Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

1.5 турбо дизел "Исузу" - пълен мъртвец до 3000 оборота

Isuzu_fen снимка Isuzu_fen 07 април 2015 - 12:41

Здравейте. Автомобилът е "Корса Б", а двигателят 1.5, турбо дизел, 67 конски сили. Колата е напълно обслужена и редовно поддържана. Имам я от 3-4 години. Проблемът е, че е много мудна и тромава в ниските обороти. Турбото се усеща след 2900-3000 оборота, а преди това, при опит за ускорение, моторът просто тъпче на едно място. Падне ли под 1500 оборота, вече иска връщане на предавка, а вдигне ли се над 2500 повече ръмжи, отколкото върви. Има много слабо доускорение и никаква еластичност. По баири също се задъхва. За тези няколко години си мислех че това е нормално, но скоро, по стечение на обстоятелствата се качих в друга Корса със същия мотор и разликата в ниските обороти беше чувствителна - все едно се качих в двойно по-мощна кола. Разликата в диапазона 1000-3000 оборота беше много чувствителна. От 3000 до 4500, вървят почти еднакво - това е зоната на надуване на турбото.
Въпросът е защо моята кола тъпче в ниските и се държи като атмосферен дизел? Ако натисна цялата газ от 1000 оборота, до 3000 няма никой, после дръпва рязко и така ускорява силно чак до края на оборотомера, но преди 3000 имам чувство че карам трабант.
Та нали точно дизелът е този, който обича ниските обороти и е силен точно там? А с това надуване чак на 3000, не мога да тръгна да го карам на високи, щото чувството е все едно ще се пръсне мотора, пък и се вдига разходът.
В няколко теми тук чета, че и на други колеги турбото се усеща около 3000 оборота. На тази Корса, която карах също беше така, но в ниските обороти беше МНОГО по-жива?
Къде да търся проблема в моята? Вече се уверих че поведението й не е нормално, затова искам да отстраня проблема. Майсторите вдигат рамене и казват че турбото надувало, но дали надувало достатъчно не знаели. Щом се усещало от 3000 до 4500, значи си работило и било наред. Да, ама в ниските сме мъртъвци. Моля, дайте съвет как да процедирам.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 07 април 2015 - 19:33

Подай и малко гориво от помпата, може да провериш и центровката.
Отговори

qgoar снимка qgoar 07 април 2015 - 22:15

Грешката е моя.Обърках с 1.7 исузо
Мнението беше редактирано от qgoar: 08 април 2015 - 15:53
Отговори

Isuzu_fen снимка Isuzu_fen 07 април 2015 - 23:37

Сигурно ли е че точно такъв модел Корса има дебитомер? Че бях чувал че няма? Както и никакви електроники като цяло.
Мнението беше редактирано от Isuzu_fen: 07 април 2015 - 23:39
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 април 2015 - 10:02

Хихихи. Еми няма.
Отговори

Isuzu_fen снимка Isuzu_fen 08 април 2015 - 11:02

В такъв случай щом няма дебитомер и турбото е наред, остава да се пусне повече гориво от помпата, ама това означава и нови настройки на същата, които не знам кой може да ги направи.
Мнението беше редактирано от Isuzu_fen: 08 април 2015 - 11:02
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 08 април 2015 - 11:41

И предната ти тема писах че колата тръгва още при 2400об което значи че вентилатора вече е надул при теб до 3000об се вози и чак тогава надува закачете бустметър и под товар гледайте къде свършва вакума и започва да надува с гориво само ще развалиш разхода и увеличиш пушека .
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 април 2015 - 18:51

И как точно ще увеличи пушека че ми стана интересно. Тя сигурно гори 3 на 100. Това че ще и подаде малко повече гориво само ще накара турбото да заработи по интензивно. За да се развърта турбото толкова късно има две причини.
Първата и много разпространена е износена перка, но това е съпътствано и със горене на масло.
Втората и не много често срещано е малко гориво и оттам малко като обем изгорели газове. Това е причината турбото да заработва на по високи обороти. Със малко увеличаване на горивото ще получи и по ранно развъртане на турбото.
Поздрави!
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 08 април 2015 - 19:45

С увеличаване на горивото ще увеличи обема на неизгоряло гориво поради липса на въздух-кислород дори и да извади огр.пръстен на помпата ако вече не е изваден нека колегата провери дали от някъде не издиша връзки гарнитурки.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 април 2015 - 22:06

Ограничителния пръстен на помпата не позволява подаване на максимална газ, с какво ще помогне при 1500-2000 оборота?
Отговори

Isuzu_fen снимка Isuzu_fen 08 април 2015 - 22:58

Разходът е брутално нисък, но не знам дали е поради недостига на гориво, защото ако не стига гориво, човек натиска повече, държи по-високи обороти и оттам би следвало дори да се увеличи. Понеже винаги зареждам "пълно-пълно", за последния резервоар ми даде разход 4.5 на 100 и всичко това е с доста градско, студени стартове и т.н. А по каталог смесеният разход е 5.7 на 100.
Не че се оплаквам от малкия разход, ама предпочитам да си гори 5.5 на 100, но да има сила в ниските. Аз затова карам дизел - защото искам тяга и сила в ниски и средни обороти, а не да пъна горката печица като бензинова атмосферка :)
Вариантите явно са два - да намеря някой, който да замери налягането на турбото с манометър и евентуално някой, който да пусне малко повече гориво. Проблемът е, че не знам към кого да се обърна - като кажа на някой майстор за манометъра гледа като индианец. За помпата пък ги е страх да пипат, щото може да се разцентрова и да почне да не върви нормално.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 08 април 2015 - 23:39

 dimitarmark, на 08 април 2015 - 22:06, каза:

Ограничителния пръстен на помпата не позволява подаване на максимална газ, с какво ще помогне при 1500-2000 оборота?

Ами нали това прави колегата мачка я а тя само ръмжи докато не духне вентилатора.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 април 2015 - 04:23

И докъде стигнахме? Май ще се подава гориво от помпата :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 09 април 2015 - 05:59

Как става така че горивото е достатъчно да върви като другата в високите об. а в ниските не стига.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 април 2015 - 09:04

Ами незнам, ти си по голям специалист, ти кажи. Темата ми омръзна. Поздрави!
Отговори

Isuzu_fen снимка Isuzu_fen 11 април 2015 - 23:04

Днес карах колата много натоварена, с петима души, по голям баир и забелязах следното - тъй като карах на трета с около 1700-1800 оборота, колата ускоряваше на тласъци и придърпваше все едно не й стига гориво. Щом баирът свърши, веднага се оправи. Това май няма общо с турбото, защото като стигна 2800 оборота си наду и си дръпна доста осезаемо напред, но това накъсване в ниските може да се окаже наистина недостиг на гориво, защото го прави само когато е под голям товар - голям баир + много хора в колата + по-ниски обороти.
Отговори

илчо снимка илчо 13 април 2015 - 05:31

 dimitarmark, на 07 април 2015 - 19:33, каза:

Подай и малко гориво от помпата, може да провериш и центровката.

Следя темата и очаквах реален резултат,но.....
Мите, ти си казал верния отговор-ЦЕНТРОВКА, това е , но трябва да я направи някой , който знае какво прави...
Както знаете моя курнник спука глава и след доста време и пари тръгна, обаче сега го няма това забиване в ниските обороти и хич не е тромава,НО...пали с доста тресене и прекъсване ,а като се стопли...голямо въртене..
Иначе върви,но на 4-5-та ако я изтървеш да падне под 2х об. и забива, особено на баири...
Отделно вдигна разхода-6/100 на дълго при културно каране ,без товар..
Според майстора само е ''пипната'' центровката. не е давано повече гориво,но явно не е точно както трябва..
Преди беше тромава на тръгване, но на 5-та набираше яко, разхода беше 5,2-5.5.а палеше без това тресене и прекъсване, така,че за мен проблема и при колегата ще да е калпава центровка...
С тези турбини е много по-деликатна тая центровка, трябва да се синхронизира идеално центровка и количество гориво, иначе последствията ги знаете...
Отговори

forastero снимка forastero 13 април 2015 - 20:47

Колега, турбо пътищата (маркучите) и интеркулера проверявал ли си?
Горивен филтър кога за последно е сменян и с какъв (производител)? Въздушния в какво състояние е?
Мнението беше редактирано от forastero: 13 април 2015 - 20:49
Отговори

Dundi снимка Dundi 09 юли 2015 - 12:40

Можеш да махнеш катализатора ако все още не е махнат,както спомена колегата провери горивния и въздушния филтър от кога не са сменяни,на горивния филтър има една месингова тръбичка с дупка през средата тази дупка трябва да застане точно срещу маркуча за отминаващата нафта иначе,ако не завартяна както трябва не пропуска достатачно нафта.Също така можеш да си свалиш турбо пътищата и да ги почистиш с обезмаслител и топла вода.Помпата можеш да познаеш дали е пипана по капачето което седи на болта за пускане на допълнително нафта.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg