Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Черният списък...

Автогуми център "Диана"

vladyyan снимка vladyyan 11 май 2009 - 19:30

Много мошенници има всред фирмите ни, ама тези от Диана биха някои рекорди.
Сагата със закупуване и монтаж на гуми е велика. Отиваш и питаш с какви гуми разполагат от дадения размер. Крайно намусена девойка дава разпечатката и започва голямото чудене. От това има две, от онова три, от третото имало пък само една гума. Е, от боклуците има повечко бройки. Почваш да правиш разни комбинации, като мениш малко размер, едно друго, при което следва смразяващия глас на девойката, че гаранцията ти отпада автоматично ако размерът на гумата не попада в препоръаните от производителя. Хайде, холан - съгласяваш се. Нищо, че ако гумата даде балон, това едва ли е от непоходящия размер.
В единия център имали само две гуми, ама в другия имало ще две. Става дума за Континентал на никак не ниската цена от 171 лв.
Нарамваш двете гуми и търчиш до другия център за останалите две. И от тук почват изненадите. И четирите джанти били криви. Нищо, че преди това лично ги гледах на машина и бяха перфектни. Хайде 100 лв отгоре. В цялата лудница по попълване на документи (все едно подписваш присъединителния договор на България за членство в Евросъюза, а не купуваш две гуми) се оказва, че дота е 0507. Такава гума навсякъде в белия свят е минала и заминала. Да не казваме, че ако някой тръгне да ти я продава като нова на цена 171 лв ще го пратиш да се лекува. Както и да е, примиряваш се и с това защото са разкулачили колата и ти е писнало. Примиряваш се с факта, че болтовете ти не били подходящи и даваш още 24 грешни лева. Накрая научаваш, че по един начин се балансирали предни гуми, а по друг задните. Та поради тази причина тези с дот 0507 не можело да бъдат задни - били ги балансирали за предни.
Е това вече преля чашата. Случи се на сина ми преди малко и трябваше по телефона да обясня на тъпанара дето прави специфични баланси на предни и задни гуми, че ако не вземе да си оправи лайната, лично ще го балансирам.
Поуката е една - никога, ама никога в Диана центровете. Лошото е, че и по другите магазини не са кой знае колко по-добра стока и като видят някой, който не разбира, го ошмулкват до дупка.
Мошенници, мошенници и пак мошенници. Много ще се радвам ако някой представител на прословутите центрове се запознае със становището ми за тях и съм готов да се разнесеме по всички институции за които му дойде наум. А аз пък ще се постарая това ми мнение да иде в повечко специализирани форуми за да не може такива мошенници да си развяват байрака както си искат.

П.С. Току що видях най-сетне колата с новите монтирани гуми. Тези юнаци наистина са за съд. Болтовете на задно дясно колело просто си ги развих на ръка.
Мнението беше редактирано от vladyyan: 11 май 2009 - 20:06
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 11 май 2009 - 19:35

добре си направил че сподели това :3: тоя център е смятан за един от най добрите и като съм чел теми за гуми , даже е препоръчван .. извода е :винаги си имайте обица на ухото :love_opel:
Отговори

CryoN снимка CryoN 11 май 2009 - 20:10

Еееех брате така е и няма да се оправят скоро нещата.
Или както е казал човека Welcome to Bulgaria.
Шарлатани в таз страна колкото искаш и най-лошото, че няма никакъв контрол множат си се като бездомни псета.
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 11 май 2009 - 20:15

Така е. Аз му смених там гумите през зимата и ги нямаше тези изцепки. Явно дебнат да баламосват. Между другото има две основни неща, които задължително трябва да се гледат. Редовно те премятат с дота и ти пробутват стари и залежали гуми. Това просто е задължително навсякъде. И второ - винаги си проверявайте болтовете след посещение при гумаджия. Стана им навик просто ей така на ръка формално да ги позавинтят. И после си гониш някъде колелото или се чудиш защо нещо ти хлопа.
Има и една друга подробност с цветните ивици по гумата, ама хайде да не минаваме в детайли. Масово тук ни продават гуми оценени като второ качество или с други думи казано - препоръчително от производителя е гумата да се кара като резервна. Ама ако питаш някой голям търговец какво баш значат ивиците почва да те гледа като умно теле. И мучи нечленоразделни и идиотски обяснения.
Отговори

borro снимка borro 11 май 2009 - 20:39

:love_opel:
В един сервиз за гуми на България като ходих преди, ме караха да се подписвам на техен протокол, че техника ми е затегнал болтовете пред мен. Първите пъти ми беше чудно, но в последствие осъзнах, че има резон - масово са ставали неприятности от такава небрежност.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 11 май 2009 - 21:05

Я обяснете по-подробно за тия цветни ивици по гумите, защото съм
срещал различни мнения по форумите - за определяне от коя страна на
колата да се поставят, колко са качествени, за кой континент са предназначени
и други подобни.
Отговори

lini снимка lini 11 май 2009 - 21:40

Цветните ивици се ползват за да се различават различните размери на гумите по-лесно в гумаджийницата. Нямат нищо общо с качество, страна на производство и т.н.

На някои нови гуми има точки, които ако не се лъжа означават къде е добре да се сложи винтила.
Отговори

gujo78 снимка gujo78 11 май 2009 - 21:42

 lini, на 11 May 2009, 10:40 PM, каза:

Цветните ивици се ползват за да се различават различните размери на гумите по-лесно в гумаджийницата. Нямат нищо общо с качество, страна на производство и т.н.

Кажи чесно :love_opel: :3:
Отговори

_shady снимка _shady 11 май 2009 - 22:04

Тук малко и вие като клиенти си имате вина!Какво значи"тук имаме 2 гуми", там имаме още 2,идете си ги вземете..."
Вие да не сте куриери бе колеги.Или отпада ми гаранцията ,защото искам ниска гума.Като имат толкова изисквания,
казваш им да се осъзнаят и отиваш в маргел,при бай Иван кварталния гумаджия ,на околовръстното и всякакви други такива.
Още повече 24 лв за болтове.Не се ли усещаш,че те точат със 124 лв за изправяне и болтове ,които за мен са си доброволно
дадени от теб самия! :love_opel:
Това за баланса също пак клиента си е виновен-като купуваш гледаш.Като ти е стара,не купуваш!
Хората в някои центрове си извършват баланса ,монтажа,ако бързаш те взимат като "проритетен" клиент ,че те черпят и кафе и сокче
само заради това,че си ги избрал като клиент,тея се правят на търговци...
Мнението беше редактирано от _shady: 11 май 2009 - 22:05
Отговори

doolettle снимка doolettle 11 май 2009 - 22:06

и аз един път ходих до Диана но много бързо им избягах :love_opel:
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 11 май 2009 - 22:07

Ето ти една подробна статия, от която да видиш кое какво значи. Има и още много писано по въпроса.

http://www.carbibles...tyre_bible.html
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 11 май 2009 - 22:22

Значи определено не си прав. Толкова ефтино преметнаха сина ми. Момчето не разбира от всичко, особено от гуми. А и не може човек да е универсален мозък.
Като не разбираш, отиваш и прочиташ. Виждаш, че тази и тази гума е добра. Така си и направи. После почна да тъси по магазините. Това обаче не значи, че в съответният магазин задължително трябва да се опитат да те преметнат като видят, че не всичко ти е ясно.
За Мергел - същите боклуци са. Преди да иде в Диана, мина в Мергел. И там опитаха да му пробутат с дот 07. Между другото и на мене ми пробутваха разни световно неизвестни марки, които били филиали на незнам си коя си голяма фирма. Нещо като филиала ADIBAS на ADIDAS. При това да не говорим, че цените са доста по-високи от тези в Германия например (направих си труда да видя как вървят на разните места по Европа). В Мергел поне първо виждаш гумата, после плащаш. В Диана първо плащаш, шашват те с едни чаршафи разпечатки, после отиваш и чакаш да ти изнесат стоката от склада. Каквото се падне - това е. Няма връщане назад.
И ако някой ми каже, че това е нормална търговия, здраве му кажи.
Отговори

hudson снимка hudson 11 май 2009 - 22:32

 vladyyan, на 11 May 2009, 09:15 PM, каза:

Има и една друга подробност с цветните ивици по гумата, ама хайде да не минаваме в детайли. Масово тук ни продават гуми оценени като второ качество или с други думи казано - препоръчително от производителя е гумата да се кара като резервна. Ама ако питаш някой голям търговец какво баш значат ивиците почва да те гледа като умно теле. И мучи нечленоразделни и идиотски обяснения.

Колега, бая те тресе параноята. Май ти беше пускал тема за тези ивици и преди.

 vladyyan, на 11 May 2009, 11:07 PM, каза:

Ето ти една подробна статия, от която да видиш кое какво значи. Има и още много писано по въпроса.
http://www.carbibles...tyre_bible.html

Е точно от тази статия ти беше хрумнала тази идея за второто качество гуми.
Да те питам - като я чете, въобще разбра ли е? Автора си е написал много ясно, че и той е имал същите мисли за световна конспирация с некачествени гуми. Но веднага след това е обяснил, че причината е много прозаична - вътрешнозаводско означение за модела и размера на гумите с цел улеснение при складиране.
Отговори

gujo78 снимка gujo78 11 май 2009 - 22:34

 vladyyan, на 11 May 2009, 11:22 PM, каза:

Няма връщане назад.
И ако някой ми каже, че това е нормална търговия, здраве му кажи.

Добре де, аз едно не мога да разбера......
1.След като си толкова в час, защо си допуснал това нещо да се случи? Аз няма да пратя щерка си да си сменя гумите, не щото е глупава, ами щото аз знам повече от нея.
2.Ти лопата нямаш ли, или чук, нещо тежко :love_opel:
Отговори

_shady снимка _shady 11 май 2009 - 22:35

Toва исках да ти покажа ,че не е нормално.Нито те нападам,нито се заяждам.ДА ,не може човек да знае всичко,още повече синът ти,който сигурно е младо момче и тепърва се учи(да е жив и здрав).Но,както ти каза -като не знаеш четеш,питаш водиш някой на помощ.
Като цяло всичко е боклук,идеята е да се нахакаш възможно най-малко!Нито защитавам маргел/мергел или каквито са там,нито ДИана.Всички правят яко пари на наш гръб с далавери ниско по земята.
Така,че вече знаеш-там повече никога и да ви е мирна главата!
Поздрави!!!
Мнението беше редактирано от _shady: 11 май 2009 - 22:36
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 11 май 2009 - 22:47

Изобщо не съм я пускал тази тема и хич не ме тресе параноя. Статията се намира в много линкове и аз просто я пуснах. По гумите има хиляди маркировки и изобщо нямам намерение да ставам спец по всяка една от тях. Факт е обаче, че дот 0507 указва гума на две и кусур години и няма защо да е маркирана с каквато и да е друга маркировка за да е ясно, че определено не си струва цената.
Практиката на нашите юнаци е такава - купуват какви ли не боклуци на минимални цени и после ги продават на безумни.
За съжаление това не е само с гумите. Примери мога да ти дам бол. Е, едни са по-нагли, други не толкова. За тебе като купувач остава да имаш очи и на гърба защото срещу тебе стои не нормален търговец, който да държи на реномето си, а най-обикновен измекяр.
Няма параноя, а просто реалността е такава за съжаление.
Съгласен съм с тебе, че и аз си имам вина. Но просто нямах време да отида за проклетите гуми. Още повече, че човек се надява, че след като е говорил по телефона и уж всичко е уточнено ще се натъкне на подобни мошенници.
Най-гадното е, че вече не знаеш къде да отидеш.
Мнението беше редактирано от vladyyan: 11 май 2009 - 22:52
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 11 май 2009 - 22:54

Аз примерно никога не бих си купил гума без да я видя...
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 11 май 2009 - 23:51

Колега, видно е че си афектиран от случая и може би заради това си направил няколко не дотам верни предположения за коректността и отношението към клиентите в Диана център. Разбирам от изложението, че ни преразказваш впечатления не от първа ръка.

За последните 5 години пазарувам гуми за 4 коли само от Диана, пратил съм досега 20-30 човека там и никой не ми се е оплакал от подобни неща.

Ето как протича при мен разговора от началото до края.

Обаждам се по телефона в центъра който ми е най-удобен.
Преговаряме има ли бройка от размера който искам и цената. Тук въобще не става дума за "заводски" размери и отпадащи гаранции.
Ако няма бройката, моля да ми ги съберат от другите центрове в центъра в който ще пазарувам. Да си ги мъкна сам?!?
Питам за ДОТ-а, може и да не ми го кажат по телефона. Но незвисимо от това, като отида на място не могат да ме накарат да платя преди да са ми проверили за ДОТ-а.
В уречения ден отивам, питам си за ДОТ-а, и ако искам, плащам и качвам колата на подемника.
Да, обикновено след малко идва майстора да ме информира за криви джанти. Тогава отиваме заедно на машината и ми демонстрира кривината. Преценявам аз кои джанти да оправи, кои да ми сложи на преден мост и кои на заден мост. Колегите да кажат кога за последен път им се случи да нямат джанти за изправяне след един сезон пробег в София?
Стоя си и си гледам как ми завинтват болтовете за да няма после това-онова. Лично аз поставям на съмнение факта, че е имало недозавит болт. Майсторите може да са всякакви, но болт не биха оставили нарочно.

Забелязахте ли да споменавам проблеми?

За старите ДОТ-ове сме коментирали доста. Гумата до три години може да стои в склада на продавача, едва след това производителя си я взима обратно. Това важи със сигурност за Мишелин и Континентал групата, предполагам и за Гудиър групата. Все марки от "белия"свят.

Може би е добре да ни кажеш все пак за какъв размер гуми, на каква кола и какъв размер джанти става дума и най-вече за кой център на Диана.

По повод на гаранцията - ако някой ми се похвали (и докаже), че производител му е признал гаранция на гума ще се покая с нарочна тема във форума, че нищо не разбирам от гуми. Балон независимо на каква гума и как получен не се признава за гаранция.

И понеже имам начини, а и ходене до Диана тази седмица, ще се погрижа твоето мнение да бъде забелязано от съответните лица там. Ако сметнат за необходимо предполагам ще ти отговорят. Дотогава, позволи ми да не съм съгласен с твоите заключения и определения.
Отговори

Cinder снимка Cinder 12 май 2009 - 09:21

Нормално е да е афектиран колегата, и в частност съм съгласен с него за цените и ДОТ-а.

Аз лично преди месец си търсех Bridgestone Potenza и хем имам познат в Диана който ми намира гумите от там с 30% отстъпка, цената която ми дадоха (след отстъпката) беше меко казано неприлична. Беше с около 5 лева под тази на avtogumi.bg примерно (не целя да им правя реклама), където не ползвам никакви отстъпки, а ДОТ-а на гумите в Диана беше 07.

Е ще ме прощават да им дам една торба пари за гуми на 2 години. Вярно че и на мен размера на гумите ми е шибан, ама това да ми продават гуми на 2+ години на цена като нови ... ще ме извиняват.

Още по-големия куриоз беше че моя познат поиска от Диана да му поръчат нови гуми. 2 седмици чакане за да му кажат че и в склада им в Германия са със стар дот. След това уж директно от производителя ги поръчаха, още една седмица чакане и пак с ДОТ 07 :knee:

Писна ми да чакам и си ги поръчах от avtogumi.bg, за 10 дена дойдоха от Германия, ДОТ края на 2008 и ми ги монтираха на място.

От друга страна 2 години си вземах Continental от Диана и нямах оплаквания относно ДОТ-а, но след случая с Bridgestone-а, не мисля че ще пазаря от там втори път.
Мнението беше редактирано от Cinder: 12 май 2009 - 09:22
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 12 май 2009 - 09:33

Колега,
Действително вчера побеснях от това, което се случи. С много от нещата съм напълно съгласен с теб, т.е. твоите действия в подобна ситуация са и мои. Това е така защото имаме известен опит в това направление. Има обаче и някои разлики.
На първо място лично аз миналата събота обиколих два от центровете на Диана - Драгалевци и Люлин. Няма да коментираме отношението на жената, която прави справките за наличност на стоката - може и да не си е доспала (става дума за Драгалевци). Тази в Люлин беше на ниво, но за съжаление там предлагането пък беше почти никакво.
От написаното придобивам усещането, че вероятно имаш известни познанства в някой от центровете. Поради тази причина вероятно и начина на пазаруване е може би малко по-различен. За обикновения клиент нещата не стоя точно така. Който е пазарувал в Диана, предполагам знае как стават нещата. Дава ти се разпечатка за наличността, избираш каквото искаш и те пращат да плащаш. Стоката си стои в склада и купувачът няма никаква представа за нея. Поне аз не съм видял до сега клиент да е вкаран в склада за да види какво купува. След като платиш на касата, където издават едни разпечатки без да пестят хартия (тяхна си работа), в които трябва да загубиш известно време за да се ориентираш, отиваш при момчетата отпред за да ти изнесат гумите. Чак сега имаш вече представа какво си купил. Ако има навалица от клиенти и опашка - добре. Колата ти е цяла и имаш до известна степен някаква възможност за реакция. Ако обаче няма хора, докато вадят гумите, колата вече е качена и колелата са полуразкулачени. Това е добра организация с цел пестене на времето на клиента, но когато са ти демонтирали вече гумите и направиш рекламация на закупените нови, предполагам се досещаш какви са разправиите.
По отношение на телефонните разговори - лично ги проведох и имах уверението, че дотовете са 09 г. За доставката от един център в друг - тук нещата бяха поставени така: "Да, имаме две бройки в другия център и имаме фирмен превоз между центровете. В края на седмицата ще ги вземем от там, ама не гарантираме, че още ще ги има." Вчера беше понеделник. При такава ситуация всеки клиент нормално взима двете гуми и заминава сам в другия център за да вземе другите две и да монтира всички накуп. За да сме конкретни въпросният център, който ме вбеси е на Ботевградско шосе.
Продължаваме с джантите. Когато ги купувах, преди това ги качихме на машина за да видим дали има някакви дефекти. Естествено наличието на такива щеше да доведе до промяна на цената. С алуминиевите джанти човек винаги внимава, защото изправянето е горе долу една трета от цената. Предполагам си съгласен с мен. Джантите обаче бяха перфектни отвсякъде и наистина нямаше за какво да се закача и да намаля малко цената :).
С такива джанти и след получените уверения по телефона, можех да бъда напълно спокоен, че пращам момчето на "сигурно"място. Все пак имам и други ангажименти и за мое съжаление не можех да завърша лично целия процес, който би трябвало да е доста елементарен, ако насреща си имаш наистина сериозни търговци.
И от тук нататъка последва всичко, което съм описал по-горе. Мисля, не си прав, че мнението ми не е от първа ръка. Ще ти призная, че черешката на сладоледа беше откритието, че съществува специфичен баланс на предни и задни колела. Или с други думи казано, ако пред теб стоят четири напълно балансирани колела с чисто нови гуми има някаква специфика при подбора на предните и задните. Този разговор го проведох лично по телефона с монтьора, който за щастие бързо се отказа от становището си. По-нататък вечерта с двете си ръце затегнах болтовете на задното колело, които наистина си се въртяха на ръка. Впрочем когато говорим за проверка на болтовете след посещение при гумаджия, това вече за мен стана правило. Три пъти ми се случва да имам незатегнати като хората болтове. Когато за пръв път ми се случи, предното колело просто си хлопаше.
И сега след всичко което ти и аз сме написали, представи си, че в дадения център влиза просто един обикновен клиент, на когото понятия от типа дот, болтове, размери на джанти, а дори и размери на гуми са малко мъгливи понятия. Аз съм наясно какво се случва нататъка, а ти? :)
За гаранциите - това наистина е много разтеглив въпрос за страна като България. В тази тематика направо не ми се навлиза, но колкото и да е трудно, не мисля, че като клиенти просто трябва да махнем ей така с ръка. Дори и у нас са приети доста нормативни актове в това направление и си мисля, че е наше задължение да ги накараме да заработят така, както е в Европа. Между другото никак не си прав за признаването и непризнаването на гаранциите от производителите. В световната практика има много сериозни дела срещу тях за настъпили ПТП-та и исковите суми са изключително високи. Та в това отношение производителите доста внимават.

П.С. Става въпрос за летни гуми Continental Conti Premium Contact 2 185/85/15 на цена 171 лв (никак не е ниска), монтирани на Браво с оригинални алуминиеви джанти.

По отношение на avtogumi.bg - наистина там цените са малко по-ниски. Но след разговор с тях, хората бяха достатъчно коректни да ме уведомят, че не могат да гарантират дот-а. Продават това, което им изпратят от Германия. Не били редки случаите и на стари гуми. Затова се отказах от такава поръчка и вече съжалявам за което.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg