Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Накладки

калекото снимка калекото 11 септември 2016 - 20:23

 Фред, на 11 май 2015 - 13:09, каза:

а линк със снимки за свалянето на накладките някой да има под ръка че съм нов и не съм наясно с нещата :Topic-is-closed-bg:

смяна предни накладки Астра Х
Отговори

Коцето снимка Коцето 31 август 2017 - 17:03

Малко информация за колегите чудещи се как да се ориентират при избора на накладки:

1. Код на коефициента на триене - това от което сме свикнали да определяме накладките като "меки" и "твърди"
SAE са разработили система за идентификация на нивото на триене. Основава се на две букви. Първата буква – това е усредненият нормален кофициент на триене, “взет” от четири точки- 90С, 122С, 149С, 205С след нормално загряване на спирачките от начална температура 20С. Втората буква това е усредненият “горещ” коефициент на триене, взет от 10 точки след възстановяването на накладките от прегряване.
По-подробно с методиката на измерване на коефициента на триения може да се запознаете, прочитайки описанието на метод на тестване J661 "Chase Machine".
Код Коеф. триене
C до 0.15
D с 0.15 до 0.25
E с 0.25 до 0.35
F с 0.35 до 0.45
G с 0.45 до 0.55
H 0.55 до 0.8
Z не определен

В номерата на накладките често има буквите HH, GG, GF – това са и резултатите на тестването по метода J661 . На накладките, нуждаещи се от подгряване, първата буква е по-малка от втората(азбучна последователнос). На нискотемпературните накладки (органични), пред вид неустойчивостта им към високи температури втората буква е по-малка от първата. На накаладките, устойчиво работещи на различни температури двете букви са еднакви. Метода J661 има и своите недостатъци. Понякога, използвайки алтернативни методи на тестване се (Fast Machine) получават противоречиви резултати. Но SAE J661 се явява официален стандарт за качество на накладките.
2. Температурен диапазон
Не трябва да се хвърляте на спортни наклади, работещи във висок температурен диапазон, разчитайки че ще спирате добре. Спортните накладки изискват загряване, започвайки да работят от 177С, което напълно обезценява техните качества в града. Даже при много агресивна улична езда, температурата на накладките не превишава 370С. Необходимостта от загряване обяснява нелинейната, прогресивна хватка присъща на спортните накладки проявяваща се веднага след загряването. На студено, спортните накладки произвеждат коефициент на триене, по-малък от обикновената нискотемпературна органична накладка. След загряване до170 градуса има скокообразен ръст на коефициента на триене достигайки работния. Ако накладката регулярно се загрява (което и става на пистата по естествен начин), то високият коефициент на триене ще е устойчив, независимо от екстремалните температурни условия. Добрите, но не спортни накладки се държат по противоположен начин. Те съхраняват своят коефициент на триене практически от 0 до 350 градуса, след това настъпва момент на рязко намаляване на коефициента на триене, под въздействие на високата температура, по-нататъшното прегряване на накладките може да доведе до нейното разрушаване.

Температурен диапазон:
Екстремална експлоатация по улиците: <= 370C
писта: 483-648С


3. Типове спирачни накладки
В статията няма място за анализ на цялото многообразие на накладките на пазара. Но запознавайки се с най-разпространените накладки може да се ориентираме.

3.1 Органични

Едни от най-разпространените накладки.Съдържат органичен (естествен) пълнител. Обикновено графит(вместо азбест). Такава накладка е с черен цвят. В качеството на матрица се използват фенол - алдехидни полимери, в качество на заздравители на структурата – метални или синтетични фибри (кевлар, бронз). Типичен представител на такава накладка - EBC Black. В голяма степен накладката наследява своите качества от графита - линеен коефициент на триене и температурен диапазон до 400С. Накладките, в чийто състав влизат някои подвидове органични смоли, изискват начално подгряване за окончателното формиране (това се съпътства от миризма). Бъдете внимателни и не ги прегрявайте първите 100км, иначе те могат да се разрушат.
EBC Black

Вещества създаващи триене/заздравител: Кевлар, бронзови влакна.
Матрица: фенолалдехиден полимер (органична смола)
Пълнител: Графит
Коефициент на триене: 0.45
Работна температура: до 400C
Особености: Линейност

Повечето органични накладки притежават свойства, подобни на EBC Black . За накладки от подобен тип коефициента на триене варира от 0.30 до 0.50. Накладките не са прогресивни и имат линейни свойства при спиране. Много меки. Дополнителна износоустойчивост придават заздравители/вещества повишаващи триенето - бронзови стружки и фибри кевлар. Идеално подхождат за използване с чугунен диск отзад. Недостатъците - относително нисък коефициент на триене, ниска износоустойчивост и ниска работна температура - не позволяват използването на органичните накладки на основа графит за предни на писта. За съжаление, няма информация за EBC Green Stuff, позволяващи да ги отнесем към органичните или синтетичните. Косвените признаци (ниска работна температура, нивото на коефициента на триене, говори за това, че те са органични, с малък процент графит или без такъв).
EBC Green Stuff

Вещества създаващи триене/заздравител: Дюпоннт Кевлар, малък процент метал
Матрица: Органична смола
Пълнител: Графит
Коефициент на триене: 0.46
Работна температура: до 537C
Особенности: Относителна линейност, антикорозионен състав, голям процент на съдържание на метал в сравнение с EBC Black, а също тока друг пълнител - води до увеличение на температурният диапазон на цената на малка загуба на хватка на ниски температури.

3.2 Полуметални- органични накладки съдържащи метал

Представител на този тип накладки е EBC Red Stuff, Yellow Stuff

Вещества създаващи триене/заздравител: Стоманени фибри
Матрица: Органична смола
Коефициент на триене: 0.33-0.36
Работна температура: 704-900C

Характерна черта на полуметалните накладки е способността да съхраняват коефициента на триене под въздействието на високи температури. Недостатък е ниската (в сравнение с органичните) начален коефициент на триене, а също така необходимостта от загряване. Необходимостта от загряване обяснява и високата прогресивност на накладките, при използването им в града има загуба на време до достигането на работна температура и, съответно, след това разък първоначален захват ( характерно за спортните накладки). Независимо от голямото разнообразие на органични накладки съдържащи метал за писта и за в града, на всички са присъщи тези свойства в различна степен.

От накладките EBC само Yellow Stuff, може да се причислят към спортните полуметални накладки. Red Stuff са нещо средно между спорт и град. И двата типа накладки изискват начално подгряване, за достигане на работен коефициент на триене – първата в по-голяма степен.

Може да наблюдаваме работата на високотемпературните накладки на съревнования. Състезателите предварително подгряват както и гумите, така и накладките. Освен това, техниката на спиране с тези накладки е различна. Състезателите отначало стискат спирачката, загрявайки накладките, след това, с нарастване на коефициента на триене на двойката накладка – диск ги отпускат, за да не намалят скоростта повече от необходимото. За съжаление, производителите не могат да съвместят висок коефициент на триене и широк диапазона на работна за органичните и полуметаллическите накладки. Състезателите, по разбираеми причини, предпочитат устойчивост към температури със съхранение на удовлетворителен коефициент на триене. По-добре е да подгреят накладките, отколкото да ги прегреят и да загубят спирачките.

3.3 Металокерамични (Изпечени/Пресовани накладки). (Sintered)

Възможно е, дългоочакваният компромис между широкият диапазон на работна температураии устойчивият коефициент нам триене е намерен в металокерамичните накладки Sintered.

Тези накладки са дошли в мотоспорта от авиацията. Първоначално са се използвали на военните самолети в двойка със стоманени дискове/барабани. Благодарение на порестата си структура те са ефективни както и в дъжд така и в сухо време. Това е метализирана накладка, с малко съдържание на графит. Накладката малко се различава по технология на производството от накладките, в чийто състав влизат органични смоли. Ключов елемент е медта (Cu).

Медта е във въд на прах. Праха се смесва с други метали (обикновенно окиси на алуминия) и неметали (графит или негов аналог). Получената смес се изпича под налягане и се получава метализирана накладка. Всеки елемент в сместа изпълнява някоя от функциите - абразив, модификатор/създател на триенето и т.н. Такава накладка е много твърда и здрава, с пробег до три пъти повече от органичните накладки! Силна страна е и високата якост, коефициента на триене е в пределите 0.65-0.7, висок температурен диапазон - до 750С, относителна устойчивост на коефициента на триене. Недостатък на накладките са нейните предимства – твърдост и висок коефициент на триене. От високата твърдост накладката не може да се използва на различните чугунени (90% заводските/серийни дискове на мотоциклети произведени до 2003 г.) и дискове от ковко желязо. Високият коефициент на триене води до това, че температурата на старият фабричен диск (не предназначен за метализирани накладки) се повишава с 90С-120С, което потенциално може да доведе до излизане от строя на работната повърхност използвана на пределни температури. Метализираните синтетични накладки, изискват по-голяма износоустойчивост на повърхностите контактуващи с накладка от тази която може да даде сивият чугун. Затова повечето нови спортбайкове, на които са поставени Sintered накладки, са оборудвани със стоманени работни повърхности.


Искам да отбележа че това е заимствано от друг форум, не помня точно кой беше защото съм си го запаметил в компа преди 7-8год, сега го намерих и го поствам да е полезно за всички.
Друго за отбелязване е че не всички накладки (дори и на един и същ производител) имат отбелязан код на коефициента на триене, не знам защо, може би само оригиналните но не смея да го твърдя.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 октомври 2018 - 11:00

Да споделя и аз. Имам наблюдения върху накладки TRW на две коли. На предишната кола сложих такива и свиреха всеки ден. Смених ги с такива на Textar и забравих за проблема. На Елантрата също ме убеждаваха , че TRW са добри и сложих и след време започнаха да свирят абсолютно всеки ден след като загрее при плавно спиране или движение по инерция с ниска скорост. Водачите са ми изчистени и смазани с грес и не задържат. Дисковете ми са сменени с TRW заедно с накладките миналата година. Прави ми впечатление, че дисковете вече имат много неприятен ръб. Трети път накладки TRW няма да сложа !
Отговори

ceko снимка ceko 11 октомври 2018 - 12:41

И аз имам наблюдения че са малко твърдички трв-то.От ате-то съм доволен,присвирват рядко и правят доста пепеляк.Текстар съм слагал на сутиена ц4 и бях доволен
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 14 април 2019 - 00:25

Да, абсолютно е така! Вече дисковете ми на две години имат лек ръб, а апаратите не ми задържат. Сменям ги с ashika или textar по най-бързия начин!
Отговори

sathv снимка sathv 14 април 2019 - 15:00

Абе всички автърмаркет накладки са си боклуци. Едни и същи китайски боклуци, брандирани с различни фирми. Едни свирят, други твърди, трети меки и т.н. Преди години нямаше никакъв проблем с накладките. Руски, унгарски, даже български от Първомай, правени по допотопна технология. Да, ама накладките съдържат азбест, a азбеста е забранен в цяла Европа и ако някой Ви уверява, че накладките са европейски Ви лъже безочливо. При дисковете автърмаркет нещата са подобни. Пак са китайски и качествен чугунен диск няма. Всички са стоманени, защото са евтини за изработка. Бум на пресата и диска е готов
Кой ще се занимава да лее чугун, че после да го отгрява и т.н. Затова се кривят на поразия. Въпроса е не каква марка ще се купи, а на каква партида ще се попадне.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 април 2019 - 11:47

Не знам какви боклуци има, дали са китайски или не, но съм почти сигурен че дори и сега вече за първоначално вграждане са пак такива.
Отделен е въпросът че преди като са слагали "уж" хубави в завода и след това ги няма.... си е направо престъпление, защото по този начин се намаля КПД-то на спирачките. От там всеки знае какво се увеличава... Затова смятам че трябва да се задължат производителите, освен гаранционни, да има и извън гаранционни оригинални части особено за спирачната система. Тук ще включа и апаратите, освен накладки и дискове. Това може да не ги интересува само в един случай, ако колата след гаранцията й, задължително се вкарваше директно в пресата. Но тъй като не е така............. то тогава трябва да се задължат производителите да продават същите като първоначално вгражданите, за да може да го има и този избор. Всички знаем че за първоначално вграждане качеството беше едно, и после от същата марка(ако се знае коя е), нищо общо.

Предстои да разбера колко нищо общо няма, защото ролката на пистовия, която изкарах беше INA със щампата на GM, колата навърши 16 години, смених я пак с INA, френска без щампа на GM естествено. Да видим.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 15 април 2019 - 11:49
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 16 април 2019 - 10:55

Съгласен съм, че по-добро от оригиналното няма, въпреки че оригинални накладки за хюндай ми предложиха на цена 140 лв и с отстъпка някъде 105 и не знам... може и да са хубави. Като марка били HI-Q. Малко много ми дойде и взех Феродо Премиум та да видим. Добре изглеждаха.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 16 април 2019 - 18:23
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 април 2019 - 13:49

Нямам представа, колега. Вероятно ще са били добри.

Аз се питам обаче, какво са вграждали в Астра Г? Отпред апаратите АТЕ, дали значи че и накладките са били АТЕ? Отзад съм с апарати Лукас, това пък какво ще рече за първоначално вграждане на накладки...? Не съм виждал отдавна накладки Лукас и вероятно не са и били такива.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 април 2019 - 13:58

От астра г 01, вектра б 01 и астра х 08 съм свалял предни оригинални ате.
Отговори

Ярослав снимка Ярослав 18 април 2019 - 17:31

 javor_bg, на 16 април 2019 - 10:55, каза:

Съгласен съм, че по-добро от оригиналното няма

Аз не съм съгласен с такива генерализации. Мога само да кажа - зависи от случая.

Опелите си карам само с оригинални накладки, дискове и части по окачването. Нямам никакви оплаквания.

Но преди време карах и Пежо 207 с най-отвратително скърцащи и бързоизносващи се оригинални накладки. След като подмених марката нещата се успокоиха.

За Корсата мога да дам следния пример: от магазина 2008 до февруари 2019 перката на климатика издаваше някакви странни звуци, които бяха туширани за някакъв период със смазване. През февруари вентилаторът издъхна и един от официалните дилъри ми обяви 800лв ;) Аз им казвам: та това е една двайста от цената на базовия модел; те - ще ти дадем отстъпка; аз - същия като този който се вгражда ли е; те - да; аз - няма начин да стане без насилие ;) Купих си марков алтернативен за <200 и се родих.

Та не се знае - знае ли се.
Отговори

роби снимка роби 05 септември 2019 - 12:05

По принцип средно на какъв пробег е необходима смяната на предни спирачни дискове заедно с накладките за тях. Аз съм на 124 000 километра пробег и много рядко използвам спортния режим на автомобила. Важна подробност е , че съм с автоматична скоростна кутия.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 05 септември 2019 - 12:43

Зависи от дискове, зависи от накладки и стил на шофиране. Имах колега, който на 10хил хвърляше предни накладки, а другите карахме поне до към 30 хил :smile3560:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 септември 2019 - 13:15

Принципно няма някакъв интервал. Всичко зависи от това как караш и какви са ти консумативите. Едни са лоши, други по-лоши.. има и мега лоши :)

Следи се колко остават на накладките и е хубаво да се почне да се мисли за смяна след като останат на 1/3 от дебелината си. Тоест ако феродото ново е около 10мм, когато на око останат към 3мм - то започвай да се настройваш ментално към смяната им. Общо взето неписано правило, но ако се спазва, не би трябвало да има каквито и да е проблеми.

Дисковете сами си показват. Те имат първоначална дебелина и производителят дава минимална такава. Достигната ли е, значи са за смяна.
Видът на кутията няма никакво отношение, горните неща важат при всички случаи.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 септември 2019 - 13:17
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 10 септември 2019 - 20:37

Да споделя и аз своите впечатления. На предишната кола БМВ Е36 която карах 8 години смених 2 комплекта дискове и накладки за около 140 хил.км. Пълвите бяха брандирани БОШ, но реално се оказаха Текстар, като много яко спираха, но пък свиреха почти през цялото време. После сложих АТЕ дискове и накладки и държаха до последно, като с тях и продадох колата.
На сегашната Астра J тази пролет подмених предните дискове понеже старите изглеждаха добре и имаше накладки,но дисковете бяха износени почти до санитарния минимум. Исках да сложа пак АТЕ, но в магазина нямаха дискове на АТЕ а само накладки и ми предложиха ТРВ дискове и накладки АТЕ обикновенни /черни цапащи/ от които съм доволен, не свирят, спират доволно, но и не съм я натоварвал ексремално за разлика от БМВ-то където е имало спирания от 200 до 60 км/ч.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg