Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Датчик за налягане на маслото

yasen снимка yasen 04 август 2008 - 10:13

Здравейте колеги, искам да си сменя масления датчик (Вектра А C16NZ), но не мога да открия къде се намира по двигателя :thu:, търсих гледах но не мога да го открия а от известно време не ми свети индикатора на таблото или свети когато си поиска. :thu:
Потърсих информация в темите но не открих нищо.

Благодаря предварително!
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 04 август 2008 - 12:42

Датчикът се намира до масления филтър. На резба е и се "завинтва" точно до самия филтър (в повечето случаи). Търси го като проследиш кабелчетата (2 на брой ако си само с лампа) ;)

--- EDIT ---

Марто спомена, че съм сбъркал - и е така! Това, което съм написал е за BIG BLOCK-овете на Опел... На C16NZ бил някъде "отзад" и била само една жичка (синя на цвят). Марто, така ли е?
Отговори

yasen снимка yasen 04 август 2008 - 14:44

Отпред около масления филтър няма нищо при мен никакви жици нищо :dummy: , явно ще е отзад някъде на блока :dummy:
Отговори

gogo_1 снимка gogo_1 04 август 2008 - 15:10

 yasen, на Aug 4 2008, 03:44 PM, каза:

Отпред около масления филтър няма нищо при мен никакви жици нищо :dummy: , явно ще е отзад някъде на блока :dummy:


Същия проблем и при мен (1.6 16V Ecotek).. около масления филтър е голо като в playboy.. ни помен от тоя датчик. Още не съм се ровил по книжки и ръководства да го видя къде е тоя датчик...

иначре лампата светваше предимно по дупки - демек нема общо с маслото ами или датчика или някъде по трасето даваше контакт
Отговори

Марто снимка Марто 04 август 2008 - 15:31

ДА отзад се пада малко над картера , от страната на ангренажа . За да се види трябва да се легне. Буксата е специфична , като я измъкнеш , ще ти направи впечатление колко шантава форма има. А каблечето е едно и е синьо или синьо/бяло.
Отговори

borro снимка borro 04 август 2008 - 19:34

 yasen, на Aug 4 2008, 10:13 AM, каза:

Здравейте колеги, искам да си сменя масления датчик (Вектра А C16NZ), но не мога да открия къде се намира по двигателя :dummy: , търсих гледах но не мога да го открия а от известно време не ми свети индикатора на таблото или свети когато си поиска. :dummy:
Потърсих информация в темите но не открих нищо.

Благодаря предварително!


Има писано по въпроса, ама не ми се рови. Колегата Ivooo, че и Drago са писали със сигурност.
А иначе се намира до филтъра, една кръгла 3-4 санта букса, дебела сантим и е с едно кабелче (синьо или зелено).
Отговори

yasen снимка yasen 06 август 2008 - 13:34

Днес огледах отвсякъде двигателя отдолу отзад но няма нищо пълна мистерия е тоя датчик :dummy: Отзад от към ангренажа е само датчика за коляновия вал :dummy: Явно ще се ходи на майстор заради тази джаджа :beer:
Отговори

Miro снимка Miro 06 август 2008 - 14:00

Отзад на блока е,под алтернатора ако гледаш отгоре.
Отговори

HIGHWAY снимка HIGHWAY 06 август 2008 - 14:41

Отиваш в магазина и си купуваш съответния датчик - после се връщаш при колата и по формата на буксата го откриваш кой е - два датчика с еднаква букса няма по двигателя :dummy:
Отговори

imco1 снимка imco1 06 август 2008 - 15:42

Недей да му се плашиш колега. Вчера след работа си го смених тоя датчик, че при мен лампата въобще не светваше... Колегите правилно ти обясняват къде се намира: точно под алтернатора. И още - като завиеш гумите на ляво до край, гледай пак под алтернатора зад гумата. Почти до капака на ангренажния ремък е датчика на ХОЛ (от него излиза кабел 5-6 мм и не може да го объркаш), а още 3-4 см по-навътре е въпросния датчик. Кабелът към него е син, дебел около 1 мм. Първо естествено проверил "системата", като допрях края на кабела до блока - лампата светна. Имай в предвид, че като отвиеш стария датчик, потича масло - докато завия новия датчик успя да изтече около 50-60 гр. Е - моя двигател беше още топъл, та сам се "благославях", но свърших работата. Датчика купих вчера за 8 лв, ако те интересува.
Отговори

gogo_1 снимка gogo_1 07 август 2008 - 08:35

 imco1, на Aug 6 2008, 04:42 PM, каза:

Недей да му се плашиш колега. Вчера след работа си го смених тоя датчик, че при мен лампата въобще не светваше... Колегите правилно ти обясняват къде се намира: точно под алтернатора. И още - като завиеш гумите на ляво до край, гледай пак под алтернатора зад гумата. Почти до капака на ангренажния ремък е датчика на ХОЛ (от него излиза кабел 5-6 мм и не може да го объркаш), а още 3-4 см по-навътре е въпросния датчик. Кабелът към него е син, дебел около 1 мм. Първо естествено проверил "системата", като допрях края на кабела до блока - лампата светна. Имай в предвид, че като отвиеш стария датчик, потича масло - докато завия новия датчик успя да изтече около 50-60 гр. Е - моя двигател беше още топъл, та сам се "благославях", но свърших работата. Датчика купих вчера за 8 лв, ако те интересува.



От къде го купи? Оригинален на GM ли е или няква турска "грациозна" изработка?

А това че потича масло май няма как да се преодолее :(
Отговори

imco1 снимка imco1 07 август 2008 - 09:19

В началото на Раковска (от към Козлодуй). Номер на улицата не помня, но е от страната на четните номера. Ако тръгваш от Козлодуй по самата Раковска, магазина е в дясно, точно на ъгъла на първата пресечка... А за марката - не се захледах, че в жегата бях обиколил 7-8 магазина и все нямаха в наличност. Все още работи (вече "цели" 3 дена), ама ако е ментак, поне се сменя за 10-15 минути, а и "цифрата" му не е толкова страшна... Успех!
Отговори

imco1 снимка imco1 07 август 2008 - 09:40

Извинявай, че не ти отговорих за потичането на маслото - нещо пак съм се разсеял :dummy: ! Като се замисля за разположението на датчика - ако се вдигне колата с крик от дясната страна, маслото ще се стече на другата страна, но дали няма да изтече? :dummy: . Поне ще е по-малко, ако въобще го има. Самото изтичане не е страшно като количество, гадното при мен беше, че пари, ама много-о-о-о! Другия път ще си знам и няма да бързам... Успех!
Отговори

gogo_1 снимка gogo_1 07 август 2008 - 12:51

Благодаря колега за точните и изчерпателни отговори!
Отговори

goro21 снимка goro21 10 февруари 2009 - 09:12

да попитам налягането на маслото не трябва да пада под 0.3 бара на х16сз? правилно ли съм разбрал.
Отговори

Petar66 снимка Petar66 23 септември 2013 - 10:58

Здравейте колеги на c16nz датчика когато е дефектирал лампата не свети изобщо когато е на контакт така ли да разбирам? И когато го допра до маса трябва да светне?
Някой случайно ако има данни какви стойности трябва да показва датчика нека ги сподели,ще бъда благодарен.
Поздрави!
Мнението беше редактирано от Petar66: 23 септември 2013 - 23:27
Отговори

Dundi снимка Dundi 29 юни 2014 - 08:00

Здравейте,имам проблем той е следния,от около 2-3 седмици лампата за маслото на таблото не свети,вчера разглобих таблото и видях,че крушката е здрава,но аз сложих друга за всеки случай и видях ,че пак не свети.Просто се питам от какво може да е и дали аджеба може да е от масления датчик,който отчита маслото да е прекъснатата връзката с датчикът.Въпросът ми е къде се намира този маслен датчик на моя двигател ? Някой може ли да ме ориентира или снимка да покаже ? Двигателя е от профила .
Отговори

детеборе снимка детеборе 29 юни 2014 - 08:22

Намираш масления датчик, махаш му кабела, опираш някъде на маса и ако светне значи е датчик, ако ли не търсиш проблема другаде.
Отговори

Dundi снимка Dundi 29 юни 2014 - 13:53

 детеборе, на 29 юни 2014 - 08:22, каза:

Намираш масления датчик, махаш му кабела, опираш някъде на маса и ако светне значи е датчик, ако ли не търсиш проблема другаде.

Да това ми е ясно колега,но въпросът ми беше къде се намира този датчик никой ли не знае ?
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 юни 2014 - 08:21

А колата ти е това от профила или?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg