Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Калибрация на Бордовия компютър на ВектраА/Калибра

orionbg снимка orionbg 10 август 2006 - 10:09

Здравейте колеги!
Най накрая намерих информацията която търсех и за да не кажете че съм гаден тип я споделям с вас! :devil-smiley-019: Става въпрос за калибровка на трип компютъра! Тоест да показва точно, колко гориво има и за колко километра ще ви стигне!

Необходими консумативи:

1х кламер (може и някаква жичка)
1х резистор 120ома

Ето и процедурата:

1. Навирате се под колата и откачвате кабела коъто е вързан към датчика за нивото на бензина в резервоара.
2. На двете клеми на кабела закачвате резистора.
3. При диагностичния конектор под предния капак давате на късо пинове A и D.
4. Запалете двигателя.
5. Показанията на борд компютъра са вече други! На долния дисплей трябва да пише "d : 1"
6. Натиснете големия контролен бутон на БК (борд. комп.) няколко пъти докато на долния дисплей се изпише "d : 5"
7. натиснете малкто бутонче което настройва минутите! Показанията ще се променят и на горния дисплей ще пише "12L", а на долния "A".
8. Натиснете големия контролен бутон отново.
9. Показанията на горния дисплей отново се променят и се изписва "120" което е съпротивлението което ни е необходимо!
10. Натиснете другия контролен бутон (този изпъкналия а не вдлъбнатия). Калибрацията започва
11. Горния дисплей показва "- - - -" докато трае калибрацията.
12. Когато калибрацията завърши, на горния дисплей ще се покаже остатъчната стойност (незнам за какво е но просто си я показва информативно)
13. спрете двигателя
14. Под колата, махнете резистора и си включете отново кабела на мястото му!
15. Махнете кламера (жичката) от диагностичния конектор!

Имайте предвид, че на БК-а ще му трябва известно време за да се настрои по вашето каране! ДОкато самообучението завърши показанията ще са 28.1мили/галон (или там колкото е КМ/л)

Постараш се превода да е точен! Не съм го пробвал още но тия дни като намеря каде да я вдигна мойта и ще го направя!
Отговори

Иво снимка Иво 10 август 2006 - 11:13

А какво налага тази калибрация? На мен ми се струва, че в момента показва правилно
Отговори

orionbg снимка orionbg 10 август 2006 - 11:37

xcalibur, на Aug 10 2006, 11:13 AM, каза:

А какво налага тази калибрация? На мен ми се струва, че в момента показва правилно
 


При мен разликата е почети два пъти!!! Аз налея 10л и компа ми вика ще минеш 168км!!! Аз се посмея малко и мина не повече от 80км.!
Отговори

VES снимка VES 14 август 2006 - 13:49

А някакъв линк към оригиналния текст?
И има ли ефект от калибрацията?
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 14 август 2006 - 21:59

нямам такова чудо , но ще ви препоръчам ако ще правите тази процедура да използвате съпротивление с по-висока точност (мин 1%) :)
Отговори

cvetoslav снимка cvetoslav 14 август 2006 - 22:08

Това е много добре но аз си скъсах гъза да търся защо не ми отчита тръгването на колата и изминатите километри както и грешната температура и не мога да разбера от какво е. :devil-smiley-019: Моля, който може да даде някаква идея да сподели че нямам нерви вече. :bishop: Сменях самия борд същото сменях датчика пак същото и не знам какво друго да направя.
Отговори

Prilo снимка Prilo 04 март 2009 - 08:53

Чеки малко, да посъбудя дъртите теми.

Купих си БК от Калибра ХЕ. С помощта на Коцето Шумен, си проверих грешките - само една за липсващ темп датчик. Също така си видях и номера ма фабричният код на ЕПРОМ-а. Съвпада с този, който е за моя кенеф: 042 и 8603

Реших да пробвам този метод на настройване на БК-то. Купих си резистор. Шътнах го на буксата на нивомера. Направих всичко стъпка по стъпка.
Стана :)
Но само да вметна една корекцийка: -> Точка 10, не бива просто да натиснете изпъкналият бутон, а трябва малко да го задържите, докато изпише "- - - -". Тогава вече започва калибрирането. Самото то траеше 10-тина секунди, след което наистина ми изписа няква остатъчна стойност. В моят случай беше 98.

Има обаче две неща, които не са наред :icon_wink2:

1. Сега показва много висока автономност. Със ~150км в повече.
Като запалих колата със съпротивлението 120 ома на клемите, стрелката на резервоара едвам стигна първата черта на нивото.
Да не би да трябва да се калибрира със съпротивление съответстващо на пълен резервоар и за това да ми показва толкова висока автономност?....

2. Другото, което е: Паля. БК показва автономност 437км. Карам, карам, карам....... изминал съм 50км градско. БК показва 395км. Гася мотора. След час-два паля пак и за секунда-две БК показва ---- , след което пак 437км ?!?!?! И така на всяко палене, след калибрирането. Това пък от какъв зор ще да го прави? Преди не беше така.

Иначе средната скорост е точно както по GPS. Там проблеми нямам. Средният и моментни разходи ми се виждат правдоподобни, спрямо засичанията ми.
Мнението беше редактирано от Prilo: 04 март 2009 - 09:26
Отговори

Prilo снимка Prilo 04 март 2009 - 13:16

Тъй....

Реших да пробвам да калибровам БК-то без съпротивление 120ом, а с такова, каквото му подава нивомера.

Извод: Не правете това!!!

Сега ми показва, че мога да измина 53км с наличните си ~30 литра бензин. В действителност ще мина към 250км.
Честно казано..... по ми харесваше преди, когато цифрата беше залъгващо оптимистична :doh:

Сега пак ще трябва да калибровам със 120 ома. Явно си има причина да е така. Само дето моето 120 омово резисторче ми показа 118 ома на мултицета :bravoo: може и от там да му е идвала грешката.

Никой ли няма идея по въпроса?
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 04 март 2009 - 13:21

ще ти потърся друго бордче от моргите тук за проба , много сложно става вече... :bravoo:
Отговори

orionbg снимка orionbg 05 март 2009 - 17:55

Интересно развитие на нещата! Можеби трябва резистор с по висока точност? Или просто още не се е донагласила стойността според карането? По западните форуми разправят, че ставало. :bravoo:
Отговори

Prilo снимка Prilo 06 март 2009 - 08:43

Точно от такъв западен форум ме посъветваха, че метода наистина работел и трябвало да дам ~ седмица за да се настрои БК-то.

Иначе средната скорост показва много точно - по GPS.
Средният разход ми се вижда малко по-нисък, но ще си покаже като отида на бензиностанцията. Все пак съм далеч от мисълта, че показанията ще са точно като реалните.

Аз пак калибрирах със 120 Ом и сега ще го изчакам пък да видим.
Отговори

batjorko снимка batjorko 15 март 2009 - 12:20

здравеите,имам едно питане,на астра F GSI прави ли се тая процедура,сущата ли е
щото имам сущите проблемив точноста.ако някой знае как се калибрира на астра F нека да сподели че мноо ме нерви това дет показва :biggrin:
Отговори

Ачо снимка Ачо 26 юни 2009 - 19:27

мид калибриране на чешки
Мнението беше редактирано от Ачо: 27 юни 2009 - 09:50
Отговори

stepo3 снимка stepo3 27 юни 2009 - 08:06

:doh: Това с тези 120 ома много прилича на процедурата за калибриране на вектровия дигитал да работи точно и с 50 литров резервоар..възможно ли е?
Отговори

Ачо снимка Ачо 27 юни 2009 - 09:48

 stepo3, на 27 Jun 2009, 09:06 AM, каза:

:doh: Това с тези 120 ома много прилича на процедурата за калибриране на вектровия дигитал да работи точно и с 50 литров резервоар..възможно ли е?

МХМ
Отговори

bocko снимка bocko 10 юли 2009 - 17:01

Здравейте искам да попитам аджаба тая калибрация някои правил ли е на вектра Б, защото така като чета на вектра А резервоара е 50л а на Б-то е 60л и евентолано ще даде грешка след настройването (това е по моя преценка).Другия проблем дето ме гложди как да разбера кой кабели са на датчика в резервоара и кои са за помпата ако някои може да ми помогне да ми каже какви са на цвят ще съм много благодарен :) :flag: 

Поздрави.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg