Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Турбо въпрос

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 17:14

Здравейте колеги. Днес след една профилактика на колата забелязах едно маркуче което излиза от клапана който контролира налягането на турбото та въпроса ми е за какво точно служи и ако го извадя и го затапя какво ще стане ? Според мен би следвало да прави максимално налягане тогава и клапана да отваря максимално късно. Ето снимката:

Публикувано изображение
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 17 октомври 2007 - 18:27

 Ka4o_pi4a, на Oct 17 2007, 06:14 PM, каза:

Здравейте колеги. Днес след една профилактика на колата забелязах едно маркуче което излиза от клапана който контролира налягането на турбото та въпроса ми е за какво точно служи и ако го извадя и го затапя какво ще стане ? Според мен би следвало да прави максимално налягане тогава и клапана да отваря максимално късно. Ето снимката:

Публикувано изображение


Ти луд ли си бе, колега!?!?!? Ще взривиш двигателя!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ще излезат буталата през капака, за да видат кой ги натиска! Тоя вентил спира налягането не за да не стане максимално, а за да не стане безкрайно - ще ти гръмне двигателя, а на страна оставаме, че и турбото ше стане "на зоб и млевина"!
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 18:41

Аз и без това съм навил рейката почти до край...... можеш ли да ми обясниш по-подробно какво точно е това вакумче и каква роля играе, следователно и отговора че ще гръмна двигателя не ме устройва ?!
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 17 октомври 2007 - 18:54

 Ka4o_pi4a, на Oct 17 2007, 07:41 PM, каза:

Аз и без това съм навил рейката почти до край...... можеш ли да ми обясниш по-подробно какво точно е това вакумче и каква роля играе, следователно и отговора че ще гръмна двигателя не ме устройва ?!


Това не е вакуумче, а е въздух под налягане. Когато в турбината налягането достигне определена стойост, това налягане в това маркуче отваря една клапа в горещата турбина и част от изгорелите газове (които привеждат турбото във ротационно движение" се отклоняват, без да въртят горещата турбина.
Ако махнеш маркучето и запушиш дупките, турбото ще нагнита до безкрайност - демек, докато ти изкара всички стотинки из джоба!
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 19:05

Така вече ми стана по-ясно. Сега остава само един буустметър да следя налягането и сичко е ток !
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 17 октомври 2007 - 19:09

 Ka4o_pi4a, на Oct 17 2007, 08:05 PM, каза:

Така вече ми стана по-ясно. Сега остава само един буустметър да следя налягането и сичко е ток !



не прави глупости, че ше съжаляваш. ше се заплеснеш и ше ти се озъби над капака некое бутало, или некоя биела! да оставим настрана, че здрава гарнитура нема да ти остане
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 19:26

Споко - сложил съм много яка гарнитура ! Дадох 70 и неколко лв. за нея. Пък и аз няма да я държа таа кола само във 5500 оборота !
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 17 октомври 2007 - 19:28

 Ka4o_pi4a, на Oct 17 2007, 08:26 PM, каза:

Споко - сложил съм много яка гарнитура ! Дадох 70 и неколко лв. за нея. Пък и аз няма да я държа таа кола само във 5500 оборота !


Ше се заплеснеш при некое изпреварване и белята ше дойде доде да видиш
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 19:52

Ами често да ти кажа преди да направя някой промени по колата ми се налагаше да я вкарвам в червеното, но сега въобще не се налага. Вектра като твоята неможе да ми се опъне. Темата беше за клапана, че един познат ми вика да сваля маркуча и да го запуша и щяла да бяга повече (така бил чул от някъде), та за това питах. Поздрави и да но биеме на мача !
Отговори

sasho_sf снимка sasho_sf 17 октомври 2007 - 19:54

Този клапан мисля че трябва да е обратен т.е когато има налягане затваря,а когато няма отваря и разтоварва тубината.Иначе е малко рисковано.
Ако искаш повече мощ сложи един вентилатор на кулера или пръскалка и пак ще има ефект,когато загрее въздуха.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 17 октомври 2007 - 20:02

 sasho_sf, на Oct 17 2007, 08:54 PM, каза:

Този клапан мисля че трябва да е обратен т.е когато има налягане затваря,а когато няма отваря и разтоварва тубината.Иначе е малко рисковано.
Ако искаш повече мощ сложи един вентилатор на кулера или пръскалка и пак ще има ефект,когато загрее въздуха.

ХА - за това не се бях сетил - на едно копче вътре са се вкл. или изкл. една малка перка която да е поставена да духа на кулера.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 17 октомври 2007 - 20:11

 sasho_sf, на Oct 17 2007, 08:54 PM, каза:

Този клапан мисля че трябва да е обратен т.е когато има налягане затваря,а когато няма отваря и разтоварва тубината.Иначе е малко рисковано.
Ако искаш повече мощ сложи един вентилатор на кулера или пръскалка и пак ще има ефект,когато загрее въздуха.



Не си познал. Отваря един клапан в горещата турбина и част от изгорелите газове, които всъщност въртят турбото се отклоняват направо към ауспух - системата

 Ka4o_pi4a, на Oct 17 2007, 09:02 PM, каза:

 sasho_sf, на Oct 17 2007, 08:54 PM, каза:

Този клапан мисля че трябва да е обратен т.е когато има налягане затваря,а когато няма отваря и разтоварва тубината.Иначе е малко рисковано.
Ако искаш повече мощ сложи един вентилатор на кулера или пръскалка и пак ще има ефект,когато загрее въздуха.

ХА - за това не се бях сетил - на едно копче вътре са се вкл. или изкл. една малка перка която да е поставена да духа на кулера.


Тая перчица, ако е мноооого силна, може и да ти свърши работа при по-ниски скорости - да набереш по-бързо - това е, ако имаш кулер
Отговори

sasho_sf снимка sasho_sf 18 октомври 2007 - 20:33

Ако говорим за байпасния клапан, който определя входящия въздух в мотора той е на втория вал т.е на вала, който вкарва въздух в мотора, а не на този който е на изпускателния колектор и регулира турбината да пълни мотора межди 0,4 и 0,8 бара.Според мене е логично този клапан да е обратен иначе всеки може да си играе с него.Просто се заменя с друг, който има друга пружина, която допуска по-голямо налягане.
За въпроса с перките. Да имат ефект особено при по-голямо и продължително натоварване на турбината, особено когато въздуха е по-горещ поради дългата работа на турбото.Не случайно Форд са патентовали някакая суперкулер, който впръсква вода за охлаждане на турбото, защото перката е все пак и консуматор.
При камионите кулерите са големи и се монтират пред водния радиатор и се охлаждат от перката което им повишава КПД-то.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 19 октомври 2007 - 11:33

За да не пускам нова тема ще си спамя по моята ! Значи интересува ме Blow Off клапана къде се намира точно, мога ли да го направя да съска (защото знам че заводски се прави тези газове да се отвеждат по тръбата за изгорелите газове) и трудно ли се прави. Също така гледам че има някви нови за по 50-на лв. в Topspeed.bg - те ще свършат ли работа ?
Отговори

НеаМ РаВеН снимка НеаМ РаВеН 14 декември 2007 - 20:18

Не ти трябва blow off, при нашите печки няма вакуум и следователно не е наложителна употребата на такъв ;) Стандартния бууст е 0.5 с пик 0.6. Аз моя го правих до 1,5 бара и се уплаших при едно потегляне от първа... ама турбото няма да издържи на тоя напън, затова съм го оставил на 1,3. Общо взето мога да бия кадет 1,6 моно (75коня) при това след 4-та скорост, иначе се държим един до друг.

А, да, и да ти кажа...запуши маркучето след като си измериш налягането и натегнеш рейката до максимума, който си преценил. Иначе файда няма да не ползваш байпас-а и да си следиш налягането...общо взето ще набираш по-бързо, но няма да можеш да караш като хората... Пример: 1-ва до 20, 2-ра до 40...5-та до 100 :) Оттам нататък ще стискаш зъби и ще се молиш да не се счупи двигателя от налягането, което вече ще дойде над 1,3 ;)

П.П. hatchetman, да си жив и здрав и всичко най-убаво ти желая :)
Отговори

pavkata-sv снимка pavkata-sv 14 декември 2007 - 20:53

Качоуу :) виж ся когато засечеш черна Астра комби Ф с ЕН 00 70 ВА присветни изпревари ме пусни авариините и ще ме видиш пред теб :)
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 15 декември 2007 - 13:57

 НеаМ РаВеН, на Dec 14 2007, 08:18 PM, каза:

Не ти трябва blow off, при нашите печки няма вакуум и следователно не е наложителна употребата на такъв ;) Стандартния бууст е 0.5 с пик 0.6. Аз моя го правих до 1,5 бара и се уплаших при едно потегляне от първа... ама турбото няма да издържи на тоя напън, затова съм го оставил на 1,3. Общо взето мога да бия кадет 1,6 моно (75коня) при това след 4-та скорост, иначе се държим един до друг.

А, да, и да ти кажа...запуши маркучето след като си измериш налягането и натегнеш рейката до максимума, който си преценил. Иначе файда няма да не ползваш байпас-а и да си следиш налягането...общо взето ще набираш по-бързо, но няма да можеш да караш като хората... Пример: 1-ва до 20, 2-ра до 40...5-та до 100 :) Оттам нататък ще стискаш зъби и ще се молиш да не се счупи двигателя от налягането, което вече ще дойде над 1,3 ;)

П.П. hatchetman, да си жив и здрав и всичко най-убаво ти желая :)


Аз до 1.4 е правих и можеше още съвсем малко. Сега съм я оставил на 0.9 - 1 бар и така ще я карам докато не я завещая на бащата... Ти за коя маркуче говориш ? Това дето е на Уестгейта ли ? А, я кажи ти пускал ли си допълнително нафта и пробвал ли си да покараш без въздушен филтър и без капака на филтъра ? Аз като карам без филтър турбото се скъсва да съска - сега съм със спортен, само трябва да му измисля няква ламарина да не го пръска вода като минавам през локви.

pavkata-sv колега кажи сега ти в Русе ли се движиш или не ? Засичали ли сме се по пътищата някога ? Ако искаш може да ти направя 1-2 ластика да ти покажа High Pressure Turbo-то какво прави.... поздрави
Отговори

pavkata-sv снимка pavkata-sv 16 декември 2007 - 19:09

Хах ... малко се базикнах ама когато имам път към Русе с радост можем да направим 1 2 старт-а без да натягам турбината.. :)
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 16 декември 2007 - 19:35

Много е вероятно към януари да посетя едни колежки (студентки) в Свищов - та ако имам време ще звънна да се видим на по бира. Ае поздрави и внимавайте, че в тия снегове не е работа да караш.... турбо астра :bou:
Отговори

pavkata-sv снимка pavkata-sv 16 декември 2007 - 21:16

Като си в Свищов пиши ми ЛС .. :) обезателно да вида тоя немски мотор ! отблизо
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg