Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Жужене (като от зъбчатки) при ускорение

ogopogo снимка ogopogo 24 юни 2008 - 00:28

Здравейте колеги
Имам следния проблем. При подаване на газ когато съм на 1ва или 2ра предавка и не много засилен (да речем до 10 км/ч), се чува едно жужене от предната част, много характерен звук, като от зъбчатките при движение на задна. Търсих доста по въпроса, но не намерих точно за този проблем. Звука не е виене, и се чува само в описания случай, така че предполагам не би трябвало да е лагер. Не е пукане и се чува и при каране направо и при завиване, така че предполагам не би трябвало да е каре. Малко след като купих колата, преди около 10ина месеца, смених маслото на скоростите защото задна и първа влизаха трудно, и след смяната това се оправи и скоростите сега влизат "по-мазно". Ами това е инфото което мога да дам, ще съм много благодарен за всякакви предположения откъде може да е този шум
Отговори

pepetko снимка pepetko 24 юни 2008 - 10:09

Здравей,
имам го същия шум,моя го чувам най-силно когато карам бавно понагорнище (или ускорявам) и се е натоварил двигател ,съединител,скорости и.... на шум при въртене на верига го оприличавам аз.

Та питал съм тук и колеги казаха,че след смяна на аксеален лагер се е оправило и понеже тои струва 40-50лв а ремонта 100,реших да изчакам,докато не се счупи и разбеа със сигорност дали е това. <_<
Отговори

Рошко снимка Рошко 24 юни 2008 - 10:21

 ogopogo, на Jun 24 2008, 01:28 AM, каза:

Здравейте колеги
Имам следния проблем. При подаване на газ когато съм на 1ва или 2ра предавка и не много засилен (да речем до 10 км/ч), се чува едно жужене от предната част, много характерен звук, като от зъбчатките при движение на задна. Търсих доста по въпроса, но не намерих точно за този проблем. Звука не е виене, и се чува само в описания случай, така че предполагам не би трябвало да е лагер. Не е пукане и се чува и при каране направо и при завиване, така че предполагам не би трябвало да е каре. Малко след като купих колата, преди около 10ина месеца, смених маслото на скоростите защото задна и първа влизаха трудно, и след смяната това се оправи и скоростите сега влизат "по-мазно". Ами това е инфото което мога да дам, ще съм много благодарен за всякакви предположения откъде може да е този шум

Колега, пробвай като завъртиш наляво или надясно дали се усилва шумът. Ако да, значи имаш същия проблем като моя - лагера на главината "плаче" за смяна. :mhihi:

 pepetko, на Jun 24 2008, 11:09 AM, каза:

Та питал съм тук и колеги казаха,че след смяна на аксеален лагер се е оправило и понеже тои струва 40-50лв а ремонта 100,реших да изчакам,докато не се счупи и разбеа със сигорност дали е това. <_<

Колега, ако ти е счупен аксиалния лагер (както беше при мен - излезе си направо на парчета), тогава при леко натискане на педала (на полусъединител), аксиалния почва да "свири", да издава един особен звук. Ако е аксиален лагер, го смени когато сменяш съединителя, иначе ще си платиш труда за сваляне на скорости и като за смяна на съединител, а ще смениш само лагера и след някой и друг месец като вземе да буксува съединителя - БАМ, пак кинти за ремонт и сваляне на скоростна кутия. :mhihi:
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 24 юни 2008 - 10:35

 pepetko, на Jun 24 2008, 11:09 AM, каза:

Здравей,
имам го същия шум,моя го чувам най-силно когато карам бавно понагорнище (или ускорявам) и се е натоварил двигател ,съединител,скорости и.... на шум при въртене на верига го оприличавам аз.

Може би говорим за същото нещо, точно когато е натоварена колата се получава, после изчезва. Но ако е аксиален лагер, защо само при натоварване се чува, натоварването на този лагер дали зависи от натоварването на трансмисията, не знам и аз

 tigra79, на Jun 24 2008, 11:21 AM, каза:

Колега, пробвай като завъртиш наляво или надясно дали се усилва шумът. Ако да, значи имаш същия проблем като моя - лагера на главината "плаче" за смяна. <_<
Колега, ако ти е счупен аксиалния лагер (както беше при мен - излезе си направо на парчета), тогава при леко натискане на педала (на полусъединител), аксиалния почва да "свири", да издава един особен звук. Ако е аксиален лагер, го смени когато сменяш съединителя, иначе ще си платиш труда за сваляне на скорости и като за смяна на съединител, а ще смениш само лагера и след някой и друг месец като вземе да буксува съединителя - БАМ, пак кинти за ремонт и сваляне на скоростна кутия. :mhihi:

Благодаря, ще пробвам нещата които каза. Но все си мисля че звука твърде много прилича на този от зъбчатки мамка му, дали не е нещо диференциала или скоростната, много ме притеснява да не се окаже оттам
Отговори

Рошко снимка Рошко 24 юни 2008 - 10:53

Подобен беше и при мен и аз също се бях побъркал, че не мога да установя откъде идва... Откачах вътре в колата и усилвах музката, за да не го чувам, щото щЕх да врътна. И аз минах през етапа "от скоростите е", но се оказа лагер на главината - 60-70 кинта ти е смяната на лагера с труда заедно и после 20-25 лева за реглаж на предницата <_<
Отговори

doolettle снимка doolettle 25 юни 2008 - 15:25

ако е от лагер-главина би трябвало да вие без значение дали се подава газ или не. И аз имам подобен шум (все едно бензинивата помпа ми е в скоростите и е шумна) и незнам от къде е. Съединител правих март месец и го изключвам но при натискане на съединителя и непомня точно но мисля при движение шума се променя. Отначало си помислих, че това е помпата щото бях махнал газовата но го прави и на газ и то само когато се ускорява!! <_<
Отговори

Рошко снимка Рошко 25 юни 2008 - 15:29

 doolettle, на Jun 25 2008, 04:25 PM, каза:

ако е от лагер-главина би трябвало да вие без значение дали се подава газ или не. И аз имам подобен шум (все едно бензинивата помпа ми е в скоростите и е шумна) и незнам от къде е. Съединител правих март месец и го изключвам но при натискане на съединителя и непомня точно но мисля при движение шума се променя. Отначало си помислих, че това е помпата щото бях махнал газовата но го прави и на газ и то само когато се ускорява!! <_<

При мен се увеличаваше шума при ускоряване... Т.е. има значение дали се подава газ или не.
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 25 юни 2008 - 15:38

Добре, ако е от лагет на главина, като вдигна колелото и го завъртя, ще се усети ли нещо. По принцип за 'класическия' заминал лагер е ясно че ще стърже, но в скучая май е малко по специфичен проблема и се проявява само в определени ситуации
Отговори

Рошко снимка Рошко 25 юни 2008 - 15:55

 ogopogo, на Jun 25 2008, 04:38 PM, каза:

Добре, ако е от лагет на главина, като вдигна колелото и го завъртя, ще се усети ли нещо. По принцип за 'класическия' заминал лагер е ясно че ще стърже, но в скучая май е малко по специфичен проблема и се проявява само в определени ситуации

При мен НЕ се усещаше, колега, та първо смених единия (десния) и се оказа, че съм срязал грешната жичка <_< След това вече смених и "болния"
Отговори

RACER снимка RACER 25 юни 2008 - 16:43

И при мен го има същото жужене и си мислех дали не е сварзано нещо с TC-то.Ходих при двама майстори-"кат се счупи нещо тогава ела!нищо ти няма сега."ако някои се справи с проглема да сподели.
Отговори

doolettle снимка doolettle 25 юни 2008 - 18:21

 tigra79, на Jun 25 2008, 04:29 PM, каза:

При мен се увеличаваше шума при ускоряване... Т.е. има значение дали се подава газ или не.

аве то "ускоряване" е силно казано. Достатъчно е леко да пипна газта и то дотолкова, колкото да не е без хич и пак се чува. Лагерите отпред са ми добре и двата. Помислих си също, че може по някакъв начин да ми свири нещо по генерацията и тия дни ще я сменям цялата щото от никъде не духа и ако е от нея ще пиша.
Отговори

pepetko снимка pepetko 26 юни 2008 - 11:08

Здравеите пак.
Колега igra79 значи аз колата я купих с заминал лагер,тогава проблема беше,че освен че виеше(по-точно хърхореше) също и много леко тресеше волана,появяваше се от 50км/ч нагоре,като завиех наляво се усилваше,като свия надясно изчезваше,взех 2 лагера но маистора ми смени счупения и всичко се оправи.До тогава не бях чувал шума които сега търсим(по тих е)Ако е лагера на главината защо само при ускорение шуми.Абе работата е,че 2-я лагер ми стои,другата седмица ще ходя да сменям пружини,мога да сменя и лагер ама кои - този които съм сменял преди 4-5 месеца или другия(сигурно оригиналния).лагерите са марка fag и битрябвало да са стока впердвид цената им от 65лв.

За аксиалния лагер,въпрекиче аз го предложих,не ми се вярва да е защото на баща ми атрата от 1 година му свири лагера и това е само като се натисне съединител (а иначе шума изчезва напълно само като повдигна с крак педала на съединителя),и силата на звука не се промена при подаване на газ.

За генерация пак не ми се вярва защото и на място като форсираш би трябвало да се чува,и въобще аз съм се отказал да го търся....а проблема явно е точно същия
Отговори

ogopogo снимка ogopogo 26 юни 2008 - 12:22

@pepetko:
Колега, ако го смениш и другия, ще се радвам (и предполагам не само аз) ако пишеш дали шума е изчезнал.
Отговори

doolettle снимка doolettle 26 юни 2008 - 22:29

Колеги, няма как да е от лагер (ако шума е като при мен) щото като я пусна по нанадолнище пак си ускорява но не се чува нищо а аз съм със задно и в случая няма никакво значение за предните колела как се ускорява. Подозирам нещо в скоростите но несмятам да го търся сериозно докато не се прецака изцяло.
И все пак ако някой го хване тоя шум нека ни светне по въпроса <_<
Отговори

mcfistell снимка mcfistell 27 юни 2008 - 10:14

И при мен има едно "жужене" идващо от скоростната кутия, появява се само при ускорение от ниски обороти като след около 2000об/мин изчезва и ако държа оборотите да не падат под 2000 при превключване го няма. На 1-ва и 2-ра предавка на равно го няма шума, обаче ако се изкачвам по баири се появява, а на по-високите предавки си го има шума при ускоряване от под 2000 об и на равно, но не винаги?!?! Ако поддържам само оборотите - шум няма, следователно е само при натоварване <_< От какво може да е?????
Скоростната кутия е F10, а колата Астра Ф C14NZ
Отговори

pepetko снимка pepetko 28 юни 2008 - 19:48

 mcfistell, на Jun 27 2008, 11:14 AM, каза:

И при мен има едно "жужене" идващо от скоростната кутия, появява се само при ускорение от ниски обороти като след около 2000об/мин изчезва и ако държа оборотите да не падат под 2000 при превключване го няма. На 1-ва и 2-ра предавка на равно го няма шума, обаче ако се изкачвам по баири се появява, а на по-високите предавки си го има шума при ускоряване от под 2000 об и на равно, но не винаги?!?! Ако поддържам само оборотите - шум няма, следователно е само при натоварване <_< От какво може да е?????
Скоростната кутия е F10, а колата Астра Ф C14NZ

Да човече,точно така е,само на ниските обороти.Но си мисля че над 2000/оборота вече и двигателя щуми и затова не се чува жуженето?
Отговори

venum619 снимка venum619 15 юли 2008 - 00:10

Колега ogopogo с какви гуми караш? Понякога грайферите на гумите издават странни звуци при различна скорост. Аз съм с вредщайн и докато разбера от къде шуми бях откачил.
Отговори

кадет_1.6 снимка кадет_1.6 23 юли 2008 - 13:42

Колега и аз имах подобен проблем-в началото започна с виене(жужене) след време премина на тракане след няколко километра на невлизане на скорости и сам се сещай каква беше причината.Нека ти подскажа ск.кутия. Принципно незнам дали и при теб е същия проблема но при мен беше това. Ако искаш провери си и лагерите на главината, което става по следния начин- вдигаш едното колело на крик, влизаш палиш, ръгаш 4-5 скорост и отпускаш съединителя.Спокойно благодарение на диференциала колата няма да тръгне и ще започне да се върти само вдигнатото колело.Операцията се повтаря и на другото колело. Но лично според мен не може да е лагер на главината при положение че се чува само при ниска скорост и обороти.
Отговори

pepetko снимка pepetko 01 август 2008 - 11:23

Колеги темата замря,а проблема (поне при мен) си остава. :thu:
Лагера на главината го изключвам вече напълно от моя списък.При мен,вече шума като ускорявам е доста осезаем и при отпускането на съединителя се променя жуженето-затова подозирам само скорости и съединител.След консултация с бащами смятам днес да отида да ми проверят маслото в скоростната кутия,понеже скоро ходих 2 пъти до софия за един ден и забелязох,че като мина 150-200км и колата върви лесно на инерция отколкото на подържане на оборотите.

Интересно ми е които знае да сподели с каква скоростна кутиея е?

Върнах се от гаража, с долян 1 литър масло в кутията.Тя маи доколкото разбрах събира макс 1.5литра тоест е била почти празна.Та за шума-намаля страшно много но при повече заслушване си го има.Може би за моята кола е вече късно.От декенври го знам шума,може вече да са се прецакали забчатките.

Предлагам на всички колеги с тази болка да отиват веднага да долеят масло,не е някакво цифра наи-много 15лв да ви вземат.
Отговори

Ma3yTa снимка Ma3yTa 15 август 2008 - 18:19

Колеги, проблема е точно в скоростната кутия. Вече го видях на опела на баща ми (вектра А) и моя кадет го има същото. На вектрата виенето идваше от дифа, а при мен кутията е видяла толкова километри и ръчки, че не искам да знам какво е износването. Ремонта на скоростна кутия, обаче за автомобили като нашите не си струва парите - прави се, но частите и работата са скъпи. Взимаш втора ръка кутия (има риск но няма как), промивка, ново масло + някаква хубава добавчица.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg