Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

хидравлика

Duke_BG снимка Duke_BG 25 януари 2006 - 12:29

проблема ми е следния : когато е студено и като запаля хидравличната помпа вие много грозно и не може да се върти волана . от разширителния съд през капачката изхвърля хидравлично масло
след като захрее проблема изчезва.
бущон 19 за задния мост е изваден .

ще ме спаси ли промивка на цялата система или просто да си търся нова помпа ?
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 25 януари 2006 - 12:39

Duke_BG, на Jan 25 2006, 12:29 PM, каза:

проблема ми е следния : когато е студено и като запаля хидравличната помпа вие много грозно и не може да се върти волана . от разширителния съд през капачката изхвърля хидравлично масло
след като захрее проблема изчезва.
бущон 19 за задния мост е изваден .

ще ме спаси ли промивка на цялата система или просто да си търся нова помпа ?
<{POST_SNAPBACK}>



На мен един познат ми се оплака от същия проблем. Но каза, че го прави за първи път и при -15 градуса. Затова решихме, че в някое по-тясно сечение маслото(ако има и малко водица) замръзва и тормози системата. Щото като загрее се оправя!
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 25 януари 2006 - 13:05

лошото е че като сложа бушона за задния мост също го прави дори и при по-височки температури :(
Отговори

Гостdicthebig_* 25 януари 2006 - 15:16

Tehni4oR, на Jan 25 2006, 12:39 PM, каза:

Duke_BG, на Jan 25 2006, 12:29 PM, каза:

проблема ми е следния : когато е студено и като запаля хидравличната помпа вие много грозно и не може да се върти волана . от разширителния съд през капачката изхвърля хидравлично масло
след като захрее проблема изчезва.
бущон 19 за задния мост е изваден .

ще ме спаси ли промивка на цялата система или просто да си търся нова помпа ?
<{POST_SNAPBACK}>



На мен един познат ми се оплака от същия проблем. Но каза, че го прави за първи път и при -15 градуса. Затова решихме, че в някое по-тясно сечение маслото(ако има и малко водица) замръзва и тормози системата. Щото като загрее се оправя!
<{POST_SNAPBACK}>


и при мен почна да вие зверски при -18 докато загрее.
освен това маслото в разширителния съд има шоколадов цвят(обикновенно е черно) и се опитва да се пени като нес кафе.Това с водата има логика, но ако се смени маслото от къде влиза тая вода.а й как да се промие за да изчезне водата от системата???
карам вектрата 4 години вече и при по-голям студ, сега ме изненадва.
Отговори

Гостboxer_* 25 януари 2006 - 15:23

Duke_BG, на Jan 25 2006, 01:29 PM, каза:

проблема ми е следния : когато е студено и като запаля хидравличната помпа вие много грозно и не може да се върти волана . от разширителния съд през капачката изхвърля хидравлично масло
след като захрее проблема изчезва.
бущон 19 за задния мост е изваден .

ще ме спаси ли промивка на цялата система или просто да си търся нова помпа ?
<{POST_SNAPBACK}>


Това с изхвърлянето на на маслото не ми харесва.Не е от вискозитета му,а намирисва на намален капацитет на хидравличната помпа.(сигурно почва да се скапва лагера)
Мога да те посъветвам да отидеш при онзи човек в Долно Езерово.
Проблема е че забравих как се казва :2angry1: Мисля ,че беше Динко ама не съм много сигурен.Значи като влизаш малко преди центъра има вдясно една спирка преди нея има пресечка и гаражчето е на 50 м.
Успех.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 25 януари 2006 - 16:21

точно при него повече няма да отида
отидох при него за теча от раздатъчната кутия а той взе да ми вкарва едни оферти да ми свали цялото задно окачване с раздатъчната кутия , да ми смени скоростната кутия с обикновенна ..... и т.н. и започна да говори от 400 лв само за труд . баси змея може да разбира ама май първо гледа как да ти отреже главата :(

но погледнато от друга стрна за да изхвърля през разширителния съд и да не вкарва налягане в системета мен ме навежда на мисълта за неправилно работещ клапан някъде по помпата дали е възможно да са попаднали боклуци из системета и в комплект със позамръзналото масло да създава проблем ( просто някои мисли с малко логика :fire: )
очаквам мнения
Отговори

Гостboxer_* 25 януари 2006 - 16:25

Duke_BG, на Jan 25 2006, 05:21 PM, каза:

точно при него повече няма да отида
отидох при него за теча от раздатъчната кутия а той взе да ми вкарва едни оферти да ми свали цялото задно окачване с раздатъчната кутия , да ми смени скоростната кутия с обикновенна ..... и т.н. и започна да говори от 400 лв само за труд . баси змея може да разбира ама май първо гледа как да ти отреже главата :(
<{POST_SNAPBACK}>


Верно е че взима множко,но за съжаление не познавам друг...
Абе знаеш ли точно срещу въпросната спирка има един стругар.Точно той ми отвори помпата (игра си 2ч и ми взе 7 лв.)а този "Динко" само смени лагерчето и взе 60лв. :2angry1: Така че ако искаш пробвай при него ;)
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 25 януари 2006 - 16:28

и при мен почна да вие зверски при -18 докато загрее.
освен това маслото в разширителния съд има шоколадов цвят(обикновенно е черно) и се опитва да се пени като нес кафе.Това с водата има логика, но ако се смени маслото от къде влиза тая вода.а й как да се промие за да изчезне водата от системата???
карам вектрата 4 години вече и при по-голям студ, сега ме изненадва.
<{POST_SNAPBACK}>
[/quote]


именно и при мен се разпенва само че при мен цвета му е червеникакъв с сиви оттенъци - заради теча от вентилацията на раздатъчната кутия маслото може да се каже че е ве4е сменено с ATF 11 на приста което си е червено.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 25 януари 2006 - 16:31

boxer, на Jan 25 2006, 04:25 PM, каза:

Duke_BG, на Jan 25 2006, 05:21 PM, каза:

точно при него повече няма да отида
отидох при него за теча от раздатъчната кутия а той взе да ми вкарва едни оферти да ми свали цялото задно окачване с раздатъчната кутия , да ми смени скоростната кутия с обикновенна ..... и т.н. и започна да говори от 400 лв само за труд . баси змея може да разбира ама май първо гледа как да ти отреже главата :(
<{POST_SNAPBACK}>


Верно е че взима множко,но за съжаление не познавам друг...
Абе знаеш ли точно срещу въпросната спирка има един стругар.Точно той ми отвори помпата (игра си 2ч и ми взе 7 лв.)а този "Динко" само смени лагерчето и взе 60лв. :2angry1: Така че ако искаш пробвай при него ;)
<{POST_SNAPBACK}>


има още един дето е по пътя за хотел "Атлантик" - от входа на западно пристанище завиваш в ляво там преди бенциностанцията на автобусите има много гаражи - пише "сервиз ОПЕЛ" доколкото знам той се занимава от много години с опел и като си поговорих малко с него ми изглежда свестен - поне не се изхвърля със стряскащи цифри
Отговори

Гостboxer_* 25 януари 2006 - 16:35

Duke_BG, на Jan 25 2006, 05:21 PM, каза:

...но погледнато от друга стрна за да изхвърля през разширителния съд и да не вкарва налягане в системета мен ме навежда на мисълта за неправилно работещ клапан някъде по помпата дали е възможно да са попаднали боклуци из системета и в комплект със позамръзналото масло да създава проблем ( просто някои мисли с малко логика  :beer: )
очаквам мнения
<{POST_SNAPBACK}>


Ами колега помпата няма клапани.С турбинка е.Турбинка с плаващи лопатки-т.е не са фиксирани а са поставени в жлебове и според оборотите на турбината излизат и създават налягане.
Значи според мен ти е износено лагерчето на помпата(чест проблем) и тя не може да създаде необходимото налягане.Рейката създава по-голямо налягане от помпата и поради това маслото се изхвърля през капачката на разширителния съд.

Това е.
Отговори

plamen_g снимка plamen_g 25 януари 2006 - 16:59

И при мен вие ама за две три секунди след това спря да вие оборотите в началото се качиха на 1500 и след като спря да вие паднаха на 1100-1200. Не я карах исках само да видя дали ще запали на -14. Позагря нормално и я изгасих.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 25 януари 2006 - 20:25

plamen_g, на Jan 25 2006, 04:59 PM, каза:

И при мен вие ама за две три секунди след това спря да вие оборотите в началото се качиха на 1500 и след като спря да вие паднаха на 1100-1200. Не я карах исках само да видя дали ще запали на -14. Позагря нормално и я изгасих.
<{POST_SNAPBACK}>


Да и при мене тези две сутрини виеше, доста се оплаших ама като видях че термометъра показва -15 и факта че след малко (около 15-тина секунди) се оправи си мисля че влиза в рамките на нормалното :beer: Иначе знам че помпата ми има луфт и то доста голям и плачи за ремонт ама... пари пусти пари :icon_eek2:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 26 януари 2006 - 09:22

та като каза ремонт на помпа - тя не е ли капсулована ремонтира ли се въобще и ако да някой може ли да ми каже къде в Бургас да се пробвам ?
Отговори

Гостboxer_* 26 януари 2006 - 16:29

Duke_BG, на Jan 26 2006, 10:22 AM, каза:

та като каза ремонт на помпа - тя не е ли капсулована ремонтира ли се въобще и ако да някой може ли да ми каже къде в Бургас да се пробвам ?
<{POST_SNAPBACK}>


А този диалог горе защо го водихме? :beer: Нали това беше темата?
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 26 януари 2006 - 19:06

Започне ли да се чува шум от към помпата, особено при мокро време съчетано със свирене на ремъка при пълно завъртане на волана, означава че ви предстои неприятна изненада от към хидравличната помпа.
Позволявам си да споделя моя скромен опит при ремонта на помпата. Надявам се да бъда полезен на всеки, който го сърбят ръцете и няма вяра в Майстори.

Ако проблема е в лагера и/или семерината, ремонта не представлява трудност, при условие, че има винтова преса или друга подходяща скоба за избиване на щайбата. Шайбата е набита в оста на горещо-пресова сглобка и е необходимо голямо усилие за избиване а в последствие и за набиване. С чук не става! Последователността при ремонта е следния:

1- Сваля се помпата
2- Почиства се от мръсотии и масла.
3- Сваля се задния капак, след като се махне пружинния пръстен/има технологичен отвор за по-лесно сваляне на пръстена или се пробива друг на подходящо място, но обикновено се сваля лесно/. Внимателно се маха капака, тъй като може да падне цялата карантия на помпата и да не се види последователността за сглобяване. Да се внимава как е ориентиран към корпуса - да се направят белези.
4- Внимателно се свалят вътрешностите на помпата като се описва последователността и посоката на свалените елементи. Да не се измива/ обезмаслява/ веднага защото ше хванат ръждиви петна пластините и другите елементи. Проверявате дали няма механични повреди или задирания по работните повърхности. Ако има проблеми няма смисъл да изпълнявате долните точки, а по-добре нещо от моргата.
5-Идва и ключовия момент- Необходимо е да се свали зегерката която държи предния лагер. Ако се загледате внимателно ще видите, че почти не се вижда и на пръв поглед си мислите, че не може да я свалите. Тук подхождате творчески има поне два варианта. Първият е да пробиете една или две дупчици с Ф около 2мм по корпуса на помпата, като внимавате да уцелите точно канала на зегерката и да е в двата й края.С два щифта притискате и при малко търпение ще отлепите зегерката от леглото й и с придърпване би трябвало да успеете да я извадите. Друг вариант е да пробиете в шайбата два отвора /+ още два симетрични за баланс/ за да имате достъп да ушенцата на зегерката и с подходяща клеща да извадите зегерката. По мои предположения отворите трябва да са поне около 8мм и да са точно по радиуса на зегерката, а също така и разтоянието между тях трябва да преценено с разтоянито между ущенцата на зегерката. Опит имам с първия вариант.
6- Издърпвате оста заедно с лагера. Внимава се да не се нарани опашката на оста понеже лагерува в иглено лагерче в задния капак. Обикновено това лагерче не за смяна.
7- Избивате на винтова преса или по друг начин лагера и втулката държяща шайбата едновременно. /Долния пръстен на лагера служи за опора при избиване като той подпира и втулката/ Няма да е лощо да загреете с горелка втулката като се стремите да не попада пламък по оста. !! Необходимо е голямо усилие !!
8- Изваждате лагера и семерината, отивате в първия магазин за лагери и семерини и срещу около 8 лева вземате нови.
9- Набивате новия лагер/!! не ползвайте опашката на оста за опора, необходима е дорна която да служи за опора, като контактува в конусния участък от оста, където няма работна повърхност/
10-Загрявате втулката на щайбата до вишнево червено с горелка и набивате бързо втулката на оста, като пак ви е необходима преса или друго приспособление. !! Необходимо е голямо усилие !! Втулката трябва да равни с челото на оста.
11-Измивате обилно вътрешността на помпата с кореселин и намазвате след това с масло за хидравлика /за автоматични скоростни кутии/
12-Поставяте семерината
13-Измивате оста с кореселин и я намазвате с масло. Нанизвате зегерката през оста и полека лека набивате лагера в леглото му. Тук идва и втория ключов момент да се постави зегерката отново в канала. Който е стигнал до тук трябва да може да се справи.
14- Измивате всички вътрешни елементи и след това омаслявате. Внимателно монтирате всички части по ред, посока и ориентация, както сте определили при сваляне.
15-Притискате леко капака и слагате пружинния пръстен.

Ако сте имали търпение имате вече почти нова помпа.
Монтирате я на колата наливате масло /за автоматични скоростни кутии/ до горе на казанчето, запалвате за кратко и изгасвате.След това допълвате казанчето до белега. Отива точно 1 литър масло. Правите няколко пълни оборота на волана наляво-надясно и сте готови.

Всичко това което го пиша съм го направил на моята помпа и нямам вече никакви проблеми.

Успех на всички които ще си пробват майсторските умения!
Отговори

ГостPMG_* 26 януари 2006 - 19:09

Благодаря много Астра17ДТЛ, темата ще е полезна и я правя важна!
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 27 януари 2006 - 09:26

:beer: мноого благодарности за поста :icon_eek2:

сега още няколко въпросчета : а промивка на систеата направи ли ?
сигурно е имало доста боклуци ?

при теб сигурно е 1 литър но при мен е около 3 литра а и на 4х4 в книжката за ремонт на опел пише че се обезвъздушава допълнително но за съжаление немам скенер под ръка за да я сканирам и да я постна
Отговори

Zender снимка Zender 27 януари 2006 - 10:13

Мойта хидравлика вие и започна да прави локви под колата......причини? Явно е помпата?
Отговори

bisrvas снимка bisrvas 27 януари 2006 - 11:41

astra17DTL, на Jan 26 2006, 07:06 PM, каза:

Започне ли да се чува шум от към помпата, особено при мокро време съчетано със свирене на ремъка при пълно завъртане на волана, означава че ви предстои неприятна изненада от към хидравличната помпа.
Позволявам си да споделя моя скромен опит при ремонта на помпата. Надявам се да бъда полезен на всеки, който го сърбят ръцете и няма вяра в Майстори.

Ако проблема е в лагера и/или семерината, ремонта не представлява трудност, при условие, че има винтова преса или друга подходяща скоба за избиване на щайбата. Шайбата е набита в оста на горещо-пресова сглобка и е необходимо голямо усилие за избиване а в последствие и за набиване. С чук не става!  Последователността при ремонта е следния:

1- Сваля се помпата
2- Почиства се от мръсотии и масла.
3- Сваля се задния капак, след като се махне пружинния пръстен/има технологичен отвор за по-лесно сваляне на пръстена или се пробива друг на подходящо място, но обикновено се сваля лесно/. Внимателно се маха капака, тъй като може да падне цялата карантия на помпата и да не се види последователността за сглобяване. Да се внимава как е ориентиран към корпуса - да се направят белези.
4- Внимателно се свалят вътрешностите на помпата като се описва последователността и посоката на свалените елементи. Да не се измива/ обезмаслява/ веднага защото ше хванат ръждиви петна пластините и другите елементи. Проверявате дали няма механични повреди или задирания по работните повърхности. Ако има проблеми няма смисъл да изпълнявате долните точки, а по-добре нещо от моргата.
5-Идва и ключовия момент- Необходимо е да се свали зегерката която държи предния лагер. Ако се загледате внимателно ще видите, че почти не се вижда и на пръв поглед си мислите, че не може да я свалите. Тук подхождате творчески има поне два варианта. Първият е да пробиете една или две дупчици с Ф около 2мм по корпуса на помпата, като внимавате да уцелите точно канала на зегерката и да е в двата й края.С два щифта притискате и при малко търпение ще отлепите зегерката от леглото й и с придърпване би трябвало да  успеете да я извадите. Друг вариант е да пробиете в шайбата два отвора /+ още два симетрични за баланс/ за да имате достъп да ушенцата на зегерката и с подходяща клеща да извадите зегерката. По мои предположения отворите трябва да са поне около 8мм и да са точно по радиуса на зегерката, а също така и разтоянието между тях трябва да преценено с разтоянито между ущенцата на зегерката. Опит имам с първия вариант.
6- Издърпвате оста заедно с лагера. Внимава се да не се нарани опашката на оста понеже лагерува в иглено лагерче в задния капак. Обикновено това лагерче не за смяна.
7- Избивате на винтова преса или по друг начин лагера и втулката държяща шайбата едновременно. /Долния пръстен на лагера служи за опора при избиване като той подпира и втулката/ Няма да е лощо да загреете с горелка втулката като се стремите да не попада пламък по оста. !! Необходимо е голямо усилие !!
8- Изваждате лагера и семерината, отивате в първия магазин за лагери и семерини и срещу около 8 лева вземате нови.
9- Набивате новия лагер/!! не ползвайте опашката на оста за опора, необходима е дорна която да служи за опора, като контактува в конусния участък от оста, където няма работна повърхност/
10-Загрявате втулката на щайбата до вишнево червено с горелка и набивате бързо втулката на оста, като пак ви е необходима преса или друго приспособление. !! Необходимо е голямо усилие !! Втулката трябва да равни с челото на оста.
11-Измивате обилно вътрешността на помпата с кореселин и намазвате след това с масло за хидравлика  /за автоматични скоростни кутии/
12-Поставяте семерината
13-Измивате оста с кореселин и я намазвате с масло. Нанизвате зегерката през оста и полека лека набивате лагера в леглото му. Тук идва и втория ключов момент да се постави зегерката отново в канала. Който е стигнал до тук трябва да може да се справи.
14- Измивате всички вътрешни елементи и след това омаслявате. Внимателно монтирате всички части по ред, посока и ориентация, както сте определили при сваляне.
15-Притискате леко капака и слагате пружинния пръстен.

Ако сте имали търпение имате вече почти нова помпа.
Монтирате я на колата наливате масло /за автоматични скоростни кутии/ до горе на казанчето, запалвате за кратко и изгасвате.След това допълвате казанчето до белега. Отива точно 1 литър масло. Правите няколко пълни оборота на волана наляво-надясно и сте готови.

Всичко това което го пиша съм го направил на моята помпа и нямам вече никакви проблеми.

Успех на всички които ще си пробват майсторските умения!
<{POST_SNAPBACK}>

Благодаря за подробното описание :beer:
На мен май ще ми предстои нещо такова :ignore2:
Като навия волана напълно, започва да свири !!!!!!!!!!
дали ще ме изкара още малко или да действам???
Шумове от помпата не се чуват а и не съм забелязал течове.
Отговори

astra17DTL снимка astra17DTL 27 януари 2006 - 15:50

Искам да направя няколко уточнения.
Не всяка помпа, на която ремъка свири при крайно положение е за ремонт. Причини за свиренето може да са хлабав или износен ремък, може причината да е и в рейката.
При мене помпата ставаше шумна особенно в дъждовно време, когато се мокри лагера. Накрая протече маслото. При което откачих ремъка да не върти на сухо и в удобен момент я свалих и ремонтирах.
Ако протече помпата е необходимо веднага да се откачи ремъка, защото може да се повредят необратимо пластините и шлайфаните повърхности от липса на мазане.
Ако питате мене не пипайте помпата до момента в който започне да прокапва масло. Това ще е ясен признак, че помпата е за ремонт.
За количеството масло говоря за система на Astra F. За другите модели нямам наблюдение. Не съм промивал системата. Маслото което изтече не беше мръсно.
За ремонта нямам претенции, че е технологично най-добрия, но поне е изпитан.
Усещам по писанията, че във форума има и професионални майстори на хидравлични помпи. Да не се притесняват, че ще им откраднем тайните а да драснат няколко реда да стиковаме мненията.
Успехи!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg