Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Най-честите проблеми при Астра Г, Вектра Б и Зафира А

DALGONSKi снимка DALGONSKi 02 октомври 2013 - 08:37

-Тази тема отиде много далеч от заглавието си.. но това не е нещо ново или необичайно, за жалост..

 stoian_r, на 01 октомври 2013 - 22:20, каза:

на вси4ки колеги които са писали .да отговоря едва ли някои си поддържа колата по добре от мен .вси4ко е правено в хубави сервизи слагани са само оригинални 4асти.едва ли някои е купувал нова маслена помпа е аз купих. или нов скоростен лост за ф23.и горива само от омв.разхода и несъм видял 5литра на 100 никога и 4ип има и пак .


-Колега, много красиво изказване, особено първите изречения! Но това си е лично твое мнение, може да е много далече от исината, обаче! И това, че си купил нова маслена помпа, може да те прави най-големия гъзар и най-добре поддържаната кола в махалата ти, но определено това НЕ Е "белег", че ти си единствения и най-добрия в поддръжката на такива коли, повярвай ми. Пък и след всички тези теми, и изобщо приказки за прехвалените големи сервизи, както и "оригинални маркови" части.. едва-ли и по този 'параграф' си най-най..

А относо разхода, че и чип-а дето имаш (вероятно).. мога да ти дам ЕЛЕМЕНТАРЕН пример. Двама души (приятели) сме, имаме да не кажа еднакви, ще ползвам термина ИДЕНТИЧНИ. Та имаме ние "идентични" две Астри с един и същи мотор X20DTL. Карам си аз и споделям разхода си по борд-комп., по заредено гориво и изминати килметри.. смятаме-смятаме.. да кажем.. около ~5/100 се въртя аз. Моят приятел обаче смята-смята (само да вметна, той няма борд дето да отчита среден разход и т.н.), та след 'математиката' му излиза.. над 6.5-7/100 разход. Правим следното.. аз се качвам в неговата кола за 120-150км., той в моята. Какво мислиш се случва с разхода ???

п.п. Само да отбележа за протокола, че и двамата носим обувки № 43 !?? Питам се - защо ли аз постигнах почти моят си разход в неговата кола, пък той качи неговият си, докато караше моята ???
Отговори

s.karpachev снимка s.karpachev 02 октомври 2013 - 09:19

Относно разхода аз съм повече от доволен. Колата има чип, изолирах ЕГР, изолирани вихрови клапи. Тази неделя и навъртях 400км за. Тези километри са изминати с 60 лева гориво, приблизително 22 литра. Като се има предвид че съм минавал 2 пъти през Юндола, а там пътя е ужасен и 5-та предавка не се включва. Когато я карам по Предел тогава разхода ми пада някъде към 4,5.
Отговори

stoian_r снимка stoian_r 02 октомври 2013 - 21:03

за колега от сандански .незнам във вашата махала даже дали има сервиз на бош. ама аз съм от пловдив и там има достата4но сервизи от класа.а за разхода от 5 литра искам да го видя това .винаги си пълня до горя и съм заси4ал много пъти.а за вероятния 4ип мога да направя една дистанция от 400 метра. ама тая тема излезе извън релси.извинявам се на вси4ки засегнати .успех и много безавариини км.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 03 октомври 2013 - 08:26

 stoian_r, на 02 октомври 2013 - 21:03, каза:



-Опитах се да ти обясня, че Е ВЪЗМОЖНО.. нито колата ти да е била много читава (говорим към момента на покупка), нито след това гръмките сервизи (които тук ги няма, ЗА ЩАСТИЕ) са ти осигурили наистина КАЧЕСТВЕНА поддръжка! И това, че си набивал неистово много пари, не е белег за истински качествено обслужване и ремонти.

А относно чип-а и разхода - вярвай, ако редовно си правиш по 400-метра с някой.. съвсем нормално никога да не виждаш разход от порядъка на 5/100. Също така ти обясних максимално просто, как 2-ма души с 2-коли.. и разхода зависи от ЗАДВОЛАННОТО УСТРОЙСТВО, а не чак толкова от автомобила (разбира се стига наистина самите автомобили да са що-годе идентични).

Но определено вече нямам сили да ти отговарям, защото имам чувството, че боря вятърни мелници. Сори за OFF-а и за подробните обяснения, дано ако не ти.. поне останалите да се ме разбрали.
Отговори

esil2 снимка esil2 03 октомври 2013 - 13:50

Колега stoian_r, това че си имал лош късмет да попаднеш на не добра кола неозначава че са толкова проблемни. Ако попаднеш на точния човек и точното място понякога проблемите се оказват елементарни и не това което си мислим, като според мен най често се явяват проблеми с въздуха и вакума.За разхода мойта съм я засичал само веднъж при смесено каране градско и извънградско и променлива скорост след 100км каране с пълен резервоар до капачката с 6л резервоара отново се напълни.
Отговори

Жорко снимка Жорко 03 октомври 2013 - 16:08

Виждам, че темата се е поразводнила немного, та аз ще се опитам в сбит и кратък вид да опиша характерните проблеми на моята дизелова астра / колата от подписа ми/, както и начинът, по който съм ги решил.
1. ЕГР клапан. Чистен е няколко пъти и накрая е изолиран. Има подробна тема за това. Уточнявам, че моят ЕГР клапан е вакумен, а не електрически, както е при по-късните модели Астра Г и Зафира.
2. Дебитомер - един път чистене. Следвашият път чисто нов, марка "Пиербург".
3. Нагари по всмукателния колектор от ЕГр клапана и маслените пари. Решението е чистене на всмукателния колектор, като се сменя гарнитурата. Работата е доста мръсна и има яко търкане с обезмаслители.
4. Заминал вакумен соленоид, който управлява турбината. По моргите и по форума вървят 40-60 лв. втора употреба. Чисто новият от Сервиз "Стефанов" е 436 лв. Да се чуди човек Опел ли кара или някое Бугати или Ролс Ройс. Проблемът не го разреших по втория начин. НОмерът на този соленоид е GM 09128022. Същият соленоид управлява вихровите клапи. Проблемът го реших временно с размяната им. Сега вихровите клапи са ми постоянно отворени. Уточнявам, че соленоидът от ЕГР клапана е различен от този и втори път фокусът няма да мине.
5. При спиране на автомобила под наклон с муцуната нагоре за период по-дълъг от едно денонощие, запалването е трудно. Не съм се занимавал с решението на проблема, а избягвам по възможност да я паркирам по гореописания начин. Чел съм по форума, че е нещо по нафтовата помпа.
6. Изключително бавно загряване на мотора през зимата и твърде лесното му изтиване. Термостатът си е наред.Карал съм и с повреден термостат и тогава нещата са катасрофални. КАрал съм и други дизели, ама такова пословично бавно загряване не очаквах да има. Частично през зимата разрешавам проблема, като слагам картон пред радиатора, като оставям интеркулера открит.
Това са ми проблемите, които съм имал на Астрата, свързани с дизеловата горивна уредба. За другите проблеми на Астра Г има отделни теми.
Да се похваля, че до този момент още не съм имал проблеми с турбина и нафтова помпа. Разходът ми на гориво при нормално и леко шофиране е нисък за този клас автомобил и мотор, и съм изключително доволен.
Мнението беше редактирано от Жорко: 04 октомври 2013 - 12:29
Отговори

esil2 снимка esil2 04 октомври 2013 - 11:44

Не съм 100 процента сигурен но мисля че и трите соленоида са взаимозаменяеми, а този за вихровите клапи няма смисъл да даваш пари да го сменяш с него и без него толкова ще си върви колата.
Отговори

s.karpachev снимка s.karpachev 04 октомври 2013 - 16:11

Да и трите соленоида са еднакви. Можеш да ги въртиш както си искаш. Аз карам само с този за турбото. Както казах в горния пост ЕГР-а и вихровите клапи съм ги изолирал и нямам никакви проблеми вече 1000 километра с изолирани вихрови клапи, ЕГР-а имам поне 15000 изминати.
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 04 октомври 2013 - 19:00

На мен ми сдавал багажа соленоида ,управляващ вихровите клапи и колата влизаше в авариен режим .Трябва да се откачи соленоида от механичната си част ли за да не дава грешка?
Отговори

qwer6 снимка qwer6 04 октомври 2013 - 22:33

Блокирали вихрови клапи, в следствие на затлачване на всмукателня колектор със сажди на 207к км. Никога не беше чистен, но след почистването няма особена разлика в работата на двигателя от преди клапите да блокират. Не бих го нарекъл "чест" проблем, но при тези ветерани това рано или късно се случва.
Отговори

Dimas снимка Dimas 05 октомври 2013 - 12:48

 mistarmi, на 04 октомври 2013 - 19:00, каза:

На мен ми сдавал багажа соленоида ,управляващ вихровите клапи и колата влизаше в авариен режим .Трябва да се откачи соленоида от механичната си част ли за да не дава грешка?


Откачаш вакуумния маркуч на вихровите клапи още от помпата пускаш вакуум САМО към соленоидите на турбото и ЕГР-а и си ти. Ако си изолирал ЕГР то тогава вакуум остава само соленоида на турбото.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 октомври 2013 - 18:34

FULL OFF - тежко му на ония модератор, който се опита да разнесе мненията от тази тема по направление.. :biggrin: :biggrin:
Отговори

Dimas снимка Dimas 05 октомври 2013 - 19:04

 DALGONSKi, на 05 октомври 2013 - 18:34, каза:

FULL OFF - тежко му на ония модератор, който се опита да разнесе мненията от тази тема по направление.. :biggrin: :biggrin:


Така де, но освен проблемите на моторетките е хубаво и по някой съвет да дадем. Аз примерно се лутах много преди да направя някой проби с мойта кола, чийто резултат бих споделил.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 05 октомври 2013 - 21:51

Към всички колеги които ги е срам да запалят че правят димни завеси сменете си маркучите за обратната нафта.Моята палеше на -18 с една изгоряля свещ бих казал без проблем и колкото по студено по малко пушаци когато е по топло съм чакал да няма хора около мен да запаля сега паля със кафяво сиво предполагам е от свеща и веднага изчиства когато е топла няма пушеци сменете си и троиниците между маркучите няма смисъл от скъпи стават тези за свързване на маркучи от помпички за аквариуми.
Отговори

mely снимка mely 07 октомври 2013 - 11:38

 mrsch66, на 05 октомври 2013 - 21:51, каза:

Към всички колеги които ги е срам да запалят че правят димни завеси сменете си маркучите за обратната нафта.Моята палеше на -18 с една изгоряля свещ бих казал без проблем и колкото по студено по малко пушаци когато е по топло съм чакал да няма хора около мен да запаля сега паля със кафяво сиво предполагам е от свеща и веднага изчиства когато е топла няма пушеци сменете си и троиниците между маркучите няма смисъл от скъпи стават тези за свързване на маркучи от помпички за аквариуми.

Колега ,маркучите съм ги сменил свещите уж са здрави..../не светва корлата с ключето при парлене и после като подадеш газ и да изчезва а преди като имах изгоряла го правеше...смених само нея/ обаче кагото си иска такъв облак прави че наистина ме е срам.Ама от какво е......Пък и като е топло тези свещи не трябва да работят.
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 08 октомври 2013 - 18:17

По темата
Един от най често срещаните проблеми в моята практика са лошото херметизиране на доставната уредба ,и липсата според мен на ел.подкачваща(трансферна ) помпа.
Значи там са основно семеринги на траверсите над дюзите ,маркучи обратно гориво ,уплътнения ГНП,калпав корпус на горивния филтър и съпровождащи пътища .
Лошо е обаче ,че преминаващото гориво играе и охлаждаща роля на компютъра на помпата и оттам достатъчни проблеми с неината електроника.
Масово са пристигали автомобили с пръднали електроники,щото някои в големия сервиз решил да сменя филтър и въртял до откат на стартер.А последния фрапиращ случай ,изгорял процесор ,щото решили със стартовата да въртят но на 24 волта ,че въртяло по добре.
А на колегата Стоян мога да кажа ,че познавам почти всички кадърни майстори в Пловдив и освен АВЕЛ-а ,Ники 96 и още 2-3 сервиза ,всички останали са печалбари така че .........
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 17 ноември 2013 - 10:31

Тази годна реших да се преборя с бавното загряване на мотора на моята маршрутка (Y22DTR). Реших да сменям термостата, та въпросите са ми:
Някой от вас правил ли е тази манипулация?
Какъв термостат да купя?
Само с неговата смяна ли да се задоволя или трябва и...? Не знам... :confused:
Отговори

Марто снимка Марто 17 ноември 2013 - 11:58

Задължително го смени с корпуса. Варианта само термостата вътре не върши работа. Но пак не е панацея. Според мен този мотор си има нужда от допълнително подгряване.
Отговори

pepi_sm снимка pepi_sm 17 ноември 2013 - 16:39

 Зенит-е, на 17 ноември 2013 - 10:31, каза:

Тази годна реших да се преборя с бавното загряване на мотора на моята маршрутка (Y22DTR). Реших да сменям термостата, та въпросите са ми:
Някой от вас правил ли е тази манипулация?
Какъв термостат да купя?
Само с неговата смяна ли да се задоволя или трябва и...? Не знам... :confused:

При мен след смяна на 2 чисто нови термостата с тялото няма ефект бавно загрява и бързо изстива това без пуснато парно а когато го пусна още по бързо пада стрелката .
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 17 ноември 2013 - 17:21

 Марто, на 17 ноември 2013 - 11:58, каза:

...Но пак не е панацея. Според мен този мотор си има нужда от допълнително подгряване...


 pepi_sm, на 17 ноември 2013 - 16:39, каза:

...няма ефект бавно загрява и бързо изстива това без пуснато парно...


ОК, но не знам какво според вас е бавно и кое не, но аз тези дни видях каква е разликата след смяната на термостат на Вектра В X20DTH. Тя загряваше по-бавно и от моята, но след смяната е мноооого по-добре. Или в това отношение X20DTH е по-добър от Y22DTR??? :confused:
Мнението беше редактирано от Зенит-е: 17 ноември 2013 - 17:22
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg