Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Високи обороти след смяна на ламбда сонда

Georgi_Z снимка Georgi_Z 08 октомври 2015 - 20:26

Здравейте колеги,

Днес смених ламбда сонда - Старата се беше разпаднала и се наложи да вадим парчета от нея от катализатора. Имах грешка р0170-2 (бедна смес). Изкарваше я само при високи скорости - над 110-120км/ч. Всичко друго си работеше. Ако не беше по големия разход на гориво нямаше изобщо да я сменям :)

След смяната - колата върви добре, няма грешки в компютъра. Уви веднага след смяната на сондата се появиха едни високи обороти на празен ход - 1200 до 2000. При движение по инерция се усеща странно придърпване. Оборотите не са стабилни, седят на 1800 след което за няколко секунди паднат до 1200 и после пак се покачват.

Възможно ли е стъпоковото моторче да не е работило нормално до сега и да не се е усещало заради ламбда сондата? Малко ме съмнява новата сонда да не е читава. Този проблем който излезе веднага след смяната и също ми е странен. Някакви идеи?

PS: мотора е х14хе с газ но е карана е само на бензин след смяната на ламбда сондата. Стъпковото моторче уж е чистено преди няколко месеца но без да се отваря самия корпус. Само го свалих и го почистих отгоре отгоре със спрей. Егр клапана не съм го свалял до сега.
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 08 октомври 2015 - 20:42

Разхода оправи ли се след смяна на ламбдата? р0170-2 (бедна смес) "банка 2" нали значи на 2 цилиндър беднее сместа или бъркам?
Отговори

Georgi_Z снимка Georgi_Z 08 октомври 2015 - 21:09

Минал съм само 50тина км след смяната и още не съм засякъл разход.

Двойката от грешкат би трябвало да значи бедна смес. Ако не се лъжа -1 е за богата смес.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 08 октомври 2015 - 21:15

банк 2 е когато двигателя е V образен
Отговори

Georgi_Z снимка Georgi_Z 09 октомври 2015 - 08:42

Снощи като застудя на студен двигател държеше 3000 оборота, като се стопли паднаха до 2000. Под тези обороти не слезе изобщо.

Вчера минах през един сервиз и не успяха да открият проблем. Днес ще посетя друг сервиз, дано с по-добър резултат.

Относно грешката - p0170 - lean exhaust (02). Двигателя не е в образен. Може би говорим за различни неща. Извинявам се ако съм ви объркал. След смяната на сондата няма никакви грешки така че това не е проблем за сега.

Някой патил ли си е от калпава ламда сонда? Нова е но не я изключвам като проблем
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 октомври 2015 - 09:05

Датчик колянов вал може да бъзика оборотите. Дори да форсира колата сам.
Отговори

Georgi_Z снимка Georgi_Z 09 октомври 2015 - 10:52

Стъпковото моторче е отхвърлено като възможност за проблема. Датчика на коляновия вал също ми се струва че не може да обясни защо провлема се появи с новата сонда но ще го предложа като варият на майстора.

Аз пак нарочвам сондата, но всички майстори казват че няма как да е от нея
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 09 октомври 2015 - 14:01

 Georgi_Z, на 09 октомври 2015 - 10:52, каза:

Стъпковото моторче е отхвърлено като възможност за проблема. Датчика на коляновия вал също ми се струва че не може да обясни защо провлема се появи с новата сонда но ще го предложа като варият на майстора.

Аз пак нарочвам сондата, но всички майстори казват че няма как да е от нея

мойта сонда е прецакана ,но не я сменям понеже карам на метан и имам емулатор.Когато карам на бензин ми светва чек лампата заради ламбда сондата(това само на бензин),но поне при мен не оказва влияние на колата-никога не е държала високи обороти
Отговори

Georgi_Z снимка Georgi_Z 09 октомври 2015 - 15:54

Благодаря на всички отзовали се. Проблема е решен. Както предполагах сондата се оказа нечитава. Как и защо вдига оборотите идея си нямам. Уж всички стойности на сондата от опкома бяха наред но...

Колега, ти май си постъпил доста мъдро с емулатора :)
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 09 октомври 2015 - 17:19

 Georgi_Z, на 09 октомври 2015 - 15:54, каза:

Благодаря на всички отзовали се. Проблема е решен. Както предполагах сондата се оказа нечитава. Как и защо вдига оборотите идея си нямам. Уж всички стойности на сондата от опкома бяха наред но...

Колега, ти май си постъпил доста мъдро с емулатора :)

Така или иначе емулатора играе роля само при работа на метан.Когато колата е на безнин не играе роля и въпреки това колата не праВИ като твоята,само понякога на празен ход играят оборотите около 1000.Но никога не ги е вдигало като при теб
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 09 октомври 2015 - 22:57

При мен колеги може и да е сонда...след прочетеното по-нагоре виждам,че колегата има част от мойте проблеми...ако ги застопори на 850-900 много често ги клати съвсем леко/вижда се че стрелката шава лекичко/ покарам ли малко започва да държи 1100-1200 но при завъртане на волана на място и падат до 500-600 и има склонност към изгасяне.както при колегата според оп ком данните на сондата са нормални/напрежението се мени постоянно от 0.1 волта до 4....май ще си проверя сондата и аз
Отговори

Коцето снимка Коцето 10 октомври 2015 - 14:31

Как 4 волта? най-много до 0,8 - 0,9v трябва да отива.
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 10 октомври 2015 - 14:52

 Коцето, на 10 октомври 2015 - 14:31, каза:

Как 4 волта? най-много до 0,8 - 0,9v трябва да отива.


еми толкова колега.мени ги постоянно от 0.1 мВ до около 4000мВ
Отговори

kalin09 снимка kalin09 10 октомври 2015 - 16:37

0-5 волта е тази сонда.
Отговори

Georgi_Z снимка Georgi_Z 12 октомври 2015 - 17:53

Здравей DeeZoo,

Причините за подобна игра на оборти май са много и ламбда сондата е само една от възможностите.Пробвай да я изключиш от буксата. Разкачи акумулатора за известно време. По този начин компютъра ще изгуби адаптациите до сега, който са изградени на данни и от ламбда сондата. След като рестартираш компютъра запали. 1-2 секунди след старта ще ти светне чек енджин лампата. Ако държи стабилни обороти е възможно проблема ти да е от ламбда сондата.Пробвай да я покараш така :) И ако решиш да взимаш нова по добре се довери на доказан производител, че да не си патиш като мен. Дано не те подвеждам че наистина не се занимавам с тези неща. Взех си опком само от любопитство :)

Успех!
Отговори

DeeZoo снимка DeeZoo 16 октомври 2015 - 20:18

Преди време бях пробвал да я разкача и честно казано нямам спомен какъв беше ефекта тогава.относно акомулатора -мотора беше в ремонт а акомулатора жеше разкачен за 10-тина дни.друг е въпроса,че при мен компресията е много ниска и един от проблемите /а именно разхода на гориво е точно от там/ но за другите проблеми не знам...разжута се тоя мотор нещо и стана половин година не може да дойде на себе си,поне за сега не гори масло...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg