Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Тропат повдигачите

ceko45 снимка ceko45 22 март 2010 - 12:58

Та значи историята е следната. Карах с масло Тотал 10/40, смених го с Мотул 10/40, но веднага след наливането и запалването на мотора, той стана по-шумен и се появи някакво "цъкане". Карах мотула само 40-50 км. и го източих и налях пак Тотал 10/40. Обаче "цъкането" си остана. Вече около 100 км. минах и пак си шуми. Интересното е че го прави само временно- понякога и на студен, а понякога и на топъл мотор. Няма някаква зависимост. Ходих при един майстор- казва - няма му нищо карай, друг казва клапан, трети повдигачи. Шума се чува най-ясно, когато натисна газта до около 3000 об и след това пусна газта, при спадането на оборотите се чува едно цък, цък, цък.
Ако са повдигачи колко мога да карам така, ако е клапан колко мога да карам така, ако сложа масло 5/40 дали ще се оправи?
Какво да правя?
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 22 март 2010 - 13:09

Доста теми за повдигачи има колега.Можеш да се поразровиш и да се пообразоваш по въпроса.Ако е правилно диагностицирано, тракането не е фатално, т.е. можеш да караш така.Ако имаш желание наливай гъсто масло-15/40 примерно, някои казват че от гъстото тракането спирало.Според мен ако ти е запазен двигателя и не те дразни прекалено тракането си карай с 10/40 и това е...С тънко масло би следвало да се увеличи тракането...
Отговори

Gomes снимка Gomes 22 март 2010 - 13:14

И моите тракат... от 2 години, проблеми няма, ако не те дразни много си карай така. Аз май узрях след 2 години да ми ги сменят, но вече тракането ми надвиква музиката :icon_razz2:
Отговори

ceko45 снимка ceko45 22 март 2010 - 14:52

На колко километра ти е колата и какво масло слагаш колега?
Отговори

Gomes снимка Gomes 22 март 2010 - 15:03

 ceko45, на 22 Mar 2010, 14:52, каза:

На колко километра ти е колата и какво масло слагаш колега?



това е подвеждащ въпрос :newsm05_41: пише ми, че е на 188000, взех я на 173000, дали е вярно е Божа работа, иначе използвам полусинтетика 10W40. Но по-принцип ми препоръчаха да мина на минерално, за износени двигатели било по-добре, но предполагам и че зимата ще му е зор да се раздвижи...
Отговори

jiggeee снимка jiggeee 22 март 2010 - 15:52

 Gomes, на 22 Mar 2010, 15:03, каза:



ина мене ми тракат и карам така вече 25-30 хил. к, понякога ме питат: "дизел ли е "? - сипвам 10W40 и незнам до кога ще изкара, но все някога ще стане мяу - лошото е че ремонта на повдигачите до колкото са ми обеснявали струва колкото целиа двигател (2ра рака де) и пак не се знае дали ще има ефект от въпросния ремонт.

Поздрави
Отговори

ceko45 снимка ceko45 22 март 2010 - 16:26

Питах за цена на повдигачите в един магазин и ми казаха следното: ментета - 16 лв. за брой, Рувил - 30 лв. за брой. Крайната сума във втория вариант е 480 лв. само за повдигачите :newsm05_41: ужасТ. Май ще карам така...
Отговори

TORQUE снимка TORQUE 22 март 2010 - 16:34

Преди време мойте ги взех за 10 лв бройката и вече 7 години нямам грижи.Сменяй ги сега,защото после ще ги сменяш с разпр. вал и кобилици!
Отговори

ceko45 снимка ceko45 23 март 2010 - 09:32

Мойте повдигачи хидравлични ли са или маслени? Може ли да се смени само този който тропа? Трябва ли да се сваля главата за да се смени?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 март 2010 - 18:14

Повдигачите са хидравлични и се пълнят с масло!Сваля се агренажа и капака на клапаните и ако откриеш кой тропа супер-сменяй го.Този мотор няма кобилички,над клапана стои повдигача,който е под постоянен контакт с разпределителния вал.
Поздрави и успех!
Отговори

ceko45 снимка ceko45 23 март 2010 - 20:49

Благодаря, приятелю!
Ще покарам още малко така и кат се опарича ще ги сменявам, не че са много шумни, но като не ми е перфектна колата и се изнервям.
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 25 март 2010 - 11:33

До скоро имах Тигра X14XE .Бяха ми се разтракали повдигачите но само когато е студена. Посъветваха ме да я промия с ,,промивно масло'' на Приста. Резултата беше идеален.Източваш маслото и наливаш промивно масло,палиш и чакаш да загрее и чукането да спре. Изчакваш още 1-2 минути и можеш да наливаш истинското масло. Дано ти помогне,пък ако не ти помогне една промивка на двигателя никога не е излишна.
Отговори

ogytonchev снимка ogytonchev 25 март 2010 - 22:46

 Gomes, на 22 Mar 2010, 16:03, каза:

това е подвеждащ въпрос :mhihi: пише ми, че е на 188000, взех я на 173000, дали е вярно е Божа работа, иначе използвам полусинтетика 10W40. Но по-принцип ми препоръчаха да мина на минерално, за износени двигатели било по-добре, но предполагам и че зимата ще му е зор да се раздвижи...


аз не бих карал с минерално, питал съм няколко пъти в различни сервизи на Опел тук в Скандинавия и са ми казвали, че този двигател е направен да върви с пълна синтетика и това е маслото което му се отразява най-добре, независимо на колко километра или години е
по принцип препоръчват Castrol 0w30 или 10w40, но лично аз съм сипвал само и единствено 0w30 и не съм имал никога проблеми с тракания нито на Опелчето ми в Бг, нито на това тук... а последната година доста завъртях километража, някъде около 35 хил км
Отговори

Gomes снимка Gomes 25 март 2010 - 22:53

 ogytonchev, на 25 Mar 2010, 22:46, каза:

аз не бих карал с минерално, питал съм няколко пъти в различни сервизи на Опел тук в Скандинавия и са ми казвали, че този двигател е направен да върви с пълна синтетика и това е маслото което му се отразява най-добре, независимо на колко километра или години е
по принцип препоръчват Castrol 0w30 или 10w40, но лично аз съм сипвал само и единствено 0w30 и не съм имал никога проблеми с тракания нито на Опелчето ми в Бг, нито на това тук... а последната година доста завъртях километража, някъде около 35 хил км



Аз също не карам с минерално, но го препоръчват за по-старички двигатели,, а в Скандинавия едва ли изобщо някой кара с минерално, защото то си е осезаемо по-гъстичко :mhihi: иначе ти си с новият двигател и има шанс да е решен този проблем, защото като гледам се оплакваме най-много тези дето сме със X14XE :mhihi: хо пълна синтетика не бих сложил, аз поне доколкото знам това масло за стар двигател е прекалено тънко.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 25 март 2010 - 23:09

Мислиш ли ,че определенията синтетиката,полусинтетиката и минерално масло са определение за гъстотата(вискозитета) на маслото?Кажи ми тогава какво значи 15W40,10W40 и 5W40?Това са стари предубеждения за маслата,от които още не можем да се избавим.
Поздрави!
Отговори

Gomes снимка Gomes 25 март 2010 - 23:36

 Rosen Popov, на 25 Mar 2010, 23:09, каза:

Мислиш ли ,че определенията синтетиката,полусинтетиката и минерално масло са определение за гъстотата(вискозитета) на маслото?Кажи ми тогава какво значи 15W40,10W40 и 5W40?Това са стари предубеждения за маслата,от които още не можем да се избавим.
Поздрави!


Абсолютно си прав, че 15В40 и т.н са означенията за вискозитет и че съм се изразил неправилно, но предполагам идеята ми е станала ясна. Просто съм приел масовите вискозитети за различните видове масла и т.н. Факт е, че всяка технология е най-разпространена в 1 максимум два варианта на вискозитет, поне в БГ де, не знам как е по света.
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 26 март 2010 - 09:34

 ogytonchev, на 25 Mar 2010, 22:46, каза:

аз не бих карал с минерално, питал съм няколко пъти в различни сервизи на Опел тук в Скандинавия и са ми казвали, че този двигател е направен да върви с пълна синтетика и това е маслото което му се отразява най-добре, независимо на колко километра или години е
по принцип препоръчват Castrol 0w30 или 10w40, но лично аз съм сипвал само и единствено 0w30 и не съм имал никога проблеми с тракания нито на Опелчето ми в Бг, нито на това тук... а последната година доста завъртях километража, някъде около 35 хил км


1) Тук в България опелското масло 10w40 е полусинтетика.
2) За нашите двигатели препоръчват 15w40 (синтетика)
3) Не изместихме ли малко темата ? Човека питаше как да премахне тракането на повдигачите.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 28 март 2010 - 19:02

От както смених масло и се появиха тези тропания, смених смаслото и филтъра. Вместо стария Алко, сложих уж марков- Ман. Обаче забелязвам че понякога бавно гасне лампата на маслото. Ако отвъртя само масления филтър, колко масло ще изтече- дали само това което е в него или повече? Искам да сложа пак филтър Алко.
Отговори

otem снимка otem 28 март 2010 - 22:15

С по дебело масло ,ще млъкнат повдигачите, донякъде.Обаче това не е препоръчително!!!Значи от личен опит ще споделя, че дебелото масло не е много препоръчително за кола с хидравлични повдигачи, още повече над 200 000км.Около тези километри, без значение с какво масло е карана и как е сменяно,повдигачите са изключително зацапани и наливането на по дебело масло е мор за тях.Само се спъва работата им.
На един колега, дълги години карал опел му изпаднаха на далаверка някакво 15 40 , незнам каква марка беше, и за на около 5 хиляди след 1 ва смяна, мотора счупи два повдигача.После се псуваше за това че е налял това масло.Както и да е.Не е сигурно на 100 %че е от маслото, обаче човека си кара нормално, не е състезател или трошач на коли.
На стария ми мотор , беше за ремонт, гореше страшно много масло.Сипах му две добавки -ресурс и някаква друга. римет ли беше не помня +масло 20на50 лики моли.
Разхода на масло понамаля , но не осезаемо.Обаче стана много тих.Дори студен не тракаше.Доиде време да правя мотора, и ми направи впечатление колко трудно се стъскаха повдигачите.Дори на менгемето ми беше трудно.Вместо да му прява ремонт си взех НЕ от една вектра,понеже работата беше доста дебела.
Не то си беше с някакво масло.Работеше много тихо.Следваща смяна с 5 на 30, и само стакова се кара, 5 на 30 или 5 на 40 , каквото доиде..Тропа си доста повече откато преди.Даже един познат сподели че съм му видял доста бързо сметката.Така , прибарва си маслото, трака си, обаче според мен е перфектно за повдигачите.
Даже няколко хора които се занимават с опели ми споделиха да си карам така, с по рядко масълце, нищо че тропал.Не му пречело.Само да си доливам отвреме навреме.По добре да потраква с рядко, отколкото да тормозя повдигачите с гъсто масло.
Отговори

robber_wrc снимка robber_wrc 28 март 2010 - 22:45

Понеже стана дума за повдигачи, да ви споделя и моите впеяатления.
1. когато я купих мойта печка мотора мъркаше. Не знам с какво го бяха напълнили мотора, но след смяна на масло и т.н. стана като малък багер. Първото масло, корто сложих беше някакъв "Син Шел" 10W40.
2. колата започна да издава много странен шум( след смяната на маслото), и аз си викам на сервиз. Отивам при един майстор, а той ми казва клапан, друг бутало, трети некви други глупости. Та както и да е не стана ясно точно какво е.
3. тъй като колата го гореше много това масло което бях сложил, вместо да доливам реших да го сменя с 15W40, шума от мотора понамаля, както и азхода на масло.
4. преди следващата сняна на масло, реших да сменя и гумичките на лкапанит. Тогава падна едно разглабяне и най-после видях какво представлява така наречения компенсатор (хидравличен повдигач). Та той е нещо като чашка и стои над клапана, като се състои от две части, тяло и нещо като левче в единия му край. Питам аз майстора кви пари са тея компенсатори и има ли смисъл да ги сменям, щото така или иначе колата беше отворена. Човека ми каза следното: цена на бройка 40 лева (мотора ми е 16 клапана), плюс тея кевчета, които май не са скъпи но се вземат отделно. Освен това моя исузов мотор има странното свойство да ми изпилва нервите докрай, когато му търся части и намерих само 6-7 компенсатора. В крайна сметка, майстоеа ми каза следното не си заслужава да се дават около 700 лева за компенсатори, които не влияели на работата на мотора. Мен лично това не ме успокоява, но си казах майната му, като му дойде времето за големия ремонт ще му мисля. Сега като карам се чувам от далеч, но пък си имам добро озвучаване, и не чувам мотора, след сяната на гумичките на клапаните падна разхода на масло и си карам с 10 W4
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg