Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

зафира 2,0 DTI 101 к.с.

rado-zafira A снимка rado-zafira A 24 юли 2014 - 19:34

Взех си Зафира 2000 година дизел 101 коня, от давна мечтан за мен автомобил но. На място много трудно се форсира и от ауспуха излиза сиво-бял дори леко синеещ дим което ме притеснява. В движение е умрял кон на равно едва едва набира и то със зор вдига 2500-3000 оборота а на баир не повече от 60 километра и то да не казвам как. От време на време ми светва лампата за авариен режим но да свети и да не свети все тая не върви и това е моля хора със същия проблем и който са успели да го отстранят да ми кажат какво да правя или някой който знае каква е причината да ми пишат.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 юли 2014 - 21:21

Точно за синя зафира няма писано защо не работи но за бяла вектра е писано няколко реда под твоята тема иначе се практикува така ходи се някъде да се прочетат грешките които е записала колата след това написваш номерата им тук и колеги които са имали подобни проблеми ще ти отговорят как са ги решили.
Отговори

cruiserss снимка cruiserss 25 юли 2014 - 09:00

Е! Колегата е нов! Ще си попълни профила, а е казал, че е дизел, 101 коня - знаем за кой двигател става дума.
Така както го обясняваш, аз ще ти кажа, че не ти включва турбината. Сещам се за две неща, които я управляват. Датчик колянов вал и вакумен клапан. 100% по-запознатите ще ти кажат и други. Казвам тези двете, защото съм патил от тях. И при двете чек лампата на таблото свети, и при двете, компютъра ги беше отчел като грешки!
Датчика за коляновия вал е по-вероятно да не е, защото не казваш, че оборотомера пада на нула в движение.
Вакуумния клапан и по-заподозрян в момента. Като вдигнеш капака, от ляво на турбината има едно малко цилиндърче. Размерите му са нещо от сорта на 3см в диаметър и 4см височина. В него влизат 2 тръбички. Тънки и пластмасови. Махни черния капак (на който пише ЕКОТЕК). Прегледай тези тръбички къде отиват и ги провери дали всички са вкарани както трябва. Имаш още два такива клапана пред акумулатора. При мен беше излязла вакуумната тръбичка до турбината - и МЪКА!

Наистина първо върви на диагностика. Грешките, които ще прочетат ще насочат къде е проблема.
Синия дим - само знам, че не е на добре!

Пиши какви са ти грешките!
Почти във всеки сервиз трябва да могат да ти прочетат компютъра!
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 25 юли 2014 - 10:46

Благодаря за съвета ще огледам и ще ида на елкон да видим какво ще кажат, после ще пиша.
Отговори

bor1968 снимка bor1968 25 юли 2014 - 11:51

 cruiserss, на 25 юли 2014 - 09:00, каза:

Вакуумния клапан и по-заподозрян в момента. Като вдигнеш капака, от ляво на турбината има едно малко цилиндърче. Размерите му са нещо от сорта на 3см в диаметър и 4см височина. В него влизат 2 тръбички. Тънки и пластмасови. Махни черния капак (на който пише ЕКОТЕК). Прегледай тези тръбички къде отиват и ги провери дали всички са вкарани както трябва. Имаш още два такива клапана пред акумулатора. При мен беше излязла вакуумната тръбичка до турбината - и МЪКА!


При мен се получи същото преди един месец. Беше се откачила една от тези тънки пластмасови тръбички и мъъъка. Колата не върви /като види нанагорнище, едва го изкачвах/, а лампичката светне за малко и пак угасне. Същото както го описваш.

Та преди да я закарам на диагностика прегледах въпросните тръбички, намерих къде е откачена, заврях си я на мястото и всичко се оправи.
Така, че преди да идеш на диагностика прегледай си тръбичките/маркучета/.
Ако не си сменял горивен филтър, смени и него и чак после диагностика.
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 25 юли 2014 - 12:50

Много ви благодаря хора не вярвах че има хора който ще ми помогнат, утре ще огледам внимателно всичко ще сменя и горивния филтър и дано се окаже нещо елементарно че се отчаях вече. Много благодаря, ще ви държа в течение.
Отговори

cruiserss снимка cruiserss 25 юли 2014 - 13:13

ОП! Не пипай горивен филтър без да си прочел как става. Глътне ли въздух... ще се учудиш колко цветущи псувни, с кръшни извивки и звучност в различни тоналности знаеш! И нас ще кълнеш и себе си, че си ни послушал! Погледни ги тея тръбички. Опитай да ги понатикаш на вътре. И отивай за диагностика. Горивния филтър ти предлагам да го смениш в сервиз (поне първия път)!

пс Погледни си профила. За да не те нареждат, че няма инфо за колата ти. Добави какъв ти е двигатела... Така по-лесно се ориантират колегите и ще те насочват по-подробно. А и няма да има постове от сорта на "втория"!

пс2 Видях че си от Варна. Ако имаш път към Силистра, зная при кого да те пратя!
Мнението беше редактирано от cruiserss: 25 юли 2014 - 13:19
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 25 юли 2014 - 13:51

 cruiserss, на 25 юли 2014 - 13:13, каза:

ОП! Не пипай горивен филтър без да си прочел как става. Глътне ли въздух... ще се учудиш колко цветущи псувни, с кръшни извивки и звучност в различни тоналности знаеш! И нас ще кълнеш и себе си, че си ни послушал! Погледни ги тея тръбички. Опитай да ги понатикаш на вътре. И отивай за диагностика. Горивния филтър ти предлагам да го смениш в сервиз (поне първия път)!

пс Погледни си профила. За да не те нареждат, че няма инфо за колата ти. Добави какъв ти е двигатела... Така по-лесно се ориантират колегите и ще те насочват по-подробно. А и няма да има постове от сорта на "втория"!

пс2 Видях че си от Варна. Ако имаш път към Силистра, зная при кого да те пратя!

Във варна живея но родом съм от силистра, ок за филтъра няма да го пипам а и за профикла ми ще гледам в най скоро време да го оправя че сега пиша от таблета и ми излиза някаква мобилна версия и не мога да си вляза в профила
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 25 юли 2014 - 15:38

Най отдолу има написано full version, натискаш го и влизаш в пълната версия на сайта. Аз също пиша от таблет :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 25 юли 2014 - 17:15

Двете теми които са над себе си са напълно еднакви що някои модератор не ги събере.
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 25 юли 2014 - 20:28

 dimitarmark, на 25 юли 2014 - 15:38, каза:

Най отдолу има написано full version, натискаш го и влизаш в пълната версия на сайта. Аз също пиша от таблет :)

Благодаря оправих се вече съм с пъната версия, но не си знам какъв ми е кода на двигателя.
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 25 юли 2014 - 20:36

Огедах всички тръбички и маркучета и не открих някоя да е излязла, един познат ми каза да откача клемата на акумулатора и да изчакам известно време и да опитам, направих всичко и резултата е същия. Забравих да кажа че от сутринта започна трудно да пали. Честно много се отчаях вече нямам никаква представа какво се случва.
Отговори

cruiserss снимка cruiserss 25 юли 2014 - 21:10

Направи си една диагностика!
Датчик колянов вал прави това!
Ама и дизеловите помпи така се прецакват.
Ако нямаш познат във Варна, пали към Силистра!
Вече е време за диагностика. Не можем да гадаем на сляпо.


https://www.google.c...La56Zio-0DA!2e0

Тук няма начин да не я запалят.
Майсторите са двама - Дидо и Митко - син и баща!
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 25 юли 2014 - 21:13

За какво си се отчаял ве човек? Аз виждам тук от ден и половина хронология само догадки какво може да е.Диагностика направи ли? Няма как без нея ,тя ще те насочи към проблема.И дтл мотора е 82 конски сили ,ако си със 100 коньовия кода на мотора е x20dth/ y20dth
Отговори

asensio снимка asensio 25 юли 2014 - 23:35

Незнанието винаги отчайва човек и го кара да се чуди какво става. Колегите са прави, направи една диагностика, задължително запиши какви грешки има и ги напиши после тук. Кой колкото може ще помогне. Останалото е само гадаене както е казал и колегата преди мен.
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 26 юли 2014 - 21:43

Мисля че открих проблема днес, реших сменя горивния филтър и когато изкарах старяи от тръбичката за нафтата която идва от резервоара течеше черна нафта все едно някоя я е смесил с изгоряло масло. В понеделник ще сваля резервоара и ще видя на 100% какво се случва силно се надявам това да е причината. Ще пиша за да кажа какво е станало.
Отговори

pitbula74 снимка pitbula74 26 юли 2014 - 22:42

Май ще се наложи да сменяш уплътненията на дюзите :unsure:
Отговори

asensio снимка asensio 27 юли 2014 - 03:09

По принцип ако пали много трудно сутрин или не пали в комбинация с черен филтър от масло е почти винаги проблема в уплътненията на дюзите. Ако сложиш нов филтър и за 600-700 км стане черен тогава на 100% проблема ти е там. С две думи - ако пали сутрин трудно и с времето се влошава, и както казваш черна от масло нафта, насочвай се към тия уплътнения.
Отговори

rado-zafira A снимка rado-zafira A 27 юли 2014 - 08:27

 pitbula74, на 26 юли 2014 - 22:42, каза:

Май ще се наложи да сменяш уплътненията на дюзите :unsure:

скъпи ли са
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 27 юли 2014 - 08:41

15-16 лева е бройката на БОШ, трябват ти 4 за четирите дюзи.Трябва и гарнитури за всмукателният колектор 2 на брой по 7-8 лева и гарнитура за капака 30 лева.Ако не си наясно с мотора потърси сервиз който да извърши смяната.И на мен ми предстои смяна на о-пръстени но все не ми остава време.За сега така карам но си следя маслото по често защото бяга в резервоара през обратната нафта, на около 2000 киолометра по 300-400 мл.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg