Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Смяна на блок бобина

an4onenov снимка an4onenov 25 март 2011 - 16:26

На X16SZR блок бобината се е спукала леко и изтича масло. От къде мога да намеря нова или да преминавам към X16NZ?

Публикувано изображение
Отговори

lupo13 снимка lupo13 25 март 2011 - 17:18

колега това че се е спукала пласмасата не значи че си е заминала бобината . А това че тече масло то не е от нея ..... тя ляга на една планка зад която има опръстен(на снимката ти се вижда това алуминиевото което е като продължение на самата бобина) и най вероятно той ти тече .... той е към 4-5лв оригинален, а самата бобина е към 150лв заместител с която ми е другата кола вече 5-6месеца и оригинална към 330лв. А предполагам че имаше предвид да преминеш към C16NZ понеже този двигател който си написъл ти е същия като твоя. :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от lupo13: 25 март 2011 - 17:19
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 25 март 2011 - 17:40

 lupo13, на 25 март 2011 - 17:18, каза:

колега това че се е спукала пласмасата не значи че си е заминала бобината . А това че тече масло то не е от нея ..... тя ляга на една планка зад която има опръстен(на снимката ти се вижда това алуминиевото което е като продължение на самата бобина) и най вероятно той ти тече .... той е към 4-5лв оригинален, а самата бобина е към 150лв заместител с която ми е другата кола вече 5-6месеца и оригинална към 330лв. А предполагам че имаше предвид да преминеш към C16NZ понеже този двигател който си написъл ти е същия като твоя. :icon_wink2:


Смених въпросния "о" пръстен и пак има омасляване от бобината. Тази бобина еднаква ли е на x16szr, x12sz ,c12nz, x14sz ,c14nz ,x14xe , c16xe ,x16xe ,x16xel? Възможно ли е да я заменя с друга не от x16szr? В магазините продава ли се нова или е дефицитна?
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 25 март 2011 - 22:11

NZ моторите са с делко и съвсем друга бобина,
X14XE и X16XE са с блок бобина,
мисля че SZ и SZR моторите карат с една и съща бобина, има я и по моргите и по магазините и не е дефицитна, но не е и много евтина особено ако става въпрос за нещо качествено
Мнението беше редактирано от Shmortz: 25 март 2011 - 22:11
Отговори

детеборе снимка детеборе 25 март 2011 - 22:18

Колега едно л**йно като не мирише не го бутай.Това че малко омаслява проблем ли ти е,освен ако не е избила.Това е лично мое мнение!
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 25 март 2011 - 23:04

 детеборе, на 25 март 2011 - 22:18, каза:

Колега едно л**йно като не мирише не го бутай.Това че малко омаслява проблем ли ти е,освен ако не е избила.Това е лично мое мнение!


Проблема е че пътувам главно късно вечерта и то на дълго, а след като изтече напълно маслото, се очаква отведнъж да спре(няма гаранция кога) и да остана на пътя. Имах в предвид NZ, да си сложа от старата бобина с делкото и палеца.
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 25 март 2011 - 23:18

Трябва да сменяш разпределителен вал и всичко по край него, друга бобина, комутатор и да пипаш инсталацията евентуално и ЕКУ-то. Ще загубиш сума ти време, може би и повече пари от колкото една блок бобина втора употреба. Според мен е абсолютно безсмислено упражнението.
А и аз да попитам на свой ред. Тази блок бобина дали има масло вътре? Тъй като и аз имам омасление по двете най-близки свещи, т.е. по кабелите и лулите.
Мнението беше редактирано от 4ebura6ka: 25 март 2011 - 23:19
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 25 март 2011 - 23:38

 4ebura6ka, на 25 март 2011 - 23:18, каза:

Трябва да сменяш разпределителен вал и всичко по край него, друга бобина, комутатор и да пипаш инсталацията евентуално и ЕКУ-то. Ще загубиш сума ти време, може би и повече пари от колкото една блок бобина втора употреба. Според мен е абсолютно безсмислено упражнението.
А и аз да попитам на свой ред. Тази блок бобина дали има масло вътре? Тъй като и аз имам омасление по двете най-близки свещи, т.е. по кабелите и лулите.


Ами на брат ми бившата фиеста имаше същия проблем. И тя беше с блок бобина, на елкона ни казаха, че е с масло вътре и от годините тъйкато няма от къде да избие се пука отнякъде, изтича, няма добро смазване и охлаждане, прегаря някоя намотка и си дотук с работата на двигателя. В твоя случай най-добре е да свалиш бобината (трябват ти еврейски звезди, държи се на три болта) избърсваш я перфектно, избърсваш и алуминиевата основа (както е писал колегата по горе), слагаш я минаваш 100км и отново сваляш да видиш какво е положението.
Мнението беше редактирано от an4onenov: 25 март 2011 - 23:45
Отговори

Ram_Page снимка Ram_Page 26 март 2011 - 15:10

Ако не се лъжа бобината от по новите c16se (по старите са с делко) също става
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 31 март 2011 - 01:09

Колеги, я кажете точно кой номер Torx се използва за свалянето на моята блок бобина. Като минавам по край някоя железария да си взема. Искам да имам като й дойде времето. Но да помоля без "мисля че беше еди-кой-си номер".
Мнението беше редактирано от 4ebura6ka: 31 март 2011 - 01:10
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 31 март 2011 - 09:47

В самата бобина масло не може да влезе. Омасляването е от О-пръстена зад нея. На 16хел май е същата , поне външно. Колегата Детеборе добре го е казал-щом няма други проблеми няма нужда от занимавки
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 31 март 2011 - 12:53

Какъв "О" пръстен след като разпределителния вал не излиза от главата? :nea:
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 31 март 2011 - 20:27

 4ebura6ka, на 31 март 2011 - 01:09, каза:

Колеги, я кажете точно кой номер Torx се използва за свалянето на моята блок бобина. Като минавам по край някоя железария да си взема. Искам да имам като й дойде времето. Но да помоля без "мисля че беше еди-кой-си номер".


Аз я свалям с бит на който няма размер, еврейска звезда е. Няма как да провериш дали имаш омасляване от бобината или от въпросния О пръстен, без тази еврейска звезда и съответно сваляне на бобината.

 vankata_nedel4ev, на 31 март 2011 - 09:47, каза:

В самата бобина масло не може да влезе. Омасляването е от О-пръстена зад нея. На 16хел май е същата , поне външно. Колегата Детеборе добре го е казал-щом няма други проблеми няма нужда от занимавки


Колега, бобината е капсулована, но е пълна с масло за да охлажда. Вече по-горе написах че съм сменил О-пръстена и не е от него. За това че бобината си работи така е, но да карам на тръни, че ще ме остави на пътя, някоя нощ .... не мерси. Купих си втора употреба от 1,4 16V (не знам кода на двигателя), същата е, засега работи, но и старата ми е в багажника, ако нещо стане си я връщам.

 4ebura6ka, на 31 март 2011 - 12:53, каза:

Какъв "О" пръстен след като разпределителния вал не излиза от главата? :nea:


Не излиза, но от него може да тече масло, което от въздушната струя да се пръска в бобината и да създава илюзия, че тече от нея.
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 31 март 2011 - 22:51

 4ebura6ka, на 31 март 2011 - 12:53, каза:

Какъв "О" пръстен след като разпределителния вал не излиза от главата? :nea:

Под бобината има О-пръстен както на ц16нз

Имах предвид , че от мотора не може да влезе масло в бобината. А щом е пукнат корпуса и, значи маслото вероятно е от нея. Не знаех, че пълна с масло :confused: :surrender:
В карайна сметка си решил проблема кардинално и имаш старата бобина за резерв :good:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg