Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с лампата на алтернатора

Icemann снимка Icemann 07 май 2008 - 14:49

Здравейте колеги.Проблемът е следния.Вчера на път за София почна да ми пресветка.Спрях погледнах ремъка, върти се.Като форсирам почти изгасва, а като е на празен ход свети почти постоянно.В следствие тази лампа изгасна, но за всеки случай продължих да карам с най-необходимите консуматори в случай, че не зарежда акумулатора.Стигнах в София и отидох до мола, че имах малко работа.После като се качих в колата и дадох на контакт, тази лампа въобще не светна.Днес замерих дали динамото зарежда и резултатът е 14-14.5волта при запален двигател.Лампата не е изгоряла, до нея стига ток, а ток няма по жицата която захранва тази лампа.Някакви идеи?
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 07 май 2008 - 18:27

Погледни да няма прекъсване по някоя жичка и да прави мизерия от време на време.

Пп до кой кабел стигаше и до кой не ток,че нещо неможах да разбера
Отговори

banan80 снимка banan80 07 май 2008 - 18:30

И аз не разбрах точно обяснението.Нека колегата пак да поясни как е положението по точно :whistle:
Отговори

Icemann снимка Icemann 07 май 2008 - 19:06

Ток има вътре по таблото като замервах с мултицета.Това имах в предвид, че не е прекъснато нищо по самото табло, а ток не стига до буксата която влиза в таблото..или иначе казано Пин2.Сега погледнах двигателя и видях от динамото виси някво парче, очевидно отчупило се явно.Не можах да го снимам защото ми падна батерията на телефна, но засега залагам то да е главния виновник на всичко.
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 07 май 2008 - 21:33

Възбуждането на генератора се осъществява през лампата на таблото. Когато не е възбуден, на жицата към него има нула волта, а на жицата към лампата 12 волта. Когато работи нормално и от двете страни на лампата има еднакво напрежение и тя гасне. Генераторът може да се самовъзбуди и от остатъчното намагнитване. Що басове спечелих по този повод :) ... В някои реализации има резистор към маса който кара лампата да свети при прекъсване на проводника към генератора. В други схеми е реализирано с диод. При всички положения, при подаване на контакт и изваден проводник на възбуждането без да е запален двигателя, на него трябва да има 12 волта. При вкаран в генератора, нула волта.

По принцип, може да си караш и така, но няма да познаеш кога наистина е възникнал проблем в зареждането.

Надявам се да съм бил ясен. На коментари и допълнителни въпроси не отговарям.

Успех!
Отговори

Icemann снимка Icemann 08 май 2008 - 13:22

Колеги, оказа се, че релето на динамото се е прецакало и от там е заминало някаква друга част.Ся се моля да не е космически ремонта, щото механиците здраво ме наплашиха.Довечера ще е готова и ще пиша какво е било и как..Мерси на всички за съветите
Отговори

Tramway снимка Tramway 15 юли 2008 - 10:14

При мен се появи следния проблем:
Снощи на път за в къщи по едно време светна лампата за алтернатора, но тъй като бях в задръстване, нямаше как да отбия и да спра за да видя какво става. Продължих да карам и след 2-3 минути тя угасна и докато се прибрах нямаше проблеми. След като угасих колата обаче лампата светна и остана да свети даже и при изваден ключ. Туй много ме учуди, защото при прекъсване на контакта не би трябвало да има напрежение във възбудителните вериги на генератора. При подаване на контакт (без запалване) лампата угасва - т.е. държи се точно обратно на нормалното. Въпреки туй двигателят пали нормално и се държи нормално даже и при пълна консумация - фарове, климатик, вентилатор, реотан задно стъкло. Тъй като стана тъмно нямах възможност да изследвам проблема. Таз сутрин обаче излизам и установявам, че колата е покойник - централното заключване не работи, няма аларма, няма светлини, нищо. Напрежението на акумулатора беше 2.5 V. Единственото, което можах да направя, беше при откачен акумулатор да премеря между "+" и "-" на инсталацията за късо съединение или товар, но такъв нямаше - съпротивлението лази към безкрайност.

Ако някой може да ми помогне със съвет ще бъда много благодарен.


П.П. Колата ми е Астра F Комби 1.6 Ecotec, 1998г.
Отговори

Марто снимка Марто 15 юли 2008 - 10:26

 Tramway, на Jul 15 2008, 11:14 AM, каза:

П.П. Колата ми е Астра F Комби 1.6 Ecotec, 1998г.


Много вероятно да е лоша маса на алтернатора
Отговори

Tramway снимка Tramway 15 юли 2008 - 10:59

 Марто, на Jul 15 2008, 11:26 AM, каза:

Много вероятно да е лоша маса на алтернатора

Да, но туй не може да събори акумулатора за една нощ...
Отговори

Tramway снимка Tramway 16 юли 2008 - 06:59

Снощи са отдадох на научни изследвания и установих, че:
1. При свързване на акумулатора от него почва да се черпи ток около 5А, при положение, че абсолютно всички консуматори по колата са изключени.
2. Много бързо залових токовия вампир - алтернатора. За да смуче ток трябва да са му пробили поне два диода от мостовия токоизправител.
3. Причината да свети индикаторната лампа без да е включен контакт е наличието на напрежение на клема "D+" на алтернатора, и то едно никакво такова - 3.6 V при свързана клема и 10.4 V при откачена. Веригата се затваря тъй - клема "D+", проводник 61, лампа Н7, проводник 15, и през многото свързани с него консуматори - маса. Като са подаде контакт с ключа на проводник 15 са появява напрежение, което през лампа Н7 запушва вътрешния диод на клема "D+" в алтернатора, и лампата не свети.

На базата на горното стигнах до извода, че освен пробити диоди, в алтернатора трябва да е настанал още някякъв тюрлю-гювеч, защото на клема "D+" нормално може да има напрежение само ако са налице възбуждане плюс въртене.

Тъй че свалянето на динамото не ми мърда.
Отговори

Tramway снимка Tramway 18 юли 2008 - 13:30

Свалих и разглобих алтернатора, извадих диодния блок и измерих диодите. Беше пробил един от тях, свързан между едната фаза на намотките и плюсовия проводник. С много звънене по телефона и много обикаляне намерих блок, американско производство - Transpo Electronics, заместител на Delco-Remy (оригинален няма, а и като намерих тоз не търсих повече), за 49 лв. Смених го и всичко са оправи.

Искам да споделя какви са ефектите от повреда на диодния блок:
Алтернаторът представлява трифазен променливотоков генератор с независимо възбуждане и статорни намотки, свързани по схема "триъгълник". Произвежданото от него трифазно напрежение се изправя чрез мостов изправител по схема Ларионов. Ето една примерна схема:
http://www.alternato...130_sbpage3.htm
Изправителят са състои от 6 диода - 3 от тях са свързани с анодите към маса, с катодите към трите фази; другите 3 с анодите към фазите, а с катодите към "+".
При дефектиране диодът може да прекъсне, да пробие (става проводник) или да си увеличи вътрешното съпротивление в права посока.
Последиците са винаги лоши, но някои от тях са опасни. Ето какво са случва:

1. Прекъснал диод, свързан към маса:
Напрежението е малко по-ниско от нормалното, при включване на консуматори (напр. фарове или вентилатор) спада под прага на зареждане и светва контролната лампа.

2. Прекъснал диод, свързан към "+":
Същото като при т.1

3. Пробит (дал на късо) диод, свързан към маса:
При работа на алтернатора съответната фаза е окъсена към другите през масата и другите два диода. Статорните намотки и двата диода прегряват, алтернаторът са напича силно. Ако диодите прекъснат напрежението спада и няма заряд. Ако обаче пробият, алтернаторът изгаря с пушек. Първите признаци на такъв дефект са намалена мощност на двигателя поради увеличеното натоварване от алтернатора (ремъкът може да почне да свири) и ненормално загрят алтернатор. В тоз случай трябва веднага да са угаси двигателя, да са свали ремъка и да са продължи бавно и внимателно до най-близкия сервиз или магазин. При свален ремък в зависимост от модела няма да работи или водната помпа, или хидроусилвателя на волана и климатика.

4. Пробит (дал на късо) диод, свързан към "+":
Също както при т.3 с таз разлика, че напрежението е повишено и не спада чувствително при включване на консуматори. Освен за алтернатора опасност съществува и за електрониката по колата, защото към постоянното напрежение са добавя променлива съставка. Тоз дефект са познава по светването на контролната лампа при изключен контакт и угасването й при подаване на контакт. При угасен двигател от акумулатора през пробития диод и електронния регулатор на напрежението са черпи ток, който доста бързо изпразва акумулатора. Действията са както при т.3 плюс откачане на плюсовия проводник от алтернатора и изолирането му за да не даде накъсо към маса. При оставяне на колата да са откачи плюсовата клема от акумулатора.

5. Пробити два диода на една и съща фаза:
Напрежението силно спада, двигателят угасва (ако е дизел не угасва), изчезват светлини и показания на таблото. В тоз случай трябва да са действа на пожар - акумулаторът е даден на късо, протича убийствен ток, проводниците му са силно загряти и може наистина да стане пожар. По най-бързия начин са разкача акумулатора (ако няма под ръка ключ, действайте с нож). След туй колата са тегли на буксир.

Описаното до тук са екстремни ситуации, но са случват. Съществуват множество по-леки случаи, при които индикацията за повреда в изправителя е само липса на заряд. При тях също трябва да са вземат мерки за да не стане по-тежко положението и по-лек джоба.

И нещо малко в страни от темата: никога при работещ двигател не откачайте акумулатора, защото той играе ролята на изглаждащ филтър и без него може да попилеете електрониката.
Отговори

gas666 снимка gas666 21 януари 2010 - 23:35

Здравейте колеги! За нещастие и аз имам проблеми с алтернатора... поне така си мисля. Колата е астра 1.6 екотек.
Проблемът е следния : при запален двигател лампата на таблото на таблото (тази с + и - ) не изгасва а мъждука или пък изгасва и след малко светва силно. Замерих с мултицет на празен ход веднъж ми показа 14.5в а веднъж 13.6в, като при включване на фаровете напрежението спада съвсем малко, но като подам газ волтовете скачат до 15 - 16++ .....
Имам алтернатор от ц16нз пистов ремък... дали ще стане на х16хел също с пистов ремък... много е сгъчкан тоя двигател спрямо моното и не мога да видя какво е захващането...
Колко би излязъл ремонта на моя алтернатор понеже уикенда го дават кучи студ и пред блока мисля че няма да устискам да разтуря колата... ако е някаква сума която мога да преглътна да не се правя на майстор...
Евентуално ако я закарам за ремонт да откача ли някоя жица да не земе да изцъка електрониката докато стигна до сервиза, че трудно се кара тоя мотор до 1500 оборота...

Поздрави!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg