Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Проблем с ГИ Romano - препоръчайте качествен сервиз във Варна

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 22 юли 2016 - 13:32

Здравейте колеги!
Колата е Vectra A, ГИ е Romano и имам следните оплаквания - колата има лош (неравномерен) празен ход, положението става още по-лошо когато има товар на празен ход - пуснат климатик или перка на охладителната система. Започва се едно притрисане, оборотите играят, сякаш стъпковото моторче е заминало. Също така оборотите на празен ход са по-ниски, около 850-900. Когато намалявам приближавайки светофар и освободя от скорост оборотите падат до 500 и се мъчи да изгасне. Друг още по-дразнещ проблем е придърпването по време на движение. Когато давам съвсем малко газ се започва едно придърпване което се увеличава докато не се получи резонанс и не ме заболи врата от лашкане :nea: . Понякога се усеща неравномерна работа и при ускорение (пълна газ) - колата не ускорява линейно, ами някак придърпва докато ускори. Сменях свещи, макар, че старите бяха на около 10к км., разлика няма. Кабелите също са на 10к км. и не смятам да ги сменям. На бензин сякаш не се усещат тези симптоми, макар, че от както имам колата я карам с лоши бензинови инжектори и винаги е вървяла повече и по-добре на газ (когато ГИ работи нормално, разбира се). Още като взех колата ми даваше много висок разход на газ, та отидох при един газаджия за настройки, след което бях останал мн. доволен. Вървежа не се промени почти изобщо, а разхода ми падна. Тогава човека ми отдели голямо внимание. Втория път когато отидох при него беше заради проблемите с прания ход - той каза - лош инжектор на ГИ. Сменихме го и действително колата оправи празния ход - и на бензин и на газ държеше еднакви обороти, не се усещаше кога прехвърля, не падаха оборотите когато се пусне климатик и т.н. Удоволствието продължи съвсем кратко, като след няма и месец пак започнаха номерата с придърпването и лошия празен ход. Отново се съмнявам в лоша дюза/рейка (макар, че Романото е с отделни инжектори, там май рейката не играе толкова важна роля, поправете ме ако греша), сменях и газовия филтър преди рейката, промяна няма. Ще съм благодарен на всякакви съвети и препоръки за сервиз във Варна. Искам колата да мине пълна диагностика и ревизия на ГИ, за да съм сигурен, че е изряден.
Поздрави,
Самуил
Отговори

DanDan снимка DanDan 23 юли 2016 - 21:39

Нямаш рейка, имаш разпределител - все тая как се казва де. Твърде вероятно е още някой инжектор да е дал фира.
Защо, след като си доволен от този газаджия, не отидеш пак при него? Много баби, хилаво бебе са казали хората...
Отиваш, гледа, казва и оправя.
Мнението беше редактирано от DanDan: 23 юли 2016 - 21:45
Отговори

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 24 юли 2016 - 02:53

Последния път като ходих при него много на бързо претупа нещата и ме изпрати да си ходя... Искаше да ми слага двуполюсни свещи под пред текст че "били за моя мотор по каталог", и някак си с тва ми се стори, че иска да ме пуска по пързалката... Първия път останах много доволен от него, втория път точно обратното. Но в крайна сметка съм чел доста позитивни коментари за него, а и е от типа майстори, които работят в собствен гараж за себе си.
По темата - направих самодиагностика с кламера и не ми показа никакви грешки, чек не ми е светил и без това до сега.
Отговори

vladata снимка vladata 24 юли 2016 - 14:14

мога да ти препоръчам човек който от 30г. се заминава с газови системи в испания, а от 3г. и в българия. На зафирата той ми монтира Tech-a и съм изключително доволен. А й като се зайнати с някоя кола няма да спи но ще я направи.Той също е на този принцип с работата в собствено сервизче. Ако прецениш пиши лс ще ти дам координати
Отговори

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 26 юли 2016 - 12:35

Още нещо за което се сетих - когато е валяло или съм мил колата (намокрил съм я хубаво) не прекъсва, работи по-добре на газ и върви повече :helpsmilie: . Някой ако се е сблъсквал със същия феномен - ще се радвам да сподели мнение...
Отговори

npace снимка npace 27 юли 2016 - 14:02

C20NE по каталог не е с двуполюсни свещи.Слагането на такива няма да доведе до подобрение.Не разбрах на бензин как е колата?

Отделно при Вектра A има 2 компютъра: Мотроник M1.5 и ML4.1, и двата си имат особености при нагласянето на ГИ.С 1.5 е по лесно и безболезнено.
Отговори

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 27 юли 2016 - 20:39

Колата по номер на мотора е с C20NE, но реално няма ламбда сонда, и има винтче за настройка при дебитомера, няма и катализатор. Значи по тази логика е с Мотроник M1.5. Когато първоначално взех колата извънградско харчеше ок, но градско във Варна ми даваше 25+ разход, и за това отидох за настройки. Оказа се че е била настроена твърде богато (дебитомера също се оказа отварян и въртян). Газаджията направи нови настройки и колата си смъкна разхода градско, вървеше си също толкова (е, може би една идея по-малко от преди) и всичко беше ок. После се влоши празния ход на газ и се оказа лош инжектор ( при прехвърляне на 3 газови и 1 бензинов инжектор колата си оправяше оборотите). Сменихме го и за кратко пак беше добре. И от тогава с тези номера, придърпването при по-ниски обороти, при леко подадена газ. Този мотор си е голям и за него не е проблем да пъпли с 1500 оборота на 2ра по принцип, но сега това е мисията невъзможна, или трябва да ускорявам с натискане на педала, или започва да прекъсва и придърпва все едно няма сила. На бензин положението е ок до някъде... И на газ и на бензин празния ход е по-нисък от нормалния поне според мен, благодарение на което половината ми пластмаси по купето вече тракат сериозно, дори волана се клати. По оборотомер държи около 900 оборота, по компютър също толкова. На бензин има прекъсване при подаване на газ и като цяло не върви толкова, колкото на газ, но ми беше обяснено, че е заради мръсни инжектори. При пълна газ на бензин си върви без проблем. Действително когато я карам повечко на бензин особено градско и я поизрязвам се отпушва и се оправя, но временно. Сега като се замисля, то не е един проблем с този мотор... Чак си блъскам главата защо ми трябваше да взимам кола с ГИ, и как този известен със здравината си мотор може да ми прави такива магарии.
П.П. Знам че за този мотор свещите са еднополюсни, а и друг е въпроса, че с кола на газ свещи с повече от един полюс повече вредят от колкото помагат... Сегашните ми свещи са НГК еднополюсни.
Отговори

npace снимка npace 02 август 2016 - 12:58

Мотора не ти прави магарии, магариите идват от газовата.С клапанчета за газ (не искам да ги наричам инжектори) Valtek,Rail и т.н. се случват такива проблеми.Сложи си едни читави инжектори и ще се родиш.И M1.5 и ML4.1 не са толкова лесни за нагаждане като sequent инжекционите.

Разликата между 4.1 и 1.5 - Full group/Semi sequent.И при двата случая си има особености.
Отговори

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 02 август 2016 - 17:00

Клапанчетата ми са Romano, уж скъпа и хубава марка... Възможно ли е и стъпковото моторче да ми прави проблеми - чистил съм го, боклуци не излязоха от него. Но когато карам на климатик (и не само, но тогава проблема е още по-силно изразен) и освободя от скорост оборотите ми падат рязко, често до 500 и чак тогава се връщат. Когато съм пуснал по инерция е същата работа... И на бензин падат рязко, но не чак толкова, макар и на бензин като я оставя по инерция оборотите падат пак до 500 и се мъчи да гасне. Когато почивам ще я водя на газаджия, да видим той какво ще каже.
Мнението беше редактирано от Samuil_Rashev: 02 август 2016 - 17:01
Отговори

Samuil_Rashev снимка Samuil_Rashev 11 август 2016 - 01:08

Нещо друго, което ми направи впечатление - когато настъпя колата по-стабилно на някоя по-ниска предавка ( до 5к оборота) след това сякаш работи по-леко и без да и подавам толкова газ. Работата и в ниските обороти също се оправя. Какво може да се влияе от това - филтъра ми преди изпарителя (на клапана) не е сменян, щях да отворя чашката и да проверя за графит, но е с шестограм и нямам такъв под ръка... Дали той може да указва влияние, ако е задръстен? Този след изпарителя, преди рейката е на 2к км, при смяната му не усетих разлика.
П.П. Ново 20, перката на радиатора ми спря да работи, виновника мисля, че е датчика на радиатора, но докато не го сменя съм с вързани ръце и не мога да щъкам мн мн, защото градско колата загрява доста.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg