Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Астра Г, След смяна на воден радиатор-няма парно!

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 13:50

Здравейте колеги. Нов съм във форума. От скоро съм притежател на Астра Г 1.7 Исузо. След кратка експлотация на автомобила забелязахме че водния радиатор леко тече от стойката за която се хваща радиатора за климатика. Отитахме с различни продукти за Stop Leak, но ефекта беше отрицателен и накрая сичко се оправи с нов воден радиатор, но тук идва следващия проблем след смяната му изчезна парното. Няма течове из купето. Просто духа студено, а не топло както трябва да е. Сега се чудя да не е издухана гарнитура, но ако е не трябва ли да смеси антифриза със маслото и да загрява много, и да се променя пушека от ауспуха, защото при мен тези признаци не са на лице. Прочетох и за някаква клапа между парното и климатика, която често давала дефекти ако някой може да обясни каде по точно се намира ще съм много благодарен. И последния вариант за който мислех беше да не би от тези добавки който слагахме против течове да се е запушило парното и да не може да завърти през него водата.
Мнението беше редактирано от *Todor: 16 ноември 2009 - 13:53
Отговори

Рошко снимка Рошко 16 ноември 2009 - 13:56

1. Вариант - да си задръстил радиаторчето на парното с тия Stop leak боклуци, коитоп сте наливали
2. Вариант - да не сте го обезвъздушили парното и да има огромна възушна възглавница
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 16 ноември 2009 - 14:03

Да допалня колегата:
3. Да ти се е повредил ел клапана преди радиаторчето на парното и да не отваря и да пуска топлото към него да е блокирало на затворено положение.
Отговори

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 14:38

А къде по точно се намира т'ва радиаторче. ... И гледам, че съм забравил да отбележа в инфото, че от 2-3 дена губя и антифриз. И как се обезвъздушава парното, тя системата не се ли обезвъздушава сама.
Мнението беше редактирано от *Todor: 16 ноември 2009 - 14:46
Отговори

ndachev снимка ndachev 16 ноември 2009 - 14:52

Колега, темата и мен ме вълнува. Радиаторчето е в средната конзола, пред скоростния лост. Системата се самообезвъздушава, но мисля че конструкцията на питата на радиаторчето позволява въздух да се свре така, че водния поток да минава покрай него и въздуха да си стои там. Не знам какво представлява конструкцията на питата - дали тръби, виещи се вътре, или кухо тяло с вход и изход. Ако е второто - нищо чудно въздух да запецва, примерно в частта, която се пада по-високо от изходната тръба. Моля някой запознат с конструкцията да уточни. Аз имам бълбукане от вентилацията, но нищо друго не подсказва за проблем - не губя антифриз и имам толкова силно парно, че мога да превърна колата в пекарна. И продължавам да се чудя какво бълбука...
Мнението беше редактирано от ndachev: 16 ноември 2009 - 14:53
Отговори

outlive снимка outlive 16 ноември 2009 - 15:04

Колега, след смяна на антифриз колата стоя запалена докато не включи перката - още нямах парно. Форсирах и парното дойде горещо както преди смяната. Пробвай като загрее на пуснато докрай парно да форсираш колата - предполагам дебита се увеличава и изтиква възглавницата, която се е получила.
Отговори

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 15:19

Колега от 2 седмици е така, даже вчера изминах 300км и я наблудавах мн добре. Температурата на водата беше в диапазона от 80-90 градуса. Пусках парното на различни степени и в различни положения, но без ефект духаше студено. след като спряхме забелязах че нивото на антифриза беше паднало доляхме. Също забелязах че горната тръба, която отива към парното е студане както и долна.
Отговори

froluti снимка froluti 16 ноември 2009 - 15:24

А възможно ли е да не са закачени правилно въздуховодите за топлия въздух в купето.. или някоя клапа?
Отговори

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 15:29

Колега, освен че сменихме водния радиатор нищо друго не сме пипали, а преди това си имаше парно.
Отговори

SOLEX снимка SOLEX 16 ноември 2009 - 16:34

Щом горната тръба е студена значи имаш въздух в системата.
Отговори

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 16:42

Да и аз така мисля, но нз как да го обезвъздуша и си мислех, че системата сама се обезвъздушава, но явно сам грешил. Но има и друг вариант парното да се е запушило и да не може да се обезвъздуши. Незнам дали логиката ми е добра, но мисля да откача маркучите, които отиват към парното и да набутам в парното една водоструика да видим кви боклуци ще излезнат.
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 16 ноември 2009 - 17:04

Само внимавай с нялягането на тази фодуструйка да не си направиш басейн в колатаако О - пръстени са прегорели.

И сге малко инфо в радиатора няма как да имаш толкова голяма възглваница, той е малаък и стои в легнало положение страните му са около 4см на височина отвора на трабите които влизат е окло 1 - 1,5см и са сложени по средата. Събира около 300-500мл антифриз(доколкото си спомням колко източих от моя като го смаквах :))

Направи следната проверка от страната на пасажера напахай се и бутни тръбата(алуниева) която влиза в ел.клапана(пласмасова кутийка) той е закачен за радиатора. Виж дали там е топло(горещо), провери и от страната на шофюра там тръбичката излиза от радиатора и отива в двигателният отсег. Да си сегурен че наистина влиза в купето топъл антифриз. Когато клапънат е затворен той директо байпасва радиатора. Колеги във форума са се оплаквали от износен червяк на този клапан.
Отговори

*Todor снимка *Todor 16 ноември 2009 - 17:20

Благодаря колега, ще проверя и ще докладвам, но мен ме самнява да е от това защото трабата, която отива в парното от към странта на двигателния отсек е студена.
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 17 ноември 2009 - 00:59

Имах съмнения за запушване на радиаторчето и се опитах да промия охладителната система. Явно съм вдигнал мътилката от дъното, защото радиаторчето се запуши тотално. При надуване с уста дори и въздух не минаваше. Всички майстори викаха - само смяна. Добре, че един познат го подхвана с компресора. Вкарва вода, която да промива и след нея вкарва въздух. Всеки следващ опит беше в обратна посока. Голяма играчка беше, ама що кал изтече. После парно се появи, но не беше върха.
Впрочем ме предупреди, ако някога реша аз да си правя сам процедурата да ползвам въздух с ниско налягане за да не стане "беля".
После неколкократно повтарях процедурата докато спряха да излизат боклуци. Дали съм успял да го отпуша напълно - не знам, но при надуване с уста вече въздуха си минава без да се усеща съпротива.
Отговори

i.iliev снимка i.iliev 17 ноември 2009 - 01:46

Един пример вадиш единия от студените маркучи които влизат в парното развиваш капачката на казанчето от където наливаш антифриза надуваш с уста докато текне през маркуча и докато тече го пъхаш отново стягаш скобата доливаш антифриз и пали да провериш какво си направил.
Отговори

*Todor снимка *Todor 17 ноември 2009 - 18:19

Така, неска я вкарахме в сервиза и започна голямото търсене на тва радиаторче, е намерихме го, но само го напипвахме с пръсти, а искам да го изкараме и да го диагностицираме за какво става въпрос. Стигнахме до там че махнахме средната конзола около скоростния лост и от там вече имахме видимост към въздухоотводите които слизат под средната греда ако мога така да се изразя и откарват въздух до задната част на купето. Махнахме и въздухоотводите и стигнахме до една пластмаса която е хваната със няви скоби за горна такава. Това се явява като кожухче на радиаторчето. Долната част на това чудо се явява като курито, което да отвежда водата от конденза навънка в двигателния отсек. Та това куритце е хванато отвънка с 2 много големи видии който трудно се развъртат. За днеска съм до тук, но до събота трябва да буде готово.

.... Набарах трабите едната е топла тя е със нещо като тройник и тя е топла, а радиатора е студен явно проблема е в клапана. Ваброса ми е как изглежда на вид този клапан и как се управлява, четох и други теми по вапроса разбрах, че при Астра Г са електрони а при по старите вакумни. Гледах около врътката за топло и студено и видях само жило - поне не видях клуче.
ПОЗДРАВи :icon_wink2:
Отговори

Navi62 снимка Navi62 17 ноември 2009 - 19:14

 Колега ел. ключето е вградено в задната страна на ключа топло студено, там е екцентрик който притиска едно малко лостче.От ел.ключето излиза единичен кабел който отива в ел. мотора на клапата която затваря притока на антифриз към радиаторчето на парното и го пуска към байпаса който връща антифриза към двигателя.Ако парното е пуснато то атифриза минава през радиаторчето и пак се връща към двигателя. И в двата случая дори и клапана да не работи маркучите от двигателя трябва да са топли.Ако радиаторчето е запушено или има въздушна тапа то при пуснато парно единия маркуч ще е студен но при спряно парно те ще са топли и двата защото антифриза се връща през байпаса. При мен маркучите бяха топли и при пуснато и при спряно парно.Оказа се ел. моторчето на парното задвижва клапата чрез червячно зъбно колело и то се беше отлепило от оста на моторчето.Залепих го и парното тръгна.
Отговори

*Todor снимка *Todor 17 ноември 2009 - 19:48

ами аз не забелязах такива кабели, които директно да отиват към радиатора имаше два кабела които идваха от нещо като термореле което седеше закачено на капака на радиатора на климатика, да не би това реле да командва клапана, защото неговите клапани идваха от таблото с врътките. А сондата на релето е поставена между ребрата на радиатора на климатика.
Отговори

Navi62 снимка Navi62 17 ноември 2009 - 20:02

 Единичен кабел тръва от задната страна на врътката топло студено ,върви под пласмесовите капаци от към пасажерската седалка и отива точно в моторчето пред родиаторчето на парното.
Отговори

*Todor снимка *Todor 18 ноември 2009 - 18:16

И след днешната работа по колата се разбра от къде идва проблема. Свалихме радиаторчето и констатирахме, че клапана не работи, но е бил заседнал в отворено положение. Но главно проблема е в радиаторчето, което е толкова запушено, че и капка антифриз не може да премине през него, сега го дадохме на майстор, който да го отпуши. ... Явно се оказа слуха че италианците са марлячи понеже колата е карана на вода и има варовик колкото искаж.
Благодаря на колегите, който се отзоваха на проблема и дадоха своето мнение и помощ по този вапрос :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg