Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

X20DTL с Р1220 и не само

tisho.74 снимка tisho.74 22 април 2017 - 20:46

Здравейте колеги,

Днес се сблъсках с интересен проблем с една Астра Г с X20DTL. Колата пуши бяло и повече от 1000 оборота не може да направи на празен ход, при подаване на газ мотора тресе здраво. Това се случва абсолютно без предизвестие, ама без никакви признаци, просто преди една седмица я гледах аз и работеше много добре. А, и в пълен резервоар има към литър и половина хидравлично масло, чисто, не ползвано.
Така, след като ми звъннаха за тази история ги инструктирах да отворят резервоара и да видят цедката. Оказа се, че има гняс като за две коли. Цедката беше изчистена, заедно с дъното на резервоара доколкото е възможно. Промяна почти няма, може би съвсем леко успява да вдигне по- високи обороти. След това инструктирам за втората стъпка- естествено смяна на филтъра. След смяната колата почва да се форсира до 3000 оборота, пак с бели пушеци и тресене, но по- малко от преди това. На празен ход работи равномерно. Закачена е с Тех2 и пича, който я гледа, каза категорично, че актуалната стойност на аванса не мърда нито при подаване на газ, въобще не мърда. Обаче каза, и беше абсолютно сигурен, че желаната стойност на аванса също не мърда. Е това ме шашна. Няколко пъти беше пробвано, и пак така.
Та ако някой знае за какво иде реч нека сподели, че утре сутринта ще ходя да я гледам и аз на място с Опком да видя що за птица е. И има 0500- за скоростта на автомобила, но не вярвам това да има връзка.
Отговори

titan22 снимка titan22 23 април 2017 - 00:16

Потърсете някой който може да прочете директно помпата по К-линия.Може да се окаже че електрониката нещо се ебава или инкременталния датчик на помпата е сдал багажа.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 23 април 2017 - 18:49

Така, днес пробвахме с два други датчици на колянов вал, защото се появиха две грешки за него- P0335 и P1335. Първата е от ЕКУ- то, втората е от помпата. Двете за едно и също- некоректен сигнал от датчик за обороти на двигателя- колянов вал. Обаче при пробите нямаше резултат. Работи с тресене и повече от 1200 оборота не вдига, това в комбинация с бели пушеци. На живи данни исканите стойности на аванса са добре, но реалните стоят от 0 до -3 градуса. Сигурно като е четена вчера нещо не е било съвсем наред, та исканите са стояли без да се променят. Утре колата отива за четене директно на помпата.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 април 2017 - 21:38

1335 май е за датчика разпределителен вал в помпата. То всъщност е грешка за разминаване с датчки колянов вал, но май това го дава като проблема е в помпата. Често работи на празен ход при проблем с окабеляването на помпата. Това гледахте ли?

Сега гледах аФтодатата и тя казва точно това. Фюъл инжешън пом контрол модол кранкшафт посишън мисинг. причини - Кабели, APP sensor, CTP switch

Прегледахте ли педала за газта?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 23 април 2017 - 21:41
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 23 април 2017 - 22:09

 Ne6to Smisleno, на 23 април 2017 - 21:38, каза:

1335 май е за датчика разпределителен вал в помпата. То всъщност е грешка за разминаване с датчки колянов вал, но май това го дава като проблема е в помпата. Често работи на празен ход при проблем с окабеляването на помпата. Това гледахте ли?

Сега гледах аФтодатата и тя казва точно това. Фюъл инжешън пом контрол модол кранкшафт посишън мисинг. причини - Кабели, APP sensor, CTP switch

Прегледахте ли педала за газта?

Педала за газта е екстра.
Не знам афтодатата какво казва, ама 1335 е за Кранкшафт сензор, демек точно тоя, дето съм писал.
Окабеляването изглежда ОК.
Колата вече е където трябва и утре май ще се чете помпата.
Последно е само с 1220 и нищо друго. На живи данни Дезиред инжекшън старт си е ОК, обаче Актуал инжекшън старт е от -03 до 0. Като закован е. Бели пушеци, над 1500 оборота няма, дори на празен ход тресе яко. Пробвана е и с шише направо към помпата и пак е така. Пробвана е с друг почти нов и работещ датчик на колянов вал (от работеща кола, БОШ, на пет- шест месеца), пак е така.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 23 април 2017 - 22:10
Отговори

titan22 снимка titan22 23 април 2017 - 22:49

Дано не е авансаторното бутало че на такова прилича.Моята "ремонтирана"помпа се държеше по същия начин и то след "ремонт" от хвален тук "майстор".
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 април 2017 - 08:47

Един приятел ми обяснява как чистят помпите на тировете. Слагат ги да бръмчат на стенда и наливат в нафтата яко газ и добавки и така като поработи 2/3 часта и всичко им се намествало. Може да се пробва предполагам. Изтичало яко смрад.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 април 2017 - 08:48
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 24 април 2017 - 14:33

Оказах се прав- авнсаторното бутало е отишло.
Между другото ако някой има керосин/газ над 20 литра- купувам я, ама на добра цена. Искам да си профилактирам мойта, ама с цената на газта от железарията е яко. Идеята е да изкарам един резервоар 50/50 нафта с газ преди лятото.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 24 април 2017 - 14:35
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 април 2017 - 14:50

 tisho.74, на 24 април 2017 - 14:33, каза:

Оказах се прав- авнсаторното бутало е отишло.
Между другото ако някой има керосин/газ над 20 литра- купувам я, ама на добра цена. Искам да си профилактирам мойта, ама с цената на газта от железарията е яко. Идеята е да изкарам един резервоар 50/50 нафта с газ преди лятото.


Това може да е положително за тая кола дето мъдрите, но при теб може да не е толкова положително :)
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 24 април 2017 - 18:43

 Ne6to Smisleno, на 24 април 2017 - 14:50, каза:

Това може да е положително за тая кола дето мъдрите, но при теб може да не е толкова положително :)

Тя тая кола, дето мъдриме, вече е измъдрена. Ще се прави.
Мойта обаче все пак си има нещо там. Та затова си мисля, ама аз ще сложа и масло.
Отговори

didandron снимка didandron 25 април 2017 - 06:18

 tisho.74, на 24 април 2017 - 14:33, каза:

Оказах се прав- авнсаторното бутало е отишло.
Между другото ако някой има керосин/газ над 20 литра- купувам я, ама на добра цена. Искам да си профилактирам мойта, ама с цената на газта от железарията е яко. Идеята е да изкарам един резервоар 50/50 нафта с газ преди лятото.


Колега преди да слагаш газ внимателно прочети етикета.Нищо не е като едно време.Повечето газ ,която се продава е минерален терпентин,без керосин в съдържанието.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 26 април 2017 - 20:58

 didandron, на 25 април 2017 - 06:18, каза:

Колега преди да слагаш газ внимателно прочети етикета.Нищо не е като едно време.Повечето газ ,която се продава е минерален терпентин,без керосин в съдържанието.

Ох, миналата година го видях за първи път и не останах особено доволен точно от това. И вече гледам.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 май 2017 - 18:45

Сега, обикновено резултата от мача се изяснява след последния съдийски сигнал. Е, оказа се задръстена помпа, ама невероятно яко задръстена с нещо, което е изглеждало като топченца от нещо като смляно кафе, по описание на очевидец. Авансовото бутало не е мърдало изобщо от това нещо. Не е било възможно да се изчисти това чудо, не знам защо, както и не знам какво е било. Истината е, че чак не ми се вярваше. Вече е сменен корпуса с друг, помпата е направена и работи отлично на стенда. Предстои монтаж и да видим какво ще стане съвсем накрая.

П.С. След монтажа на помпата колата работи прилично. Аванса принципно е ОК, с много леки отклонения около 2000 оборота. В същите моменти има и едва доловимо тресене на двигателя. Не ми е ясно (и не искам да гадая на този етап) откъде идват тия неща, но както обикновено времето със сигурност ще покаже от какво е.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 май 2017 - 19:04
Отговори

роботе снимка роботе 16 юни 2017 - 15:25

Помпата се оказа тотална щета,а ремонта безмислен и скъп на пари и по скъп на време и нерви.
Живи и здрави утре ще получа друга помпа и ще я монтирам.
Отговори

k opel e снимка k opel e 16 юни 2017 - 19:00

Дано, да излезе читава другата помпа.
Отговори

роботе снимка роботе 17 юни 2017 - 18:48

Помпата е монтирана колата работи и е досата пъргава.има дребни колебания в оборотите но не е задължително да са от помпата.ще я видим на опком.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 юни 2017 - 19:01

Тази седмица и това ще стане, да видим накрая що е то. На мен продължават да ми се въртят ония мисли за оня датчик на коляновия вал, ама нямам подходяща техника да го изловя какво прави в действителност.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 19 юни 2017 - 14:26
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 19 юни 2017 - 20:43

Колата работи с новата помпа, ама някак странно- оборотите се променят на празен ход, а аванса стои като закован само на празен ход- при искана стойност 1.4 реалната е от 2.9 до 3.0 и така си седи. При подаване на газ обаче аванса е добре- изпълнява си каквото трябва. В движение също е ОК. Датчика на коляновия вал е чисто нов Бош. Помпата е зацепена на нула, както трябва.
Интересува ме все пак дали ако е избягала някаква центровка стойностите на аванса ще са такива- на празен ход твърдо 3.0 при искана стойност 1.4, при подаване на газ на място и в движение всичко е ОК.
Давайте идеи по темата, че лудницата е пълна.

П.С. Има драми и с вакуума, ама с вакууммера бързо разбрахме от къде е- участъка от вакуум помпата до сервото, може и от самото серво да е. Имаше и други дребни пропуски, които бяха скоропостижно и качествено отстранени от мен заедно с колегата, та остана само връзката към сервото. В момента, след отстраняването на дребните пропуски, вакуума е -0.4 бара на празен ход, което откъдето и да го погледна е много малко за коректна работа на цялата вакуумна система. Като се премахне сервото и се вдига над (пада под) -0.8 бара. Като се закачи сервото и вече не вдига над (пада под) -0.4 бара. Та така, остана колегата да оправи тая част от вакуумите и да видим къде сме.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 19 юни 2017 - 21:00
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 20 юни 2017 - 09:24

Абе аз имам едно съмнение за тия помпи и все забравям да питам един приятел, дето монтира моята след ремонта, ама като го видя и се сетя да го разпитам ще пиша, касае центровката.

Относно тоя аванс ако не е центровка, нямам идея какво ще е. Ти писа за съмнения в датчик колянов вал? Там някаква проба правихте ли?

Аз си мисля, че на астрата имам разни фюъл корекции, които мога да правя с оп-кома и секюрити кода. Вектрата има същите, но се правят само с тех 2. Защо не идете при Бижо или колегата Помагащ да видите дали няма някаква магия дето е направена, за да пали или работи по-добре със счупената помпа?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 юни 2017 - 14:41

 Ne6to Smisleno, на 20 юни 2017 - 09:24, каза:

Абе аз имам едно съмнение за тия помпи и все забравям да питам един приятел, дето монтира моята след ремонта, ама като го видя и се сетя да го разпитам ще пиша, касае центровката.

Относно тоя аванс ако не е центровка, нямам идея какво ще е. Ти писа за съмнения в датчик колянов вал? Там някаква проба правихте ли?

Аз си мисля, че на астрата имам разни фюъл корекции, които мога да правя с оп-кома и секюрити кода. Вектрата има същите, но се правят само с тех 2. Защо не идете при Бижо или колегата Помагащ да видите дали няма някаква магия дето е направена, за да пали или работи по-добре със счупената помпа?

Нека колегата оправи първо вакуума, че с тия -0.4 на празен ход няма как нито ЕГР-а, нито вихровите, нито турбото да работят. След това ще я види или Бижо или някой друг. Ама идеята и на Оги е ако може да се направи нещо да се направи, ама мойта идея е да се играе само на сигурно без експерименти.
Датчика на коляновия вал вече е чисто нов Бош.

П.С. Вакуума вече е в разумни граници -0.6 на празен ход, със сменен обратен клапан към сервото и чисто нов гъзарски силиконов маркуч там. Явно нещо и самото серво не е съвсем наред, ама ще кара още. Остава помпата с аванса тия дни.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 юни 2017 - 18:40
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg