Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Перката на радиатора не спира да върти

cronus снимка cronus 09 октомври 2015 - 08:51

Здравейте колеги,

Вчера след като паркирах вкъщи, забелязах, че перката на радиатора продължава да върти при изключен двигател, като колата определено не беше прегряла, беше карана само 10-ина минути, като за целия ден имах изминати 15-ина километра.
След 30-ина минути бях си наумил отново да сляза до колата да вида дали се е изключила перката, но забравих.
На сутринта, нямаше никакъв ток, акумулатора паднал до дупка, явно перката е въртяла до последно и е изтощила акумулатора...
Предполагам, че е някакво реле / датчик.

Аз имам зарядно, ще го заредя днес, но предполагам, че перката отново ще върти.
Та имам следните въпроси:

1. Каква според вас е най-вероятната причина и скъп ли би бил ремонта ?
2. Тъй като колата ужасно много ми трябва през тези почивните дни, има ли някакъв лесен начин да изключа перката(примерно някакъв бушон или букса) и проблем ли би било това за колата ? А вече през
следващата седмица ще ходя на сервиз да я оправят (аз не съм техничар)

Колата е Астра Г, X20DTL, 82 коня, 99 г.

Благодаря предварително!
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 октомври 2015 - 08:59

Откачи първо датчика на радиатора за перката. Намира се на радиатора горе в дясно и е с три пина.
Отговори

CH_M снимка CH_M 09 октомври 2015 - 09:15

Оги, с куулинг модул е, няма датчик на радиатора, взема инфо за температурата от датчика за ЕКУ-то на главата .
Освен да рови под предния ляв подкалник да огледа буксите на модула, но ако го изключи ще светне чека май и ще влезе в авариен ....
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 октомври 2015 - 09:16

Залагам 3 бири на реле. Виж релетата пред акумулатора. Прегледай зелените първо. Някое е залепнало. Отвори ги и изчисти контактите.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 октомври 2015 - 09:23

 Ne6to Smisleno, на 09 октомври 2015 - 09:16, каза:

Залагам 3 бири на реле. Виж релетата пред акумулатора. Прегледай зелените първо. Някое е залепнало. Отвори ги и изчисти контактите.

Тц,няма релета там. Както казаха кулинг модул пред гумата има. Една диагностика ще трябва,но най-вероятно е заминал точно той.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 октомври 2015 - 09:30

ох да, аз останах с впечатление, че е вектра :( изгорях с 3 бири
Отговори

cronus снимка cronus 09 октомври 2015 - 09:47

Благодаря за отговорите!

Явно през почивните дни ще я карам като откачам акумулатора :)
Гледам, че тези кулинг модули са страшно скъпи..., трябва ми добър диагностик, че кофти диагноза може да ми излезе доста солено, някакви идеи къде в София да я заведа ?

Поздрави
Отговори

Коцето снимка Коцето 09 октомври 2015 - 10:31

Ако не ти пали чека диагностиката нищо няма да покаже, в модула има релета и вероятно има залепнало реле. Може и да подлежи на някакъв частичен ремонт но дали се отваря не знам. Другото решение е да пробваш с друг модул закупен от морга но задължително с уговорка за връщане.
Мнението беше редактирано от Коцето: 09 октомври 2015 - 10:32
Отговори

cronus снимка cronus 09 октомври 2015 - 11:17

В деня в който ми стана проблема с перката, лампата на чека светна, но тогава не и обърнах внимание.
Та предполагам има някаква смислена грешка отчетена..
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 октомври 2015 - 11:44

Ето ти една тема от "Важните" теми във форума:
http://www.opelclub....howtopic=118816 виж предпоследния пост :icon_razz2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg