Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с турбото на Зафира Б

Springfield снимка Springfield 02 октомври 2013 - 15:16

Здравейте,

От скоро имам Zafira B (Z19DTH). Седмица след като купих колата турбото ми изчезна. 78 лв. по късно диагностика в Bulvaria потвърди неизправността с него, като ми бе обяснено, че за да науча причината ще е нужно още време и нови разходи.

На същия ден разбиращи хора погледнаха под капака и на много видно място забелязаха голяма дупка в малко маркуче свързващо две метални тръбички по пътя на въздуха и 2 лв. по късно турбото беше повече от работещо.

Две седмици и около 100 км. след това имам следната 'драма' ..... на около 4000 оборота стрелката на оборотомера рязко приближава максимума, а колата спира да набира сякаш съм си махнал крака от педала. Това се усеща най-явно на първа скорост, но и на 2-ра и 3-та при същите обороти турбината спира да е ефективна и се получава усещането, че едва ли не форсираш автомобила извън предавка. Огледах отново въпросната мека връзка, огледах и позатегнах и други явни въздушни пътища, но нямаше ефект.

Съответно тук търся вашата помощ. Някакви идеи от къде може да идва проблема? Възможно ли е пак да ми се размине леко? Имате ли предложения към кого да се обърна да погледне автомобила в София?

Благодаря предварително,
Springfield
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 02 октомври 2013 - 18:42

Да не е проблем със съединителя- колата стига 4000 оборота и после само вдига обороти без да ускорява- говори ми за проблем със съединител не с турбото...
Отговори

qwer6 снимка qwer6 02 октомври 2013 - 21:52

Има си класически симптоми за заминало турбо - пушек, разход на масло, виене и загуба на мощност (както при теб). След като проблема идва още на първа предавка, вероятно той не е от съединителя.

Не съм фен на Булвария, обаче не вярвам да са се издънили по толкова глупав начин. След като са ти казали, че турбото има неизправност, вероятно е така. Погледни го от добрата страна, с ново или рециклирано турбо ще имаш много вървежна Зафира :icon_wink2:

Според мен можеш да помолиш някой колега от форума с кола като твоята да я погледне и да сравни с неговата. Възможно е турбото да не работи добре и в ниските обороти, но ти да не усещаш поради липса на опит с колата.
Отговори

2.2dtr снимка 2.2dtr 13 октомври 2013 - 19:11

Колега обърни внимание на съединителя.
Отговори

Апостолов снимка Апостолов 13 октомври 2013 - 20:37

Аз си мисля, че след 4000 оборота турбото започва да разтоварва и затова колата не продължава да ускорява. Обаче не съм съвсем сигурен, нека по-знаещите да се изкажат. Успех колега и дано е по-малкото зло.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 13 октомври 2013 - 21:11

Да, след 4000 оборота е безсмислено да се тормози дизел, но ако в ниските и средни обороти е добре, изобщо няма да иска да я форсира до там. Това че оборотомера отскача рязко най-вероятно е съвсем отделен проблем..
Отговори

p_ribarski снимка p_ribarski 30 май 2014 - 17:39

Имам Зафира Б 100кс.дизел,мислех че имам проблеми с турбото/чува се свистене от време на време/.
Купих на жена ми Инсигния 160 кс.дизел, и сега вече си мисля че Зафирата си ми е супер.
Предимсвото на Зафирата е че по меко вози може би заради 16 ки те гуми , за разлика от 18 ки.
С 30 км. в час карам и на 1 ва и на 3 та скорост.. и не на последно разхода на гориво и данък.
Инсигнията е с по добър фасон, а аз вече си мисля че нямам проблеми с Зафирата.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg