Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

За цвета на ауспуха...

jassenjj снимка jassenjj 11 октомври 2009 - 22:17

Здравейте!
Април т.г. се сдобих с Corsa-та от подписа (X14SZ). Беше на 99484 км :)
Когато я обслужвах, а и изобщо по поведението на двигателя, си пролича, че наистина е страшно запазена и освен това - всичко й беше оригинално, включително генерацията.
Ауспуха имаше много приятен керемидено-бронзов цвят отвътре.
Всичко хубаво, докато не се натресох на един огънат асфалт, който ми ОТКЪРТИ тръбата от гърнето. Звука беше много неприятен (бумтене + влачене на гърнето, увиснало на задното окачване, с елементи на подрънкване по асфалта). За късмет след 300 м се оказах пред Ем-комплект, където за 30 минути подмениха всичко, като ми запазиха катализатора по мое настояване.
Сега, 10000 км. по-късно, нямам оплаквания от новата генерация, но тръбата на ауспуха отвътре е черна. Не се е променило нищо, никога не е пушила колата, просто покритието е черно и цапащо. Нищо общо с предишния приятен цвят.

Трябва ли да обръщам внимание на това или да си карам и да си :icon_wink2: ?
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 11 октомври 2009 - 22:20

Имаш ли разход на масло за тези 10000 км. ?
Отговори

becinko снимка becinko 11 октомври 2009 - 22:21

Ем това все пак са изгорели газове ,не трябва да очакваш чудни разцветки там :)
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 11 октомври 2009 - 22:22

Сменявал ли си масло през настоящия период ?
Ако отговора е Да - новото масалце, няма същите качества на старото и може би макар и едвам доловимо, понагорява от него - от там и черничкия цвят на ауспуха. :icon_wink2:
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 11 октомври 2009 - 22:24

 ivanov_km, на 11 Oct 2009, 11:20 PM, каза:

Имаш ли разход на масло за тези 10000 км. ?


300 мл. броят ли се?
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 11 октомври 2009 - 22:26

Броят се, броят се... от там идва черния цвят на Ауспуха.
Избери си друго, по-добро масалце и проблема трябва да изчезне.
За Маслата можеш да прочетеш в ТАЗИ Тема :icon_wink2:
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 11 октомври 2009 - 22:26

:icon_wink2: Не ! Карай и си <_< Всичко е на ред карай само с хубаво масло и всичко ще е наред.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 11 октомври 2009 - 22:32

 siegfrid, на 11 Oct 2009, 11:22 PM, каза:

Сменявал ли си масло през настоящия период ?
Ако отговора е Да - новото масалце, няма същите качества на старото и може би макар и едвам доловимо, понагорява от него - от там и черничкия цвят на ауспуха. :icon_wink2:


Когато си купих колата трябваше спешно да тръгвам на път - София-Каварна и след няколко дни обратно. Отидох директно в София ауто, където да подменят масло и филтри и да си кажат мнението, ако има нещо тръгнало за подмяна.
Там, естествено, ми сложиха GM 10W40, което си изживя живота (малко над 11000 км с 1 доливане пак от около 300 мл.). 1 седмица преди смяната на генерацията бях сменил маслото с Мобил 2000 Х1 10W40 (мога да го вземам с голяма отстъпка) и май не съм много очарован... Ще го сменям след седмица-две.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 11 октомври 2009 - 22:34

Слагай YACOO VX500 10W40 прекрасно истинско масло ! И сменяй маслото на максимум 10000км. , че с тези скапани горива тук.
Мнението беше редактирано от ivanov_km: 11 октомври 2009 - 22:35
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 11 октомври 2009 - 22:38

Бих искал да ти дам следните съвети:

* Избери марка масло, за която се чуват САМО добри отзиви и е с гарантирано качество. В момента доста хора хвалят Маслата YACCO, поради простия факт, че няма как на пазара да попадне Фалшификат.
* НИКОГА не преминавай указаните километри за смяна на Маслото. За стандартната 10W40 Полусинтетика се сочи пробег от 10 хил.км.
Поради ред причини в БГ като повишена запрашеност и некачествени горива смяната следва да се прави на не повече от 8-8.5хил.км.
* Сменявай редовно Маслото и филтрите и автомобилът ти ще ти се отблагодари с надеждност и "послушание" :icon_wink2:
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 11 октомври 2009 - 23:00

Благодаря на всички!
Темата за маслата я прочетох тези дни, сега за зимата ще се насоча към YACCO или Motul. А иначе за пробега - днес (без да искам) направих 560 км, а предния път бяха +1000, все около смяната, затова се позабавих :)
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 11 октомври 2009 - 23:13

И двете масла са страхотни но ако е Мотул само от Проспиид го вземи.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 22 октомври 2009 - 23:33

Добре, днес смених маслото - смес от 2 л. YACCO VX 500 10W40 и 1,5 л. VX 600 5W40 (заради идващата зима, моля да не коментираме дали е редно да смесват масла и т.н. - въпрос на личен избор).
Голям майтап падна в сервиза с името на маслото... явно ще го сменям.
Леко утихна колата, но това е нормално при смяна на маслото. След смяната на свещите обаче не можах да си позная колата. След потегляне с подаване на газ, колкото съм си свикнал, ударих спирачка. Изстреля ме :) А старите свещи изглеждаха ОК, само леко износване на масата...

Ще дам впечатления относно разход и консумация след 1 месец за маслото.

edit: оправени буквичките в името на маслото.
Мнението беше редактирано от jassenjj: 23 октомври 2009 - 23:27
Отговори

YACCO-BG снимка YACCO-BG 23 октомври 2009 - 10:15

Само за протокола. Маслото е VX500 & VX600. BVX в масло за скоростна кутия :)
Иначе не виждам какво ти пречи за идващата зима да налееш VX500 10W40. Няма никакви проблеми зимата. По принцип маслата може да се смесват, обаче ако колата е нова с по-претенциозен двигател е задължително да све налива това което е казал производителя. иначе за няколко лева може да съсипете двигателя .... а ремонта на новите, не е колкото на старите :)
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 23 октомври 2009 - 10:51

 siegfrid, на 11 Oct 2009, 23:26, каза:

Броят се, броят се... от там идва черния цвят на Ауспуха.
Избери си друго, по-добро масалце и проблема трябва да изчезне.
За Маслата можеш да прочетеш в ТАЗИ Тема :icon_razz2:

До 0.5 л. на 10000 няма ядове да не казвам и до 1литър,естествено ако колата се кара постоянно.Да не казваме ,че някои заводско им дават 0,7 л.Колкото повече настъпваш толково повече ще отива.

Сетих се и друго.На старата ми кола голф 3 гти след смяна на сегменти гумички и там другите неща ми харчеше до 0,5 л. на 10000 км даже и повече каточ ръчках ако я караш градско до 0,5 л. не е проблем че даже и литър но това значи ,че все пак имаш нещо за смяна.Гледай да не я изтървеш без масло.А относно гърнетъта е много относително на какво караш и колко.
Мнението беше редактирано от slav9081: 23 октомври 2009 - 12:00
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 23 октомври 2009 - 11:45

Колега ,не ,че издребнявам , ама все пак боравим с цифри и мерки и вземи си ги оправи ,щото както си го написал някой (който е ходил на училище)наистина ще се обърка.Така както си го написал 0,500 грама излиза ,че е равно на половин грам масло. .
за сведение:
1л. течност =1000мл.
полвин литър =500мл. или 0,5л
все пак математиката е точна наука .
Нищо лично ,със здраве.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 23 октомври 2009 - 12:23
Причина за редактиране:: Не цитирай предхождщо мнение!!!
Отговори

Frysco снимка Frysco 23 октомври 2009 - 19:33

Моето мнение колега е че въобще не трябва да мислиш разхода на маслото.300 мл на 10 000 км е дори напълно нормално.Имай предвид че от смяна до смяна част от маслото се и изпарява, наистина малка част, но се изпарява, та реално разхода на масло дори е по нисък.
Черния цвят съм убеден че е бил от лошите свещи-непълно изгаряне на горивото и оттам сажди в ауспуха.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 23 октомври 2009 - 23:26

 YACCO-BG, на 23 Oct 2009, 11:15, каза:

Само за протокола. Маслото е VX500 & VX600. BVX в масло за скоростна кутия :) ...
Иначе не виждам какво ти пречи за идващата зима да налееш VX500 10W40. Няма никакви проблеми зимата. По принцип маслата може да се смесват, обаче ако колата е нова с по-претенциозен двигател е задължително да све налива това което е казал производителя. иначе за няколко лева може да съсипете двигателя .... а ремонта на новите, не е колкото на старите :)


Упс... VX стествено имах предвид... Коригирам предния пост, някой да не дочете само до него.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 23 октомври 2009 - 23:33

 Frysco, на 23 Oct 2009, 20:33, каза:

Моето мнение колега е че въобще не трябва да мислиш разхода на маслото.300 мл на 10 000 км е дори напълно нормално.Имай предвид че от смяна до смяна част от маслото се и изпарява, наистина малка част, но се изпарява, та реално разхода на масло дори е по нисък.
Черния цвят съм убеден че е бил от лошите свещи-непълно изгаряне на горивото и оттам сажди в ауспуха.


Да, и на мен така ми се стори, затова отбелязах наблюденията си за свещите.
Свалих някакви брошури на Беру за износването на свещите и като си гледах старите се различаваха две неща - керамиката и електродите имаха неизтриваем с пръст розово-керемиден цвят, подобен на стария цвят на ауспуха. Според тълкуванията това е знак за агресивни добавки в горивото или маслото + малко прегряване, но без да е нещо сериозно. Отгоре върху този слой имаше леко опушване, което е абсолютно нестабилно и остава по пръстите при допир също както това на ауспуха. Белег за лошо изгаряне...
Мнението беше редактирано от jassenjj: 23 октомври 2009 - 23:35
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 23 октомври 2009 - 23:49

 YACCO-BG, на 23 Oct 2009, 11:15, каза:

Само за протокола. Маслото е VX500 & VX600. BVX в масло за скоростна кутия :)
Иначе не виждам какво ти пречи за идващата зима да налееш VX500 10W40. Няма никакви проблеми зимата. По принцип маслата може да се смесват, обаче ако колата е нова с по-претенциозен двигател е задължително да све налива това което е казал производителя. иначе за няколко лева може да съсипете двигателя .... а ремонта на новите, не е колкото на старите :)


Ако трябва да се мотивирам:
Двигателя го имам в профила си - на 13 години е вече. Определя се като непретенциозен, SOHC, голям за скромните си 60 коня :)
За този двигател повечето търсачки на големите фирми-производителки на масла ми дават само чиста синтентика 5W30 или 5W40, което ми звучи несериозно, предвид годината на производство и какви синтентики е познавала индустрията тогава. Затова заложих на сигурното 10W40, с леко "разреждане" при ниска температура, идващо от 5W40. VX500 все пак е VX600 с минерални добавки, така че няма място за притеснение да смеся двете, като увелича процента на синтетиката.

Ако "питаме" книжката на колата, там има всички масла: от SAE30 за температури от 0 до 30 градуса през всички екзотики като 20W-20, 10W50..., до 5W30 за температури от под -30 до над 40 градуса на околната среда.
Единствено упоменато изискване за стандарт е API SG/CD или SH/CD, които от сегашна гледна точка са в каменната ера.
Мнението беше редактирано от jassenjj: 24 октомври 2009 - 00:07
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg