо сега качих едни снимки за астра, но стават за ориентир: Моята връзка
Мнението беше редактирано от pop stavri: 18 юли 2012 - 13:33
Отговори

Стекер снимка Стекер 18 юли 2012 - 14:13

OK мерси за отговора. А при положение, че имам щифта с пружинката за блокиране на превключването бургии няма къде да пъхам нали така. До колкото разбирам процедурата е следата
1. Изключвам от скорост
2.Отвивам (отхлабвам) болта (най-горе вдясно)
3. Вътре махам маншона и пъхам бургия 5мм. в двете дупки за да се фиксира лоста в положение от свободно леко в дясно между първа и втора.
4. Натискам болата с пружинката (както е показано в руското ръководство)
5. Стягам болта, който съм отхлабил на стъпка 2.
6. Махам свредлото от дупките при скоростния лост и съм готов.

Правилно ли съм схванал !
Отговори

espero2000 снимка espero2000 19 юли 2012 - 14:49

Абе бре пич нещо не т разбрах какво си написал.

1.Кой болт те интересува и защо гледате картинка на която са разбити частите. В реглажа се отхлабва един болт 13 и се маха една тапа на избирача.
Какво го умувате толко.

1.Махате една тапа гумена, която е дълга около 3 см и влиза в избирача. Седи отзадната страна на избирача където излиза лоста но от дясната му страна. ( това с посоките го обеснявам ако стоите пред колата с лице към мотора)
2. Като я махнете намирате болт, бургия щифт все тая 5 мм дълъг около 4-5 см
3.Викате помощник и той влиза в купето (обикновенно си го правя и сам но е по лесно ако сте 2-ма) от всичките ми опити - докато се опитвате да вкарате първа и задна там някъде това междинно положение е момента в който се блокира избирача. Демек единия опитва да включи някоя от въпросните скорости а другия пъха 5мм ( нещо) трябва да потъне 2 см то се усеща при което лоста отвътре се блокира.
4.След като е извършено това се отвива въпросният болт 13мм който е преходника от коша към мотора седи до стартера
5.Отвиваш до хлабава и го размърдваш леко ( акотрябва пръснете ВД 40 или смазка да изчезнат мизериите)
6.Намествате вътре лоста да седи на изключена скорост и този вътре допира лоста плътно в ляво до края на пластмасата (принципно на някои модели има белег)(трябва да се махне маншона)
7.След като този държи вие дето сте отпреде се уверявате че лоста се движи свободно в женската му част която е откъм скоростите. (има една подробност, попринцип се разбиват ябълковидните съединения които са едни пластмасови втулки които седят вътре в лостовете. Счупено ли е едно от крачетата го духате и нищо няма да направите.Желателно е да се прави и смазка на тях. Също така тампона трябва да ви е здрав където се хваща към лоста на избирача. Това го казвам във връзка че се ебава понякога цялата манипулация ако луфтовете са големи. Демек след като тръгнете да стягате трябва да сте сигурни че всичко е ок, за да не се изместят двата лоста които пристягате с 13мм-то болтче.
Ако сте го направили така няма да имате проблеми. За да ви стане ясно обаче ще трябва да се изцапате малко и да разглеате нещата, а не да питате и да гледате снимки. Човек ги е правил не извънземно. Не е бил по умен от вас че да ви трябва висше образование.
Отговори

Ecotec_user снимка Ecotec_user 19 юли 2012 - 15:02

При мен например няма никаква тапа,а една пружинка на избирача,която се натиска навътре.В тоя случай тя ли служи за законтряне на скоростите.
Отговори

Angelov_GSi  снимка Angelov_GSi 19 юли 2012 - 16:09

Да, колега.Тази пружинка, заключва избирача. Слага се на по-новите избирачи. По-старите избирачи са с тапа, отзад. По-новите се законтрят с жълто "бутонче", и пружинка.

Да отбележа, смених си избирача с такъв, от по- модерните. Като го заключа отвън, и вътре наглася двете дупки, както съм го правил,преди - положението НЕ е, най- оптималното. Изисква се допълнителна корекция на лоста, около 1 см надясно още.
Отговори

Стекер снимка Стекер 19 юли 2012 - 19:22

 Angelov_GSi, на 19 юли 2012 - 16:09, каза:

Да, колега.Тази пружинка, заключва избирача. Слага се на по-новите избирачи. По-старите избирачи са с тапа, отзад. По-новите се законтрят с жълто "бутонче", и пружинка.

Да отбележа, смених си избирача с такъв, от по- модерните. Като го заключа отвън, и вътре наглася двете дупки, както съм го правил,преди - положението НЕ е, най- оптималното. Изисква се допълнителна корекция на лоста, около 1 см надясно още.


Направих процедурата още вчера като разгледаш по подробно и почистиш мястото се вижда болта 13мм , при мен беше много мръсно и тоя XEV са го напълнили с кво ли не на много неудобно място е тоя болт, но го намерих. Направих го точно по учебник (руското ръкпводство) обаче наистина както каза колегата това май не оптималното положение. Лоста го застоприх с ос около 4-5 mm,която пъхнах двете дупки ( едната на лоста другата на основата ) , но ефект нямаше даже май по-зле стана. По принцип имам проблем само с 1ва и то в движение запъва и много рядко влиза от първия път. Не разбрах оптималното положение е 1 см надясно на скоростния лост ли по принцип заключеното положение отговаряло на положение на лоста плътно в ляво между 1 и 2, ако го завия 1 см надясно ще е много май. Обясни малко за да пробвам и така. Според мен проблема може да идва и от самата пластмаса на лоста ябълковидната връзка много е изтъняла и има луфт, който много дразни за този луфт ли говори колегата от по предния пост. Пъхнах там пласмаса от бутилка както е направил друг колега от форума и пак никво подобрение с превключването иначе луфт малко намаля. На тази ябълка има два улея трябва ли да има гумени пръстени там или не и някои знае ли как се разглобява тази ябълка.
Мнението беше редактирано от Стекер: 19 юли 2012 - 19:38
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 20 юли 2012 - 06:23

Аз подлагам картон между лоста и конзолата за да се получи просвет от около 5-10мм на дясно, след което стягам. Ако лоста опре в конзолата центровката не е добра, ако се прекали с изместването на лоста в дясно почват да се губят предавки, но определено има нужда от него.
Успех :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 20 юли 2012 - 06:24
Отговори

barezz снимка barezz 23 август 2012 - 11:10

Колеги,
Ще питам тук, за да не отварям нова тема.
На вектрата от профила имам следния проблем. На място всички скорости се включват нормално, имат си отстояние една от друга, не хъркат (без значение запален или изгасен двигател). В движение обаче, примерно движа се с 80км/ч, когато изключа от скорост, изчакам 4-5 секунди или повече, докато паднат оборотите, и при опит да включа 4-та или по ниска скорост без междинна газ опира и не ще, като натисна по-силно - влиза, но не е добре така. Същото започна да го прави и на по-ниските скорости. Със съвсем лека междинна газ всички скорости влизат идеално. Иначе ако бързо превключва от 5-4 или 4-3 влиза нормално, не задържа/опира никаде, явно все още скоростите се въртят с нормални обороти и влизат добре.
Въпроса ми е, на какво се дължи това - синхронизатори ли са това (овличат се от въртенето и не синхронизират добре) или е въпрос на реглаж на лоста и избирача?

П.С. Сменил съм комплект съединител и лагер помпа преди 15 000км.
Мнението беше редактирано от barezz: 23 август 2012 - 11:11
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 25 август 2012 - 08:33

По скоро тампон, след като нямаш този проблем на място.
Поздрави!
Отговори

espero2000 снимка espero2000 25 август 2012 - 12:46

Синхронизатори пич.
Отговори

barezz снимка barezz 27 август 2012 - 08:40

 Rosen Popov, на 25 август 2012 - 08:33, каза:

По скоро тампон, след като нямаш този проблем на място.
Поздрави!

Какъв тампон? На скоростната кутия или на двигателя?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg