Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Opel Astra 1.7 dti и HHO - какво мислите?

swetla777 снимка swetla777 20 април 2012 - 12:38

Най важното което ми направи впечатление от изказването е че подаването на количеството гориво подлежи на реглаж за да има икономия, а не просто слагаш и караш и айдее колко икономично. Дано постигнеш резултат задоволителен и да не се ядосваш, ако си дадеш парите. За мен от 15 до 20 лева 100 километра градско ме устройва засега.
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 20 април 2012 - 13:45

То и аз съм в тези граници.. но докога? нали пак искат да вдигат горивата.. съвсем скоро.. след 1-2 години може и 5 лв да е литъра, а и двигателя може да вземе да се преебава.. вече съм на 11 години, няма винаги да ми е 5-6/100 ...
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 20 април 2012 - 20:43

Мда, бях се зарекъл да не пиша вече тук, ама ...

Русенския университет направиха експеримента, за да вземат някой лев по програмата ФАР,оте сега това е единствения начин да земеш некой лев. Практическа полза няма.
Четете правилно - добавят водород, а не ННО. Съгласно таблицата получават разход на водород от 10,27 грама/км. Той има спецефично тегло 89,85грама/куб.метър при атмосферно налягане или 10,27 грама са 114 литра водород на километър. Движейки се със 60км/час 1 километър се изминава за 1 минута. Клетката трябва да е с капацитет над 130 литра в минута за да подсигури това количество. Не трябва да се забравя, че една част от този обем е кислород. Не ми се правят още сметки за да видите колко пък електроенерги я е нужна за това количество. Та с ННО клетка не става.

А вас ви баламосват с 2 литра в минута :icon_wink2:

Другото което не е взето предвид е цената на водорода.1килограм водород в бутилка под налягане е около 50 лева и ще стигне за около 100км при разход 10 грама/км. Като добавим и цената на бензина.... Както виждате пълна безсмислица относно мечтата за икономия.

Намаляването на разхода в експеримента е от това че се подава по малко бензин. Как става това при съвремения инжекцион? С ремап,чип или както искате да го наречете.

Сега за мита с по пълното изгаряне на горивото. За какво са тези компютри в колата? Точно за това - да следят за изгарянето му на 99,9%. 0,01 остават за нуждите на катализатора. Катализатора който е в гърнетата не е за доизгаряне на недогорялото гориво, а за обезопасяване на продуктите от изгарянето му (или с други думи - за комфорта на птичките и тревичките).

Та ходете да се забавлявате, слагайте си клетки и бълбукаторчета, че и хората дето ги продават и те деца хранят. Ако нямаше наивници нямаше да има и измамници.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 20 април 2012 - 21:28

Колега моя дръгел е 91г и го карам от пролетта на 99 и досега няма промяна на харченето, а по двигател освен термостат и нагревателни свещи не съм сменял. Докато пали няма грижи и си свиркай и не се занимавай с тези ННО за мен това е за големи разходи поне 10 на сто, за разход от 5 до 7 литра нафта е безмислено.
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 20 април 2012 - 21:53

Има логика, колега. Аз с тази презумция започнах този пост - харесва ми идеята за ННО, но на този моя разход не мога да преценя дали си заслужава инвестицията. От една страна ми харесва да имам намаляване на разхода, да си прочистя двигателя, да си намаля вредните емисий и т.н., но от друга страна, с този моя разход, ще има га избивам системата повече от година, та чак тогава да започна да икономисвам от гориво. Въпреки това искам да си изясня поне за себе си основните положения и общото мнение "за" и "против". То ако бях на 100% "за", нямаше да пиша постове и да чакам коментари - както съм написал по-горе, имам ги парите и мога още утре да си закупя клетка. Въпроса е до колко си заслужава с моя нисък разход..
Отговори

boichev снимка boichev 21 април 2012 - 07:21

Колега, това мисля от няколко дни да ти го напиша. Ако ще е гарга да е рошава, поне аз съм на този принцип. Ако ще слагаш ННО, вижте се с колегата ОПЕЛ ФЕН, и ако след това още искаш такава с-ма, поне купувай такива части, че да я нагласиш да е икономията на 60-70%, под тея % според мен не си заслужава чак толкова, и ще се избие по бавно! :icon_wink2:
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 21 април 2012 - 08:05

Не съм много убеден, че колегата ОПЕЛ ФЕН изобщо има такава клетка, а и дори да има, че е постигнал такъв сериозен % икономия. Масово пишат макс между 30 и 50% икономия, като основно наблягат за дизелите между 20 и 35%.
Още ме притеснява този факт с по-бавното избиване и май това ще е основното, което за сега би ме спряло. Както написа колегата swetla777, при разход от 15-20 лв на 100 км градско каране, значително по-бавно ще си избия инвестицията, а и с бебе на 3 месеца към момента по-трудно ще пътувам извън града поне на този етап..
Отговори

swetla777 снимка swetla777 21 април 2012 - 16:21

Със сигурност колегата опел фен за мен не си измисля за да се бъзика това първо и второ всичко е въпрос на калкулация, ако искаш да правиш сметка за колко време ще я избиеш. Знаеш колко км на година караш и смяташ толкова градско толкова извънградско по Х литра гориво и после правиш същата сметка с извадена икономия и си готов за колко време си избил парите. Ако караш до десет хиляди на година и имаш среден разход 17 лв на сто км са ти 1700 лв годишен разход при 50% икономия ще избиеш парите за по малко от година, но всичко зависи от % икономия. Пък и ти си с бебе като знам колко е скъпо дете да гледаш, ако нямаш стабилен доход колега си пази паричките за жената и детето.
Отговори

skycatbg снимка skycatbg 21 април 2012 - 16:39

Аз километрите ги правех преди бебка, но не мисля, че мога да постигна 50% икономия. Моята сметка малко се различава от твоята - незнам защо. Разхода ми да приемем, че е 5/100, да приемем, че икономията ми е 20%, т.е. 1 литър/100 км. при цена 3 лв / литър, на всеки 100 км ще икономисвам по 3 лв. 600 лв като ги разделим на тези 3 лв/за литър отиват на 20 000 км изминати за да си избия парите за инсталацията и едва след това да говоря за икономия. Незнам защо твоите сметки излизат по-различни :)
А дохода ми за сега бих казал, че е постоянен, но нисък, просто взех странични пари, които планувах да вложа, различни от дохода ми, но май ще те послушам и за сега ще инвестирам в бебка малко пари, а остатъка - за гориво :)
Отговори

ГостЛукчо_* 21 април 2012 - 23:06

Егати икономията прави ОПЕЛ ФЕН 80%, значи кара с 20% или ако харчи като на баща ми 6 на 100 20 % са 1,2литра на 100км. Ако олекоти колата като нищо ще ги бие тука http://www.dnevnik.b...s_litur_gorivo/
Отговори

swetla777 снимка swetla777 22 април 2012 - 19:13

 skycatbg, на 21 април 2012 - 16:39, каза:

Аз километрите ги правех преди бебка, но не мисля, че мога да постигна 50% икономия. Моята сметка малко се различава от твоята - незнам защо. Разхода ми да приемем, че е 5/100, да приемем, че икономията ми е 20%, т.е. 1 литър/100 км. при цена 3 лв / литър, на всеки 100 км ще икономисвам по 3 лв. 600 лв като ги разделим на тези 3 лв/за литър отиват на 20 000 км изминати за да си избия парите за инсталацията и едва след това да говоря за икономия. Незнам защо твоите сметки излизат по-различни :)
А дохода ми за сега бих казал, че е постоянен, но нисък, просто взех странични пари, които планувах да вложа, различни от дохода ми, но май ще те послушам и за сега ще инвестирам в бебка малко пари, а остатъка - за гориво :)

Разликата е че аз правя сметка при 50% средна икономия както дава опел фен, ако съм го разбрал правилно защото той казва до 70%. Колега сметките са лесни това е математика въпроса е да имаш реална икономия, аз в момента имам задача да си направя астрата да ми харчи 8 бензин градско и ще бъда на върха на щастието, но съм толкова скъсан като на някой клошар обувките в момента.
Отговори

ГостЛукчо_* 22 април 2012 - 20:03

 swetla777, на 22 април 2012 - 19:13, каза:

Разликата е че аз правя сметка при 50% средна икономия както дава опел фен, ако съм го разбрал правилно защото той казва до 70%. Колега сметките са лесни това е математика въпроса е да имаш реална икономия, аз в момента имам задача да си направя астрата да ми харчи 8 бензин градско и ще бъда на върха на щастието, но съм толкова скъсан като на някой клошар обувките в момента.


Разликата е че като си говорите е много икономична колата, но я се опитай да го накараш да те откара до някъде...

Това ННО отдавна е отречено, но балъци ще има винаги. А ако искаш да ти харчи колата равностойността на 8 литра бензин градско си сложи газ за 500 лева наместо водородна клетка.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 22 април 2012 - 20:11

Колега аз не искам да ми харчи равностойно на бензин с клетка, аз клетка не искам да слагам или газ, а моя мотор би трябвало да харчи като е изправен в града 8 литра бензин което мен ме задоволява. Засега си карам бабичка кадетка дизел на 6.5 на сто докато спретна астрето.
Отговори

reload снимка reload 25 април 2012 - 18:55

 skycatbg, на 21 април 2012 - 16:39, каза:

600 лв като ги разделим на тези 3 лв/за литър отиват на 20 000 км изминати за да си избия парите за инсталацията и едва след това да говоря за икономия.
А дохода ми за сега бих казал, че е постоянен, но нисък, просто взех странични пари

Здр. колега, прочетох всичко и сега ти пращам този клип за HHO генератор.

Това, което продават в BG - препродават от e-bay! Цените там са от 60 до 100$ и става явно бизнес, ако вкараш малко реклама за 50% икономия и един лизинг(кредит)!
Този човек от клипа е направил същата инсталация, като гледам за 40-50 лв и съм сигурен, че не я измислил той, а я видял от разглобена "нова ебейска". Ако изгледаш клипа до край, ще откриеш и отговори на въпросите за които питаш -до 10% икономия, която се получава от по-пълното изгаряне на нафтата, а не от вкарания допълнителен обем водород.
За финал, 600 лв според мен са много за едно кашонче, което ще трябва да си монтираш сам!
Отговори

ГостЛукчо_* 25 април 2012 - 22:15

Освен дизела, само FSI работи при свръх обеднени смеси, така че неможе да се получи по пълно изгаряне - горивото се изгаря на 100%. Тази 7,..% икономия може да се получи и само от смяна на посоката на вятъра или от отворен( затворен прозорец). При попътен вятър в следствие на намаляване на челното съпротивление може и 20% икономия да се получи без ННО. Ако беше направил теста на стенд може би щях и да повярвам.
Понеже се е движил с 100км/час или около 2800 оборота в минута значи количеството на влезлия газ в цилиндър е 0,2кубически сантиметра. На 500 кубика цилиндър - 0,2кубика газ е 0,04% HHO Правиш ли сметка колко е нищожно?

Другото нещо е че това е HDI и то работи с предвпръскване така че нищожното количество ННО дето влиза в цилиндъра е изгоряло доста преди да почне основното впръскване.

Изводите оставям на вас.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg