Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Опел Агила

Тиамат снимка Тиамат 17 януари 2017 - 20:53

Здравейте,
След като прегледах форума, и не мога да кажа, че разбрах нещо, искам да попитам. Карам Опел Агила 2010 г. , бензин.
Непрекъснато попадам в преспи и ледени коловози, от които не мога да изляза, защото едното предно колело върти, а другото - НЕ!!
Не съм сигурна, дали е едно и също колело, но последния път беше лявото-стои и не мърда, а другото набира, Така ли трябва да бъде?
Отговори

k opel e снимка k opel e 17 януари 2017 - 21:15

Да, така трябва да е. Напиши на чичко Гугъл думата "диференциал" и ще разбереш защо.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 януари 2017 - 22:42

И все пак тая агила няма ли ЕСП (система срещу приплъзване)? Принципно тя трябва да не позволява това да се случи. Ако е изключена или не работи или колата няма такава, е нормално.
Отговори

Тиамат снимка Тиамат 18 януари 2017 - 12:15

 Ne6to Smisleno, на 17 януари 2017 - 22:42, каза:

И все пак тая агила няма ли ЕСП (система срещу приплъзване)? Принципно тя трябва да не позволява това да се случи. Ако е изключена или не работи или колата няма такава, е нормално.

Благодаря на тези, които се включиха. Сега ще чета за диференциал /едва ли ще разбера нещо, но ще се пробвам/ а след това ще проследя модела, дали има ЕСП!
Бъдете здрави!
Отговори

Коцето снимка Коцето 18 януари 2017 - 12:30

и да има ESP то не върши работа в такива случаи. Нужен е диференциал с блокиране или поне частично такова, със сигурност нямаш такъв и като шофираш избягвай дълбоките коловози.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 януари 2017 - 12:33

Работата на диференциала е сложна да се обясни.

Ето едно нагледно клипче:
https://www.youtube....h?v=yYAw79386WI

За да се избегне прехвърлянето на цялата сила към колело дето няма сцепление по-новите коли имат ЕСП система. Тя прави и други работи, но ефекта и в тая ситуация и би бил да даде спирачка на това колело дето се върти само то и диференциала да прехвърли въртенето по тоя начин на другото и да ги изравни. Когато се задейства тая система примигва следната лампа на таблото:

http://i1.ytimg.com/...xresdefault.jpg

когато тая система е изключена или не работи тая лампа ще свети постоянно.

Ако не свети никога и не премигва като буксуваш, значи или я няма тая система или някой е изкубал лампата, за да не се вижда че не работи.

И да, ЕСП-то върши работа в тия случаи.

Все пак тая агила не знам коя година е и дали е задължителна екстра при всички или е възможно да няма. Първите ЕСП-та на опел всъщност само отнемат газта, а не управляват спирачките също.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 януари 2017 - 12:38
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 януари 2017 - 13:17

 Ne6to Smisleno, на 18 януари 2017 - 12:33, каза:

.......................

Според мен Агила няма ЕСП, най- много АБС. Поправете ме ако греша, ама все пак...
И между другото на астрата имах есп ама не вършеше работа точно при такива условия. В движение да, но на място като боксуваш не.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 януари 2017 - 13:19
Отговори

детеборе снимка детеборе 18 януари 2017 - 17:20

Май малко бъркате системата наречена тракшън контрол с есп. Обикновено колите с есп имат тракшън.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 януари 2017 - 17:29

До колкото знам си е една система. Някои коли ТС само спира подаването на газ (това са примерно първите ТС на вектрите). Някой ТС управляват спирачките, което аз имам предвид, а в по-новите коли системата е ЕСП и там вече има и контрол над спирачките при движение с цел спиране на приплъзването, но тракшън контрола е част от същата система или бъркам? Приемам забележката. Все пак при всички коли дето съм карал въпросната система е една и се спира с едно копче, което при VW и БМВ е ESP off, а при астрата ми става със задържане на спорт бутона.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg